Dych dňa 5. – Fúúúúúj. . .

Dá sa nájsť iné slovo na to, k čomu by som v tomto štáte prizvala na pomoc jediného chlapa – Augiáša? Sotva.

Takže dnes zasa raz o našom drahom štáte, jeho morálke a kadečom, čo by mal Augiáš vodou vymiesť a odplaviť hodne ďaleko. Alebo rovno navždy zatopiť. Veď sami uvidíme, či si po prečítaní tohto článku neodpľujete.

No jasne, dnes tasím dračie pazúry a chŕlim plamene.

 

Drahý štát…

Som také veľké dieťa – neznášam nečestnosť a klamstvá – takže ak poviem, že niekoho milujem, tak k nemu cítim naozaj úprimnú lásku. A ak hovorím, že tento štát je drahý, nuž som o tom skutočne presvedčená. Náš štát je naozaj drahý…

Nuž ale je rozdiel medzi niečím naozaj drahým a cenným – a medzi niečím predražene lacným.

 

Hm, taká kopa hnoja…

Tento štát od nás berie čoraz viac, a dáva nám čoraz menej. Trúfa si predovšetkým na tých slabých a bezmocných, ktorí sa nedokážu sami dostatočne brániť. Nedokáže spraviť poriadok  a systémovo riadiť spoločnosť, a tak čoraz viac povoľuje kadejakým darebákom robiť darebáčiny.

Príkladom, ktorý mi vzal dych dnes nadránom, je „komfort, ktorý poskytujú na izbách pacientom v  Liečebnom ústave v Nitre na Zobore“. Predstavte si, že prišli na nápad ak spríjemniť pacientom pobyt – na izbu im dajú televízor. Potiaľto je všetko v poriadku – ibaže je to služba spoplatnená.

Článok o tom i s fotodokumentáciou nájdete na

https://www.cas.sk/clanok/605805/zuzana-vsetkym-ukazala-kolko-pytaju-od-pacientov-za-sledovanie-tv-zbadate-tu-sumu-pride-vam-zle/

Nuž, Nový čas ,á pravdu, aj mne je nevoľno z takej služby. A keďže u niektorých prevádzkovateľov máte túto službu už od cca 12,90 eur mesačne,  suma 50 centov za hodinu a pol sledovania televízie je podľa môjho názoru úžeroua mala by tejto zvláštnej službe – forme podnikania s neúmerným ziskom z nej venovať pozornosť aj Generálna prokuratúra a orgány činné v trestnom konaní.

 

Štát si platíme…

Štát nám nerobí žiadnu láskavosť, jeho služby pre spoločnosť a občanov si platíme – a tak ich chceme kvalitné.

Ak som vyššie spomenula systémové riadenie štátu, aké zlepšenia možno čakať od predstaviteľov, ktorí nechápu význam vzdelania pre národ.

Z údajov OEDC je zrejmý úžasný úspech Slovenska – sme predposlední v počte vysokoškolsky vzdelaných ľudí. To ale nijako nebráni nášmu prezidentovi opakovane vyhlasovať, že „tretinu slovenských vysokých škôl by okamžite zavrel, keby mal takú možnosť, pretože len naberajú študentov a neposkytujú potrebnú úroveň vzdelania“.  On sám ako podnikateľ vraj dostával mnoho žiadostí na voľné pozície, no pozrel ako prvé, že na akú vysokú školu chodil ten človek a „bez toho, aby čítal, čo je tam ďalej, z niektorých VŠ tieto žiadosti šli rovno do koša,“ dodal Kiska. Nuž, názor na jeho postup si spravte sami – ja osobne by som neodsúdila nikoho dopredu a prinajmenšom by som sa s ním porozprávala. Hlboko ľutujem, že máme prezidenta, ktorý ostatných poúča, ako nemajú mať predsudky voči migrantom – a pritom on sám je plný predsudkov.

Ale touto informáciou chcem poukázať na absurdnosť pokrikov, ktoré sa u nás objavujú, že nie je potrebné toľko vysokoškolákov. Nuž, máte pravdu, všetci pokrikovači týchto nezmyslov – veď za nami je ešte Taliansko, môžeme sa úspešne prebojovať na posledné miesto vo vzdelanosti. Beztak na tých najvyšších miestach nie sú ľudia na základe svojho dosiahnutého vzdelania, – a žiaľ, zrejme ani inteligencie.

Ja na rozdiel od novej ministerky školstva, ktorá sa vyjadruje opatrne o potrebe rebríčka kvality a možnom zatváraní vysokých škôl až na jeho základe, nemám problém povedať otvorene a nahlas, že prezident sa v problematike nevyzná. A že by mal byť radšej ticho, ako hovoriť nezmysly. Je potrebné zlepšovať kvalitu vysokých škôl aj vzdelávania ako takého, ale rozhodne nie vysoké školy zatvárať.  Skôr mám obavu, že jediný, koho bude potrebné zatvoriť, bude – ak sa objaví ešte nejaká jedna či dve kauzy, ktoré sú spojené s jeho menom – nakoniec samotný náš pán prezident.

A ešte dodám – prezident mladých ľudí posiela študovať do zahraničia – nuž, to ale musia ich rodičia dostať za svoju kvalifikovanú prácu slušné platy, a nie žobrácke mzdy, z ktorých vyžijú rodiny od výplaty k výplate. Aj u nás až tretina vysokoškolákov štúdium nedokončí – niektorí možno kvôli nedostatočným schopnostiam či nízkej zodpovednosti, ale mnohí aj kvôli nedostatku financií. Mnoho mladých ľudí popri štúdiu pracuje, lebo náklady na ubytovanie, stravu, potrebné učebnice, cestovanie do školy – sú vysoké.

Takže ešte raz a na rovinu, pre všetkých „kompetentných“, ktorí nie sú dostatočne vzdelaní a dostatočne inteligentní – Slovensko má v porovnaní s vyspelými krajinami sveta nedostatok vysokoškolsky vzdelaných ľudí.  Tlak na kvalitu vzdelávania, rastúce výkony vo vede a výskume je v poriadku, v poriadku nie je, že nie je dostatočne finančne a materiálne krytý,

Vzdelaný človek je nebezpečný, lebo môže uvažovať.

 

Zemský ráj to napohled…

Nevzdelaného človeka ľahko presvedčíte, že sa nám darí a vláda dosahuje ekonomické úspechy. Zahreje ho pri srdci vyhlásenie ministra Kažimíra, že sme v minulom roku mali historicky najnižší deficit v dejinách – ale teší sa zbytočne.

Vzdelaný človek si uvedomí, že vláda dodržala rozpočtový sľub naposledy v roku 2013, že sme sa zaradili v roku 2016 ku siedmym najhorším krajinám z hľadiska deficitu verejných financií, pretože ich deficit verejných financií bol vyšší alebo rovný maximálne prípustnej hranicu 3 percentá HDP. A rozumie, že kým Európe klesá dlh, Slovensku však rastie. Zadlženosť našej krajiny prepočítaná na jedného Slováka stúpla za rok o vyše 170 eur. Začiatkom roka sme dlhovali každý jeden občan SR 9603 eur, kým ešte v roku 2013 to bolo 7600 eur.

Vzdelaní ľudia sú nebezpeční. Kladú hlúpe a nepríjemné otázky, ako napríklad „kto to raz všetko bude platiť“?

A hej, vzdelaní ľudia vedia, že ak budeme mlčať pri darebáčinách, len ich bude pribúdať…

Je potrebné čeliť zlu, je potrebné ho otvorene pomenovávať, každú jeho podobu, každú darebáčinu treba vytiahnuť na svetlo za uši – a spolu s ňou aj jej realizátora.

 

Elena   Predná Hora, 13.10.2017

 

Asi tak 2. – Hlas aj Inšpektorát práce by mal urobiť poriadok. . .

21.11.2024

Nemala som voči Dolinkovej ja osobne veľa výhrad – ešte aj v blogu som sa jej pred časom zastala, lebo od desiatich k piatim zdravotníctvo u nás ťahali mnohí ministri. Ale teraz výhradu mám – a veľkú – a ak ju prezident Pellegrini zašije na teplom fleku na Hrade, tak to pokladám za hanbu Hlasu [...]

Lady Lazarus 6. – Snívaj, snívaj, stále snívaj. . .

19.11.2024

Sny poletujú okolo nás tíško a nedočkavo. Stačí okamih – a áááá… už nás objímajú dychtivo okolo pliec. Snívate radi? Ja rada a často. A tak mi v predvčerajšom nadráne facebook podhodil plány tinyhousov. Pozrela som si ich zopár, potom pridal plány na mikrodomčeky. Aj rôzne interiéry k nim – a po ďalších dvoch minútach som zistila, že sa [...]

Asi tak 1. – Dych Novembra. . .

17.11.2024

Dýcha nám na krk lavína spomienok. Roky plynú – a my márne čakáme, kedy sa rozbehneme k lepšej budúcnosti, márne čakáme… https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2014/11/03/sedemnasty/ November sedemnásty opäť sa blíži k nám. Zo stromoch lístie padá a ja si spomínam na mnohé krásne sľuby, z nich zostal iba prach a možno slza, čo sa kotúľa po [...]

Medzinárodný trestný súd / CPI / ICC /

Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykače na Netanjahua, Galanta i veliteľa Hamasu

21.11.2024 13:26

Súd zatýkacie rozkazy vydal pre podozrenia z vojnových zločinov.

Sýria Izrael Damask

Pri izraelskom údere na sýrsku Palmýru zahynulo vyše 70 proiránskych bojovníkov

21.11.2024 13:01

Uviedlo to Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva.

eskort, polícia, Marian Výborný

Taliansko vydalo na Slovensko muža odsúdeného za vraždu expriateľky

21.11.2024 12:37

Marian Výborný z Revúcej ihneď putoval za mreže.

srbsko, novi sad

V súvislosti s tragédiou na železničnej stanici v Srbsku zadržali 11 osôb

21.11.2024 11:57

Zrútením prístrešku na železničnej stanici v Novom Sade, ku ktorému došlo 1. novembra, si vyžiadalo 15 životov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,007
Celková čítanosť: 9641494x
Priemerná čítanosť článkov: 3206x

Kategórie

Archív