Založ si blog

S láskou, mama 5. – Autisti sú ako dubáky. ..

Naozaj rada chodím lesom a zbieram huby.

V dávnych časoch detstva som chodievala na huby so starým otcom. Les je obďaleč za dedinou, pravý podtatranský, výlučne ihličnatý. Pobiehala som mäkkým machom pomedzi stromy s nožíkom – rybičkou v ruke a zakaždým, keď som našla nejaký dubák, šepkala som si privolávací veršík na ďalšie dubáky, ktorý ma starý otec naučil. A ich hnedé hlávky sa objavovali. Stačilo nájsť prvý dubák a s privolávacím veršíkom ich zrazu bol plný košík..

Ach, ako dobre ten veršík funguje – dodnes ho používam, šepkám si ho a pritom hľadám v lese hnedé hlávky dubákov, šibalsky vytŕčajúce z machu.

Milujem les, i tie hľadacie okamihy…

Aj vy? Najradšej mám kuriatka, nečervivejú – a robievam z nich kopu skvelých jedál.

Ale nie o hubárčení dnes budeme hovoriť. Prezradím vám, ak to ešte neviete, prečo sú autisti ako dubáky.

 

Ach, a čo ten privolávací veršík a dubáky majú spoločné s autistami?

Ešte stále netušíte, prečo sú autisti ako dubáky?

Príbeh rodiny plnej autistov, ktorý som popísala v predminulom blogu, nie je žiadnou výnimkou. Vlastne sa v tom článku píše, že autizmus sa nezvykne vyskytnúť len tak u jedného člena rodiny, ale že jeho známky  majú viacerí.

Zaujímavé, však?

Nuž, je veľa možností, ako sa to prejaví – nemusia byť autistami, tak ako si ich predstavujete z filmu Rain man. Ale majú niektorý zo znakov – možno nemajú radi zmeny, možno nemajú radi krik, možno sa skutočne dobre cítia len s ľuďmi, ktorých dôverne poznajú, možno…  Aby som vás nezavádzala – tie znaky môžu byť naozaj veľmi rôzne – čítajte pozorne

Máme zažité stereotypní představy o tom, jak se chová autista. Skutečný autismus je ale spektrum a jeho podoba je velice rozmanitá. Není neobvyklé, že mezi autisty najdeme vysoce komunikativní a společenské osobnosti, jako jsou herci, zakladatelé známých společností, zpěváci, rappeři, vědci, novináři, lékaři a další. Jinými slovy – autismus nemá žádné viditelné znaky. Pouze se můžeme setkat s tím, že existují projevy chování, které se často pojí s autismem, jako je třepání rukama a další formy stimmingu. Tyto projevy se u autistů mohou, ale také nemusí vyskytovat. U řady lidí se stimming odehrává v méně nápadné rovině – například pedantské uklízení, kousání nehtů, trhání kůže okolo nehtů, škrabáním, hraním si s propiskou, podupáváním, verbálním stimmováním (velkým proudem výřečnosti), prostřednictvím slovních hříček, atp. Stimming se také může odehrávat zcela nepozorovatelně, na mentální úrovni, kdy si člověk prožívá nějaké situace v představivosti, opakuje si v duchu větu, slovní spojení, úryvek písně, atp. 

Viac o tom nájdete v článku http://mujautismus.cz/2017/10/maji-rodice-autistickych-deti-autismus/

Jasné, položila som si po prečítaní článku i ja otázku, či nejaké autistické znaky mám, alebo či som prípadne „druhostranová“. Hm, úvahu dám len za seba – so životnými zmenami mám problém, som človek hlboko stabilný, milujem tradície – Vianoce, rodinné zvyky. Neznášam krik, konfliktom sa vyhýbam často až za moju osobnú hranicu. A skutočne dobre sa cítim len s pár ľuďmi, ktorých dôverne poznám – nie som povrchne sa priateliaci, veľkopárty typ. Ale na druhej strane – ak študujeme aj bežnú zdravotnícku príručku, môžeme u seba nájsť príznaky kadejakej choroby, takže nie je problém nájsť si takto aj pseudoautistickú symptomatiku.

Nie je jednoduché rozpoznať autizmus mimo extrémnych polôh, ako vidíme. Dokonca aj celosvetovo uznávaný odborník Tony Atwood na Aspergerov syndróm u svojho vlastného syna vraj rozpoznal túto diagnózu až v jeho 34 rokoch.

Takže dnešný blog vám hovorí o tom, že autizmus je kontinuum – že tí, ktorých spoločnosť vníma ako „autistov“, sú v skutočnosti len jeho krajnou polohou. Že mnoho ľudí s pervazívnou poruchou žije v bežnom živote bez toho, aby to vnímalo ich okolie, či niekedy aj bez toho, aby si to uvedomili oni sami. A že autizmus vonkoncom nemusí byť takou hrozivou diagnózou, ako ho podaktorí ľudia – podľa vnímania len tej jeho krajnej polohy – vidia…

 

Elena   26.1.2019

 

 

Most 4. – Niektoré cesty. . .

21.09.2020

Sú rôzne cesty. Niektoré vedú blatom, iné kameňmi, sú aj také zlatom či striebrom vydláždené. Vedú rôznym spôsobom a rôznym smerom, aj k rôznemu cieľu, pravdaže. Sú rôzne, tak ako my sme rôzni. A aj keď ideme jednou z ciest, nami zvolenou, stretávajú nás na nej prekvapenia, zmeny, výmole, a niekedy i lúky plné kvetov. Takže o rôznych cestách uvažujem v tejto [...]

Ovčania 7. – Je či nie je pani Čaputová legálne zvolenou prezidentkou?

21.09.2020

JUDr. Harabín je profesijne rozhodne zdatný. Jeho najnovší krok sa týka prezidentky Čaputovej. Tvrdí, že bola neústavne inaugurovaná. Teda je, či nie je legálnou prezidentkou? https://picuscapital.sk/necakana-rana-pre-prezidentku-caputovu-staznost-na-europoskom-sude-pre-ludske-prava/?fbclid=IwAR3BLrlatPZnkJmZKNR-w_YqVgucU2q-REUlg1J90cwCRsNwB4GBRRQBEmQ Podal podnet na Európsky súd [...]

Ovčania 6. – Malá jasnovidecká. . .

21.09.2020

Ach, ach, poviem vám, kto údajne vyhrá súťaž na opravu tej spadnutej cesty medzi Prednou Horou a Muráňom, ktorú ešte stále opravovať nezačali. Ale už vraj je projekt na svete, tak ju vraj už vysúťažia v priebehu dvoch týždňov. To možno akurát začne padať sneh. A tak aby som to urýchlila, poviem vám moju malú jasnovideckú víziu – mala by to byť firma Doprastav. [...]

Virus Outbreak Washington

ONLINE: Nakazených je 32 miliónov, obed vo Viedni len s adresou

25.09.2020 05:00

Vo svete je 32 miliónov ľudí pozitívne testovaných na koronavírus. Návštevnící reštaurácií vo Viedni budú musieť vypísať formulár s menom a adresou.

pocasie-25-9-2020

Zima a chlad na obzore. Ako dlho bude sychravo?

25.09.2020 00:00

Počasie sa výrazne zmení, už to nebudú príjemné dni začínajúcej jesene. Po prudkom poklese teplôt však príde zlepšenie. Kedy?

Východné Stredomorie / Manévre / Loď /

Iránske revolučné gardy otvorili novú základňu pri Hormuzského prielive

24.09.2020 19:31

Irán má cieľ zdôrazniť svoju nadvládu nad strategickým prielivom.

Ľuboš Blaha, parlament

Blaha kontra Matovič. Prvý spomínal bielu kobylu, druhý že Blaha mydlil barana

24.09.2020 19:26

Poslanec Smeru Ľuboš Blaha sa pohádal s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) priamo v pléne Národnej rady. Padali aj urážky a vulgárne slová.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,690
Celková čítanosť: 4003080x
Priemerná čítanosť článkov: 2369x

Kategórie