Založ si blog

Vykročenie 6. – Sila poznania. . .

Mráz vykreslil v noci striebristé kvety na okná. Dívala som sa na ich krehkú krásu spoza skla, a balíček energie všetkým zvieratá i ľuďom, mrznúcim kdesi v tej chvíli, som skorým nadránom poslala. A jeden ako bonus mojim túlavcom – Micke, ktorá ma bude márne vyzerať pri uličke ku pracovisku. viem že jej jedlo donesú v priebehu dňa, no tá chvíľa keď sa učupí do tepla a tíško zaspí v bezpečí pre ňu znamená veľa.  Aj starému ryšavému kocúrovi a korytnačinovej mačke, ktorých kŕmievam doma pri bytovke. Mačička má síce gazdov, ale domov zjavne nie, a tak i predvčerom pri príchode z práce ma vítala žalostným rozprávaním o tom, aká je hladná. Hodila som tašky s nákupom domov a spravila som jej pri bytovke malú párty so zvyškom rizota z večere. Vyjedala ryžu so zeleninou a mäsom, a popritom ticho vďačne sem-tam mňaukala. Mám rada mačaciu reč, snažím sa jej načúvať.

Pozornosť som odklonila od spomienok ku úvahám. Sú veci, ktoré sú obrovské a vzdialené – a predsa hlboko s nami súvisiace. Myslím, že každý malý nesebecký láskavý čin prileje kvapku dobra kdesi v hĺbke vesmíru. Ako v záhlaví môjho blogu napísaný úryvok z jednej mojej básne hovorí, „s hviezdou je spojený každý náš čin…“

O kozmickej rovnováhe a vzore osudu v tejto chvíli uvažujem. Vlastne už odvčera, a už viem prečo som blog nemohla včera večer dopísať.

 

Keď motýľ mávne krídlami, spustí kdesi vo svete zmenu,

písala som kedysi v blogu úvahu

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2017/10/13/kridla-9-mavnutie-kridel-motyla-zmeni-svet/

Do toho „áno“ Zámeru sveta som dala dôveru, snaží sa ma teraz posunúť v poznaní rýchlym tempom. Ukazuje mi chyby mojich očakávaní. Je to ako rovnica, obe strany musia byť rovnaké hodnotovo, aby sa spustili tie správne veci, trpezlivo mi šepkal Zámer sveta. Pokiaľ nevznikne plná schopnosť rovnováhy, nedejú sa. Napadlo by ti obviniť jablko, že je nezrelé v nejakom čase? Lebo o tom je tvoj pohľad na niektoré veci.

K téme príčinných súvislostí a správneho načasovania vecí som už aj v blogu opakovane dokráčala. Včera ma k tej téme Zámer sveta zasa priviedol, omieľajúc „Niečo sa začína diať, keď je to zrelé na dianie, je to proste ako certifikát zrelosti. Musíš sa pustiť predsudkov a veriť mi naozaj“. Je rozdiel medzi predsudkom a skúsenosťou, bránila som sa. I predsudky mám, mám veru, nastavané ako múr, priznala som potom čestne. Ochranný múr. Stavia ho tvoj strach, dodal Zámer sveta. Pozri, búranie múrov medzi moje priority nepatrí, povedala som úprimne. Zámer sveta sa rozosmial – tak aspoň nebráň, keď ti ich niekto iný búra, dobre?

Snažím sa teraz hľadať hranicu medzi zásadovosťou a neúprosnosťou, viac láskavo sa dívať bez posudzovania – keď už mám niečo naozaj hlboko osobné prezradiť, posúvam to krôčik po krôčiku. A Zámer sveta ma teraz tlačí k posunu hraníc môjho bezpečného sveta. Platí vo všetkom ale ten princíp rovnováhy – uvažovala som – ak sa správame obetavo voči ľuďom, ktorí sa k nám správajú zle, nerovnováha narastá. Môžeme s každým súcitiť, no to neznamená, že sa mu máme dať využívať a riešiť dookola dôsledky jeho činov – platí to vzťahovo, aj spoločensky. I sebecké správanie voči Zemi je zlé, bezohľadné ťaženie na úkor budúcich generácií. Ľudia len berúci od iných sú ako čierna diera, stiahnu všetku našu energiu, až do zničenia nás samých, ak to včas neutneme. Ľudia konajúci sebecky vytvárajú kozmickú nerovnováhu. V rámci rovnováhy by sme mali preto konať nezištne dobro. Nerovnovážne šťastie – k takému pojmu som dokonca v knihe včera došla o osude jednej liečiteľky – no presne ten pojem mi tu sedí do úvahy. Ľudia si chcú užívať, mať materiálno, ale chýba často tá rovnováha vyvážiť to robením dobra nezištne.

 

Nevedela som sa pohnúť z miesta ďalej včera večer. Nerozumiem tomu, niečo sa deje – vravela som si nepokojne. Chcela som nájsť nejaké informácie o „kliatbe tretieho“, ktorú mi Zámer sveta ukázal vo vzore osudu, kým na to konštelačku postavím. Namiesto toho pochopenie ako princíp rovnováhy musí byť naplnený vo vzťahu ku správnemu času mi privial – no dobre, tak k tomu, nie namiesto toho, uvedomila som si.

Potrebujem ťa, písala som podvečer uplakane. Zajtra konštelačku postavím, s vďakou, že mám kamarátku, ktorá mi do konštelačky stáť pribehne i keby  neviem aký zákaz dali. Po dnešku to už viem, prečo mi to Zámer sveta prezradil teraz, žiaľ.

 

 

Elena

 

 

 

 

 

Vedieť viac 4. – Kultúrne obohatení Francúzi. . .

28.11.2022

6-ročné dievčatko znásilnené migrantom vo Francúzsku – píše o tom článok v linku https://www.plenum.sk/otcovi-6-rocneho-dievcata-hrozi-vazenie-pretoze-zbil-migranta-ktory-ju-znasilnil/ Vošiel v noci do ich domu a znásilnil dieťa. Údajný páchateľ vyhlasuje, že má len 14 rokov údajne – byť políciou vo Francúzsku určite by som si jeho vek preverila biologickým [...]

Vedieť viac 3. – Príbeh lekárov alias Raz stačí. . .

27.11.2022

Raz nestačí – čítali ste tú knihu? Jej názov hovorí o tom, že nestačí byť šťastný raz v živote. Kedysi dávno som ju čítala i ja. S tým názvom knihy súhlasím, no i tak krédo „raz nestačí“ neaplikujem v živote na všetko. Rozhodne mi v živote stačí raz, ak sa ma niekto pokúsi vydierať – taký človek u mňa skončil. A tu nás podaktorí [...]

Vedieť viac 2. – Samovraždy na železniciach. . .

23.11.2022

Samovraždy na železnici. Desivý fenomén modernej spoločnosti. Už len správa o nich nás zasiahne. Nie to ešte aby to bol niekto známy. Málokto však uvažuje o tom, ako sa v tej situácii cíti rušňovodič. Človek sa postaví na koľajnice a rušňovodič už nedokáže urobiť nič, len bezmocne brzdiac pokračovať vlakom dopredu. Hoci vie, že vzdialenosť na ubrzdenie je [...]

Kuciak vražda vyšetrovanie Gašpar

Gašpar je na polícii v Nitre. Prišiel si prečítať spis v kauze Súmrak, vyšetrovanie ukončili

28.11.2022 10:10

Obvinení v kauze majú v nitrianskej centrále NAKA študovať trestný spis, vyšetrovanie sa totiž skončilo.

Finančná správa / FS / Kriminalisti /

Finančná správa rozložila skupinu nelegálnych výrobcov cigariet na východe SR

28.11.2022 09:49

Z doterajšieho vyšetrovania vyplýva, že škoda je 6,2 milióna eur. Ide o najväčší zásah proti tejto trestnej činnosti od roku 2018.

Bernard Bober

Predseda KBS cestuje do Bruselu. Rokovať bude aj o situácii v cirkvi na Slovensku

28.11.2022 09:40

Témou rokovaní bude aj budúcnosti Európy a hodnotové základy EÚ, ako aj pomoci cirkvi v dôsledku vojny na Ukrajine.

Somálsko útok bombový

Ďalší útok militantov v somálskom Mogadiše. Zahynulo najmenej desať ľudí

28.11.2022 08:03

Pri útoku utrpel zranenia aj somálsky minister vnútornej bezpečnosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,463
Celková čítanosť: 7227853x
Priemerná čítanosť článkov: 2935x

Kategórie