Prepustili na slobodu „Brutálnu Božku“ – ako médiá nazvali vrahyňu.
V súvislosti s tým prípad dvoch brutálne utýraných bezdomovcov zarezonoval niektorými médiámi na Slovensku. Vražda sa odohrala v roku 1997 – a tých dvoch bezdomovcov utýrali 4 ďalší bezdomovci skutočne hrozným spôsobom, Smiali sa na tom, ako ich obete kričia od bolesti, detaily činu popisuje článok v linku
A tak v blogu dnes uvažujem nad páchateľmi podobných činov.
Článok v nižšie uvedenom linku popisuje jej život na slobode po 23 rokoch. Už deviaty mesiac brázdi slovenské ulice
Vydesilo ma v článku najviac to, že vyštudovala za zootechničku v Liptovskom Mikuláši. Preboha, začnime už konečne robiť dôsledný výber do profesie – aby sa k práci so zvieratami nedostávali anetickí psychopati.
Otvorene – pri čítaní článku som si uvedomovala, ako sa psychopatia skutočne v čase nemení. Ani slovo súcitu s obeťami, ktoré utýravala niekoľko dní. Ani slovo ľútosti nad činom – len bagatelizovanie a výhovorky – bola opitá, aj lump spolupáchateľ na ňu zvalil všetku vinu. Ani slovo porozumenia pre iných – jedine veľká sebaľútosť. Rodina za ňou nechodila na návštevy, to jej priťažilo – lebo nikto jej neposielal peniaze a aj v posudku mala, že nemá zázemie. No teda, nemali by nakoniec tú rodinu potrestať? Ani náznak toho, že jej je ľúto, ako ona sama svojim činom sťažila život i svojej rodine – lebo i na nich iste mnohí pozerali cez prsty. A hej, pravdaže, nikde ani slovo o tom, že jej blízki chýbali – len že kvôli ich nechodeniu mala tie vyššie uvedené nevýhody.
Má zdravotné problémy so žalúdkom i nohami, no tak sa jej poskladáme i na ich liečenie, však? Teraz dostáva „iba“ 70 eur na mesiac. 5 rokov vraj šila topánky, ako píše jeden z článkov. Sama uvádza, že nepracovala ani vo väzení, hoci mohla. Ani teraz nemá prácu, ako inak, len prázdne fľaše zbiera. Ale chcela by dotykový mobil s internetom a facebookom. Nie napísať blízkym tých, ktorým brutálne zabila deti a ospravedlniť sa, nie ísť na hroby obetí a zapáliť im aspoň raz sviečku. Nie začať robiť niečo užitočné, aby vrátila spoločnosti to, čo minula svojim pobytom v base.
Za 23 rokov sme sa jej pritom vyskladali slušnú kopu peňazí na väzenský pobyt. Celkom presne ich uviesť neviem, pretože sa v priebehu rokov výdavky na deň menia, narastajú a mení sa aj hodnota peňazí v čase inflačne. Uvediem vás do obrazu – napríklad v base v Trenčíne na jednu väznenú osobu na deň boli v roku 2018 náklady vyše 101 eur, v roku 2020 už boli tie isté náklady vyše 150 eur na deň. Priemerne mali na deň 222 väzňov, takže za rok 12, 2 miliónov.
https://web.ac-mssr.sk/wp-content/uploads/2021/Statisticka_rocenka_2020/ZJVS/Ro%C4%8Denka%202020.pdf
Kristepane, za kvalifikovanú prácu nám toľko štát nezaplatí, koľko vynaloží na jedného kriminálnika v base.
A to je len jedna väznica. Len jeden rok. Obrovské peniaze by sme ušetrili, keby sme nemali na krku kriminálnikov. O koľko vyššie by mohli byť u nás dôchodky? O koľko viac nemocníc by sme mali? Ako by sme zlepšili život ľudí s postihnutím bezplatnými rehabilitáciami a kúpeľnými liečbami? Aké útulky pre zvieratá s pomocou štátu pravidelnou by sme mohli vybudovať? Aké by mohli byť naše cesty, životné prostredie? O koľko lepšie platy by sme mohli mať? O koľko viac by sme mohli oddychovať, keby sme ustavične nesolidarizovali s kadejakými nezodpovednými lumpami?
Namiesto toho sa skladáme na život rôznym darebákom – robíme čoraz viac a čoraz dlhšie.
Pritom nejde len o výdavky na pobyt v base. K tomu prirátajme nepriame náklady – že ak človek má deti a nepracuje, aby ich živil, musia sa im poskladať na živobytie a na všetky ich životné náklady (školstvo, zdravotníctvo, sociálne služby) iní ľudia, ktorí pracujú. Ak niekto nezarába a nedáva na generačnú dôchodkovú solidaritu, musí na jeho rodičov vyrobiť niekto iný, aj na ich výdavky v zdravotníctve a v sociálnych službách,
Kladiem si čoraz častejšie otázku, o koľko času nášho života a o koľko našej životnej úrovne nás okradnú tí, ktorí žijú nezodpovedne. A cítim čoraz menej ochoty sa s nimi deliť a niesť dopady za ich nezodpovedný život.
Elena
K diskusii mirsa Nezodpovednosť je ľudská vlastnosť. A popisovaná situácia je problém nezodpovedného majiteľa, nie psov, Možno si to ani neuvedomuje, jednoducho mu to treba jasne povedať. Ak by pokračoval v tomto správaní, stačí podať sťažnosť správcovi bytovky.
milan1 Ďakujem za upozornenie. Základom však je, že na jeden deň pobytu väzňa dáme sumu, ktorú nedostane pracujúci človek na kvalifikovanú prácu – a to z tej sumy pracujúci živí celú svoju rodinu, A nedostáva ju za víkendy. Suma rátaná na väzňa je denná jednotka, a náklad iba na neho samého. Samozrejme, ako som uviedla v článku, popri priamych nákladoch sú i náklady na to, čo by mal väzeň zaistiť svojou poctivou prácou – živobytie pre deti a generačnú solidaritu rodičom – aj tieto náklady namiesto neho dávame.
Celý väzenský systém nas vyjde ročne na cca... ...
áno, je mnoho nezodpovedných majiteľov a tých... ...
Mňa včera dva psy, ktoré vybehli z... ...
A ako si predstavujete riešenie tejto situácie... ...
zvieratá majú pudy a často si nemôžu vybrať,... ...
Celá debata | RSS tejto debaty