Založ si blog

A. . . 8. – Limitovaná edícia. . .

Pobavila ma správa, že Gréci sa tvária, aký je ich premiér výnimočný – hotová limitovaná edícia. Mal pri očkovaní rozopnutú košeľu a šalejú z neho ženy u nich vraj. Nuž, to náš premiér si ani košeľu rozopínať nemusí – a šalejú z neho všetci občania…

Limitovaná edícia je skrátka limitovaná edícia.

Takže o limitovaných edíciách pár slov…

 

Limitované edície bývajú aj super…

Napríklad limitovaná edícia nejakej čokoládovej tyčinky, ktorú nemôžem menovať, bola vynikajúca vec – moje najmladšie dieťa ju milovalo. Pre mňa bola úžasnou krátkodobo vyrábanou – a teda limitovanou – edíciou kyslá smotana s kúskami chilli. Existujú limitované edície hračiek tenisiek, oblečenia, no kadečoho. Aj limitované edície kníh poznajú bibliofili.

Žiaľ, nie všetky limitované edície sú úžasné.

Ako tak pozorujem opatrenia realizované v rámci pandémie, aj naša vláda je zjavne limitovanou edíciou.

 

Limitovaná edícia opatrení…

V súčasnosti vládou vymyslené opatrenia sú epidemiologicky úplne absurdné – navláčať na kopu zdravých s chorými, cez hranice púšťať netestovaných, nezaistiť nakazených proti šíreniu nákazy pohybom mimo karantény.  Namiesto účinných liekov navláčať testy. A otvárať hala-bala čosi, ako napríklad školy.

Áno, otvárať školy je nápad storočia pri šírení vírusu zasahujúceho deti – a  dopadne to v priebehu týždňa tak, že ešte aj to doteraz ako tak fungujúce dištančné vzdelávanie už tiež prestane fungovať. Lebo ak ochorie učiteľ, nebude mať kto učiť ani prezenčne, ani dištančne. Namiesto otvárania škôl mali vylepšovať prístup detí zatiaľ odčlenených od dištančného vyučovania – už mali byť v komunitných centrách počítače a mimovládky pracovať s deťmi v nich v maličkých skupinkách pripojením sa telemostoch na vyučovanie. Dnes sa niektoré školy otvoria – a uvidíme kam a ako rýchlo nás ten nápad povedie.

Úplne absurdné je dodávať nápady do oficiálnej verzie opatrení svojvoľne – ako Krajčí s jeho nápadom testovať povinne cestujúcich MHD. Aj opatrenia, ktorých realizácie v praxi by som sa nechcela dočkať tam patria – nápad so SMS, či QR kódmi. Na druhej strane opatrenia, ktorých by som sa dočkať chcela – dezinfikovanie ulíc, dezinfekčné brány vstupov do obchodov či úradných budov. Je hrozné, ak pri vstupe do obchodu vám podstrčia ako ochranný prostriedok fľašu, z ktorej si stláčaním máte dávkovať dezinfekciu – a tej fľaše sa dotýkalo ktoviekoľko nakazených ľudí určite.

A to ešte stále nie sme v štádiu povinných prác a štádiu nedostatku tovaru. Namiesto realistických krokov – prípravy postupu a oboznámenia verejnosti s ním – pre spomenuté dve situácie sa vŕši hlúpe opatrenie na hlúpe opatrenie nesystémovo. Premiér sa namiesto reálnych opatrení, ktoré by viedli ku prevzatiu zodpovednosti za Matovičom označené závažné dopady na občanov (4300 mŕtvych a pod.) a zabránili chybným krokom Sulíka,  len mediálne vyhráža –  nadobúdam pocit, že vláda sama osebe sa stáva limitovanou edíciou.

 

Limitovaná edícia uvažovania…

Ak má pravdu Peková, a ja osobne verím že má, potom je vypustením už druhej verzie vírusu (nehovoriac o doteraz ďalších dvoch či troch) potvrdená úmyselnosť konania jeho tvorcu, nie náhodné vypustenie z laboratória a ľudská chyba. Treba nájsť hniezdo, ako povedala – na to by sa podľa mňa mali sústrediť všetky sily sveta. Nájsť hniezdo a zlikvidovať ho, definitívne.

Popri sústredení síl na likvidáciu tvorcu vírusu je nutné sa sústrediť aj na spoľahlivé zásobovanie – na zaistenie potravinovej sebestačnosti. Lebo ceny v obchodoch rastú, príjmy ľudí stagnujú. Toto vnímam ako našu skutočnú prioritu a reálne riziko – lebo na rozdiel od peňazí, ktoré dokáže natlačiť vláda kedykoľvek, ešte nikto nedokázal natlačiť potraviny, ich produkcia si vyžaduje čas.

Tretím bodom v smere uvažovania je prístup k životu – dopad korony je v tomto smere možným prínosom – môžeme vidieť vlastné chyby v životnom štýle, hodnotách, myslení a konaní, každý sám za seba si ich môžeme zbilancovať. Aj pre krajiny to platí – ukazuje sa dôležitosť spoločenstiev v našom bezprostrednom životnom okolí, zameraní sa na produkciu doma namiesto čoraz väčšieho globalizovania,  na veci dennej spotreby namiesto nezmyselného luxusu.

Zo škôd spôsobených pandémiou aj chybnými krokmi v rámci nej realizovanými sa bude spoločnosť ekonomicky dlho spamätávať.

 

 

Elena

Akotak 8. – Viete kde je zlatá baňa na Slovensku?

22.07.2024

Nie, neposielam vás zlatú žilu hľadať kamsi do hôr. Ani ryžovať zlatý piesok na brehy slovenských riek. Oveľa lepšie sa ryžuje na úplne iných miestach. Konkrétne v štátnej akciovke Slovensko IT. Remišová chcela týmto počinom usporiť tretinu vynakladaných finančných prostriedkov v rámci štátneho IT. Nuž, cieľa sa zjavne minula – lebo namiesto úspor sa [...]

Akotak 7. – Pamätník banderovských zločinov v Poľsku. . .

22.07.2024

Poliaci odhalili pamätník, ktorý má pripomínať zločiny banderovcov voči poľskému obyvateľstvu v časoch druhej svetovej vojny. Písala som o Volyni opakovane v blogu, a nejdem zoširoka udalosti teraz analyzovať opäť – aspoň jeden ďalší link pridám, aby sme si pripomenuli, čo banderovci vystrájali. [...]

Akotak 6. – Leopoldov nie je tak ďaleko, ako by sa zdalo. . .

21.07.2024

Zaujímavý článok v linku https://standard.sk/716371/za-akych-okolnosti-by-nad-mohol-byt-zodpovedny-za-trestny-cin-vlastizrady?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR2f6DobfkKQkkaD2NFrqN527EkszZSX8VLKG_hD4okQCelt9X8DqIojtR8_aem_eVb6gHeC494FMHPuw2h5TQ poskytuje právnu analýzu dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského. Zaoberá sa otázkou Za akých okolností by Naď mohol byť zodpovedný za [...]

keketi

Kamenický musí šetriť, no Dankovo ministerstvo sa podľa PS ďalej nafukuje

22.07.2024 15:34

V medzirezortnom pripomienkovom konaní sa objavili štyri návrhy za viac ako 70 miliónov eur.

Kamala Harrisová

Harrisová nie je silnou kandidátkou, bude to mať ťažké. Záleží na jednom, uviedol analytik

22.07.2024 15:03

Viceprezidentka zaostáva v prieskumoch za Trumpom podobne ako Biden.

vybor pre obranu a bezpecnost, gaspar

ÚS: Gašpar a Žiga budú v prípade odsúdenia profitovať z trestnej novely

22.07.2024 14:58

Súčasní podpredsedovia parlamentu (zatiaľ) nie sú priamymi beneficientami predmetnej právnej úpravy, skonštatoval súd.

Hungary National Day

Maďarská opozícia na vzostupe: Najsilnejšieho Orbánovho kritika zvolili za lídra strany TISZA

22.07.2024 14:26

Dodal, že o členstvo v TISZE prejavilo záujem tisíce ľudí a v krátkom čase sa strana stala najsilnejšou opozičnou silou v Maďarsku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,925
Celková čítanosť: 9287876x
Priemerná čítanosť článkov: 3175x

Kategórie

Archív