Spomínate si na svoje detstvo a čaro rozprávok v ňom? Kto vám ich v detstve čítal alebo rozprával? Možno už dávno nie je medzi nami, no možno sa vám tie chvíle znovu práve teraz vynárajú úplne jasne pred vnútorným zrakom.
Určite si mnohí spomíname v tejto chvíli tiež na to, ako sme rozprávky sledovali v televízii – kedysi čiernobielo, no s radostným očakávaním, pretože ich bolo tak málo. Toto čaro rozbili neskôr DVD-čka, pretože už si bolo možné rozprávky pozrieť kedykoľvek a ich vzácnosť sa vytratila.
A treťou veľkou oblasťou, kadiaľ sa nám hlas rozprávok prihováral, bol svet kníh. Ja som ako dieťa čítala veľmi rada. Doma sme mali veľmi veľa kníh a čítať som sa naučila sama. Ako čitateľka som sa mohla prihlásiť do dedinskej knižnice až pri nástupe do školy a šla som tam hneď v deň nástupu do 1. triedy. Kniha, ktorú som prečítala ako prvú za tri dni, mala názov Tajomstvo dračej steny.
Ale vráťme sa späť k rozprávkam. Uvažovali ste niekedy o tom, akú silu a úlohu majú rozprávky v našom živote? Učili nás rozlišovať dobro a zlo, pretože dobro a zlo je v živote jasne rozlíšiteľné. Aký odkaz nám rozprávky zanechali? Započúvajte sa do toho tichého hlasu vo svojom vnútri – čo hovorí? Že za víťazstvo dobra sa oplatí bojovať. Že správna pre nás nie je cesta zlatá ani strieborná, ale tá kameňmi posiata. A že zlo má byť a určite musí byť potrestané, pretože tak je to spravodlivé. Ich relativizácia je v skutočnosti snahou o víťazstvo zla nad dobrom v tejto spoločnosti.
Čítavali ste a rozprávali rozprávky svojim deťom? Alebo čítate a rozprávate im ich? Ak rozprávkam majú deti veriť, ak im máme veriť aj my sami, potom vždy musí dobro víťaziť nad zlom aj v živote. A ja chcem, aby moje deti vedeli, že spravodlivosť existuje a zlo má byť a musí byť potrestané. Pretože inak by som im vzala ich vieru v existenciu dobra.
V minulom týždni bol na aktualne.sk článok o mimosúdnych dohodách (15.4.2015, http://aktualne.atlas.sk/dohoda-o-vine-a-treste-ksefty-so-spravodlivostou-sa-pacia-statu-aj-obvinenym/dnes/kauzy/). Nejde o spravodlivé riešenie veci. Je to iba spôsob, akým sa snaží zlo beztrestne zapúšťať svoje korene v tejto spoločnosti.
E.K. I. Predná Hora, 16.4.2015
ďakujem za váš článok, vrátili ...
Celá debata | RSS tejto debaty