Založ si blog

A. . . 7. – Odškodňovanie za pandémiu. . .

Ak sa preukáže umelý pôvod covidu a jeho verzií, potom by mal nasledovať medzinárodný tribunál s tým, že zločinci za to zodpovední by nemali mať možnosť ukryť sa ani na Marse. Vydarení vedátori a aj objednávatelia takých výskumov by svorne mali byť odsúdení na trest smrti.

Medzinárodné spoločenstvo by malo zomknúť sily – a zaviesť prísny zákaz takýchto experimentov, lebo ohrozujú ľudstvo.

Odškodňovanie za pandémiu bude lavínou, ktorej rozsah si nedokážem v tejto chvíli predstaviť. Podľa mňa o desiatky či stovky biliónov by šlo pri vyčísľovaní škôd celosvetovo. Nakoniec som i v tlači nejaký odhad našla – https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/cina-koronavirus-pandemie-kanada-covid-19-svet-ve-dvaceti-minutach-plus_2102061722_gak

Celosvětové ekonomické ztráty se dosud odhadují na asi šestnáct bilionů dolarů.

Medzi nami, zdá sa mi ten odhad nejaký podhodnotený. Nuž, uvidíme.

 

Už sa o odškodňovanie začali hlásiť jednotlivci – občania, ale aj podnikatelia a štáty. Žalujú vlastné krajiny i Čínu.

 

Vyššie uvedený článok spomína

Například ve Spojených státech se již objevily žaloby, jejichž cílem je získat odškodnění od čínské vlády. Obecně se nyní čím dál více množí hlasy, podle kterých by Peking měl nést následky za více než sto milionů nakažených po celém světě, za více než dva miliony mrtvých a za zhruba čtyři sta milionů ztracených pracovních míst.

To je ale len taký nástrel za postup po objavení pandémie, lebo pravý vinník – „ocko a mamička toho vírusu“ – ešte nie je označený.

https://www.topky.sk/cl/11/1874097/KORONAVIRUS-Vo-Francuzsku-bolo-podanych-sest-zalob-proti-vlade-za-nekonanie-pri-sireni-virusu

Iný z článkov

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zaplati-cina-za-pandemii-prvni-civilni-zaloby-uz-bezi-staty-vyckavaji-101283

uvádza, že

Ve Spojených státech už bylo žalob podáno několik, jinde ve světě se o nich zatím hovoří. Svět je na pokraji velké bitvy o odpovědnost za pandemii nového koronaviru. Čína bude čelit žalobám.

V USA už jsou v chodu minimálně čtyři a částky, které by podle nich Čína měla zaplatit, sahají do řádu bilionů dolarů. Stojí za nimi občané nebo společnosti, žádný stát zatím nespustil proces na mezinárodní úrovní. To se ale může změnit.

Hromadnou žalobu spustili v půlce března obyvatelé Floridy. Zastupuje je firma Berman Law Group. Podle britského Daily Mailu už se k ní přihlásily tisíce žadatelů (firem i osob) ze 40 zemí světa včetně Velké Británie.

– Na konci března podala žalobu asociace kalifornských podnikatelů.

– Americký právník a aktivista Larry Kalyman stojí v čele další hromadné žaloby, která viní Čínu z vypuštění „biologické zbraně“.

– Další žalobu podal ke konci března právní obhájce Robert Eglet z Las Vegas. Ten zastupuje pětici tamních drobných podnikatelů. Pětice podle Egleta reprezentuje všechny živnostníky a drobné podnikatele v USA.

Přes tři biliony liber by měly státy G7 požadovat od Číny podle britského konzervativního think thanku Henry Jackson Society. Bývalý šéf britské tajné služby MI6 John Sawers pak pro BBC rovněž vyslovil, že by se čínská vláda měla za pandemii zodpovídat.

Článok píše i o tom, za čo chcú žalovať Čínu.

S výjimkou právníka Larryho Kalymana, který Čínu viní přímo z účelového vypuštění biologické zbraně, jde v drtivé většině o netransparentnost, zamlčování a cenzurování vážnosti situace ze strany čínské vlády. Tyto praktiky podle stížností vyústily v pandemii, na kterou se svět nemohl připravit. Čína se naopak brání tím, že udělala vše, co bylo v jejích silách.

Áno, zatiaľ sa hovorí len o zanedbaných opatreniach, potvrdenie viny ohľadne vedomého vypustenia vírusu, či nebodaj opakovaného vypúšťania vírusov – ako to uvádza doktorka Peková – to by naskákali tie sumy podstatne vyššie, nepochybne.

Tento článok popisuje žaloby vo Francúzsku

Šesť žalôb bolo podaných vo Francúzsku proti vláde za to, že nekonala dostatočne rýchlo pri zastavení šírenia nového druhu koronavírusu. Žaloby boli podané na špecializovanom trestnom súde pre stíhanie ministrov kabinetu. Všetky žaloby boli podané na Súdnom dvore Francúzskej republiky – jedinom orgáne, ktorý má právomoc súdiť ministrov za činy spáchané počas výkonu funkcie.

A o žalobách píše aj tento článok

https://svet.sme.sk/c/22561117/rodiny-obeti-pandemie-v-taliansku-ziadaju-od-vlady-odskodne.html

Organizácia Noi Denunceremo (v preklade „Budeme žalovať“) podala žalobu v mene 500 ľudí, ktorí následkom pandémie prišli o rodinných príslušníkov,

pričom od úradov požaduje kompenzáciu 200 000 eur na osobu, dokopy teda 100 miliónov eur. Žaloba ako vinníkov menovite spomína talianskeho premiéra Giuseppeho Conteho, ministra zdravotníctva Roberta Speranzu a šéfa lombardskej samosprávy Attilia Fontanu.

„Je to vianočný darček pre tých, ktorí mali (proti pandémii) zakročiť, avšak nezakročili,“ povedal v súvislosti so žalobou Luca Fusco, šéf organizácie Noi Denunceremo.

Presne tak, rovnakú formuláciu – týkajúcu sa osôb, ktoré z titulu svojej funkcie mali konať a nekonali – možno aplikovať na trestnoprávnu zodpovednosť aj u nás.  Povedzme si otvorene – nájsť nezákonné až neústavné postupy a rozhodnutia v rámci pandémie u nás by nedalo žiadnu námahu. Ide o spektrum porušovaných práv a oprávnených záujmov chránených ústavou, medzinárodnými zmluvami, zákonmi Slovenskej republiky.

A ak je zatiaľ ticho, ak bude nejaká žaloba vo svete úspešná, bude to veľká inšpirácia aj pre niektorých ľudí u nás.

 

Došlo ale i na medzinárodné zisťovanie. USA? Austrália aj niektoré európske krajiny sa angažujú vo vyšetrovaní. Článok v linku možný postup popisuje

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/cina-koronavirus-pandemie-kanada-covid-19-svet-ve-dvaceti-minutach-plus_2102061722_gak

Kanadský politik a právník Irwin Cotler a právník David Matas nedávno navrhli, jak by mělo být vůči Číně nyní postupováno. Podle nich by měl mít každý členský stát OSN možnost obrátit se na Valné shromáždění s žádostí o znalecký posudek v právní otázce u Mezinárodního soudního dvora a Čína by nesměla uplatnit veto.

Frustrující je ale i chování Světové zdravotnické organizace. Místo aby přiměla Čínu ke změně politiky, sama podle Kilgoura pozměnila přístup tak, aby to vyhovovalo Pekingu. Studie britské Southamptonské univerzity přitom došla k závěru, že kdyby Čína zasáhla proti nákaze o tři týdny dřív, omezila by šíření nákazy o 95 procent.

Takzvané Magnitského zákony, pojmenované po zavražděném ruském právníkovi Sergeji Magnitském, dnes umožňují zařazení porušovatelů lidských práv na černou listinu, zákaz jejich vstupu do země a zabavení majetku. Dnes má tuto legislativu řada zemí jako Spojené státy, Kanada, Evropská unie, Británie nebo Gibraltar. A ty by ho měly uplatnit proti těm čínským představitelům, kteří pandemii umožnili, píše David Kilgour.

Aj keď medzinárodné právo žaloby občanov jednej krajiny proti inej krajine aj jej predstaviteľom v súčasnosti blokuje štátnou imunitou, prachy sú prachy a tak  možno rátať s prípadnou legislatívnou zmenou, respektíve s nájdením spôsobu, ako štátnu imunitu obísť.  A v USA aj právnici rozbiehajú návrh zákona v tomto smere. 

Na svete sú aj prvé podané žaloby štátov –

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/koronavirus-nakaza-nemoc-pandemie-covid-19-usa-spojene-staty-cina-zaloba-lekar-zdravotnik-smrt-obet.A200422_095802_zahranicni_dtt

Americký stát Missouri podal žalobu na Čínu, která podle něj nese zodpovědnost za pandemii způsobenou koronavirem. Stát požaduje po Číně finanční náhrady za ohromné ztráty na životech, lidské utrpení a ekonomický chaos.

Alebo tu

Bude mít Čína kvůli koronaviru problémy? Chystá se mezinárodní žaloba

https://www.euro.cz/politika/bude-mit-cina-kvuli-koronaviru-problemy-chysta-se-mezinarodni-zalobaK minulému blogu – pravdaže to môže zmiesť i WHO – a podľa mňa úplne oprávnene.

 

Nepochybne by bol proces s vinníkom, nech už ním bol ktokoľvek, procesom zdĺhavým. Reč peňazí má však zvláštnu moc, a tak by niektorí urobili čokoľvek pre úspešný výsledok. Nuž, uvidíme.

 

 

Elena

 

K diskusii:

O žalobách proti Číne hovorím v blogu preto, že podané boli proti Číne. K možnému pôvodcovi z môjho pohľadu som sa vyjadrila v predošlom blogu – americký, alebo čínsky s americkými peniazmi…

Ja osobne sa domnievam, že procesy proti vinníkom pobežia. Lebo v hre sú veľké peniaze.  A je to len dobre, že sa rozbehnú – nemožno beztrestne nivočiť ľudské životy.

 

 

Ariadna 11. – Ach, cesty, prach ciest. . .

08.05.2024

Vietor duje od polnoci u nás šialene, možno aj prach ciest rozmetáva. A možno privieva prach spomienok, aby sme nezabudli na časy, ktoré boli. 8. máj k tým časom rozhodne patrí. Výročie ukončenia 2. svetovej vojny je dátum, ktorý by sme si mali pripomínať s najväčšou úctou. Lebo vojna je zlo. Každá vojna. Utrpenie, ktoré zažívali ľudia v časoch 2. svetovej vojny, je [...]

Ariadna 10. – Ako som na umenie skoro zanevrela. . .

07.05.2024

Poviem vám, teda, plánovala som sa popri písaní aj inak umelecky rozvíjať. Maľovanie ma láka, keď budem mať chvíľu voľného času. No ale šok z umenia som zažila v tomto týždni, tak nad prínosom niektorých foriem umenia v tejto chvíli dumám. Umelecké vystúpenie pražskej umelkyne ma ohúrilo, ako píše článok v linku [...]

Ariadna 9. – Jeho matka mala radšej potratiť. . .

07.05.2024

Dnes zasa bombový deň mali vo VUB-ke celoslovensky, a aj v základných školách piatich krajov https://myzahorie.sme.sk/c/23326738/vo-viacerych-skolach-opat-nahlasili-bombu.html?ref=najcpodcl Tak už šiestich https://www.startitup.sk/aktualne-na-skolach-v-siestich-krajoch-slovenska-su-desiatky-policajtov-evakuuju-pre-bombovu-hrozbu/ Bombová hrozba bola skúmaná aj v Žiari nad Hronom, kde [...]

Migranti, utečenci

Štáty EÚ odklepli nový migračný balíček, proti bolo len Maďarsko a Poľsko

08.05.2024 11:12

Schválený postoj štátov bloku je definitívny, nové migračné a azylové pravidlá už len formálne schvália únioví ministri.

Franziska Giffeyová

Ďalší nemecký politik sa stal terčom útoku. Agresor si vyhliadol bývalú starostku Berlína

08.05.2024 11:02

V miestnej knižnici ju zozadu udrel ju do hlavy a krku taškou naplnenou tvrdým obsahom.

dolinková

Ministerka Dolinková bude odvolávaniu čeliť vo štvrtok večer

08.05.2024 10:29

Ministerke opozícia vyčíta nečinnosť pri riešení akútnych problémov, ohrozenie prostriedkov z plánu obnovy či zvýhodňovanie finančných skupín.

gaza

Izrael otvoril priechod do Gazy Kerem Šalom. Po takmer 20 rokoch ovláda všetky vstupy

08.05.2024 10:23

Kerem Šalom bol uzavretý od nedele po útoku hnutia Hamas, ktoré pri ňom zabilo štyroch izraelských vojakov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,865
Celková čítanosť: 9044288x
Priemerná čítanosť článkov: 3157x

Kategórie

Archív