Čas príbehov 5. – U susedov v Česku. . .

Ach, nikto nemá napísané na čele, že je vrah. Zato vidno na mnohých ľuďoch jasne, že sú zdravotne postihnutí – a podaktorí ľudia ich na základe toho hodnotia.  Budem teraz písať o niečom, čo sa stalo v Česku, ale pokojne sa to mohlo stať aj u nás. A zároveň pokračujem v úvahe z minulého blogu, ako vidíte.

 

Svetlo v nás…

Niekedy ste určite vo vlaku, autobuse či lietadle sedeli s človekom, ktorého minulosť keby ste poznali, tak by ste do toho dopravného prostriedku s ním asi ani nenastúpili. Ibaže na nikom nevidno, že je vrah, násilník, lupič.

Občas nad tým uvažujem, aká je to škoda, že podstata našej bytosti nesvieti navonok. Aké by to bolo jednoduché – modrú a žltú by mali ľudia láskaví, čestní a zodpovedne sa správajúci, oranžová by vystríhala pred klamármi všetkého druhu, červená by svietila na čele vrahom. Ja viem, je to zjednodušený pohľad – museli by sme mať tých svetielok aspoň trojkombináciu, aby nás to vystihovalo v oblasti láskavosti, zodpovednosti a čestnosti.  No áno, to by sa mi páčilo. Dokonca som o takých svetielkach v ľuďoch kedysi napísala aj príbeh (v blogu Slová šepkané vo vetre – Dvojhlas  ju aj nájdete – dokonca v špeciálnej verzii, moju poviedku, a potom aj Kikinu, ktorú dcéra napísala ako krásne a vtipné doplnenie tej mojej poviedky – mám rada ten dvojpríbeh).

Teraz vám prezradím, prečo dnes uvažujem o tých svetielkach zasa raz…

 

Vidno, že ste zdravotne postihnutý, ale nie, že ste vrah…

Ja mám ľudí s postihnutím rada a kopem za nich už dlho. Nepretvarujú sa na nič sa nehrajú. Dokážu sa tešiť z maličkostí, sú nezištní. Či už ich stretávam pracovne, alebo kdekoľvek v živote, rozumieme si. Vidia srdcom, a tak vedia, že môj vzťah k nim je úprimný. Verte, že aj ten ťažko postihnutý a imobilný, zdanlivo nevnímajúci človek to vie, že sa k nemu správate s úctou.

Nepáči sa mi preto vonkoncom správa, ktorú medializovali „u susedov“ v Česku minulý mesiac. Píše sa v tom článku o chránenom domove rodinného typu pre 12 ľudí s postihnutím, ktorý mali vybudovať a obyvatelia Náměští na Hané ho odmietli petíciou, lebo im prekáža fyzický a mentálny handicap tých ľudí

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/namest-na-hane-olomoucky-kraj-domov-pro-osoby-s-postizenim-petice_1912081319_dok?fbclid=IwAR0fSm-44tdymi4d3hpNXPj1n-ZkOKRhLgLvSJzQ7DwIzYUbPTaiq4Meb-w

Cítia sa nimi potenciálne ohrození, a pohľad nich pokladajú za odpudzujúci. Podobná situácia nastala v minulom roku aj vo februári vo Svitavkách. Nič na tomto prípade nemení skutočnosť, že sa našla hneď ďalšia lokalita v Boskoviciach, v ktorej obyvatelia ochotne otvorili svoje srdcia a umožnili postaviť tam chránené bývanie pre nich.

Poviem vám, ľudská hlúposť skutočne nemá hranice. A nakoniec neľutujem, že bývanie pre ľudí s postihnutím na tom pôvodnom mieste nevybudujú. S takými spoluobčanmi by sa tam tí ľudia s postihnutím necítili šťastní. A oni si zaslúžia žiť šťastne.

Ak by som si mohla vybrať, miliónnásobne radšej by som mala vedľa seba v susedstve zariadenie pre ľudí s postihnutím, než za suseda doživotne odsúdeného a potom podmienečne prepusteného vraha. Nuž, ale ľudia sme rôzni. Obyvatelia oboch spomenutých lokalít by si podľa mňa zaslúžili, aby im tam nasťahovali nejakého doživotne odsúdeného a následne po desiatkach rokov prepusteného vraha – potom by azda boli spokojní, lebo na výzore mu to nevidno, a tak by na nich nepôsobil odpudzujúco. Možno by im to pomohlo prehodnotiť ich postoje v živote…

 

Záverom…

No, čo na to dodať? Radšej už nič.

 

Elena   4.1.2020

 

Vo vánku 10. – Medailu by mu zrejme mali dať, že sa ubránil. . .

11.12.2025

Márnosť, to je šok. Prezradím vám o chvíľu otvorene a verejne čo ma tak šokovalo. Skutočne s údivom sledujem ako sa vyvíja prípad „od mohyly“, kde došlo ku vražde. Vraj „šokujúca výpoveď manželky strelca“ sa objavila https://www.cas.sk/spravy/manzelka-frantiska-ktory-pri-mohyle-zastrelil-mareka-sokujuce-slova-a-doteraz-nevidene-foto podľa nej [...]

Ibaže 11. – Cesta k pochopeniu moderného umenia je ťažká. . .

11.12.2025

Zauvažovala som, že umeniu otvorím viac svoj život. Mávam také obdobia – v jednom z nich som viac písala, i do súťaží som niečo poslala sem-tam. Knihy nejaké mám rozpísané, čakajú len na viac času v mojom živote ku tvorbe. Maľovať niečo som tiež dávnejšie túžila a tak som si postupne kúpila farby na látku. Tričko či šatku si raz vymaľujem, odložila som [...]

Vo vánku 9. – Kam máme poslať tých ostatných?

10.12.2025

Vraj nelegálnych migrantov nám chce EÚ prideliť – alebo máme platiť za každého takého nevítaného prišelca desaťtisíce eur. Chce nám hodiť na krk nelegálnych migrantov, ktorých si sami navláčili tým, že nestrážili hranice a nevyvodzovali legálne opatrenia voči nelegálne prichádzajúcim ľuďom zo všetkých možných kútov sveta. Už dlhšie poukazujem na to, že [...]

plaváreň, Liptovský Hrádok

Plaváreň v mestečku na Liptove vyrástla expresne rýchlo. Záujem o ňu je veľký, hlásia sa firmy aj bežná verejnosť

12.12.2025 07:15

Primátor už predtým avizoval, že krytú plaváreň chcú stihnúť otvoriť pred Vianocami, ako darček obyvateľom, a to sa aj podarilo.

Tyler Robinson, charlie kirk

Obvinený z vraždy aktivistu Kirka sa prvýkrát osobne dostavil pred súd

12.12.2025 07:13

Prokuratúra avizovala, že pre Robinsona plánujú žiadať trest smrti.

chirurgia, operácia mozgu, operačná sála

Ako sa 12-ročné dievča hralo na chirurga. Lekárku, ktorá nechala dcéru vŕtať do lebky pacienta, súd oslobodil

12.12.2025 07:00

Primárka v rakúskom Grazi zobrala dcéru do operačnej sály a dovolila jej, aby pomáhala pri chirurgickom zákroku.

Trump

Mierový plán? Ukrajina a Európa musia presvedčiť Trumpa, že nechce, aby ho mal Putin vo vrecku

12.12.2025 06:00

Dôjdu Ukrajine peniaze aj zbrane? Ak Európa výrazne nenavýši podporu pre Kyjev, môže sa to stať

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,289
Celková čítanosť: 11293818x
Priemerná čítanosť článkov: 3434x

Kategórie

Archív