Šoféri autobusov v niektorých lokalitách majú naozaj neľahkú situáciu.
Sú vystavení kadečomu – od nadávok, vyhrážok, cez okradnutie vodiča malými deťmi, až po ničenie autobusu. Vodiči sú často aj poštípaní (ploštice, blchy), taktiež čelia infekčným ochoreniam (svrab, vši a podobne). Cestujúci sú často pod vplyvom návykových látok a potom zanechávajú vo vozidle aj zvratky a výkaly. Takto situáciu popisuje článok v linku, ktorý uvádza ako šoféra v popradskom okrese priamo v autobuse výrastkovia napadli, lebo chcel, aby si zaplatili za cestovné lístky
Ako článok uvádza, zvažujú už kvôli ustavičným problémom rušenie niektorých liniek
„Zvažujeme však aj zrušenie liniek do rizikových oblastí. Vodiči sa s podobným agresívnym správaním cestujúcich stretávajú denne. Aj riskantných trás pre vodičov nie je málo,“ konštatuje Marianna Krajčová Gočová, generálna riaditeľka spoločnosti Slovenská autobusová doprava (SAD) Poprad.
Nuž, čo k tomu povedať? Náprava škôd v autobusoch nie je zadarmo, a doplácame na to všetci. Blchy, vši a svrab neroznášajú iste len po autobusoch, ktorými musíme jazdiť aj my ostatní, ale všade kam prídu – aj do školy či škôlky, do čakárne k lekárovi, do obchodov. Čudujete sa potom, že v regiónoch ako je náš sa ľudia vyhýbali niektorým miestam v čase podpôr? A že tí, ktorí pracujeme, len smutne pokyvujeme hlavami, keď vidíme prevláčať sa poožieraných hulákajúcich povaľačov na podpory? Iste, mnoho ich nie je problémových, ale niektorí sú. Lenže ak sa tí, ktorí žijeme v týchto regiónoch, vyjadríme kriticky o tom, čomu sme tu vystavení, označujú nás mestskí naivisti za rasistov. Je potrebné začať skutočne otvorene hovoriť o problémoch, a nie ich kryť, maskovať a umlčiavať tých, ktorí poukážu na problémy. Lebo ak spoje prestanú chodiť kvôli problémovému správaniu niektorých do lokalít, kde žije aj celý rad ďalších ľudí popri tých neprispôsobivých, tak budú mať problémy s dopravou aj oni. Čo iné im zostane ako utekať z tých miest? Z nepredajných domov, ak ich hlboko pod cenu neprenechajú tým problémovým jedincom. A čo potom vznikne v takýchto lokalitách – miesta, kam sa bude báť chodiť aj polícia?
Aj keď Demokratov ako stranu nemám v obľube, situáciu v našom regióne jasne pomenoval na ich tlačovke v úvode záznamu pán Lopušek
https://www.youtube.com/watch?v=3aM-0JJ7ZNQ
Pravdou je, že v takýchto regiónoch je vlastníctvo domu nešťastné, lebo jeho predajná hodnota je klesajúca. Situácia sa len zhoršuje – a niekedy mám pocit, že tu riešenie nie je v dohľadne – a že to nie je ani z voza, ani na voz.Ako príklad uvediem školstvo – kde deti z osád vymeškávajú stovky hodín v škole. Muránska Dlhá Lúka je príkladom – po celé roky osadníci vykladali, ako ich deti by chodili do školy, keby ju mali pri osade. Keď im ju nakoniec vybudovali aj so škôlkou, tak mimovládky zažalovali štát, vraj v tej škole nie sú nerómske deti a preto sú rómske deti tým diskriminované. Sú segregované.
https://www.teraz.sk/spravy/ns-romske-deti-su-v-kontajnerovej-zs/741629-clanok.html
Lenže i článok uvádza, že aj pred vybudovaním tejto školy deti z osady chodili do dediny do školy, ktorá bola čisto rómska – lebo ostatné deti rodičia poprihlasovali do školy radšej inde a dochádzajú. A tak teraz ako píše článok „Štát musí zabezpečiť, aby sa rómske deti mohli od útleho veku vzdelávať spolu s ostatnými deťmi. A to nielen tu, ale na mnohých ďalších miestach na Slovensku, kde sú segregované rómske školy realitou,“ skonštatoval Ivanco. Ako dodal, segregované vzdelávanie upiera znevýhodneným rómskym deťom rovné vzdelávacie šance a má dopad aj na vzájomné spolunažívanie rómskej menšiny a majority na Slovensku.
Neviem, či dochádzka tých detí do školy bude po „rozptýlení do škôl v okolí“ aspoň taká, ako bola teraz – ja osobne o tom pochybujem. A rovnako si nie som istá, že ide o riešenie v prospech akéhokoľvek dieťaťa – keďže školy v okolí nie sú rozťahovacie a nejakých 150 či viac detí prijmu len za cenu zvýšenia počtu detí v triedach. Pribudne konfliktov v triedach, pribudne problémov v spojoch? Som skutočne na pochybách, či toto opatrenie zlepší vzťahy medzi majoritou a osadníkmi.
Nuž, mali by sme jasne v tomto štáte hovoriť o tom, kto a ako je znevýhodnený. Podľa môjho názoru ako „znevýhodnenosť“ nemôže byť označený stav, kde človek čerpá iba výhody, a v mnohom svoj stav sám udržuje ako vyhovujúci. Neprijme pracovnú príležitosť, lebo nemusí platiť pokuty a poplatky sú nevymožiteľné, lebo dostane kopu vecí zadarmo a v prípade práce by za ne musel platiť. V prvom rade je „znevýhodnenosť rodín z osád“ nutné riešiť zamestnaním rodičov – lebo pre deti nebude mať vzdelávanie význam, ak nebudú vidieť, že práca znamená živobytie. Ak budeme zvyšovať sociálne dávky na úroveň, z ktorej možno pohodlne žiť, tak vychovávame armádu budúcich nezamestnaných, ktorých nebudeme vládať ekonomicky ťahať na svojich pleciach. Prognózy hovoria o pribúdaní Rómov, dokonca o dosť prudkom náraste do roku 2030. No snaha štátu zamestnať ich sa akosi vytrácala v posledných rokoch a len sa im pridávalo na dávkach. Zamestnanie rodičov pritom vidím skutočne ako jedinú reálnu cestu k možnému zlepšeniu situácie. Lebo budú nielen príkladom, sociálnym vizorom svojim deťom a budú mať adekvátny spôsob obživy, ale zníži sa aj bremeno spoločnosti. Práve to vidím ako cestu, ktorou sa môžu priblížiť majorite a začleniť sa. A na druhej strane sa od zamestnaných rodín bude dať ľahšie aj vymáhať začlenenie sa do spoločnosti – lebo z platu možno strhnúť všetký spôsobené škody alebo povinné platby.
Elena
K diskusiii anysta Samozrejme, tiež začínam mať pocit, že aby sa celoživotne nezamestnaní zamestnali už v tomto štáte chceme len Kotleba a ja…
Hádam sa táto vláda pustí aj do riešenia... ...
Ty sa odstahuj do romskej osady, alebo aspon... ...
+++++++++++++++++++++++++ ...
Velmi dobre a trefne, ako vzdy. +++++++++++++... ...
Konečne výborný a hlavne aktuálny blog... ...
Celá debata | RSS tejto debaty