Založ si blog

S láskou, mama 6. – Psssst. . .

 

„Mami, spíš? Vstávaj, rýchlo, vstávaj“ šepkala cez pootvorené dvere spálne moja najstaršia dcéra Kika naliehavo dnes pred piatou ráno. Vstala som okamžite, beztak som už bola hore dlhšie, sťahovala som si obrázky na pintereste. Plížila som sa tmou do kuchyne, hnaná katastrofickou víziou. Chodíme predsa do práce s Kikou pred šiestou už pár mesiacov autom, takže čas nás netlačí – nie ako po celé roky, keď som sa musela po trištvrte na šesť hnať k autobusu ku liečebni? Čo sa deje?

Natiahla som ruku ku vypínaču.

„Psssst. Nezapaľuj svetlo“ šepkala Kika pri okne s mobilom v ruke. „Poď, pozri. Alebo vybehni do záchodu, keď sa postavíš na misu, vidíš ich lepšie“.  

Prikráčala som k oknu a nazrela poza záclonu. „Potichu, opatrne, nech si ťa nevšimnú“ šepkalo dieťa. Nie, čo ste, nesledovali sme susedov, tí v túto skorú rannú hodinu všetci ešte spia.

Pri bytovke, priamo pod kuchynským oknom, sa snehom brodila srnka. Rozhliadala sa placho, pozorne. A pod dubom na malom briežku za cestou spod snehu ošklbávala druhá srnka sem – tam trčiace suché steblá trávy.

Bol to úžasný okamih, aký nevidíte len tak hocikedy v temne skorého zimného nadrána. Dokonca ani tu u nás v horách nie.

 

Snehu je už priveľa.

Uvedomujem si, ako trpia zvieratá, či bezdomovci. Neviem či ste postrehli príbeh o staršej pani, ktorá sa starala o dospelého postihnutého syna – akýsi podvodník ich pripravil o byt  – a tak žili v lese v provizórnom stane 7 rokov kdesi pri Košiciach. Krucinál, všetci kriminálnici môžu ďakovať bohu, že tento štát nevediem ja – verejné popravy takých gaunerov, ktorí bez zábran niekoho okradnú, by som robila. A nie, nemám rada túto spoločnosť s jej „úspešnými“ a „celebritnými“, ktorá na ľudí ako je tá pani a jej syn, kašle.

Párkrát denne si prajem, aby zima už odišla – aby sa sneh roztopil. Naozaj úprimne do toho priania už skoro dva týždne dávam energiu. Jedna z prvých situácií, ktoré si prepájam s vnímaním mojej intuície, je kniha Druidská brána. Zvláštne cinknutie, vracal sa mi jej názov – až som ju ako vytúžený vianočný darček. V nej spojili tí, ktorí vládnu poznaním, svoje sily, a snažili sa obnoviť silu dobra. Nože, pridajte sa ku mne, venujte aspoň raz denne myšlienku prianiu, aby zima už poľavila – a nech sa oteplí.

 

Zatiaľ dnes ale realizácia môjho priania je zjavne v nedohľadne.

Aj temným dnešným ránom, presvetleným jednou z mála svietiacich prednohorských lámp, snežilo husto, biele huňaté vločky sa sypali a sypali.

V nekonečnej záplave beloby sa strácali srnky do tmy…

Popod balkón v kopci pomedzi stromy chodia bežne. Ale pod oknom a na ceste som ich ešte nevidela – a to tu žijem už pekných pár rokov. Jasné že ten krehký, čarovný okamih som chcela nafotiť, ale môj mobil zachytil len kopu tmy s malým žiarivým bodom lampy. Kika nafotila lepšie, ale nepodelí sa.

Je to zvláštny pocit, keď do nášho každodenného prostredia vstúpi taká bytosť prírody, akou je srnka. Prekročí hranice nášho sveta – ktovie, čo by nám povedala ako jej dojem z takej nočnej civilizačnej exkurzie.

 

A ktovie, čo a kto všetko blúdi nočnou tmou, kým spíme…

.

Elena   28.1.2019

 

 

Povedz mi 7. – Hlboké posolstvo. . .

29.07.2020

Najhlbšie v mojom srdci je uložená myšlienka, ktorá pochádza z Biblie. Prvý list apoštola Pavla Korinským je to, ktorý hovorí „… a tak teraz ostáva viera, nádej a láska, tieto tri, no najväčšia z nich je láska…“ 1. Korintským 13.13 Boh týmito slovami zanecháva posolstvo každému a stopu v životoch nás všetkých. V týchto slovách je hlboká [...]

Povedz mi 6. – Signály rizika. . .

29.07.2020

Boh chce mier. A ľudia tiež. Naozaj máme peniaze v tejto dobe vyhadzovať na ďalšie zbrojenie? To je otázka, o ktorej uvažujem v tejto chvíli. A to na základe správy o nápade Naďa na ďalšie vrážanie peňazí u nás do zbrojenia. https://aktualizovane.sk/nad-nevie-co-s-peniazmi-slovensko-by-mohlo-kupit-nove-vrtulniky-black-hawk-za-50-milionov-dolarov/ Celý rad signálov [...]

Povedz mi 5. – A nechcel by si radšej nejakú inú princeznú?

24.07.2020

Rozprávkový príbeh o oprave cesty medzi Prednou Horou a Muráňom a rozprávka o princeznej so zlatou hviezdou na čele majú niečo spoločné. Prezradím vám, že čo. Búrka zničila cestu… Rozprávkový príbeh o oprave cesty máme z podania predsedu BBsK, pána Luntera. Porozprával v reportáži TA3, ako peniaze na opravu spadnutej cesty medzi Prednou Horou a Muráňom [...]

Ružín, čistenie, kombajn

Ružín je zaplavený odpadom, nádrž čistil špeciálny kombajn

05.08.2020 22:00

Čistenie vodnej nádrže Ružín stojí Slovenský vodohospodársky podnik ročne 60- až 80-tisíc eur. Teraz im pomohol špeciálny stroj.

libanon bejrút výbuch trosky

Libanon: Rozbuška či spúšťač očistnej katarzie

05.08.2020 18:42

Keby niekto chcel poslať Libanon do horúceho pekla, nemohol by si vybrať vhodnejší okamih.

bratislava povodeň riziko shmu

V Bratislave sa môže vyskytnúť povodeň, varuje SHMÚ

05.08.2020 14:15

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre hlavné mesto výstrahu prvého stupňa.

jankovská

Jankovská ostáva za mrežami, Cvikovej súd vyhovel

05.08.2020 14:05, aktualizované: 16:05

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská je obvinená z trestných činov podplácania a prijímania úplatku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,633
Celková čítanosť: 3840779x
Priemerná čítanosť článkov: 2352x

Kategórie