Založ si blog

Vedeli ste? 3. – Ach, aké potešujúce, že inflácia klesá. . .

Radostne nám oznamuje článok v linku, že inflácia u nás klesla

https://spravy.rtvs.sk/2023/08/pokles-inflacie-sa-podla-analytika-ocakaval-vplyv-na-to-mali-nielen-lacnejsie-potraviny-ale-aj-zrusenie-koncesii/

Inflácia podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR v júli klesla na 9,7 percenta. Podľa Lehutu sa takýto pokles očakával, a to na základe skoršieho odhadu Štatistického úradu Európskej únie (Eurostat). Podľa Eurostatu na základe harmonizovanej metodiky inflácia tiež klesala, no stále sa drží nad úrovňou 10 percent.

Pravdou je, že neviem kto v eurozóne ju okrem nás mal tiež dvojcifernú. Tu sa lotri všetkého druhu rozbehli a snažili sa nabaliť na úkor obyčajných ľudí.

Analytik VÚB banky Michal Lehuta v článku vysvetľuje tento pokles takto – zlacnela najmä elektrina a niektoré kategórie potravín. Konkrétne išlo o mliečne výrobky. Poklesu úrovne inflácie na jednocifernú hodnotu pomohlo okrem zlacnenia niektorých potravín aj zrušenie koncesionárskych poplatkov. Priemerná hodnota inflácie v eurozóne je päť percent, na Slovensku je teda takmer dvojnásobne vyššia. Podľa analytika za to môže fakt, že potraviny a energie tvoria väčšiu časť spotrebiteľského koša v porovnaní so západnými krajinami a vyššia konzumácia spracovaných potravín.

Takže nízke mzdy máme – väčšinu žobráckych platov preinvestujeme do potravín a nákladov na bývanie. A niekto sa tu tvári, že od januára to môžeme my pracujúci spokojne zatiahnuť s navýšením nákladov, niektorých aj viac ako dvojnásobne?

Spomenutý analytik podľa článku v linku očakáva, že inflácia bude klesať aj v nasledujúcich mesiacoch, pričom do konca roka by sa podľa neho mohla znížiť aj pod šesť percent. Pripomenul však, že vplyv na ňu môže mať zvýšenie ceny plynu od januára 2024.

Aké potešujúce správy, však?

 

Nuž, poviem vám teraz niečo o chlapovi, ktorý hovorí múdro. Podotknem rovno, že to nie je Slovák. A  že hovorí múdro o veciach, ktoré sa týkajú aj vás, a mali by ste o tých jeho slovách popremýšľať spolu so mnou,. Píše o tom článok v linku

https://www.reflex.cz/clanek/komentare/120189/petr-mach-inflace-obrala-lidi-za-dva-a-pul-roku-o-ctvrtinu-uspor-z-nebe-nespadla-muze-za-ni-cnb.html?recombee_recomm_id=e6cf86adfb96784e761f25cf16c09808

Petr Mach, analytik Českej národnej banky, nás uvádza do reality  Inflace, která za poslední dva a půl roku obrala lidi o čtvrtinu hodnoty úspor a reálné hodnoty příjmů, nespadla z nebe.   Analytik upozorňuje ľudí, že rast cenovej hladiny o tretinu pri inflácii je pre ľudí akoby ďalšou daňou 25-% zo všetkých úspor a zárobkov. V Česku síce, ale namiesto neprajného „dobre im tak, Čechom“, by ste sa radšej mali zamyslieť nad tým, ako je to u nás. Veríte, že lepšie? Ja ani nie.

Analytik vysvetľuje, že za vysokú infláciu nemôže ani vláda, ani covid ani vojna a že ani pokles inflácie nebude zásluhou vlády či vyššej moci –  Je jen jediný strůjce, viník a kormidelník inflace, a tou je centrální banka. Až se bude chlubit centrální banka, že inflaci zkrotila, vězme, že je to ona, kdo ji způsobila.

 

Takže je namieste sa pýtať našej centrálnej banky – Inflácia klesá? A prečo rástla?

 

Elena

 

domino   Si múdry, nepochybne, ale formálnu zodpovednosť má centrálna banka a práve od nej by ma zaujímala odpoveď na moju otázku. Prečo rástla, a prečo u nás dvojciferne.

Téééda 8. – Ako vyriešime otázku 13. dôchodkov na Slovensku spravodlivo. . .

23.06.2024

V článku v linku https://www1.pluska.sk/diskusia/rady-a-tipy/analytici-navrhli-zmeny-13-dochodkoch-vyplacat-nemal-tymto-seniorom-ste-medzi-nimi sa uvádza, že výdavky nášho štátu dosahujú úroveň, ktorá presahuje ekonomické možnosti krajiny. Určite by sme mohli a mali verejne poanalyzovať, aké výdavky má náš štát – a iste by sme našli oblasti, v ktorých je potrebné [...]

Naozaj 3. – V krajine dúhy. . .

22.06.2024

Pokojný dážď kropil dnes Prednú Horu. Spomenula som si na minulý piatok – po celodennom dažďovaní zatiahnutá obloha navečer zjasnela a v trhajúcej sa šedi žiarila blankytná modrá. Dúha náhle rozprestrela farby oblohou. Ticho mrholilo. Z pôvodne tenučkého, krehkého bledodúhového mosta, klenúceho sa od protiľahlých kopcov kamsi do úbočí ku Muránskej Hute, [...]

Téééda 7. – Zástupcovia KDH, nezabúdajte, Boh sa díva. . .

20.06.2024

Síru tu podaktorí pľujú, že si Kotlár dovolil povedať, že u nás situácia s kovidom nenaplnila kritériá pandémie. Ako píše článok v linku https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/714405-21-tisic-obeti-kotlar-tvrdi-ze-ziadna-pandemia-nebola-majersky-sns-prerastla-dolinkovej-cez-hlavu/ KDH zdôrazňuje potrebu zodpovedného a odborného prístupu k zdravotníckym otázkam a vyzýva [...]

Pápež / František /

Vatikán exkomunikoval desať mníšok zo Španielska. Rehoľníčky sú v otvorenom konflikte s pápežom

23.06.2024 09:41

Jadrom konfliktu je spor o nehnuteľnosti. Mníšky sú však so Svätou stolicou aj v ideologickom konflikte.

otáznik, výkričník, pravopis, pravidlá, slovenský jazyk, interpunkcia

KVÍZ Kamarátite sa s yspilonmi? Kedy sa píše mäkké i, kedy tvrdé? Otestujte si vedomosti z gramatiky

23.06.2024 09:00

Potrebujeme vedieť ypsilony? Ovládať svoj materinský jazyk by malo patriť medzi základné vedomosti. Otestujte sa.

vojna na Ukrajine, Časiv Jar

Expert z vplyvného amerického think tanku: Kyjev by sa nemal snažiť dostať do NATO a Biden by to mal prestať zvažovať

23.06.2024 08:45

Christopher Chivvis z think tanku Carnegie Endowment for International Peace v článku pre The Guardian o tom, ako môže Ukrajina skutočne vyhrať vojnu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,898
Celková čítanosť: 9195047x
Priemerná čítanosť článkov: 3173x

Kategórie

Archív