Takže pokračovanie k minulému blogu, či naozaj budeme poslednou generáciou.
Ladislav Jakl dal silnú bilanciu, v ktorej uviedol
Sme poslednom generáciou, ktorá vie čítať knihy a ktorá potrebuje knihy. Poslednou generáciou, pokladajúcou ovládanie gramatiky za dôležité a dorozumievajúcou sa plynulou rečou, aj rečou vôbec. Ktorá vie, že sa má dávať prednosť starším a má sa zdraviť, vie čo znamená priateľ a má všeobecný spoločenský prehľad
Ani komunikácia na facebooku ma neočaruje, kadejaké lajky či smajlíky mi nič nehovoria. Dokážem šťastne sedieť v dobrom tichu pokojne i dve-tri hodiny, no je pre mňa dôležitý živý človek, tu a teraz. Zdieľanie.
Ako výstižne podotkol Jakl, zdieľanie malo silne emotívny obsah, nie je to rozoslať fotku svojho obedu cudzím ľuďom – zdieľať by sme mali dobré a zlé, úctu k cnostiam a oddanosť ideálom. Ibaže položme si otázku – ako zdieľame v tejto spoločnosti tieto veci? Ako je cenená čestnosť, vernosť, zásadovosť, zodpovednosť? No nijako. Vážne čakáte, že sa mám hodnotovo pridať k tým, ktorí vykladajú že nevera je normálna a byť čestný sa neoplatí? Život v tejto spoločnosti je čoraz viac konzumnejší, plytkejší, povrchnejší. A akým ideálom sme, preboha, oddaní ako spoločnosť – k akej budúcnosti chceme smerovať? K tomu, že nás budú okrádať „naši spojenci“, lebo sme pre nich pohodlní na výpredaj odpadov a na využívanie obohatenia na náš úkor? Lebo nič iné slávny energetický trh nie je – ryžujú na úkor nás. Pri našich viac ako trojnásobne nižších platoch, pri podstatne vyšších životných nákladoch v mnohých oblastiach. Pozrite sa na aktuálnu cenu oleja v Nemecku – a porovnajte jeho cenu u nás.
A zdieľanie dobrého a zlého? Nemáme u nás zdieľací solidárny systém, lebo ten by znamenal vzájomné dávanie – ale doslovne parazitný. Je v ňom kopa špekulantov a nezodpovedne žijúcich ľudí, ktorí zo solidárneho systému iba ťažia, čoraz viac. Máme desaťtisíce voľných pracovných miest, a im sa nechce vynaložiť úsilie a začať pracovať. Aby solidarita fungovala, musí byť vzájomnosť v nej. Čím sú títo ľudia solidárni s tými, ktorí sa musia plahočiť dažďom a vetrom, či snehom po kolená v tme a zaplatiť za cestu do práce, aby sa oni pohodlne nakŕmili? Tí, ktoré robia, musia dávať čoraz viac a čoraz dlhšie, a pritom si uvedomujú, že ich štát okráda nielen nízkou mzdou, ale i odvodmi a ešte im uberá aj na dôchodku, nedáva čestne úmerne ich vkladom. Jednoducho čoraz viac doplácajú na solidárny systém.
No a o úcte k starším by sa toho dalo vo vzťahu k našej súčasnej spoločnosti tiež veľa povedať, nie však veľa pekného. Dala som tvrdý koment k manipulatívnej stránke progresívcov, vyzývajúcej mladých aby šli voliť, lebo ich je vraj u nás menej a musia hájiť svoje záujmy. Proti komu štvú progresívci mladých – proti ich vlastným rodičom a starým rodičom? Tak som komentovala, že by to tu teda vyzeralo, podľa toho ako sa snažia rozoštvávať medzigeneračne ľudí, keby mali vládnuť ďalšie štyri roky.
Dala som im tam koment: Dajte už ľuďom pokoj. Nútene ste nás chceli vakcinovať. Dôchodky podľa vás majú ľudia privysoké. Štvete mladých proti starým, rozdeľujete spoločnosť – za pár rokov „vládnutia“ by ste tu narobili riadnu šarapatu. Pevne verím, že nevyhráte a nebudete nivočiť túto spoločnosť.
Mimovládky z Česka vraj vypravia dva vlaky pre voličov progresívcov deň pred voľbami. Radšej by som bola, keby nimi odviezli progresívcov aj ich voličov. kadeľahšie.
Minulé generácie uplatňovali zručnosť, pracovitosť a silu – ako som videla porovnanie na obrázku z fb muži pred polstoročím na motorkách a dnes na elektrických kolobežkách (som dobrá, a nepíšem že na podpätkoch a v sukničkách)– zauvažovala som, či progresívcami ospevované zmeny v spoločnosti sú na smiech. alebo na zaplakanie.
Elena
K diskusii Asi takto
Píšeš, citujem: "Mimovládky z Česka vraj... ...
Celá debata | RSS tejto debaty