Založ si blog

Vykročenie 8. – Vkročiť do nových čias. . .

Priznala som v predchádzajúcom blogu, že uvažujem niekedy o tom, ako to bude „po korone“, ako to zmení spoločnosť a ľudí v nej. O tom v tejto chvíli píšem.

 

Boh vás vidí?

Keď ľudia nastupujú na loď, je medzi nimi 30% veriacich a 30% neveriacich a 40% pochybovačov. Keď sa loď cestou na mori dostane do búrky, je na nej 100% veriacich, všetci sa modlia. Keď z lode ľudia v závere cesty vystupujú, je medzi nimi 30% veriacich a 30% neveriacich a 40% pochybovačov.

Tieto slová Lazareva hovoria o tom, že nie je ľahké zmeniť človeka, a že ťažké životné situácie majú potenciál nás k tomu pohnúť. No tú premenu musíme urobiť na sebe sami, situácia nás nezmení automaticky.

Kedysi som napísala blog o tom, že Boh je ako princezná Alica – a stále si to myslím

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2017/09/15/kridla-5-boh-je-ako-princezna-alica/

No súdiac podľa Lazarevovej štatistiky je to veľkému percentu ľudí jedno. Apelovanie na čestnosť, zodpovednosť, ohľaduplnosť je tiež zjavne hádzaním hrachu o stenu. Otvorene prezradím, že i tak som optimista ohľadne toho, ako to bude „po korone“ – pretože to, čo by sme mohli zažiť v rámci zhoršenia korony v podobe povinných prác, nezvládnutia poskytovať pomoc a masových hrobov, môže mnohými z nás hlboko otriasť. Také situácie nezmenia len skutočne morálne otrlého človeka.

 

A hej – nádhernú odpoveď

– Lazarevovu úvahu presne k téme mi dnes privialo cez šamanskú stránku – ako inak.

Lazarev hovorí o tom, prečo vírus môžeme pokladať aj za umelo vytvorený, aj o tom, kam smerujeme, jeho slová aj s prekladom  sú v linku

https://www.youtube.com/watch?v=HXy0sepNnx8&t=131s&ab_channel=SergejLazarev-Zdravíčlověka&fbclid=IwAR26KUZTU9SNcslFG_xZkfXuASsTQd-4stH0vuPEng5zn7HQ1VeaxVmM4mk

 

A tak ako nestačí byť v búrke na lodi,

ale aj po ukončení búrky niesť jej posolstvo v sebe je potrebné pre každého z nás, nastaviť si jeho posolstvo ako zrkadlo. Nabáda nás ku odklonu od kultu užívania si ku vnútornej mravnosti každého z nás.

Kedysi som i tu v blogu spomenula zvláštnu skúsenosť, ktorú som zažila počas konštelačného výcviku v Prahe. V jednej konštelácii sa zrkadlilo, že Boh je v nás, aj sme o tom hovorili.

Pri návrate domov na stanici som si prisadla ku starej panej. Ponúkla som ju cukríkmi (tie ja nosievam pre šoférov autobusu, kolegov na výcvikoch a ľudí ktorých stretávam na zastávkach). Začali sme sa spolu rozprávať. A pani mi zrazu povedala – prezradím vám tajomstvo, zvláštny príbeh. A rozprávala mi, ako jej raz dávno v jednej situácii kňaz povedal, že boh je v nás.  Aže o tých jeho slovách dodnes uvažuje.

Boh je v nás – je v našom videní sveta, v tichom hlase svedomia, v každodenných skutkoch zodpovednosti a láskavosti.  Alebo v špinavostiach všetkého druhu, podvádzaní, využívaní a klamstvách – a vtedy nepotrebujeme nikoho na nebi, na obraze nad posteľou, ani kdekoľvek inde, lebo  nás sprevádza v tichom hlase, ktorý občas zašepká „nie, nie je to v poriadku, čo robíš“. V takých chvíľach si môžeme vydýchnuť, že nikto to nepočul, je to však nepodstatné – počuli sme to my sami, a to je ten jediný človek, ktorý s tým môže naozaj niečo urobiť.

 

Minulosť je dobrý učiteľ…

Veľkolepú ekonomiku a dôsledné politické riadenie malo aj fašistické Nemecko, ale mravnosť, láska, milosrdenstvo a súcit mu chýbali – úroveň štátu je určovaná jeho vnútornou kultúrou, vierou a mravnosťou.   Lazarev

Treba k tomu ešte niečo dodať?

 

Elena

 

 

P. S.: https://www.youtube.com/watch?v=OQ1kwio9a90&list=RDOQ1kwio9a90&start_radio=1

 

Vedieť viac 4. – Kultúrne obohatení Francúzi. . .

28.11.2022

6-ročné dievčatko znásilnené migrantom vo Francúzsku – píše o tom článok v linku https://www.plenum.sk/otcovi-6-rocneho-dievcata-hrozi-vazenie-pretoze-zbil-migranta-ktory-ju-znasilnil/ Vošiel v noci do ich domu a znásilnil dieťa. Údajný páchateľ vyhlasuje, že má len 14 rokov údajne – byť políciou vo Francúzsku určite by som si jeho vek preverila biologickým [...]

Vedieť viac 3. – Príbeh lekárov alias Raz stačí. . .

27.11.2022

Raz nestačí – čítali ste tú knihu? Jej názov hovorí o tom, že nestačí byť šťastný raz v živote. Kedysi dávno som ju čítala i ja. S tým názvom knihy súhlasím, no i tak krédo „raz nestačí“ neaplikujem v živote na všetko. Rozhodne mi v živote stačí raz, ak sa ma niekto pokúsi vydierať – taký človek u mňa skončil. A tu nás podaktorí [...]

Vedieť viac 2. – Samovraždy na železniciach. . .

23.11.2022

Samovraždy na železnici. Desivý fenomén modernej spoločnosti. Už len správa o nich nás zasiahne. Nie to ešte aby to bol niekto známy. Málokto však uvažuje o tom, ako sa v tej situácii cíti rušňovodič. Človek sa postaví na koľajnice a rušňovodič už nedokáže urobiť nič, len bezmocne brzdiac pokračovať vlakom dopredu. Hoci vie, že vzdialenosť na ubrzdenie je [...]

Kuciak vražda vyšetrovanie Gašpar

Gašpar je na polícii v Nitre. Prišiel si prečítať spis v kauze Súmrak, vyšetrovanie ukončili

28.11.2022 10:10

Obvinení v kauze majú v nitrianskej centrále NAKA študovať trestný spis, vyšetrovanie sa totiž skončilo.

Finančná správa / FS / Kriminalisti /

Finančná správa rozložila skupinu nelegálnych výrobcov cigariet na východe SR

28.11.2022 09:49

Z doterajšieho vyšetrovania vyplýva, že škoda je 6,2 milióna eur. Ide o najväčší zásah proti tejto trestnej činnosti od roku 2018.

Bernard Bober

Predseda KBS cestuje do Bruselu. Rokovať bude aj o situácii v cirkvi na Slovensku

28.11.2022 09:40

Témou rokovaní bude aj budúcnosti Európy a hodnotové základy EÚ, ako aj pomoci cirkvi v dôsledku vojny na Ukrajine.

Somálsko útok bombový

Ďalší útok militantov v somálskom Mogadiše. Zahynulo najmenej desať ľudí

28.11.2022 08:03

Pri útoku utrpel zranenia aj somálsky minister vnútornej bezpečnosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,463
Celková čítanosť: 7227839x
Priemerná čítanosť článkov: 2935x

Kategórie