Založ si blog

Antaon 8. – Lukostrelec. . .

Mladý muž sa rozhodol stať lukostrelcom najlepším na svete. vyhľadal majstra a ten mu poradil, že musí zasiahnuť Mesiac, lebo to doteraz pred ním nikto nedokázal.

A tak mladík strieľal v temnote noci na Mesiac – veľký a okrúhly, či malý tenký kosáčik. Pokúšal sa ho zasiahnuť po mnoho nocí, bez ohľadu na to, že sa mu iní smiali a hovorili, že sa pomiatol.

Napriek obrovskej snahe a dlhému času pokusov sa mu Mesiac nepodarilo zasiahnuť a tak šiel sklamaný za majstrom povedať mu, že zlyhal.

Naopak, povedal majster, Mesiac si nezasiahol, isteže, ale vystrieľal si naň toľko šípov, že teraz určite si tým najlepším lukostrelcom. V skutočnosti si nemieril na Mesiac.

A na čo som teda mieril, majster? začudoval sa mladík.

Mieril si na seba samého,odpovedal majster.

 

Tento príbeh je z knihy Ganbatte, ktorá je o japonskom umení nikdy sa nevzdávať. Mám rada múdrosť príbehov – lebo rady čo máme a nemáme robiť nepočúvame a rýchlo na ne zabúdame. Ale príbeh sa nám usadí na pleci a kráča s nami životom. V jednej chvíli, keď príde správny čas, nám pripomenie múdrosť, ktorú nesie so sebou.

A tak som na chvíľu oddychu pri mojom nočnom písaní zauvažovala o tom, koľko je v živote takých chvíľ a životných situácií, kedy by sme mali „mieriť na Mesiac“.

Ísť za tým, čo je pre nás dôležité. Sú to naše sny, ale aj hranice. O mojich snoch vám neprezradím nič, ale hranicu pomenujem otvorene – spravila som si hranicu voči ľuďom, ktorí  ubližujú a využívajú – a prestala som sa cítiť solidárne voči nim.

A „mieriť na Mesiac“ pre mňa znamená aj vnímať to, čo je v živote naozaj dôležité.

V sobotu prelietal asteroid popri Zemi. V tichu rána spievali vtáci, Slnečné lúče rozžarovali nadráno. A koľko ľudí tomu venovalo okamih svojho víkendu, namiesto toho, aby sledovali čo povedal nejaký hlúpy politik?

Keby sme sa zaujímali o veci pre nás naozaj dôležité, mali by sme v uliciach miest ďalekohľady na pozorovanie nočnej oblohy. A pracovný čas rozvrhnutý tak, aby sme mohli kvalitne žiť.

 

Elena

Dalasair 11. – V tichu. . .

29.05.2023

Krik som potlačila hlboko vo svojom vnútri. Telefón som držala v ruke, bezmyšlienkovite som ho zvierala. Pocit hlbokého prázdna, ako v situácii, kedy mi oznámili, že zomrel môj syn. Máš tu kopy lumpov, ktorých by si mal likvidovať od rána do večera, aby sa svetu uľavilo od zla – a namiesto toho je mŕtva nežná a krásna Izinka – povedala som Zámeru sveta. [...]

Hm 3. – Vrahyňa Božka. . .

27.05.2023

Prepustili na slobodu „Brutálnu Božku“ – ako médiá nazvali vrahyňu. V súvislosti s tým prípad dvoch brutálne utýraných bezdomovcov zarezonoval niektorými médiámi na Slovensku. Vražda sa odohrala v roku 1997 – a tých dvoch bezdomovcov utýrali 4 ďalší bezdomovci skutočne hrozným spôsobom, Smiali sa na tom, ako ich obete kričia od bolesti, detaily [...]

Hm 2. – Ešte stále nedopovedaný príbeh z Revúcej. . .

26.05.2023

Začína to rozprávkovo, tak ako začínajú rozprávkové príbehy. Bolo raz jedno šteniatko. Volalo sa Lola. Ibaže pokračovanie príbehu rozprávkové nebolo. Tu nájdete aj jej príbeh. Áno, to je ono, na tej druhej fotografii. Obe fotky sú prevzaté z fb stránky Zápisky z mŕtveho útulku. https://www.facebook.com/profile.php?id=100089447576117 Fakty sú [...]

Gröhling

Štát preveruje tri firmy za predaj diplomoviek. Pokuty budú pre ich biznis likvidačné

05.06.2023 10:50

Ak vysoká škola odhalí, že diplomovku pre študenta napísal niekto iný, môže mu odobrať titul.

Roberta Metsola, Predsedníčka Európskeho parlamentu

Šéfka europarlamentu: Musíme škrtnúť ruský plyn aj jadrové palivo

05.06.2023 10:38

Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolaová hovorí pre Pravdu o podpore pre Ukrajinu, ale aj o nízkej účasti Slovákov na eurovoľbách.

Taiwan / Loď / Navy / Lietadlo / P3C / Radar /

Ruská Baltská flotila začala cvičiť s desiatkami lodí v Kaliningradskej oblasti

05.06.2023 10:10

Cvičenie, ktoré sa začalo v pondelok, potrvá do 15. júna.

Iránsky dron

Granáty, munícia i rakety. Irán predal Rusku muníciu pre vojnu na Ukrajine

05.06.2023 09:20, aktualizované: 10:55

Dobre informovaný bezpečnostný zdroj pre Sky News uviedol, že ide o "100-percent autentický" text.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,585
Celková čítanosť: 7954751x
Priemerná čítanosť článkov: 3077x

Kategórie