Vedeli ste koľko sa platí na Slovensku za zlanárenie poistenca do ZP? No je to rozhodne dobrý biznis.
Ako upozornil Útvar hodnoty za peniaze koncom minulého roka v článku v linku – na Slovensku prebieha prekvapivý jav
https://dennikn.sk/blog/3074009/konkurencia-zisk-a-zdravie-najchudobnejsich/
Zdravotnú poisťovňu je možné zmeniť raz ročne. Väčšina ľudí túto možnosť nevyužíva, niektorí ju zasa využívajú prekvapivo často.
80% Slovákov nezmenilo zdravotnú poisťovňu za posledných 10 rokov ani raz.
26 tisíc ľudí ju zmenilo 6 a viac krát.
Daktoré vtáčiky – letáčiky to stihli vraj i 9 a viac krát.
No hádajte kto to je? Na popredných miestach sú okresy Revúca, Vranov nad Topľou a Kežmarok.
Ak vám to ešte nedoplo, poviem to naplno – ide v týchto okresoch o obce s prevahou rómskeho obyvateľstva. Agenti, ktorí osady navštevujú, ponúkali za podpis za prehlásenie sa do inej poisťovne sumu v rozpätí 3-6 eur. Alebo ich vraj prepoisťovali aj bez ich vedomia.
Oba prípady sú trestné. Zákon poisťovniam tiež nedovoľuje odmeňovať tretie strany za získavanie prihlášok, ako uvádza par. 6, bod 16: Zdravotná poisťovňa nesmie vykonávať nábor poistencov na základe mandátnych zmlúv alebo zmlúv o sprostredkovaní s fyzickými osobami alebo právnickými osobami za peňažnú odplatu alebo za nepeňažnú odmenu. Ale poisťovací agenti spolu so zdravotnými poisžovňami zákon spokojne obchádzajú.
Ako vyššie uvedený článok v linku píše
zdravotné poisťovne zamestnávajú tisícky dohodárov, teda technicky nejde o tretie strany, ale zamestnancov, v súkromných zdravotných poisťovniach je dohodárov až trikrát toľko ako bežných zamestnancov. Zdravotné poisťovne na dohodárov míňajú spolu 5,8 mil.eur ročne. 10 najlepšie platených dohodárov zarobí ročne 40 tisíc až 90 tisíc eur.
Novela zákona o zdravotných poisťovniach z leta 2022 navrhovala limitovať výšku odmeny, ktorú môže poisťovňa vyplatiť zamestnancovi či dohodárovi za získanie poistenca na 57 eur.
A mimochodom, článok upozorňuje, že mnohí z tých zamestnancov a dohodárov poisťovní sú zdravotníci – vraj až také nezištné rady meniť poisťovňu pacientovi zjavne byť nemusia…
A vrátim sa ku kritériám kvality, spomenutým v minulom blogu
https://www.udzs-sk.sk/wp-content/uploads/2021/08/TS_Regulacia-zisku-ZP_3.8.2021-1.pdf
Kritériá kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti
Úrad navrhuje zaviesť nasledovné kritériá kvality:
- zabezpečenie čakacích lehôt na plánovanú ústavnú zdravotnú starostlivosť pre poistencov zdravotnej poisťovne podľa osobitného zákona (č. 540/2021 Z. z.)
- zabezpečenie dostupnosti všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti pre poistencov minimálne v rozsahu verejnej minimálnej siete poskytovateľov všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti stanovenej reforme,
- zabezpečenie dostupnosti špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti pre poistencov minimálne v rozsahu verejnej minimálnej siete poskytovateľov špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti,
- vynaloženie výdavkov na preventívnu zdravotnú starostlivosť minimálne na úrovni
- 150 % výdavkov na preventívnu zdravotnú starostlivosť za predchádzajúci rok alebo
- priemerných výdavkov na preventívnu zdravotnú starostlivosť v EÚ,
- úprava cien vybraných výkonov najviac finančne podhodnotených odborností špecializovanej ambulantnej starostlivosti v Slovenskej republike minimálne na úroveň, ktorá bude stanovená v samostatnom právnom predpise,
- likvidita zdravotnej poisťovne.
Úrad navrhuje pridať ako kritérium kvality zvýšenie výdavkov na preventívnu zdravotnú starostlivosť aspoň na úroveň priemeru krajín EÚ s ohľadom na skutočnosť, že podľa štatistiky Eurostat vynakladala Slovenská republika v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ najmenej, a to či už relatívne v pomere k HDP alebo v prepočte na obyvateľa, predbehlo nás aj Rumunsko.
Hlavne že platíme na zdravotníctvo čoraz viac, však?
Skutočne by sme mali ku zvyšovaniu kvality sljužby zvyšovať zisky zdravotných poisťovní? Akýkoľvek zisk v zdravotníctve pokladám za nesprávny a nespravodlivý, berie peniaze určené na zdravotnícke služby.
Záverom si pripomeňme jednu vec – uvádza ju aj hore spomenutý článok pripomína
Mnohé európske krajiny zabezpečujú verejné zdravotné poistenie cez navzájom si konkurujúce zdravotné poisťovne. Slovenský model je neštandardný v tom, že vo verejnom zdravotnom poistení fungujú súkromné firmy orientované na zisk – v zahraničí ide typicky o verejné inštitúcie a neziskové organizácie. Čím menej sa podarilo zdravotnej poisťovni minúť na zdravotnú starostlivosť, tým viac z verejných zdrojov poisťovni zostalo ako zisk.
Možnosť vyplácania zisku akcionárom zdravotných poisťovní v povinnom systéme zdravotného poistenia nie je v žiadnej
krajine na svete – okrem Slovenska a v USA.
Namieste je otázka, čo bolo motivátorom politikov pre takéto jedinečné nastavenie zdravotného poistenia u nás? Myslím si, že celé to malo vyvolať intenzívny záujem OČTK o navrhovateľov zákona a ich motiváciu už v čase schvaľovania takýchto podivných biznisov na úkor zdravotných poistencov
Takže ešte raz a jasne, aby sme to pochopili všetci – Slovensko je jedinou krajinou v EÚ, v ktorej poisťovne prerozdeľujúce verejné zdroje vyplácajú zisk súkromným akcionárom. A teraz im ho chce SaS v utorok predkladanou novelou zákona zdvojnásobiť.
Elena
K diskusii olitat ide o náhodu, Tvoje blogy nesledujem, a jedenástkam dávam rôzne názvy ako môžeš vidieť. Dávam vždy 11 blogov s tým istým názvom, takže už len 3 budú a Hm Ti prenechám.
Elenka, si úžasná! Vďaka za vysvetlenie, aj... ...
Ja som to svoje neskopírovala, ale úplne... ...
Do pár sekúnd sa dá dohľadať napríklad tento... ...
Drahá Elenka! Zdá sa Ti seriózne kradnúť... ...
poistovne ...demokratická hovadina , ked je... ...
Celá debata | RSS tejto debaty