Do situácie okolo potravín Kačka vstúpil aj premiér, ako uviedli včera médiá. No tak prečo nie aj ja?
Je smutné, že v právnom štáte musí premiér kohokoľvek vyzývať, aby dodržal platné zákony a venoval ešte stále zamestnancom obchodného reťazca Kačka a ich životnej situácii maximálnu pozornosť – to by malo byť pre úradníkov MPSVaR SR predsa samozrejmosťou voči všetkým občanom
A tak poviem tiež pár slov ku riešeniu situácie – a pozornosť by im mali venovať nielen čitatelia blogu, ale hlavne generálny prokurátor a orgány činné v trestnom konaní – a mali to podľa mňa urobiť už dávno.
Potraviny Kačka a ich príbeh…
Patrili pôvodne pod značku CBA (na Slovensku pod touto značkou ale podniká viacero podnikateľov). Vznikli pôvodne z predajní Zdroj – a ich pôvodným majiteľom bol lučenecký podnikateľ Marián Šufliarsky mladší. V minulom roku ich prevzali poľskí investori. Začiatkom tohto roka sa premenovali na potraviny Kačka a mali 310 prevažne samoobslužných predajní, predovšetkým v malých lokalitách západného a stredného Slovenska.
Prevzatie obchodnej siete Poliakmi sa nieslo v duchu veľkých plánov – stavania nových skladov a pribúdania predajní od novembra. Potvrdzujú to aj vyjadrenia ľudí na sociálnych sieťach – v štýle „dva mesiace prerábok, a po mesiaci toto…“ Pretože už v auguste bola spoločnosť v konkurze.
Investor prišiel údajne v čase veľkej zadlženosti a kupoval ju údajne v zlom stave. Ak si prečítate článok na stránke reťazce.sk
https://retazce.wordpress.com/2010/11/30/supermarkety-cba-historia-jednota-bratislava/
tak sa ani nečudujete, že to šlo od desiatich k piatim. A rozhodne nebol problém len v dizajne predajní a predavačkách, vládli tam rozhodne podivuhodné praktiky
Zaujímavá je nielen správa o bývalej brigádničke Veronike, ale hlavne diskusia pod ňou, podľa ktorej sa nepreplácali nadčasy, falšovali sa knihy, tovar po skončení záruky uhrádzali predavačky, „spoločná hmotná zodpovednosť“ trvá podľa vyjadrenia jednej z diskutérok už hodne dlho, viac ako 10 rokov…
Obchodný reťazec prevzali poľskí investori v roku 2018 a tržby v tom roku zvýšili viac ako 10%, na 151 miliónov. No zostali v červených číslach, strata bola cca 4,7 milióna.
Krk im vraj zlomila rastúca minimálna mzda a príplatky za nadčasy, prácu cez víkendy, počas sviatkov a v noci.
Som z toho v rozpakoch, lebo predávali azda v noci? A počas sviatkov to zákon už tiež zakazuje. Takže akurát tak v sobotu dopoludnia mohli brať do úvahy.
Konkurz…
Po zablokovaní účtov spoločnosti bankou konkurz spoločnosť podala sama na seba v auguste 2019. 1800 zamestnancov zostalo v pozícii neistoty, pretože sa hovorilo sprvu o zatvorení pár predajní a rekonštrukciách. Nakoniec zostali ako rukojemníci v situácii, že museli pracovať, no výplatu nedostávali. Údajne im ju zamestnávateľ dlhuje za dva mesiace.
Oveľa horšie sú na tom podaktorí slovenskí dodávatelia, ktorým dlhuje firma na nevyplatených faktúrach vraj desiatky miliónov eur. Len mliekari hovoria o dlhu viac ako milión eur za tovar od júla. Pre malých dodávateľov môže byť táto situácia veľký problém.
https://www.aktuality.sk/clanok/720391/znama-siet-potravin-konci-preco-ide-do-konkurzu/
Otázne je, či nešlo o účelový nákup za účelom dovedenia spoločnosti do konkurzu – naznačuje to tento článok
Nuž, čo všetko sa dialo v tejto spoločnosti?
Odpoveď na otázku ohľadne miery ich viny neviem, tú by nám mali dať orgány činné v trestnom konaní. To, k čomu sa ale vyjadriť viem – a k čomu by sa mal bezodkladne vyjadriť premiér samotný – keď už sa do celej veci zaangažoval – sú skutočnosti uvádzané v článku
Zamestnanci podpísali aj list o porušení pracovnoprávnych predpisov smerujúci na Inšpektorát práce, v ktorom sa píše o zvláštnych praktikách firmy. Keďže bol spoločnosti zablokovaný firemný účet v jednej z bánk, vkladali sa podľa zamestnancov denné tržby na iné firemné účty. „Regionálni manažéri zbierali tržby a vkladali ich na určený účet,“ povedala Stieranková. Generálny riaditeľ Potravín Kačka Wieslaw Chlebuś zamestnancom odkázal, že bude komunikovať len so zástupkyňou odborov.
Ak sú údaje pravdivé, tak nie sú to postupy len zvláštne, ale i trestne postihnuteľné – a ja presne viem, z akého miesta by pán manažér s eštestálezamestnancami v takom prípade komunikovať mal.
Záverom…
Od 13. augusta 2019, kedy zamestnanci podnet Inšpektorátu práce zaslali, dodnes vraj odpoveď nemajú – ako uvádza článok
Nuž, počkajme všetci, aké stanovisko k tomu pán premiér zaujme…
Elena 11.10.2019
K diskusii: Žeby pre tie vklady denných tržieb na nie firemný účet? Alebo to je štandard podnikania na Slovensku?
Premier sa do toho verejne zamontoval, preco? ...
a vsetky tie frmy nutili robit zamestnancov bez ...
V3 - Polsko cokolvek sa deje v suvslosti s ...
Prečo by mal premiér zaujímať nejaké stanovisko... ...
Celá debata | RSS tejto debaty