Založ si blog

Antaon 8. – Lukostrelec. . .

Mladý muž sa rozhodol stať lukostrelcom najlepším na svete. vyhľadal majstra a ten mu poradil, že musí zasiahnuť Mesiac, lebo to doteraz pred ním nikto nedokázal.

A tak mladík strieľal v temnote noci na Mesiac – veľký a okrúhly, či malý tenký kosáčik. Pokúšal sa ho zasiahnuť po mnoho nocí, bez ohľadu na to, že sa mu iní smiali a hovorili, že sa pomiatol.

Napriek obrovskej snahe a dlhému času pokusov sa mu Mesiac nepodarilo zasiahnuť a tak šiel sklamaný za majstrom povedať mu, že zlyhal.

Naopak, povedal majster, Mesiac si nezasiahol, isteže, ale vystrieľal si naň toľko šípov, že teraz určite si tým najlepším lukostrelcom. V skutočnosti si nemieril na Mesiac.

A na čo som teda mieril, majster? začudoval sa mladík.

Mieril si na seba samého,odpovedal majster.

 

Tento príbeh je z knihy Ganbatte, ktorá je o japonskom umení nikdy sa nevzdávať. Mám rada múdrosť príbehov – lebo rady čo máme a nemáme robiť nepočúvame a rýchlo na ne zabúdame. Ale príbeh sa nám usadí na pleci a kráča s nami životom. V jednej chvíli, keď príde správny čas, nám pripomenie múdrosť, ktorú nesie so sebou.

A tak som na chvíľu oddychu pri mojom nočnom písaní zauvažovala o tom, koľko je v živote takých chvíľ a životných situácií, kedy by sme mali „mieriť na Mesiac“.

Ísť za tým, čo je pre nás dôležité. Sú to naše sny, ale aj hranice. O mojich snoch vám neprezradím nič, ale hranicu pomenujem otvorene – spravila som si hranicu voči ľuďom, ktorí  ubližujú a využívajú – a prestala som sa cítiť solidárne voči nim.

A „mieriť na Mesiac“ pre mňa znamená aj vnímať to, čo je v živote naozaj dôležité.

V sobotu prelietal asteroid popri Zemi. V tichu rána spievali vtáci, Slnečné lúče rozžarovali nadráno. A koľko ľudí tomu venovalo okamih svojho víkendu, namiesto toho, aby sledovali čo povedal nejaký hlúpy politik?

Keby sme sa zaujímali o veci pre nás naozaj dôležité, mali by sme v uliciach miest ďalekohľady na pozorovanie nočnej oblohy. A pracovný čas rozvrhnutý tak, aby sme mohli kvalitne žiť.

 

Elena

Akotak 8. – Viete kde je zlatá baňa na Slovensku?

22.07.2024

Nie, neposielam vás zlatú žilu hľadať kamsi do hôr. Ani ryžovať zlatý piesok na brehy slovenských riek. Oveľa lepšie sa ryžuje na úplne iných miestach. Konkrétne v štátnej akciovke Slovensko IT. Remišová chcela týmto počinom usporiť tretinu vynakladaných finančných prostriedkov v rámci štátneho IT. Nuž, cieľa sa zjavne minula – lebo namiesto úspor sa [...]

Akotak 7. – Pamätník banderovských zločinov v Poľsku. . .

22.07.2024

Poliaci odhalili pamätník, ktorý má pripomínať zločiny banderovcov voči poľskému obyvateľstvu v časoch druhej svetovej vojny. Písala som o Volyni opakovane v blogu, a nejdem zoširoka udalosti teraz analyzovať opäť – aspoň jeden ďalší link pridám, aby sme si pripomenuli, čo banderovci vystrájali. [...]

Akotak 6. – Leopoldov nie je tak ďaleko, ako by sa zdalo. . .

21.07.2024

Zaujímavý článok v linku https://standard.sk/716371/za-akych-okolnosti-by-nad-mohol-byt-zodpovedny-za-trestny-cin-vlastizrady?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR2f6DobfkKQkkaD2NFrqN527EkszZSX8VLKG_hD4okQCelt9X8DqIojtR8_aem_eVb6gHeC494FMHPuw2h5TQ poskytuje právnu analýzu dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského. Zaoberá sa otázkou Za akých okolností by Naď mohol byť zodpovedný za [...]

Kamala Harrisová

Harrisová nie je silnou kandidátkou, bude to mať ťažké. Záleží na jednom, uviedol analytik

22.07.2024 15:03

Viceprezidentka zaostáva v prieskumoch za Trumpom podobne ako Biden.

vybor pre obranu a bezpecnost, gaspar

ÚS: Gašpar a Žiga budú v prípade odsúdenia profitovať z trestnej novely

22.07.2024 14:58

Súčasní podpredsedovia parlamentu (zatiaľ) nie sú priamymi beneficientami predmetnej právnej úpravy, skonštatoval súd.

Hungary National Day

Maďarská opozícia na vzostupe: Najsilnejšieho Orbánovho kritika zvolili za lídra strany TISZA

22.07.2024 14:26

Dodal, že o členstvo v TISZE prejavilo záujem tisíce ľudí a v krátkom čase sa strana stala najsilnejšou opozičnou silou v Maďarsku.

Kamala Harrisová

Deväť mien. Kto bude ako viceprezident kryť Harrisovej chrbát?

22.07.2024 14:19

Demokrati už po rozhodnutí Joea Bidena, že sa nebude ďalej uchádzať o znovuzvolenie, diskutujú o tom, kto by mal byť kandidátom na viceprezidenta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,925
Celková čítanosť: 9287815x
Priemerná čítanosť článkov: 3175x

Kategórie

Archív