Založ si blog

Poriadne nahlas 10. – Náš dvojtvár Matovič. . .

Už sme všetci v jednom vreci – mohli by sme povedať po správe, ktorá sa objavila v médiách

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/574572-okrem-holeho-ziadali-o-vynimku-aj-premier-ci-prezidentka/

Mal výnimku vybavenú aj premiér Matovič???

 

Po skúsenostiach, ktoré zatiaľ s pandémiou mám, verejne prehlasujem, že podľa mňa iba tretinu našich problémov v čase pandémie spôsobuje samotná pandémia. Dve tretiny problémov s ňou spočívajú v ľudskom sebectve a hlúposti, v chýbajúcich systémových opatreniach a mohli by sme sa im vyhnúť.

Vyše 8800 výnimiek vraj bolo vydaných u nás, aby sa mohli v čase korony ľudia prevláčať bez testovania i karantény hranicami. Jedna výnimka pritom mohla zahŕňať aj viac ľudí. Dôvody boli pracovné aj súkromné. A napriek zlej situácii s koronou doteraz nezrušili výnimky, čo mali urobiť bezodkladne. A tak nám tu hrdinovia našich čias medzičasom navláčili aj nový typ vírusu. Sebectvo a hlúposť na Slovensku kvitnú, aj  napriek tuhým mrazom zjavne. Lebo keby sme boli na hraniciach všetkých poctivo testovali PCR testom s karanténou systematicky od prvej vlny nepretržite, tisíce ľudí by u nás ešte mohlo žiť.

Lekciu korony o význame ohľaduplnosti a úcty k životu veru mnohí neprijali, na čele s našou pani prezidentkou. Aj tá bez hanby vpochodovala do krajiny bez testovania s výnimkou vraj. A  výnimku vraj mal aj náš premiér, ktorý sa po prevalení kauzy Hollého s výnimkami vyjadroval. Obaja síce mali výnimku z dôvodu služobných ciest, v týchto prípadoch sa výnimka vzťahovala aj na členov delegácie, vrátane viacerých novinárov – ale práve oni by mali ísť príkladom. To sme skutočne všetci osprosteli, že sa tu takto vo veľkom výnimkuje v situácii závažného rizika?

A ešte raz opakujem, ž tých 8883 výnimiek udelených je násobne viac ľudí, lebo na jednu výnimku chodili aj skupiny ľudí. A sú v tom zahrnuté len výnimky individuálne vyžiadané, tie rozsiahle zoznamy kategórií ľudí, ktoré som z vyhlášky uverejnila nedávno v blogu, dostávajú výnimku automaticky na základe vyhlášky. A nás tu chce testovať povinne a dookola Matovič, keď tu funguje takéto výnimkové perpetuum mobile?

A nás, ktorí tu žijeme a snažíme sa dodržiavať pravidlá ochrany zodpovedne, bude tento Dvojtvár nútiť sa chodiť dookola testovať a vystavovať riziku, že sa nakazíme na nejakom odbernom mieste, pod hrozbou, že nám nedovolí ísť do práce do práce?

 

Testovať sa má aj v noci…

ako hovorí článok

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/574450-testovanie-bez-konca-ideme-testovat-ale-ako/?utm_source=pravda&utm_medium=box-sidebar-links&utm_campaign=mostread

Tak cez deň by sme chodili do práce a v noci sa testovať? Aj policajti a vojaci by po nociach tam boli? Alebo len zástupcovia samospráv?  Alebo len nejakí dobrovoľníci – a kto bude niesť zodpovednosť za akýkoľvek incident tam?

Je najvyšší čas, aby padali trestné oznámenia.

A takisto treba riešiť náhrady škody, spôsobené na zdraví testovaným – lebo študenti tretích ročníkov zdravotnej školy by vraj mohli testovať? Uvedomuje si vôbec niekto zodpovednosť testovateľov za spôsobené škodu na zdraví?

Naozaj nezávidím v tejto situácii ministrovi školstva, lebo si uvedomujem, že je pod tlakom, aby sa deti kritickej infraštruktúry dostali do škôlok a škôl. A nepochybne i pod tlakom verejnosti, ktorá by poslala do škôl najradšej všetky deti, lebo je to pohodlnejšie. Lenže je to teraz situácia na hrane, lebo nový typ vírusu sa prenáša zvýšene u detí a mladých ľudí, takže akékoľvek vláčenie detí do škôlok a škôl to jeho roznášanie u nás ešte urýchli. Nepochybujem o tom, že ak by kvôli korone zomrelo zopár detí, vyvolalo by to v spoločnosti riadnu paniku u rodičov.

Občas si kladiem otázku, aká bude táto spoločnosť po prevalení celej pandémie a jej odoznení. Kam ju to posunie vzťahovo i hodnotovo.

 

Premiér chce pokutovať zdravotnícke zariadenia, kde budú očkovať mimo poradia, pokutou až 10 000 eur…

Nechápem prečo zariadenia, lebo zodpovednosť by mali prevziať konkrétni ľudia – pokuta pre tých jednotlivcov a ich povinné odstúpenie z funkcie by bolo v tomto prípade voči nim láskavým krokom, lebo v stave núdze vyhlásenom v spoločnosti by za zneužitie postavenia verejného činiteľa bola pekná pálka. Ideme do zlých čias, a to, čo tu niektorí predvádzajú, už teraz nedáva vôbec priaznivé signály, že to táto spoločnosť prejde bez veľkých krvavých šľapají.

 

Mali sme konať preventívne…

Mali sme mať všetci reálne pravidelné dvojdňové povinné nácviky CO v praxi. Akési zmúdrievacie víkendy, kde by sme boli nútení ísť robiť pomocného sanitára, vykladanie tovaru v obchode, prácu v pekárni, a pozrieť si povinne aj film z čias španielskej chrípky, s hŕbami ľudí bezmocne ležiacimi  na posteliach kdesi v provizóriu. Preventívne. Možno by sa po takých skúsenostiach správali niektorí ľudia v terajšej reálnej pandemickej situácii zodpovednejšie – lebo vybaviť si v dnešných časoch pri návrate odkiaľkoľvek výnimku „aby som sa mohol prevláčať na Slovensko bez testovania a karantény“ chce riadnu kopu sebectva a zadubenosti.

Byť schopný fungovať podľa nejakých pravidiel je cenná vec. Aj znak zrelosti a zodpovednosti.

 

Elena

 

 

Tep dňa 3. – Ako sa slovenská vláda testovaním národa preslávila. . .

20.01.2021

Peniaze za testovanie, ktorému sme vystavovaní, by sme mali dostať. Píše o tom blog https://blog.hlavnespravy.sk/25317/boli-ste-ucastnikom-celoplosneho-testovania-ste-pravidelne-testovany-mate-narok-na-financnu-odmenu-vysku-vam-urci-znalec/ Dokonca uvádza aj odborný článok, týkajúci sa štúdie o testovaní na Slovensku, ktorý bol uverejnený v odbornom časopise 4. 12.2020, a v [...]

Tep dňa 2. – Fantastický návrh pre RTVS, ako zvýšiť jej sledovanosť. . .

20.01.2021

Mám láskavé srdce, rada pomáham iným a súcitím s nimi. Tvorcovia PUMPY sú smutní z nedocenenia ich diela a znechutení, ako sme nepochopili ich skvelý nápad baviť sa o mŕtvom generálovi Lučanskom a zhadzovať ho, a čudujú sa nášmu zlému vkusu. Aj generálny riaditeľ RTVS je iste smutný, až tak, že sa ani verejne neospravedlnil za to, len akýsi režisér po médiách [...]

Tep dňa 1. – „Ospravedlnenie“ RTVS. . .

20.01.2021

Pani europoslankyňa Nicholsonová pokladá PUMPU za úžasný počin. Píše o tom Daňo, ktorý pripomína v súvislosti tým, že oveľa menej zmyslu pre humor pani Nicholsonová prejavila pri žartovaní o nej, vraj ich dokonca zavrieť dala prevzaté z https://www.facebook.com/martin.dano.1976/posts/3673886332654690 Teda nie že by ma prekvapilo jej vyjadrenie, lebo presne tú [...]

Donovaly, zima, sneh

Chalupári sa húfne prihlasujú na prechodný pobyt. Pre lockdown

21.01.2021 06:45

Zákaz vychádzania a obmedzené presuny medzi jednotlivými okresmi podnietili mnohých chatárov žiadať o prechodný pobyt.

testovanie, covid, objednaní, Vajnorská

Na odber sú dve minúty. Došlo aj na bitku palicou od dôchodcu

21.01.2021 06:00

Objednať na testovanie sa síce možno na presný čas, no aj tak sa na niektorých odberových miestach čaká aj niekoľko hodín.

koronavírus, Čína

ONLINE: Vírus sa vracia do Číny, agresívnejší ako predtým

21.01.2021 06:00, aktualizované: 06:43

V Číne rastie počet pozitívnych prípadov nákazy koronavírusom, objavili aj rýchlejšie sa šíriacu britskú mutáciu.

Andrea Letanovská, poslankyňa NRSR Za ľudí

Letanovská v Ide o pravdu: Čakáme na schválenie lieku, ktorý pomáha pri COVIDE-19

21.01.2021 06:00

„Slovensko musí urýchlene nakúpiť vakcíny a očkovať. Nie testovať,“ vyhlásila lekárka a poslankyňa Andrea Letanovská (Za ľudí) v relácii Ide o pravdu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,816
Celková čítanosť: 4371236x
Priemerná čítanosť článkov: 2407x

Kategórie