Je to smutný príbeh, ako nám tu kadejakí analytici, politici a médiá omieľajú, že vraj dôchodcovia priveľa minú, preto treba Sociálnu poisťovňu dotovať. Kde je pravda, ukážeme si teraz.
Pozrime sa na dlžníkov Sociálnej poisťovne. Je ich takmer 132 000. K miliarde sa blíži ich dlh celkovo. Krása, a potom že prečo chýbajú peniaze na dôchodky.
Článok v linku
uvádza, kto sú najväčší dlžníci Sociálnej poisťovne. Na prvých miestach sú fakultné nemocnice, dlhujúce na odvodoch. Ľahko si môžete zrátať, že len tie dlhujú Sociálnej poisťovni viac ako pol miliardy. Lekári si navydierajú vysoké platy – niekoľkonásobne vyššie ako ostatní – z nich majú vysoké dôchodky, no ich zamestnávatelia odvody neplatia, a tak im ich štát platí dôchodok na úkor ostatných poistencov, ktorí poctivo do Sociálnej poisťovne peniaze navkladali.
Rovnako sú tam i Slovenská zdravotnícka univerzita, Energetika Slovensko, či košický Výskumno-vývojový ústav. No i nejaké súkromné gymnáziá či súkromné základné školy, či Adeli centrum, ktoré vyberajú poplatky za vzdelávanie či liečbu, tak skutočne nerozumiem ich obrovskému dlhu na odvodoch. Kopa súkromných firiem tu tiež figuruje, úspešne pokonkurzujú, zaniknú, no a potom ich majitelia s luxusnými vilami a minimálnym dôchodkom sa stanú tými, ktorým treba dôchodky dvíhať najviac, lebo ich majú také nízke…
Až to celé pôsobí dojmom, že kopa dlžníkov si povie – keď môžu oni, čo by my nie. No a nikto nerobí efektívne opatrenia na predchádzanie vysokým dlhom. Jasné, oveľa ľahšie sa analytikom vykladá o tom, že dôchodcovia míňajú veľa a treba znížiť dôchodky, ako povedať ľuďom pravdu, že peniaze preflákavajú neplatiči.
Zrejme je namieste vytvoriť osobné dôchodkové účty poistencov – čo si počas života navkladajú, to dostanú. V tomto systéme poctivo pracujúci a odvody odvádzajúci doplácajú na špekulantov a lajdákov.
Keďže nám chýba bezmála miliarda v Sociálnej poisťovni kvôli neplatičom, je najvyšší čas robiť s nimi poriadok efektívnejšie. Napríklad tým, že už po troch mesiacoch nezaplatených odvodov pre firmu uzákonime jej povinný konkurz. S tým pravdaže, že jej majiteľ a vydarený podnikateľ už nebude už nikdy môcť zakladať novú firmu a podnikať, lebo prejavil neschopnosť v tejto oblasti. Dlh bude musieť splatiť, hoci odpredajom majetku rodiny. Nie je v poriadku, ak podnikaním majetok rodiny rastie, ale ručiť ním za podnikanie nemusia. Špekulantom treba klepnúť po prstoch konečne.
O tom, že hlavní obrovskí dlžníci – zdravotnícke zariadenia – nie sú vystavení riziku krachu, je potrebné tiež verejne diskutovať. Lebo vlády nám tu roztočili bludný kruh nadmerného zvyšovania platov zdravotníkov, a skôr či neskôr bude nutné zrušiť tento scestný spôsob ich financovania s každoročným navyšovaním. Teda radšej čím skôr, s úľavou pre zdravotníkov zo zahraničia – ak by niektorí z terajších chceli odísť skutočne.
Nemôžeme predsa donekonečna pchať peniaze do neefektívneho systému, kde si na svoje výkony nevyrobia.
Elena
++++++++ ...
Celá debata | RSS tejto debaty