Slniečko 10. – Nežná a silná ako život. . .

Zdravie je pre väčšinu ľudí významnou hodnotou, dávajú ho na popredné miesta rebríčka v psychologických výskumoch ľudia celého sveta. Jeho cenu si uvedomujú mnohí z nás ešte výraznejšie práve v tejto situácii prebiehajúcej pandémie, pretože byť chorý bola prinajmenšom nepríjemná skúsenosť pre nich samých či ich blízkych, pre niektorých až život ohrozujúca.

Kladiem si už nejaký čas otázku, kto je naozaj zdravý. A dnes som sa rozhodla si na ňu zodpovedať.

 

Zdravie  je podľa mňa kontinuum, nie nejaký bod. A  som akosi skeptická, že či ku bodu 100 alebo ku bodu 50 by sme mali ideálne kontinuum nasmerovať.

Každý z nás sa občas vychýli do strany ťaživou životnou situáciou. A potom sa ručička kompasu vráti na pôvodné miesto.  Alebo nevráti. Niekedy sa vychýli viac k extrému, k chorobe. Niekedy sa však môže ťažkou životnou skúsenosťou človek posunúť aj viac k stredu, k plnšiemu zdraviu, k väčšej zrelosti.

 

Otázku o miere „zdravosti“ si kladiem občas pri čítaní správ či internetových diskusií. Ale keďže ich čítam či zapájam sa do nich skutočne iba zriedka, nebola to otázka, ktorá by ma nútila k bezodkladnej odpovedi. Občas sa nad tou otázkou zamýšľam nielen ľudsky, ale i profesijne, najmä ak čítam o prípade nejakej ľudskej bezohľadnosti, týrania zvieraťa a podobne. Ale ako empatik sa i tomu snažím vyhnúť, taká bolesť ma zasahuje do hĺbky duše.

Viem, že zlo nezmizne tým, že o ňom nečítam a neviem, no snažím sa to kompenzovať radšej pridávaním dobra ako ničením zla. Viac vďačnosti, viac láskavosti, viac pokory – to sú malé kvapky Dobra, ktorými môžeme ozdraviť tento svet. Každý z nás. Profesijne je to u mňa s jednoznačnosťou hranice komplikovanejšie, lebo ísť k výsluchu mladistvého vraha pre mňa znamená byť tam pre neho a vnímať ho hlboko súcitne. Nesúhlasím s jeho činom, ale nie s ním ako človekom, a v tej situácii neriešim jeho čin, na to sú tam iní. Nepokladala by som za čestné, keby som tam nebola pre neho.

Pre mňa je dôležité správať sa čestne v každej situácii. Lebo i ťažké a zložité situácie dokážeme ustáť, ak sa v nich ľudia vzájomne správajú čestne. A to je vlastne aj moja hranica, pri ktorej odchádzam. Som hodne trpezlivý človek, dávam veľa šancí ľuďom, ktorí niečo nechápu, nevedia, nezvládajú, nepachtím sa za dokonalosťou. Ale nechcem mať v živote ľudí, ktorí sa voči mne zachovajú vedome nečestne. Klamári sú pre mňa neuzdraviteľne chorí, keď to mám povedať rečou zdravia a choroby. Môžem s nimi súcitiť, veď ktovie čo prežili, čo ich tak pokrivilo. No nemôžem mať takých ľudí okolo seba, bez dôvery sa nedá kráčať, bez dôvery sa nedá žiť.

Za zdravé pokladám nebáť sa prekážok a čeliť im, no neriskovať zbytočne, nezmyselne.

Odvaha byť pravdivý voči iným i sebe je podľa mňa vecou, ktorú pre zlepšenie svojho zdravia môžeme urobiť. rovnako i schopnosť tešiť sa z maličkostí, nepredstierane, naozaj z nich mať radosť, z tých každodenných samozrejmostí. Schopnosť nadhľadu a zmysel pre humor sú tiež zdraviu na prospech. Iste aj zmysluplnosť života, a s ňou spojená skromnosť – i keď tú si asi každý definujeme inak. Neznamená, že musíme jesť suchý chlieb a piť vodu, či chodiť v jedným topánkach či že si nekúpime drahšiu kvalitnejšiu vec, ale len tie najlacnejšie. Ibaže skromné asi nebude nekúpiť si tridsiate piate topánky.

Podľa mňa ku zdraviu patrí aj schopnosť snívať a nádej. Dobrý vzťah k sebe, aj k iným ľuďom, zázemie. No tváriť sa ako reinkarnovaný Buddha, milujúci všetkých rovnako, to pre mňa tiež nie je to pravé. Pokladám za zdravé prejaviť zranenosť či hnev.  Na druhej strane veľmi jasne cítime, kedy ten náš hnev už v čomsi zdravý nie je a nivočí nás samých.

Zdravie je o schopnosti prijať i dni bez slnka a vedieť ho vidieť za mrakmi. O schopnosti nezraňovať iných. O schopnosti žiť tu a teraz, ale vedieť anticipovať. O schopnosti naplno sa vedieť smiať, ale i rovnako naplno plakať. O schopnosti postaviť sa za pravdu, aj keby ste tam stáli sami.

A ak by som hovorila o zdraví jednou vetou? Hm – zdravie je dokonalá nedokonalosť. Je v ňom trochu slobody i schopnosti akceptovať pevnosť hraníc, trochu slnka i dažďa, trochu schopnosti zvládať veľa i trochu schopnosti priveľa si trvale nenakladať. Byť optimistom, a pritom sa nebáť čeliť strachu. Je to istá stabilita a pritom dostatočná menlivosť, schopnosť byť dospelý a pritom vnímať svet ustavične očami dieťaťa. A jeho srdcom, pravdaže.

Je to ťažké byť zdravý, a pritom také úplne prirodzené.

 

Niektorí tvrdia, že zdravie súvisí so šťastím. Že sme šťastní, ak sme zdraví. Ja si myslím opak, že sme zdraví, ak sme schopní byť šťastní.

 

Elena   2.11.2020

 

P.S.: No a tak záverom niečo liečivé, keď o tom zdraví toľko uvažujeme. Pre mňa najkrajšia verzia piesne Heart asks pleasure first od Nightwish v klavírnom podaní Deana Kopriho – nežná a silná ako život…

K diskusii MilanT – ach, áno, o definícii WHO som už počula, pravdaže. Stav UPLNEJ pohody je to podľa nich, vravíš? Môj koncept sa líši od toho ich, to si iste postrehol, však?
A teraz vážne, práve oni sú v tom koncepte od nula odo sto. Môžeme spolu rátať na prstoch, kto je potom zdravý. A v zmysle Tvojej filozofie by sme smerovali počas života od sto nadol i v tom ideálnom prípade, lebo zdravie telesné vekom slabne. A šťastní by sme boli akurát tak s papierom z preventívky, že nemáme žiadnu chorobu telesnú ani duševnú.
Pohoda neznamená zdravosť, MilanT. Presne na to poukazujem.
Lebo telesnú pohodu môže mať i človek s telesným postihnutím, ale nemá telesné zdravie. Má rád svoje telo, svoj život, ľudí a svet okolo seba – a môže byť z môjho pohľadu komplexne zdravší, ako chlap s horou svalov, ktorý nemá konštruktívne myslenie.

Moja predstava je koncept okolo 50. Lebo je o možnosti výkyvu „stále v norme“ a o možnosti „ozdravievať“. To znamená, že nemusíš mať naplnené tie ich kritériá, aby si bol zdravý, lebo ako si sám povedal, i zomierajúce dieťa môže byť šťastné. I človek s postihnutím, ležiaci na posteli úplne imobilný. Nemajú telesné zdravie, ale môžu byť šťastnejší a tým komplexne podľa mňa zdravší, ako človek bez telesných zdravotných problémov s negativistickým a sebeckým prístupom k životu.

A aj človek sociálne nezačlenený, rebelujúci proti davom, môže byť podľa mňa v istých situáciách zdravší ako začlenený, konformný.

Človek imobilný sa nestáva šťastnejším – a tým i zdravším z môjho pohľadu – vo chvíli, keď ho vyvlečú niekam na kopec. Ale vtedy, keď po tom zatúži, keď sa pre to sám rozhodne. Moja predstava hovorí skrátka o tých neviditeľných nitkách, ktoré sú pod povrchom zdravia – a  podľa nich vnímame i sami u seba ozdravievanie. Že sme odvážnejší, že máme viac nádeje, že si uvedomujeme u seba menej negatívnych pocitov, a oveľa viac vďačnosti, úcty a pokory v našom pohľade na svet.
A ešte jeden príklad – ak sú dvaja zomierajúci, ktorý z nich bude šťastnejší? Podľa teba asi ani jeden, a ja cynická. Podľa mňa ten, ktorý má v sebe vďačnosť, úctu a pokoru k životu – a toho pokladám za zdravšieho. Ale skromne uznávam, že Ty ho za takého pokladať nemusíš.

 

Načo veľa slov 7. – Pripravujú sa na vojnu európske národy?

01.04.2025

Výpadok liekov je u nás veru problém. Nerozumiem prečo vypadávajú vo výrobe údajne – chýbajú ľudia, suroviny, či čo sa deje? Možno kšeftári s liekmi? Doteraz nevieme, čo za lumpov a to u nás obohacovalo týmto spôsobom https://tvnoviny.sk/domace/clanok/850758-trpime-ich-nedostatkom-no-niekto-si-z-nich-robi-biznis-mnohe-lieky-sa-nelegalne-vyvazaju-do-zahranicia akosi [...]

Vo vánku 6. – Pravda o Jakubovi a Matúšovi. . .

31.03.2025

Pravdu o Jakubovi a Matúšovi vám teraz poviem. I ešte niečo naviac prezradím. Mám rada silné príbehy, možno i vy. Jakubovi nerozdal život tie správne karty, povedali by sme v prvej chvíli. Pridusil sa pri pôrode a má ťažké celoživotné následky. No už pri druhom pohľade si uvedomíme, že mal i veľa šťastia – osud mu nadelil milujúcu mamu a starostlivého [...]

Vo vánku 4. – Svet potrebuje hrdinov. . .

30.03.2025

Svet potrebuje hrdinov... Niektorí túžia byť hrdinami – ja nie, mne by postačilo hrdinu vidieť – povedala som Zámeru sveta nedávno – rada by som videla hrdinu. Takého ozajstného, vieš, ozajstne ozajstného. Zasmial sa a lúskol prstami. Čo povieš, je to hrdina? Remeselník, ktorého pozvali ku oprave domu po povodniach v Česku [...]

Rádio Slobodná Európa, Slobodná Európa, RFE

Rádio Slobodná Európa začalo posielať zamestnancov pražskej centrály na neplatenú dovolenku

01.04.2025 20:39, aktualizované: 20:56

Administratíva Donalda Trumpa chce financovanie RFE/ RL ukončiť, rozhlasová stanica sa proti tomu bráni súdne.

Krava

Slintačka a krívačka sa zrejme rozšírila na ďalšiu farmu

01.04.2025 20:17

Výsledky odobratých vzoriek budú známe v stredu ráno.

Mikuláš Černák, súd

Bos bosov Mikuláš Černák sa po 27 rokoch môže dostať na slobodu. Advokát: Šancu má, všetko je v rukách sudcu

01.04.2025 19:30

V stredu bude Černák stáť pred súdom so šancou opustiť väzenskú celu.

France Presidential Election

Le Penová sa odvolala proti rozsudku súdu v Paríži. Kedy by sa mohol konať odvolací proces?

01.04.2025 18:52

Vzhľadom na obvyklé prieťahy v justícii by sa odvolací súdny proces mohol uskutočniť prinajlepšom o rok.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,124
Celková čítanosť: 10264835x
Priemerná čítanosť článkov: 3286x

Kategórie

Archív