Založ si blog

Dokedy 3. – Potrebujeme štátnu distribučnú spoločnosť. . . .

Žiadam, aby bezodkladne vláda vytvorila štátnu distribučnú spoločnosť na lieky a zdravotnícke pomôcky. 

Niet prečo váhať, potrebujeme ju ako soľ.

A verím, že po vysvetlení dôvodu sa ku mne pridáte tiež.

Ak túto žiadosť niekto nahodí do petície, pokojne ju podpíšem a verím, že získa podpisov ajajaj.

 

Takže poďme k dôvodom.

Znižuje sa dostupnosť liekov, ako poukázala Asociácia na ochranu práv pacientov.

https://www.trend.sk/politika/nadrezortna-spolupraca-zamrzla-onkologicki-pacienti-dnes-nemaju-liecbu-tvrdi-levyova?itm_brand=trend&itm_template=article&itm_modul=suviciace-clanky&itm_position=1

Kšeftári s liekmi u nás kšeftujú, lebo ceny liekov u nás patria k najnižším v Európe. Tie ceny by boli v poriadku pri našich žobráckych platoch, tie takisto nemožno zrovnávať s európskymi. Keby sme na krku nemali kadejakých kšeftárov vyvážajúcich lieky. 

Rastú aj náklady výrobcom liekov. Rozumiem tomu, že výrobcom rastú náklady na výrobu, náklady na pohonné hmoty, na pracovnú silu. Nejako to musia vykryť. Ceny platné v iných členských štátoch Európskej únie  sú podstatne vyššie než na Slovensku. Ale zasa aj platy.  Tu nám rastú ceny potravín, bývania, cestovné do práce sa zvýšilo. A platy to nekopírujú, len nezamestnaným táto vláda pridáva a pridáva, namiesto toho, aby ich hnala do práce. 

Ako Lévyová  uvádza v článku v linku

https://www.trend.sk/politika/nadrezortna-spolupraca-zamrzla-onkologicki-pacienti-dnes-nemaju-liecbu-tvrdi-levyova?itm_brand=trend&itm_template=article&itm_modul=suviciace-clanky&itm_position=1

ak štát a ministerstvo zdravotníctva požiadavky prehodnotia a uznajú, že ide o oprávnený nárok, no nebudú mať z čoho dať viac na úhradu zo zdravotného poistenia, určite sa to dotkne doplatkov.  Ministerstvo zdravotníctva špekuluje, že zvýši doplatky za lieky.  Ide o vysoký nárast doplatkov za lieky a zdravotnícke pomôcky, ktorý sa môže prejaviť v najbližšom čase. Asociácia na ochranu práv pacientov SR na problém upozornila.

Už to pocítili pacienti pri zdravotníckych pomôckach – napríklad pri invalidných vozíkoch doplatky pacientom enormne stúpli.

Ako píše článok v linku, vyššie doplatky za lieky a ich dostupnosť je však potrebné riešiť spoluprácou viacerých rezortov. Asociácia na ochranu práv pacientov preto na problém už upozornila aj ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, aby prijalo sociálne a kompenzačné opatrenia pre tých najzraniteľnejších – no samozrejme by zasa viac strčili do ruky tým, ktorí dlhodobo nepracujú, a tí ostatní, poctivo pracujúci ľudia, nech doplácajú na zvýšené poplatky. Skutočne úžasná filozofia. 

 

Stále sa ešte ako dôvod nízkej dostupnosti liekov uvádza pandémia a dovoz liekov z Číny, kde sú vyrábané, Nedostupnosť niektorých surovín. A aj problém, že ich kšeftári vyvážajú, s čím títo fušeri vo vláde nedokážu urobiť poriadok (alebo žeby nechceli – a mali by sme sa riadne pozrieť, kto si na tom kšeftárení nabaľuje vrecká???!! Údajne nie je také jednoduché obmedziť pohyb tovarov a služieb, keďže sme v EÚ – nuž, skutočne zbytočný spolok, nielen nás okráda o lacnú elektrinu, ale je nám i na prekážku pri robení poriadkov s kšetfármi). Nepárala by som sa s kšeftármi s liekmi, byť ja vo vláde – vyvesila by som mediálne o nich príbehy aj fotkami – tento pán vyváža lieky také a také a zarobí na tom toľko a toľko. Toľko predal na slovenskom trhu, toľko vyviezol. Nech by si urobili naštvaní ľudia prehľad – a raz to kšeftárom sami zrátajú.

K veľkodistribútorom som našla informácie z roku 2016

DISTRIBÚCIA LIEKOV u nás  VIAC AKO 2/3 PODIELU TRHU PATRIA 3 FIRMÁM   (PHOENIX, UNIPHARMA, MED-ART)
ICH 90% PODIEL NA TRŽBÁCH PREDSTAVUJE DISTRIBÚCIA LIEKOV

Takže aj európske kšetfy – nuž, je jasné, prečo v EÚ brzdia našu možnosť robiť opatrenia proti kšetfárčeniu – lebo je pre nich výhodné nás okrádať zo všetkých strán.

Napríklad prvá z distribučných firiem – Phoenix

Spoločnosť PHOENIX Zdravotnícke zásobovanie, a.s. v roku 2021 zvýšila zisk o   20 % na 5,428 mil. € a tržby jej narástli o   9 % na 740,4 mil. €.

Pre tých, ktorí sa vyznajú Rok2021Celkové výnosy740 606 000 €Zisk5 428 000 €Aktíva191 460 000 €Vlastný kapitál52 444 000 €Celková zadlženosť72,61 %Hrubá marža3,53 %

A keď už sme pri distribútoroch – rada by som dala zoznam celý tu, ale je ich veľa, zjavne sa ten kšeft oplatí  – tu nájdete aktuálny zoznam, aj s adresami

https://www.sukl.sk/hlavna-stranka/slovenska-verzia/drogove-prekurzory/zoznam-velkodistributorov?page_id=4987

 

Alebo môžeme aj pri liekoch prejsť na priamu distribúciu. A distribútori kšetfujúci s našimi liekmi, nech idú, a idú, a idú kadeľahšie…

To, čo nám v tejto situácii môže pomôcť, je štátna distribučná spoločnosť. 

Náklady na súkromných distribútorov a aj problémy s chýbajúcimi liekmi si môžeme ušetriť. K žiadnym nárastom doplatkov nemusí dôjsť.

Bolo by to rozhodne spravodlivejšie riešenie, ako ustavične v rôznych oblastiach pridávať tým, ktorí dlhodobo nepracujú.

Doplním ešte informáciu z článku v linku, aby ste pochopili jasnejšie

https://www.teraz.sk/slovensko/mz-sr-navrhuje-vznik-statnej-distribu/592466-clanok.html

Ministerstvu zdravotníctva u nás chýba aj možnosť zabrániť dominantnej pozícii na trhu liekov úzkemu kruhu súkromných distribútorských firiem a ich neúmernému vplyvu na cenu liekov, zdravotníckeho materiálu a pomôcok.

Ako uvádza článok v linku Traja najväčší distribútori dodávajúci nemocniciam a lekárňam kompletný sortiment liekov a zdravotníckeho materiálu realizujú viac ako 85 percent dodávok a podľa ministerstva získali v podstate kontrolu nad distribúciou liekov a zdravotníckeho materiálu na Slovensku.

Ministerstvo zdravotníctva u nás už v roku 2021 zvažovalo možnosť vzniku štátnej distribučnej spoločnosti aspoň pre prípad krízy pre veľkých nemocničných klientov. Hm, ktovie kto a ako ich presvedčíl,  aby ju nevytvorili…

Som si istá, že keby povinne zásobovali nemocnice a aspoň na báze dobrovoľnosti ostatné lekárne, pričom lieky od výrobcov by brali prednostne oproti distribútorom, mali by sme po probléme.

 

Ako vravím, je najvyšší čas vytvoriť štátnu distribučnú spoločnosť.

 

Elena

 

Vlastnou cestou 5. – Vedeli ste to o včerajšku?

22.09.2023

Viete aký bol včerajší deň? Deň vďačnosti v rámci medzinárodných dní. V záplave politických šarvátok tento deň zanikol. A myslím si, že aj bez nich by u nás ani pes po ňom neštekol. Vďačnosť sa skrátka nenosí. Málokedy si uvedomíme v dnešnej supermodernej a superkonzumnej spoločnosti, že byť vďačný je niečo pre nás dôležité. V tom bláznivom kolobehu [...]

Nooo 3. – Ako môže Slovensko konsolidovať svoje financie rýchlo a ľahko. . .

22.09.2023

V Pravde nám tu analytik mozgy vymýval, ako budeme musieť znášať pokles životnej úrovne a priťahovať si opasky. Šesť miliárd za dva roky vraj musíme ušetriť, aby sme konsolidovali financie. No to dáme ľahko podľa môjho receptu. Žiadny pokles platov, žiadne osekávanie dôchodkov – čo ste, za čo ma máte? Nie som váš vrah, ale záchranca. Pozrite, tie [...]

Vlastnou cestou 4. – Krásny deň. . .

22.09.2023

Každý deň je krásny, isteže. Ale niektoré sú ešte krajšie. Je to tak ako s ľuďmi – vraj každý človek má nejaké svoje svetlo, ale niektorí pre nás sú ako plamienok v temnote… Ach, dnešok, povedala som si radostne dnes – teda vlastne už včera – keď som po príchode z práce jedla cuketové placky. Zapíjala som ich mliekom a robím ich svojsky [...]

Robert Fico a Zuzana Čaputová

Smer plánuje po voľbách podať návrh na obžalobu prezidentky

23.09.2023 12:11

Hlava štátu sa podľa Fica dopustila porušenia ústavy.

Hektor

List z Charkova: Po rakete už ani pes neštekne. Zvykli sme si

23.09.2023 12:00

Charkov. Šesť hodín ráno. Šesť rakiet. Emócie na bode nula.

Robert Fico, Peter Pellegrini, Michal Šimečka a Milan Uhrík

Hlavné priority v justícii: Ktorá strana navrhne zrušiť súdnu mapu a ktorá chce obmedziť paragraf 363?

23.09.2023 12:00

Posledný týždeň pred voľbami Pravda prináša seriál článkov o povolebných prioritách a cieľoch politických strán v kľúčových oblastiach domácej politiky.

Polícia / policajné auto /

Muž sa snažil ukradnúť hromozvod aj auto na útek, napadol policajta

23.09.2023 11:40

Policajti 44-ročného muža za použitia donucovacích prostriedkov zastavili.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,689
Celková čítanosť: 8302215x
Priemerná čítanosť článkov: 3087x

Kategórie