Založ si blog

Dokedy 3. – Potrebujeme štátnu distribučnú spoločnosť. . . .

Žiadam, aby bezodkladne vláda vytvorila štátnu distribučnú spoločnosť na lieky a zdravotnícke pomôcky. 

Niet prečo váhať, potrebujeme ju ako soľ.

A verím, že po vysvetlení dôvodu sa ku mne pridáte tiež.

Ak túto žiadosť niekto nahodí do petície, pokojne ju podpíšem a verím, že získa podpisov ajajaj.

 

Takže poďme k dôvodom.

Znižuje sa dostupnosť liekov, ako poukázala Asociácia na ochranu práv pacientov.

https://www.trend.sk/politika/nadrezortna-spolupraca-zamrzla-onkologicki-pacienti-dnes-nemaju-liecbu-tvrdi-levyova?itm_brand=trend&itm_template=article&itm_modul=suviciace-clanky&itm_position=1

Kšeftári s liekmi u nás kšeftujú, lebo ceny liekov u nás patria k najnižším v Európe. Tie ceny by boli v poriadku pri našich žobráckych platoch, tie takisto nemožno zrovnávať s európskymi. Keby sme na krku nemali kadejakých kšeftárov vyvážajúcich lieky. 

Rastú aj náklady výrobcom liekov. Rozumiem tomu, že výrobcom rastú náklady na výrobu, náklady na pohonné hmoty, na pracovnú silu. Nejako to musia vykryť. Ceny platné v iných členských štátoch Európskej únie  sú podstatne vyššie než na Slovensku. Ale zasa aj platy.  Tu nám rastú ceny potravín, bývania, cestovné do práce sa zvýšilo. A platy to nekopírujú, len nezamestnaným táto vláda pridáva a pridáva, namiesto toho, aby ich hnala do práce. 

Ako Lévyová  uvádza v článku v linku

https://www.trend.sk/politika/nadrezortna-spolupraca-zamrzla-onkologicki-pacienti-dnes-nemaju-liecbu-tvrdi-levyova?itm_brand=trend&itm_template=article&itm_modul=suviciace-clanky&itm_position=1

ak štát a ministerstvo zdravotníctva požiadavky prehodnotia a uznajú, že ide o oprávnený nárok, no nebudú mať z čoho dať viac na úhradu zo zdravotného poistenia, určite sa to dotkne doplatkov.  Ministerstvo zdravotníctva špekuluje, že zvýši doplatky za lieky.  Ide o vysoký nárast doplatkov za lieky a zdravotnícke pomôcky, ktorý sa môže prejaviť v najbližšom čase. Asociácia na ochranu práv pacientov SR na problém upozornila.

Už to pocítili pacienti pri zdravotníckych pomôckach – napríklad pri invalidných vozíkoch doplatky pacientom enormne stúpli.

Ako píše článok v linku, vyššie doplatky za lieky a ich dostupnosť je však potrebné riešiť spoluprácou viacerých rezortov. Asociácia na ochranu práv pacientov preto na problém už upozornila aj ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, aby prijalo sociálne a kompenzačné opatrenia pre tých najzraniteľnejších – no samozrejme by zasa viac strčili do ruky tým, ktorí dlhodobo nepracujú, a tí ostatní, poctivo pracujúci ľudia, nech doplácajú na zvýšené poplatky. Skutočne úžasná filozofia. 

 

Stále sa ešte ako dôvod nízkej dostupnosti liekov uvádza pandémia a dovoz liekov z Číny, kde sú vyrábané, Nedostupnosť niektorých surovín. A aj problém, že ich kšeftári vyvážajú, s čím títo fušeri vo vláde nedokážu urobiť poriadok (alebo žeby nechceli – a mali by sme sa riadne pozrieť, kto si na tom kšeftárení nabaľuje vrecká???!! Údajne nie je také jednoduché obmedziť pohyb tovarov a služieb, keďže sme v EÚ – nuž, skutočne zbytočný spolok, nielen nás okráda o lacnú elektrinu, ale je nám i na prekážku pri robení poriadkov s kšetfármi). Nepárala by som sa s kšeftármi s liekmi, byť ja vo vláde – vyvesila by som mediálne o nich príbehy aj fotkami – tento pán vyváža lieky také a také a zarobí na tom toľko a toľko. Toľko predal na slovenskom trhu, toľko vyviezol. Nech by si urobili naštvaní ľudia prehľad – a raz to kšeftárom sami zrátajú.

K veľkodistribútorom som našla informácie z roku 2016

DISTRIBÚCIA LIEKOV u nás  VIAC AKO 2/3 PODIELU TRHU PATRIA 3 FIRMÁM   (PHOENIX, UNIPHARMA, MED-ART)
ICH 90% PODIEL NA TRŽBÁCH PREDSTAVUJE DISTRIBÚCIA LIEKOV

Takže aj európske kšetfy – nuž, je jasné, prečo v EÚ brzdia našu možnosť robiť opatrenia proti kšetfárčeniu – lebo je pre nich výhodné nás okrádať zo všetkých strán.

Napríklad prvá z distribučných firiem – Phoenix

Spoločnosť PHOENIX Zdravotnícke zásobovanie, a.s. v roku 2021 zvýšila zisk o   20 % na 5,428 mil. € a tržby jej narástli o   9 % na 740,4 mil. €.

Pre tých, ktorí sa vyznajú Rok2021Celkové výnosy740 606 000 €Zisk5 428 000 €Aktíva191 460 000 €Vlastný kapitál52 444 000 €Celková zadlženosť72,61 %Hrubá marža3,53 %

A keď už sme pri distribútoroch – rada by som dala zoznam celý tu, ale je ich veľa, zjavne sa ten kšeft oplatí  – tu nájdete aktuálny zoznam, aj s adresami

https://www.sukl.sk/hlavna-stranka/slovenska-verzia/drogove-prekurzory/zoznam-velkodistributorov?page_id=4987

 

Alebo môžeme aj pri liekoch prejsť na priamu distribúciu. A distribútori kšetfujúci s našimi liekmi, nech idú, a idú, a idú kadeľahšie…

To, čo nám v tejto situácii môže pomôcť, je štátna distribučná spoločnosť. 

Náklady na súkromných distribútorov a aj problémy s chýbajúcimi liekmi si môžeme ušetriť. K žiadnym nárastom doplatkov nemusí dôjsť.

Bolo by to rozhodne spravodlivejšie riešenie, ako ustavične v rôznych oblastiach pridávať tým, ktorí dlhodobo nepracujú.

Doplním ešte informáciu z článku v linku, aby ste pochopili jasnejšie

https://www.teraz.sk/slovensko/mz-sr-navrhuje-vznik-statnej-distribu/592466-clanok.html

Ministerstvu zdravotníctva u nás chýba aj možnosť zabrániť dominantnej pozícii na trhu liekov úzkemu kruhu súkromných distribútorských firiem a ich neúmernému vplyvu na cenu liekov, zdravotníckeho materiálu a pomôcok.

Ako uvádza článok v linku Traja najväčší distribútori dodávajúci nemocniciam a lekárňam kompletný sortiment liekov a zdravotníckeho materiálu realizujú viac ako 85 percent dodávok a podľa ministerstva získali v podstate kontrolu nad distribúciou liekov a zdravotníckeho materiálu na Slovensku.

Ministerstvo zdravotníctva u nás už v roku 2021 zvažovalo možnosť vzniku štátnej distribučnej spoločnosti aspoň pre prípad krízy pre veľkých nemocničných klientov. Hm, ktovie kto a ako ich presvedčíl,  aby ju nevytvorili…

Som si istá, že keby povinne zásobovali nemocnice a aspoň na báze dobrovoľnosti ostatné lekárne, pričom lieky od výrobcov by brali prednostne oproti distribútorom, mali by sme po probléme.

 

Ako vravím, je najvyšší čas vytvoriť štátnu distribučnú spoločnosť.

 

Elena

 

Akotak 8. – Viete kde je zlatá baňa na Slovensku?

22.07.2024

Nie, neposielam vás zlatú žilu hľadať kamsi do hôr. Ani ryžovať zlatý piesok na brehy slovenských riek. Oveľa lepšie sa ryžuje na úplne iných miestach. Konkrétne v štátnej akciovke Slovensko IT. Remišová chcela týmto počinom usporiť tretinu vynakladaných finančných prostriedkov v rámci štátneho IT. Nuž, cieľa sa zjavne minula – lebo namiesto úspor sa [...]

Akotak 7. – Pamätník banderovských zločinov v Poľsku. . .

22.07.2024

Poliaci odhalili pamätník, ktorý má pripomínať zločiny banderovcov voči poľskému obyvateľstvu v časoch druhej svetovej vojny. Písala som o Volyni opakovane v blogu, a nejdem zoširoka udalosti teraz analyzovať opäť – aspoň jeden ďalší link pridám, aby sme si pripomenuli, čo banderovci vystrájali. [...]

Akotak 6. – Leopoldov nie je tak ďaleko, ako by sa zdalo. . .

21.07.2024

Zaujímavý článok v linku https://standard.sk/716371/za-akych-okolnosti-by-nad-mohol-byt-zodpovedny-za-trestny-cin-vlastizrady?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR2f6DobfkKQkkaD2NFrqN527EkszZSX8VLKG_hD4okQCelt9X8DqIojtR8_aem_eVb6gHeC494FMHPuw2h5TQ poskytuje právnu analýzu dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského. Zaoberá sa otázkou Za akých okolností by Naď mohol byť zodpovedný za [...]

Kamala Harrisová

Harrisová nie je silnou kandidátkou, bude to mať ťažké. Záleží na jednom, uviedol analytik

22.07.2024 15:03

Viceprezidentka zaostáva v prieskumoch za Trumpom podobne ako Biden.

vybor pre obranu a bezpecnost, gaspar

ÚS: Gašpar a Žiga budú v prípade odsúdenia profitovať z trestnej novely

22.07.2024 14:58

Súčasní podpredsedovia parlamentu (zatiaľ) nie sú priamymi beneficientami predmetnej právnej úpravy, skonštatoval súd.

Hungary National Day

Maďarská opozícia na vzostupe: Najsilnejšieho Orbánovho kritika zvolili za lídra strany TISZA

22.07.2024 14:26

Dodal, že o členstvo v TISZE prejavilo záujem tisíce ľudí a v krátkom čase sa strana stala najsilnejšou opozičnou silou v Maďarsku.

Kamala Harrisová

Deväť mien. Kto bude ako viceprezident kryť Harrisovej chrbát?

22.07.2024 14:19

Demokrati už po rozhodnutí Joea Bidena, že sa nebude ďalej uchádzať o znovuzvolenie, diskutujú o tom, kto by mal byť kandidátom na viceprezidenta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,925
Celková čítanosť: 9287771x
Priemerná čítanosť článkov: 3175x

Kategórie

Archív