Nie, teraz ani netušíte, o čom idem dnes písať. Veď hej, pod týmto názvom sa môže skrývať u nás, na Slovensku, veru kadečo. Je to smutná skutočnosť. Dnes sa však za ním skrýva spôsob, akým Slovenská republika pristupuje ku jednému veľkému problému v zdravotníctve – nozokomiálnym nákazám. Že vám to nič nehovorí? Nuž, malo by, radšej by veru malo. Veď čítajte a pochopíte, že prečo…
Takže v dnešnom blogu zameriame pozornosť na nozokomiálne nákazy a na to, ako k nim pristupujú vo svete a u nás, na Slovensku.
Nozokomiálne nákazy – čo to je?
Inak ich volajú aj nemocničné nákazy. Presnejšie pomenovanie by bolo nákazy spojené s poskytovaním zdravotnej starostlivosti (po anglicky: Health care-associated infection – HAI), pretože môžu vzniknúť aj pri jednodňovej chirurgii, ambulantnej, dlhodobej alebo domácej ošetrovateľskej starostlivosti a pod., teda nielen v nemocnici.
Sú u nás nozokomiálne nákazy mimoriadnou hrozbou?
Deje sa niečo hrozné? Nuž, nie je to nič svetovo unikátne, takéto nákazy sa vyskytujú aj vo vyspelých krajinách, kde je zdravotníctvo na celkom dobrej úrovni.
Podrobne o nich píše napríklad článok Ochorieť môžete aj pri liečení. Pred vážnou nákazou neochráni ani nemocnica zo dňa 20.10.2016 (http://aktualne.atlas.sk/slovensko/zdravotnictvo/ochoriet-mozno-aj-pri-lieceni-nakazy-striehnu-nemocniciach.html)
Kým podľa medializovaných údajov v Nemecku z 19,2 miliónov pacientov, ktorých vlani hospitalizovali v nemeckých nemocniciach, sa ich nakazilo asi pol milióna a 15-tisíc následkom podľahlo.
Oficiálne zdravotnícke zdroje hovoria, že na Slovensku je výskyt týchto nemocničných nákaz nízky, (štatistiky Úradu verejného zdravotníctva zaznamenali u nás v minulom roku 9 094 prípadov nemocničných nákaz). Pokiaľ ide o úmrtia na tieto nákazy, v roku 2013 ich u nás zaevidovali 56, o rok neskôr 71 a vlani 62. Ako však pripomína Úrad verejného zdravotníctva v citovanom článku, ide len o orientačné čísla a nie sú obrazom ich skutočného výskytu u nás.
Nozokomiálne nákazy sú ukazovateľom úrovne zdravotníckeho zariadenia, prevencia spočíva najmä v dôslednej hygiene. Dodržiavanie týchto opatrení kontrolujú i regionálne úrady verejného zdravotníctva. Experti sú však presvedčení, že až tretine nemocničných nákaz by sa dalo vyhnúť, keby sa kládol väčší dôraz na hygienu
Nozokomiálne nákazy sú hrozbou…
Podľa údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), nemocničné ochorenia môžu mať horšie následky ako 32 iných infekčných ochorení dohromady (ako chrípka, hepatitída A, B a C, tuberkulóza či HIV).
Ako upozorňuje citovaný článok – väčšina nemocničných nákaz pripadá na týchto šesť chorôb: infekčný zápal pľúc, infekcia močových ciest, zápaly po operačných zákrokoch, hnačkové ochorenia, otrava krvi a sepsa novorodencov.
Záverom…
Takže na rovinu a otvorene – nozokomiálne nákazy sú hrozbou, ale ich zlá evidencia v zdravotníctve je hrozbou ešte väčšou…
Pravdivé pomenovanie problému je namieste. Ak ste to doteraz nepochopili, poviem to „úplne po lopate“ – je to naozaj hanba, že Slovensko nemá pravdivé oficiálne štatistiky o nozokomiálnych nákazách.
Položme si otvorene a nahlas otázku, kto za to zodpovedá. A je to nielen otázka zodpovednosti, ale aj dôveryhodnosti – ako môžeme veriť zdravotníkom akúkoľvek informáciu, ak nie sú schopní čestne sa priznať ku chybe???!
Elena K. Ištvánová Banská Bystrica, 8.11.2016
v Nemecku zomrie na Nozokomiálne nákazy každoročne... ...
Celá debata | RSS tejto debaty