Založ si blog

Vykročenie 7. – Slová. . .

Keď zomrie niekto blízky, slová nič neznamenajú.

A vlastne ani nemáme tie správne slová v takej chvíli.

 

Dnes zomrel môj brat – a si uvedomujem, aký je rozdiel v odchodoch blízkych. V mysli sa mi nevdojak vynáralo porovnanie so smrťou môjho syna Maroška, ktorú som skoro neprežila. A uvedomujem si neporovnateľnosť tých dvoch strát.

Cítim smútok zo smrti brata, iste, ale je to prirodzený plač a prirodzený smútok. Náhle zomrel, no ľudia zomierajú. Smrť je súčasťou kolobehu života. Beriem jeho smrť ako smutnú, avšak prirodzenú vec.

Moje dieťa zomrelo pre závažné pochybenie lekárky, mohlo žiť. Maroško mal život pred sebou, smrť dieťaťa je zničujúca životná skúsenosť. Jeho zavinená smrť je zničujúca dvojnásobne. Nebol to prirodzený smútok, ani prirodzený kolobeh života.  Dnes to viem porovnať.

 

Vo chvíľach, keď ľudia zomrú, premietajú sa nám spomienky, spoločne prežité okamihy. Zrejme, ja si teraz nevybavujem žiadnu spomienku. To je pre mňa profesijná signálka, že silný protitraumatický obranný mechanizmus vo mne pracuje. Mne ako empatikovi stačí ku silnej bolesti aj popis, ako veci prebiehali. Prijímam smrť, ale desí ma tá neúcta, ktorú majú po smrti ku jeho telu tí, ktorí ho z domu na pitvu odnášali. Myslím, že sme spravili zo smrti biznis a nie smrťou samotnou, ale našim spôsobom ako ku nej pristupujeme sa z nej vytráca ľudský aspekt a vypadáva z kolobehu života. Lebo v kolobehu života vnímam prirodzenosť každého obdobia, jeho zmysluplné stránky a jeho dôstojnosť. Tak len opakujem slová, ktoré som v blogu napísala nejaké tri dni dozadu – že spôsob fungovania našej spoločnosti nie je o neúcte ku smrti, ale o neúcte ku životu.

 

Nie je náhodné nič, čo sa deje v našich životoch, uvedomujem si intenzívne. Z knižnice som vybrala kopu kníh, ktoré chcem predať, a tak ich čítam, aby som sa definitívne rozhodla, ktoré pôjdu preč. Včera som čítala knihu Posledný skutok z lásky. Silná kniha, v podnadpise s otázkou ako zvládnuť, keď osud horší ako smrť postretne niekoho, koho milujete. Prečo sa mi táto kniha priplietla do ruky, vravela som si potom súhlasiac s tým, že sú v živote naozaj aj horšie veci ako smrť.

Bilancovala som potom, aký kus cesty som prešla vo vzťahu ku smrti. Stála som opakovane v konšteláciách za smrť, to mi pomohlo ku jej pochopeniu, a dnes viem, že je len prevádzačom. Že to svetlo stále svieti. Že veci nie sú náhodné. A že ten, kto to tu riadi je Zámer sveta, a mali by sme s úctou prijímať jeho vedenie.  Druhou z cenných skúseností bol niekoľkodňový šamanský rituál smrti a zomierania, ktorým som prešla. Kým vo vzťahu ku bratovi spomienky mlčia, tu sa mi ich vynára celá hŕba v tejto chvíli…

 

V tejto situácii sa dokážem usmievať, lebo cítim vďačnosť za to, že tu bol. A že zostane súčasťou rodiny, lebo smrťou nič  nekončí. Žil život podľa svojich predstáv, a tie sa od mojich predstáv o živote líšili. Ibaže aké právo mám ja posudzovať jeho život?

 

Odpočívaj v pokoji, brat náš…

 

Elena

 

Cesta duše 7. – Život je. . .

04.03.2024

Medzinárodný deň divokej prírody bol včera. Šaman Ivo Musil o tom píše nádherne na svojej stránke šamani.cz. Aj tento obrázok tam má, ako zdroj uvádza Zdroj: Native American Culture Regions https://www.facebook.com/groups/nativecutlure/ Mám aj ja v srdci jej nespútanú podobu [...]

Pravdu na stôl 1. – Buď spravodlivosť nastolí štát, alebo ju vezmú do rúk ľudia. . .

02.03.2024

Pravdu nezastavíte. Je to priveľká špinavosť – tá hra na kovidpandémiu. Je to zločin proti ľudskosti. Som si istá, že v tomto štáte nie je ozajstný záujem pravdivo vyšetriť kovidšpinavosti – NCZI mi odmietlo poskytnúť štatistiku o tom, v ktorej nemocnici ľudia zomierali na UPV najviac. A pýtam sa verejne, prečo by mala byť táto informácia dôverná, prečo [...]

Ale nooo 11. – Ako som analyzovala analýzu analytikov. . .

29.02.2024

Analytici sa pustili do bývalej vlády za dôchodky, ako píše článok v linku https://www.topky.sk/cl/10/2698371/Analytici-nalozili-byvalej-vlade–Kde-ma-teraz-na-toto-stat-brat-peniaze–Cierne-scenare-a-zle-spravy-pre-dochodcov vraj budú musieť žiť s minimálnou valorizáciou – symbolickou, terajšie dôchodky budú zmrazené. Mám už dosť toho, ako tu ktosi klame a [...]

Allen Weisselberg

Bývalý finančný riaditeľ Trump Organization sa priznal ku krivej výpovedi. Dostal päť mesiacov väzenia

04.03.2024 22:47

Allen Weisselberg sa priznal ku krivej výpovedi v občianskoprávnom procese, v ktorom je za podvod obžalovaný exprezident Donald Trump.

Izrael / Tunel / Hamas /

Hamas nevie, koľko rukojemníkov v Gaze je ešte nažive

04.03.2024 22:35

Otázka rukojemníkov je stredobodom rokovaní o prímerí v Pásme Gazy, ktoré prebiehajú v Káhire.

Vladimir Putin

Únik nahrávky z Nemecka je podľa Bieleho domu pokus Ruska rozdeliť západných spojencov Kyjeva

04.03.2024 22:07

Prokremeľská RT zverejnila nahrávku, o ktorej tvrdí, že na nej predstavitelia nemeckej armády diskutujú o vojenských úderoch na Moskvou anektovaný ukrajinský Krym.

Télam

Argentínsky prezident Milei nechal zavrieť štátnu tlačovú agentúru Télam. Tvrdí, že je "hlasnou trúbou perónizmu"

04.03.2024 21:15

Podľa zamestnancov je uzavretie agentúry jedným z najhorších útokov na slobodu slova za posledných 40 rokov, teda od pádu vojenskej junty.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,830
Celková čítanosť: 8872417x
Priemerná čítanosť článkov: 3135x

Kategórie