Neticho 9. – Ide pri platoch zdravotníkov len o peniaze?

Iba hodne naivný človek si myslí, že na platy zdravotníkov doplácame iba financiami.  A že nebodaj ten, kto to kritizuje, im určite iba závidí.

V skutočnosti hlúpym nastavením zdravotníckych platov si spôsobujeme problémov vyše hlavy. A doplácame na ne nielen peniazmi.

Ale veď poďme k pravde.

 

Isteže začneme peniazmi. Lebo neúmerne vysoké platy vybraných profesijných skupín rozhodne nie sú v poriadku, a narušujú sociálnu súdržnosť – či už sa to niekomu páči alebo nie. Nemôžu mať vybrané profesie platy ako vo Švajčiarsku (čo je asi ich žiarivý príklad, za ktorým tiahnu svojim vydieraním) – a niektoré profesie platy ako v Ugande. To skôr či neskôr prehĺbi socilne napätie v spoločnosti.

 

A o peniazoch ešte pokračujme. Lebo mať v niektorej profesii platy, na ktoré „výkonovo nestačíme“ – t. j. len platy zvyšovať, ale bez zvýšenia výkonovej kvality a kvantity, to je fakt cesta do pekla. Myslí si niekto z vás, že lekári broja proti akciovkám kvôli nám? Starú belú – zaujímajú ich len ich vlastné zadky, ktoré by podaktorí museli riadne rozhýbať, kebyže idú štýlom akcioviek. Tam by sa totiž jasne ukázalo, že na svoje platy nevyrobia ani v takejto výške, nie to ešte na ich bezhlavé každoročné navyšovanie.

 

Peniaze ako tému ešte stále neopustíme.

Je smutné, že v situácii obrovských dlhov nemocníc, na ktoré sa im všetci skladáme pri oddlžovaniach, majú ich riaditelia platy skutočne lukratívne

https://plus7dni.pluska.sk/kauzy/nemocnice-dlhuju-stovky-milionov-ich-sefovia-poberaju-platy-ako-manazeri-prosperujucich-firiem

Z majetkových priznaní vyplýva, že niektorí ročne zarobia sumu, ktorá výrazne prevyšuje stotisíc eur.

Gratulujem štátu, ktorý takto nastavil pravidlá, že v štátnych inštitúciách môžu takto nehanebne ryžovať. A že vládu doteraz ani raz občania ešte nedefenestrovali. Po slovensky povedané – nevyhádzali z okna.

 

Peniazmi pokračujme aj do naďalej – lebo ak väčšinu peňazí nemocnice dávajú na platy – ako píše článok v linku,

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/721377-nemocnice-sa-topia-v-dlhoch-zvysenie-platov-lekarov-prehlbuje-krizu-podla-nku-je-zdravotnictvo-pred-kolapsom/

je to priemerne 84 % – a v niektorých nemocniciach je to údajne aj viac ako 90 % príjmov.

Hlavným dôvodom bolo zvyšovanie platov zdravotníkov. Stúpali tiež výdavky nemocníc na lieky, údržbu zastaranej medicínskej techniky, ale aj na energie. „Rast nákladov, ktoré nie sú kryté výnosmi, má za následok pokračujúce generovanie prevádzkových strát v nemocniciach a ich zadlžovanie,“ konštatujú audítori NKÚ.

Nemocnice kopia dlhy. No tak uberajú pacientom z vecí, ktoré by mali dostať. Takže pacienti sú nútenými sponzormi a dostávajú menej, ako by mali dostať. Možno majú menej kvalitné a menšie porcie stravy, lacnejšie lieky alebo aj žiadne v niektorých situáciách, do nemocnice si musíte podonášať lieky svoje, aj toaletný papier.

 

Zostaneme ešte s peniazmi.

Viete, zvyšovanie platov zdravotníkov bolo v posledných rokoch také, že skutočne mohli – a podľa mňa aj mali – solidárne sa uskromniť. Lebo aj sestrám platy narástli od roku 2018 na dvojnásobok, ako to uvádza článok v linku

https://openiazoch.zoznam.sk/financie/alarmujuce-cisla-z-nasich-nemocnic-mladych-sestier-je-ako-safranu-polovica-rovno-po-skole-utiekla-za-hranice/

Za štyri roky dvojnásobný nárast platov – no viete si to predstaviť aj vo Vašej profesii, že? Ale len predstaviť, ostatní sa musia uskromňovať.

 

A o peniazoch pohovoríme i teraz.

Nemocnice kopia dlhy, ako sme si povedali – a veselo sa oddlžuje – oddlžovalo sa už 5x zatiaľ, a nemocnice nám takto premrhali viac ako 2, 2 miliardy eur. No kto sa na to asi tak poskladal? My všetci svojou životnou úrovňou.

 

A o peniazoch budeme točiť ďalej.

Nemocnice sa zadlžujú a zadlžujú. Neplatia dodávateľom včas.

Ako upozornuje článok v linku

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/721377-nemocnice-sa-topia-v-dlhoch-zvysenie-platov-lekarov-prehlbuje-krizu-podla-nku-je-zdravotnictvo-pred-kolapsom/

to spôsobuje ďalší nárast dlhu, lebo okrem istiny musia nemocnice splácať penále aj pokuty.

A kto sa skladá na tieto ich zbytočne navyšované výdavky? Nuž zasa raz my všetci.

 

A peniaze spomenieme aj teraz. Článok z vyššie uvedeného linku totiž vysvetľuje, že

omeškané platby sú v rozpore s európskou smernicou, ktorá ukladá verejným nemocniciam povinnosť platiť faktúry v lehote 60 dní. Priemerné oneskorenie platieb slovenských nemocníc bolo vlani 397 dní.

Európska komisia (EK) na porušenie smernice upozorňovala už v roku 2017, poukazovala tiež na potrebu systémovej zmeny pred jednorazovým oddlžením. Keďže zmena nenastala, pred rokom EK podala proti Slovensku žalobu na Súdny dvor Európskej únie. Ten zatiaľ vo veci nerozhodol.

O tom, že táto pesnička má skončiť nám vykladá EU už dlhšie, no a teraz Slovensku hrozí kvôli zdravotníckej nenažranosti pokuta. Na tú sa zasa samozrejme neposkladajú iba oni, ale my všetci.

 

O peniazoch to bude aj v ďalšom bode. Lebo nemocnice dlhujú nielen dodávateľom tovarov, ale aj Sociálnej poisťovni na odvodoch. No a tu začína dvojnásobne škaredý príbeh – lebo z vysokých platov majú zdravotníci vysoké dôchodky. Majú podstatne vyššie platy, ako sú bežné platy Slovákov, a tak aj dôchodky majú podstatne vyššie. Ale ak ich zamestnávateľ neplatil odvody Sociálnej poisťovni, skladáme sa im na ne my ostatní. Naozaj sa toto dá nejako slušne pomenovať?

A potom podaktorí vykladajú, že nemáme dosť peňazí na dôchodky – no bodaj by sme mali, keď stade vysoké sumy vyťahujú ľudia, za ktorých tam zamestnávatelia nenavkladali ani cent.

 

Peniaze sa točia aj v ďalšom bode.

Nerovnomerné platby nemocniciam sú spôsobené zle nastaveným systémom. Nemocnice dostávajú za hospitalizácie od zdravotných poisťovní paušálne platby, ako píše článok v linku

https://domov.sme.sk/c/23167511/dovera-union-nemocnice-zdravotna-starostlivost-platby-vszp.html?ref=av-center

VšZP s neprimerane veľkým paušálom prekračuje svojimi platbami náklady na priemernú hospitalizáciu, kým súkromné poisťovne posielajú nemocniciam za zákroky menej, ako sú ich náklady. Celý problém by sa mal vyriešiť od začiatku budúceho roka, keď by mal systém DRG vstúpiť do ostrej prevádzky. Mal by zabezpečiť, aby sa napríklad za operáciu slepého čreva platilo v porovnateľných nemocniciach rovnako a aby rovnakú sumu za ňu dávali nemocniciam aj všetky tri poisťovne.

Akosi pochybujem o tom, že by sa skladali súkromné poisťovne podstatne viac ako doteraz, takže skôr VšZP by si vydýchnuť mala, lebo jej platby sa znížia. Neviem ale, či je to dobrá správa pre nemocnice. A keby hneď tú vyššiu sumu všetky zdravotné poisťovne nemocniciam začali v rámci štartu DRG platiť, dôsledná revízna kontrola následne časť platieb neuhradí, lebo zdravotníci dekurzy píšu nedbalo – a tak nemocnica ešte aj pokutu dostane za neoprávnené požadovanie peňazí.

 

Aj teraz bude reč o peniazoch, a nie je to dobrá správa.

Ak sa hovorí o chýbajúcich sestrách, treba sa pozrieť pravde do očí. Čo tu bol mor – alebo tak hromadne poutekali za hranice? No ani nie, pravdivo realitu výstihuje poznanie, že do štatistík nerátajú praktické sestry, ktorých je tu pár tisíc. A takisto zohráva úlohu aj skutočnosť, že kedysi po skončení 4-ročnej strednej zdravotnej školy bola sestra plnohodnotná profesionálka vo svojom odbore. Teraz je len zdravotníckou asistentkou a musí študovať ďalej na vysokej škole, aby sa stala diplomovanou sestrou. Skutočne netuším, že načo – však sestry patria k strednému zdravotníckemu personálu.

Veľkú časť problému so sestrami by nám vyriešil návrat ku pôvodnému modelu.

 

O peniazoch je to i tu – a toto je veľmi zlý bod. Vlastne teraz budú už len veľmi zlé body.

Raketový rast zdravotníckych platov vedie nemocnice k snahe šetriť na personálnej oblasti tým, že nemocnice nedodržiavajú personálne normatívy. Tým priamo ohrozujú pacientov svojou nenažranosťou po peniazoch, lebo  nemocnica vezme jednak menej ľudí, a jednak menej kvalifikovaných. Vezme radšej dvoch neatestovaných lekárov, ako jedného atestovaného či nebodaj dvojatestovaného. Aký dopad to môže mať na pacientov – na ich zdravie a aj život?

Koľko ľudí zomrie pre tento dopad ich platovej nenažranosti?

 

O peniazoch je to, ak sa pozrieme na predpokladaný ďalší vývoj tragikomédie predvádzanej lekármi teraz. Lebo  výpovede podali, zamestnávateľ by musel súhlasiť s jej stiahnutím u každého individuálne – čo sa stať nemusí. Lebo niekde vraj bolo lekárov aj toľko, koľko ich ani nepotrebovali. Nuž, čas ukáže.

Lekári by museli rozohrať ďalší diel tragikomédie – chceme ísť všetci späť. No a nechcem im byť zlým prorokom, ale myslím, že s tým rátať vôbec nemusia. Podobne dopadli pred časom aj štrajkujúce sestry, že už pre všetky miesto v nemocniciach nenašli.

Ak pôjdu na úrad práce – vysoká podpora ich nečaká. Lebo ak majú aj ambulanciu, majú prácu. A ak nemajú ambulanciu, zrejme ich úrad práce pošle do nemocnice, ktorá vykvačí oznam, že potrebuje lekárov. V prípade odmietnutia akákoľvek podpora by-by, a v prípade nástupu na „nové miesto“ na pôvodnom niekdajšom pracovisku to už môže byť s inými platovými podmienkami, ako poukazuje článok v linku

https://www1.pluska.sk/spravy/z-domova/tri-tisicky-vypovedi-lekarov-a-pokracujuce-vyjednavania-reakcia-odbornikov-vyraza-dych?itm_brand=plus7

Nehovoriac o tom, že týmto postupom lekári ohrozili všetkých zdravotníkov aj nezdravotníkov v niektorých nemocniciach. Lebo zrušiť teraz nejakú menšiu nemocnicu sa môže stať pre štát náramne výhodné – najmä aj by popri lekárov aj sestry vybehli podať výpovede, ako sľubujú. Ako na toto riziko pre zdravotníkov upozorňuje článok v linku

https://www1.pluska.sk/spravy/z-domova/tri-tisicky-vypovedi-lekarov-a-pokracujuce-vyjednavania-reakcia-odbornikov-vyraza-dych?itm_brand=plus7

nemusel by štát platiť lekárom a sestrám odstupné pri rušení nemocnice, takže by na tom parádne ušetril.

Je to samozrejme aj riziko pre ľudí žijúcich v takom regióne, ktorí by mohli prísť o nemocnicu pre nenažranosť zdravotníkov.

Treba povedať pravdu, že nie všade lekári podávali výpovede rovnako. Niektorí zrejme majú predvídavosti viac, a tak pár nemocníc lekári výpoveďami neohrozili existenčne. Ako spomenutý článok v linku uvádza

Portál ozdravme.sk zisťoval aktuálny stav lekárskych výpovedí. Podľa ich údajov bolo na Slovensku k 8. novembru sedem zdravotníckych zariadení, v ktorých neevidovali žiadnu výpoveď lekárov. Ide o nemocnice v Malackách, v Lučenci, vo Veľkom Krtíši, v Revúcej a v Sobranciach, ďalej o Východoslovenský ústav srdcových chorôb (VÚSCH a Východoslovenský onkologický ústav v Košiciach (VOÚ).

Myslím, že štát by mal oceniť korektné správanie personálu tých nemocníc, ich lojalitu – a pridať im financie na podporu rozvoja ich zariadenia. Tieto nemocnice by mal aj perspektívne ponechať ako štátom podporované nemocnice a zrušiť tie, kde lekári bez hanby utekajú.

Tiež je pravdou, že hlavne v štátnych nemocniciach lekári nabehli s výpoveďami

Výpovede vo všeobecnosti dávali viac lekári v štátnych ako v súkromných nemocniciach. V najväčšej súkromnej sieti nemocníc Penta Hospitals dali výpoveď podľa jej hovorcu Tomáša Kráľa len tri percentá lekárov. V nemocniciach Agelu len percento.

Je to hodne hlúpa hra zo strany výpovedníkov, lebo ak ich štátne nemocnice nepoberú nazad, tak súkromné si dobre rozmyslia, či takýchto výpovedníkov vpustia do svojho salaša.

 

No tak sa otvorene pýtam zdravotníkov – nech nám prezradia – kde bude konečne mať hranice ich platová nenažranosť? Keď budú mať päťnásobok toho, ako ostatní pracujúci? Alebo desaťnásobok priemerného platu? Alebo kam siaha ich platová nenažranosť? Kde sa konečne zastavia a prestanú vyvíjať tlak na každoročné neprimerané navyšovanie ich platov? Vysokoškolsky vzdelaní ľudia by mali byť natoľko inteligentní, aby pochopili, že nožnice v spoločnosti v príjmoch nemožno otvárať donekonečna.

Hovorme o tom otvorene – lebo niekde budeme musieť urobiť čiaru a tento bludný kruh ustavičného zvyšovania ich platov zastaviť.

 

 

Elena

 

P.S.:

Skutočne odsudzujem verejne, že sa zdravotníci nezachovali solidárne – a že štát konsoliduje na úkor dôchodcov s neporovnateľnými príjmami oproti zdravotníkom štátny dlh, ktorý pomáhali nehanebne navyšovať mnohí zdravotníci svojim ryžovaním v kovidčasoch.

Nuž, ja Ficovi prajem, aby túto vládu volili nabudúce všetci zdravotníci, ktorým tak veľkolepo pchá do huby z toho, čo vzal dôchodcom. Podľa volebných preferencií už hlasy mnohých dôchodcov čakať nemusí.

 

Asi tak 1. – Dych Novembra. . .

17.11.2024

Dýcha nám na krk lavína spomienok. Roky plynú – a my márne čakáme, kedy sa rozbehneme k lepšej budúcnosti, márne čakáme… https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2014/11/03/sedemnasty/ November sedemnásty opäť sa blíži k nám. Zo stromoch lístie padá a ja si spomínam na mnohé krásne sľuby, z nich zostal iba prach a možno slza, čo sa kotúľa po [...]

Neticho 11. – Sedemnásty. . .

16.11.2024

Pomaly – rýchlo prešiel ďalší rok. Zas Sedemnásty práska bičom spomienok, nad hlavami nám vejú prázdne slová a my si trpko spomíname znova na ideály, ktoré sme v srdciach mali – s nimi sme žili, bdeli, zaspávali – o láske, pravde, človečenskom žití… Kde sú dnes všetky? Ach, skončili v r..i. My sme ich niesli – a lumpi sa nám smiali, na [...]

Neticho 10. – Prevencia proti ľudskému zlu. . .

16.11.2024

Potrebujeme prevenciu proti ľudskému zlu – povedal svojho času Zelina pri úvahe o tom, že máme kopy skvelých odborníkov a kopy skvelých odborných programov, tak prečo nám pribúda problémového správania. A prezradím vám, že prácu, v ktorej sme uvažovali presne o tom, sme kedysi s mojim najstarším dieťaťom na jednu medzinárodnú konferenciu napísali. Zamysleli sme [...]

marcinková vladimíra

SaS chce oslobodiť sprievod detí do 12 rokov od úhrady za pobyt v nemocnici

18.11.2024 12:18

Navrhuje to v novele zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia.

tajfún

Supertajfún Man-ji spôsobil na Filipínach zosuv pôdy, zahynulo sedem ľudí

18.11.2024 12:16

V súvislosti s tajfúnom muselo na Filipínach opustiť svoje domovy viac ako milión ľudí.

NATO / Stíhačka / Eurofighter Typhoon /

Rakúske nebo nebolo počas víkendu chránené armádou. Piloti si kvôli nadčasom museli vziať voľno

18.11.2024 11:43

Rakúska ministerka obrany požiadala generálny štáb, aby navrhol riešenie takejto situácie pre budúcnosť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,005
Celková čítanosť: 9632662x
Priemerná čítanosť článkov: 3206x

Kategórie

Archív