Nie, nejde o pracovníkov na dohodu. Ide o lumpov, ktorí sa po spáchaní trestného činu vykrúcajú z primeraného trestu „priznaním viny“ a prijatím „dohody o vine a treste“.
Inštitút dohody o vine a treste by mohol byť ako nápad dobrý, efektívne skracovať súdne konania a šetriť financie, no iba v slušných spoločnostiach – tam, kde funguje korektne právo a morálka ako základ riešenia.
Na Slovensku sa tento inštitút zvrhol pre darebákov, páchajúcich trestné činy všetkého druhu, na ich unikanie spravodlivému trestu. Pokladám za hanebné, ak lekár len kvôli priznaniu viny odsúdený podmienečne, sa v článku týždenníka Plus 7 dní 18/2015 vykrúca ako taký slizký had a nedokáže povedať úprimne „je mi to ľúto, spravil som chybu, vzal som ten úplatok“.
Spomenutý článok prináša i prehľad jeho majetkov a skutočne je na pováženie, či dotyčný je odkázaný na to, aby splácal finančnú pokutu po splátkach. Nejde totiž len o samotný trestný čin brania úplatku, ale i o prístup páchateľa ku svojmu konaniu, jeho riešenie spôsobenej situácie. A práve to je z môjho pohľadu viac ako hanebné.
A po jeho vyjadrení, že môže a bude prednášať a manažovať si kladiem otázku čo takýto človek môže naučiť budúcich lekárov, akú morálku im asi bude vštepovať?
Kto z vás, justiční odborníci, ktorí ste inštitút o vine a treste zaviedli do slovenskej legislatívy, vidí v tom článku od lekára – úplatkára čo len náznak úprimnej účinnej ľútosti?!!
Je to hra, ako sa vyhnúť dôsledkom svojho správania, je to hra na spravodlivosť. Je to hanba slovenskej medicíny. Je to hanba slovenskej justície. A je to i hanba slovenskej spoločnosti, ak takéto darebáčiny páchateľom trestných činov umožňuje.
O tom, že o podobné lumpačiny núdza v slovenskej justícii nie je, svedčí i ďalší medializovaný prípad lekára – úplatkára, končiaci úspešne dohodou o vine a treste.
Aký signál asi vysiela Slovenská republika lekárom – úplatkárom? Prečo už rovno nezačne – ako som napísala cynicky v predminulom článku (22.4.2015, Ako Fico s korupciou zatočí) – uzavierať dohody o vine a treste s lekármi preventívne pri ukončení štúdia lekárstva?
Pritom, samozrejme, orgány činné v trestnom konaní stíhajú rodinu, ktorá branie úplatku oznámila. Ich vyšetrovanie sa bude vliecť, aby boli náležite zdeptaní nielen oni sami, ale aj odstrašení prípadní nasledovníci, ktorí by úplatkárčenie slovenských lekárov chceli nahlásiť. To je spravodlivosť na slovenský spôsob. Na ich mieste by som neuzavierala žiadnu dohodu o vine a treste, ale počkala by som na rozsudok a potom by som zažalovala priamo Slovenskú republiku. Je totiž nehorázne, ak viac stíhajú obete tejto situácie ako samotného priameho páchateľa, ktorý úplatok zhrabol.
Ako si môžeme vážiť taký štát, ako môžeme dôverovať takej justícii? Ja, napríklad, odkedy tento štát rieši prípad zabitia môjho dieťaťa v slovenskom zdravotníctve, som na základe svojich skúseností termín „orgán činný v trestnom konaní“ začala používať ako nadávku.
E.K. I. Predná Hora, 3.5.2015
Dovetok: mňa ako obeť trestných ...
Zažila som. Odvtedy ma súdy a prokuratúra... ...
+++ ...
Celá debata | RSS tejto debaty