Založ si blog

S láskou, mama 5. – Autisti sú ako dubáky. ..

Naozaj rada chodím lesom a zbieram huby.

V dávnych časoch detstva som chodievala na huby so starým otcom. Les je obďaleč za dedinou, pravý podtatranský, výlučne ihličnatý. Pobiehala som mäkkým machom pomedzi stromy s nožíkom – rybičkou v ruke a zakaždým, keď som našla nejaký dubák, šepkala som si privolávací veršík na ďalšie dubáky, ktorý ma starý otec naučil. A ich hnedé hlávky sa objavovali. Stačilo nájsť prvý dubák a s privolávacím veršíkom ich zrazu bol plný košík..

Ach, ako dobre ten veršík funguje – dodnes ho používam, šepkám si ho a pritom hľadám v lese hnedé hlávky dubákov, šibalsky vytŕčajúce z machu.

Milujem les, i tie hľadacie okamihy…

Aj vy? Najradšej mám kuriatka, nečervivejú – a robievam z nich kopu skvelých jedál.

Ale nie o hubárčení dnes budeme hovoriť. Prezradím vám, ak to ešte neviete, prečo sú autisti ako dubáky.

 

Ach, a čo ten privolávací veršík a dubáky majú spoločné s autistami?

Ešte stále netušíte, prečo sú autisti ako dubáky?

Príbeh rodiny plnej autistov, ktorý som popísala v predminulom blogu, nie je žiadnou výnimkou. Vlastne sa v tom článku píše, že autizmus sa nezvykne vyskytnúť len tak u jedného člena rodiny, ale že jeho známky  majú viacerí.

Zaujímavé, však?

Nuž, je veľa možností, ako sa to prejaví – nemusia byť autistami, tak ako si ich predstavujete z filmu Rain man. Ale majú niektorý zo znakov – možno nemajú radi zmeny, možno nemajú radi krik, možno sa skutočne dobre cítia len s ľuďmi, ktorých dôverne poznajú, možno…  Aby som vás nezavádzala – tie znaky môžu byť naozaj veľmi rôzne – čítajte pozorne

Máme zažité stereotypní představy o tom, jak se chová autista. Skutečný autismus je ale spektrum a jeho podoba je velice rozmanitá. Není neobvyklé, že mezi autisty najdeme vysoce komunikativní a společenské osobnosti, jako jsou herci, zakladatelé známých společností, zpěváci, rappeři, vědci, novináři, lékaři a další. Jinými slovy – autismus nemá žádné viditelné znaky. Pouze se můžeme setkat s tím, že existují projevy chování, které se často pojí s autismem, jako je třepání rukama a další formy stimmingu. Tyto projevy se u autistů mohou, ale také nemusí vyskytovat. U řady lidí se stimming odehrává v méně nápadné rovině – například pedantské uklízení, kousání nehtů, trhání kůže okolo nehtů, škrabáním, hraním si s propiskou, podupáváním, verbálním stimmováním (velkým proudem výřečnosti), prostřednictvím slovních hříček, atp. Stimming se také může odehrávat zcela nepozorovatelně, na mentální úrovni, kdy si člověk prožívá nějaké situace v představivosti, opakuje si v duchu větu, slovní spojení, úryvek písně, atp. 

Viac o tom nájdete v článku http://mujautismus.cz/2017/10/maji-rodice-autistickych-deti-autismus/

Jasné, položila som si po prečítaní článku i ja otázku, či nejaké autistické znaky mám, alebo či som prípadne „druhostranová“. Hm, úvahu dám len za seba – so životnými zmenami mám problém, som človek hlboko stabilný, milujem tradície – Vianoce, rodinné zvyky. Neznášam krik, konfliktom sa vyhýbam často až za moju osobnú hranicu. A skutočne dobre sa cítim len s pár ľuďmi, ktorých dôverne poznám – nie som povrchne sa priateliaci, veľkopárty typ. Ale na druhej strane – ak študujeme aj bežnú zdravotnícku príručku, môžeme u seba nájsť príznaky kadejakej choroby, takže nie je problém nájsť si takto aj pseudoautistickú symptomatiku.

Nie je jednoduché rozpoznať autizmus mimo extrémnych polôh, ako vidíme. Dokonca aj celosvetovo uznávaný odborník Tony Atwood na Aspergerov syndróm u svojho vlastného syna vraj rozpoznal túto diagnózu až v jeho 34 rokoch.

Takže dnešný blog vám hovorí o tom, že autizmus je kontinuum – že tí, ktorých spoločnosť vníma ako „autistov“, sú v skutočnosti len jeho krajnou polohou. Že mnoho ľudí s pervazívnou poruchou žije v bežnom živote bez toho, aby to vnímalo ich okolie, či niekedy aj bez toho, aby si to uvedomili oni sami. A že autizmus vonkoncom nemusí byť takou hrozivou diagnózou, ako ho podaktorí ľudia – podľa vnímania len tej jeho krajnej polohy – vidia…

 

Elena   26.1.2019

 

 

Tornádo 9. – Hlavný odborník skoro ako nový. . .

16.10.2019

No zasa až taký nový nie je, dopĺňam pedantne, podaktorým je dobre známy. Rozplakala sa včera večer Olinka, Kajka i Dominika – rozplakali sa po správe o tom, kto nahradil profesora Šteňa viac »

Navždy 1. – K dušičkám kráča čas. . .

15.10.2019

K dušičkám kráča čas, jeseň kraj halí, k bolesti zo straty sa cítime malí, spomienky na blízkych nesieme v srdci, noc závoj rozkladá, zas vyjú vlci, aj sĺz prúd valí sa sťa potok dravý viac »

Tornádo 8. – Slnko v duši. . .

14.10.2019

Babie leto – dnešok ukázal jeho najkrajšiu tvár. Tyrkysovo belasá obloha a trblietavé lúče slnka, príjemné teplo po dňoch chladu mi pripadalo ako malý zázrak. Nebola to už úporná, vysušujúca viac »

Recyklácia, ekológia

Nemcom zdražie elektrina, pre vyššie ekologické aj sieťové poplatky

19.10.2019 17:09

Nemeckí odberatelia elektrickej energie sa musia okrem vyšších príplatkov za obnoviteľné zdroje energie pripraviť aj na rastúce sieťové poplatky.

Eduard Chmelár

Predsedom hnutia Socialisti.sk sa stal Eduard Chmelár

19.10.2019 15:13

Za podpredsedov boli zvolení Martin Sarvaš, Artur Bekmatov, Beáta Janočková, Daniel Patkoš a Alica Mihale Razgyelová.

Andrej Danko

SNS chce presadiť ďalší nápad. Podnikové nájomné byty

19.10.2019 14:08

Po novele zákona o sociálnom poistení, ktorou sa zmení systém výpočtu minimálneho dôchodku, avizuje Andrej Danko ďalšie opatrenia.

Dobroslav Trnka

Trnka tvrdí, že chcel zbrane odovzdať dobrovoľne na vlastnú žiadosť

19.10.2019 12:17

Prokurátor má v legálnej držbe štyri zbrane.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,296
Celková čítanosť: 2755729x
Priemerná čítanosť článkov: 2126x

Kategórie