Hoci za zlú liečbu podľa medializovaných údajov najviac pokutovali fakultné nemocnice, pokladám za pravdivý argument, že fakultné nemocnice riešia najťažšie zdravotné stavy a špecifické zdravotné problémy, aj počet ich pacientov je zrejme najvyšší.
Pochybenia sa však vyskytujú – a hlavne tie s tragickým koncom – často práve v spádových nemocniciach, do ktorých by mali chodiť s dôverou naše deti, naši rodičia aj my samotní.
My, ktorí platíme zdravotné odvody.
My, voliči.
Materiálno-technické, personálne aj odborné vybavenie práve týchto nemocníc by teda malo byť v centre záujmu zdravotných poisťovní aj vlády.
Nie je.
Nespravodlivosť rozdeľovania financií v slovenskom zdravotníctve podrobnejšie a konkrétne popíšem neskôr v blogu Spravodlivosť, s. r. o.
Je ťažké domôcť sa spravodlivosti v tomto štáte, ak Vám v dôsledku zle poskytnutej zdravotnej starostlivosti zomrie niekto blízky. Preukázať pochybenie nemocnici či lekárovi v konkrétnom prípade v slovenskej praxi nie je vôbec jednoduché ani rýchle. Vyšetrovanie takýchto prípadov prebieha zdĺhavo a naráža v praxi na morálne pochybnú lekársku solidaritu, no aj napriek tomu sa v niektorých prípadoch podarí pochybenie preukázať.
Celá vec sa však pokladá za vyriešenú tým, že príslušná nemocnica dostane nejakú finančnú pokutu zo strany Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou – povedzme napríklad sumu 9 900 eur (tú aj tak nemocnica zaplatí z toho, čo sa naskladajú na zdravotnom poistení jej klienti a ich príbuzní, t. j. uberie pacientom na poskytovanej zdravotnej starostlivosti a nie na svojich platoch či odmenách, resp. nezaplatí povinné poistné odvody do Sociálnej poisťovne, takže sa na ne tak či onak naskladajú v tomto vydarenom slovenskom solidárnom systéme zasa ich klienti so svojimi príbuznými, a nie – ako by sa podľa môjho názoru spravodlivo malo zaviesť – z vlastného vrecka manažéri nemocníc či konkrétni lekári).
Pozostalí sú na ďalšie riešenie veci odkázaní občiansko-právnym konaním, ktoré sa pri troche vhodných prieťahov a pár známostiach môže v chorom slovenskom súdnom systéme úspešne vliecť aj desiatky rokov.
A ak sa raz aj dočkáte nejakého rozsudku – aký asi bude? Podmienečné odsúdenie dotyčného lekára na jeden rok? Respektíve natvrdo na tri roky? A keby lekára odsúdili aj na 8 rokov, čo sa zmení? Dajte si na váhu spravodlivosti – smrť svojho dieťaťa a všetky dopady s tým spojené pre Vás osobne a pre Vašu rodinu, svoju celoživotnú bolesť aj roky čakania na spravodlivosť.
Tresty by mali byť exemplárne, také, aby ďalších potenciálnych páchateľov v budúcnosti odradili od páchania podobných skutkov. Preto za každé pochybenie lekára s následkom úmrtia pacienta žiadam doživotne odňať lekárovi možnosť vykonávať lekársku prax.
Ale potrestanie lekára, ktorý pochybil, to je len jedna stránka problému. O tej ďalšej stránke nabudúce.
Predná Hora, 7.5.2014
Ak chcete hovoriť o ďalších skupinách,... ...
je faktom že žijeme dobu kde sa presne... ...
Celá debata | RSS tejto debaty