Založ si blog

Kvapky krvi 8. – Čo nám ukázala pomoc Ukrajine. . .

Jedno je fakt – peniaze na Ukrajinu od nás posielané, vláda nenatlačila kdesi v pivnici na Úrade vlády navyše.
Sú to peniaze, ktoré sme v tomto štáte vyrobili tí, ktorí pracujeme a odviedli v podobe daní a odvodov.

 

Základná otázka je, koľko sme dali.

Článok v linku uvádza, že

https://www.sme.sk/minuta/23139762/slovensko-patri-medzi-najvaecsich-darcov-pomoci-ukrajine

Slovensko patrí medzi najväčších darcov pomoci Ukrajine. Slovensko doteraz poskytlo materiálnu pomoc za 9,3 milióna eur a vojenskú pomoc za 168 miliónov eur.

To samozrejme nie je ani zďaleka pravda. Len S-300 mala úplne inú cenu

https://www.aktuality.sk/clanok/In0eKBS/slovenska-s-300-kedysi-strazila-nebo-nad-prahou-za-meciara-planovali-kupit-dalsiu-v-buducnosti-nas-nemusia-chranit-patrioty-rozhovor/

Ak by sme chceli nahradiť základnú výzbroj slovenskej protilietadlovej brigády, teda štyri batérie zložené z protilietadlových raketových systémov Kub a piateho systému S-300, tak úvodná investícia by bola asi 1,2 miliardy eur, opisuje bezpečnostný analytik Vladimír Bednár. 

Čiže 1, 2 miliardy eur budeme musieť investovať za ten náš dar Ukrajine.

Iný článok už pred rokom avízoval sumy úplne iné

https://www.trend.sk/ekonomika/pomoc-ukrajine-vyjde-slovakov-dve-miliardy-eur-matovic-hovori-vyssich-daniach-pre-ludi

Ide o polovicu všetkých daní z príjmu, ktoré platia zamestnanci na Slovensku,“ dodal I. Matovič. Po rozpočítaní teda vojna stojí podľa jeho prepočtov jedného zamestnanca zhruba tisíc eur. „To sú peniaze, o ktoré by boli slovenskí zamestnanci bohatší, keby sme si tieto nemuseli požičať, a potom ich splácať cez vyššie dane a odvody. Z nich sa musia splatiť tieto náklady. Budú to obrovské ekonomické škody pre všetkých,“ spresnil minister financií pre TA3.

A nehovoriac o migoch, ktoré najnovšie táto vláda odvliekla na Ukrajinu. Veď splácame F-16, ktoré ešte ani nemáme – a nože, ekonomickí experti, povedzte nám otvorene a verejne pravdu, koľko rokov ich to budeme splácať?

A to som ešte nespomenula pomoc, ktorú dávame Ukrajincom ako „pôžičku“ v spolku EÚ. Však tam tiež idú peniaze vyše 18 miliárd eur.

A čo výdavky na Ukrajincov u nás v podobe ubytovacích príspevkov a zdravotnej aj sociálnej starostlivosti.

Nejde mi teraz o to, aby som to všetko vyčíslila, ale o to, aby sme si uvedomili, že je to skutočne obrovský balík peňazí.

A to ešte koľko pcháme na pomoc iným krajinám. Napríklad ten dlh ako pôžičku Grékom budeme dokedy splácať? A vrátili nám niečo z požičaného?

Nehovoriac o obrovských peniazoch, ktoré investuje tento štát do zbrojenia v posledných rokoch.

 

Keď si predstavíte, aké obrovské sumy iba na pomoc Ukrajincom u nás a na posielanie pomoci na Ukrajinu dokázala vláda nájsť, položíte si zrejme so mnou otázku

prečo tie peniaze v mimovojnovom období nedostávame my?

Kam idú?

Primárnym cieľom vlády, ktorú si zvolíme, by mal byť blahobyt vlastných občanov. Ale my tu živoríme – mzdy sa nevalorizujú dôstojne, dôchodkový odchodový vek sa predlžuje a dôchodky sú mizerné.

Krucinál, vidíte tie obrovské peniaze, ktoré vláda dokázala nájsť na Ukrajinu? To všetko mohli byť naše platy, lacné ceny energií, kvalitné zdravotníctvo, slušné cesty, zdravé poľnohospodárstvo.

Ale keby ich nepchali Ukrajine, myslíte že ich dali na naše platy, dôchodky, kvalitná život vo všetkých spomenutých oblastiach?

Akosi tomu neverím.

Hlas vo voľbách by sme mali dať iba tomu, kto nám garantuje, že tie obrovské peniaze čo sa dokážu v štáte nájsť „zázračne“ na pomoc iným zakaždým, pôjdu teraz na našu životnú úroveň.  

 

Elena

 

 

K diskusii  anysta  vciťujte sa, koľko chcete do kohokoľvek chcete, ak im budete posielať zo svojho. Inak zasa ste vedľa, ako vždy, lebo teraz nekritizujem pomoc Ukrajine, ale to, že vždy sa nájdu bez problémov veľké peniaze, keď ich treba niekam posielať, ale pre vlastných občanov nie a nie – žobrácky zvyšujú po eurách dôchodky aj platy. Pritom im zjavne nerobí problém aj miliardy prehajdákať inde.

Vlastnou cestou 5. – Vedeli ste to o včerajšku?

22.09.2023

Viete aký bol včerajší deň? Deň vďačnosti v rámci medzinárodných dní. V záplave politických šarvátok tento deň zanikol. A myslím si, že aj bez nich by u nás ani pes po ňom neštekol. Vďačnosť sa skrátka nenosí. Málokedy si uvedomíme v dnešnej supermodernej a superkonzumnej spoločnosti, že byť vďačný je niečo pre nás dôležité. V tom bláznivom kolobehu [...]

Nooo 3. – Ako môže Slovensko konsolidovať svoje financie rýchlo a ľahko. . .

22.09.2023

V Pravde nám tu analytik mozgy vymýval, ako budeme musieť znášať pokles životnej úrovne a priťahovať si opasky. Šesť miliárd za dva roky vraj musíme ušetriť, aby sme konsolidovali financie. No to dáme ľahko podľa môjho receptu. Žiadny pokles platov, žiadne osekávanie dôchodkov – čo ste, za čo ma máte? Nie som váš vrah, ale záchranca. Pozrite, tie [...]

Vlastnou cestou 4. – Krásny deň. . .

22.09.2023

Každý deň je krásny, isteže. Ale niektoré sú ešte krajšie. Je to tak ako s ľuďmi – vraj každý človek má nejaké svoje svetlo, ale niektorí pre nás sú ako plamienok v temnote… Ach, dnešok, povedala som si radostne dnes – teda vlastne už včera – keď som po príchode z práce jedla cuketové placky. Zapíjala som ich mliekom a robím ich svojsky [...]

Robert Fico a Zuzana Čaputová

Smer plánuje po voľbách podať návrh na obžalobu prezidentky

23.09.2023 12:11, aktualizované: 12:38

Hlava štátu sa podľa Fica dopustila porušenia ústavy.

Hektor

List z Charkova: Po rakete už ani pes neštekne. Zvykli sme si

23.09.2023 12:00

Charkov. Šesť hodín ráno. Šesť rakiet. Emócie na bode nula.

Robert Fico, Peter Pellegrini, Michal Šimečka a Milan Uhrík

Hlavné priority v justícii: Ktorá strana navrhne zrušiť súdnu mapu a ktorá chce obmedziť paragraf 363?

23.09.2023 12:00

Posledný týždeň pred voľbami Pravda prináša seriál článkov o povolebných prioritách a cieľoch politických strán v kľúčových oblastiach domácej politiky.

Polícia / policajné auto /

Muž sa snažil ukradnúť hromozvod aj auto na útek, napadol policajta

23.09.2023 11:40

Policajti 44-ročného muža za použitia donucovacích prostriedkov zastavili.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,689
Celková čítanosť: 8302279x
Priemerná čítanosť článkov: 3087x

Kategórie