Založ si blog

Aká je pravda 3. – Usporíme zbytočné lôžka. . .

Minister zdravotníctva sa hlboko mýli (ako vidíte, som milá a mierna v tejto chvíli) Vraj nám bude treba nie nemocničné, ale geriatrické lôžka – povedal ku správe v médiách, že vláda údajne ide zrušiť tisíce nemocničných lôžok. Niektoré zdroje hovoria o deviatich a iné až o jedenástich tisícoch lôžok, tak si vyberte.

A načo by nám boli tie geriatrické lôžka? Veď tí poctivo pracujúci budú umierať rovno v práci v rámci toho ako im NDV  (naša drahá vláda) zvyšuje vek odchodu do dôchodku. A tí povaľujúci sa doma sa môžu ďalej povaľovať doma, nepotrebujú geriatrické lôžko.

Tak už viete, o čom ideme hovoriť…

 

To všetko čachrovanie s lôžkami sa deje v situácii, ktorú popisuje v článku v linku prezident Asociácie nemocníc SR Marián Petko

https://www.teraz.sk/slovensko/ans-nepodpori-v-ramci-optimalizacie-s/553437-clanok.htm

že okolité krajiny majú aktuálne viac lôžok ako Slovensko v súčasnosti a  „na redukciu lôžok z 5,7 na 3,2 lôžka na 1000 obyvateľov Slovenska nie je pripravený ani občan a ani systém“.

Takže ešte raz vám zopakujem – i teraz máme menej nemocničných lôžok ako okolité krajiny – a i z toho nám chcú ubrať.

Pritom podľa článku

https://e.dennikn.sk/minuta/2405652

Rezort poukázal aj na to, že počet lôžok pre akútnu starostlivosť je príliš vysoký. Po novom ich má byť menej, ale budú kvalitne vybavené, a zároveň by mal byť k nemu dostatočný zdravotnícky personál. Ostatné lôžka sa budú transformovať.

Tak si povedzme verejne – ako to je? Hovorí prezident Asociácie nemocníc Petko pravdu? Lebo ak ostatné krajiny majú aj aktuálne viac lôžok na 1000 občanov, potom sme nejaké špecifikum oproti iným krajinám, že nám ich treba ešte menej? Alebo ide len o to, aby sa zdravotníkom zasa raz zvýšili platy, zalepili sa im tým ústa a zakrylo sa, že ich tu je menej ako treba a nikto to dlhodobo systémovo nerieši?

Je to skrátka o chýbajúcich zdravotníkoch a pravdaže i o tom, že táto vláda peniaze preflakuje na sprostosti – na americké predražené krápy – stíhačky a kadejaké zbrojenie. Na vybavenie do vrtuľníkov najnovšie Naď zainvestoval tuším že 150 miliónov eur tento mesiac – a ak si niekto z vás myslí, že ide o vybavenie lepšou optikou alebo bezpečnostnými prvkami u tých vrtuľníkov, tak nie – tá výbava znamená, že vrtuľníky budú obohatené o palebné systémy.  Načo nám sú – chcete, občania, ísť niekam bojovať? Alebo chcete, aby niekam nahnal bojovať vaše deti? Tento nevojak nám tu premenil republiku na vojnové pole pomaly – prevláčajú sa ňou vojenské presuny v počte 47 za týždeň, preboha.

A potom chce vláda šetriť na nás. Ale my si platíme SLUŽBY ŠTÁTU – poviem to otvorene a tvrdo. Tak nech nám poskytuje kvalitné služby za naše peniaze. Priority treba obrátiť – kvalitné slovenské potraviny, kvalitné cesty, kvalitné vzdelanie, kvalitné zdravotníctvo a sociálne služby, slušné dôchodky a platy. A ak niečo zostane, potom možno i na tie výzbroje dáme – tak by to malo vyzerať v normálnom štáte, ktorý tu chceme, nie?

 

Takže ešte raz jednou vetou a  zrozumiteľne i pre tých, čo to doteraz nepochopili. Chcú znížiť počet nemocničných lôžok.

Ak ich pretvoria na geriatrické lôžka, potom je to sociálna starostlivosť – a nie nemocničná.  Geriatrická liečebňa – čo tam prosím vás liečia – vek? Nie, ja neverím kvalitne nemocničnej starostlivosti v liečebniach s geriatrickými lôžkami. Podľa mňa by mal štát vytvoriť podmienky, aby ľudia po odpracovaní 40 rokov mohli väčšiu časť svojho života v zdraví žiť spokojne s rodinou a opatrovať svojich starnúcich rodičov. Aby ľudia mohli starnúť dôstojne a šťastne, v domácom prostredí, v kruhu svojej rodiny – a nie dožívať kdesi medzi štyrmi stenami geriatrickej liečebne.

 

Chcú znížiť počet nemocničných lôžok. Potom vraj budú kvalitnejšie služby.

Veríte skutočne v takom prípade v zlepšenie kvality pre pacientov?

Nebuďte iluzívni – znížiť počet lôžok neznamená, že na izba budú pacienti po jednom a luxusne ich vybavia. Uvedomujete si spolu so mnou, ľudia, akými míľovými krokmi sa vzďaľujeme aj od bežného štandardu v slovenskom zdravotníctve? Namiesto zvyšovanie úrovne služieb – nuž, už len podľa tých raňajok v tých dvoch nemocniciach – ktoré som ukázala v blogu

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2021/06/09/aka-je-pravda-1/

by u nás veru bolo čo doháňať – sa obraciame smerom ku „zvyšovaniu úspor“…

„Usporíme zbytočné lôžka“ –  pouvažujte o pravdivosti týchto slov všetci, koho blízkych vekslovali v čase korony do nemocníc v iných mestách, či nie a nie prijať ich do nemocnice, až kým neboli na tom veľmi zle.

Ani Asociácia nemocníc tento počin nepodporuje vraj podľa spomenutého článku v linku

https://www.teraz.sk/slovensko/ans-nepodpori-v-ramci-optimalizacie-s/553437-clanok.html

ibaže ako poznamenal v článku prezident Asociácie Marián Petko  vidí priestor na transformáciu najmenších nemocníc na sociálno-zdravotné zariadenia. 

Takže preložím do slovenčiny – najmenšie nemocnice nezrušia – len transformujú – takže za zdravotnou starostlivosťou budú pacienti putovať ešte viac ako teraz. Nepochybne by sa potom mali výrazne rozšíriť záchranné služby, aj verejná preprava – lebo nie každý má auto, a ani kedykoľvek dostupného niekoho, kto ho bude vyvážať. A v to tiež akosi neverím –  takže podľa mňa je tragické, že chorí ľudia sa majú tou úbohou verejnou dopravou čoraz viac prevláčať z okresu do okresu, či ktovie kade. A toto putovanie majú podstupovať nie trampi a skauti v rámci svojich výletov, ale ľudia so závažnými zdravotnými ťažkosťami.

 

Mizerne sme na tom v rokoch dožitých v zdraví oproti vyspelým krajinám

https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/analytik-matej-hornak-priemerny-slovak-straca-osem-zdravych-rokov-zivota/?f

Kde sa podela kvalita pre pacienta, kde sa podela bezpečnosť pre pacienta a kde sa podelo zameranie na človeka?

 

 

Elena

 

No a vysvetlite mi niekto, na čo by nám boli nové nemocnice, ktoré chcú stavať z peňazí v pláne obnovy, keď teraz máme údajne nemocničných lôžok nadbytok???!!

Tvrdí to podľa článku v linku minister zdravotníctva, slovenského teda

https://www.parlamentnelisty.sk/arena/436701/heger-financie-z-planu-obnovy-by-mali-priniest-aj-motivovanych-ucitelov-ci-znizenie-umrtnosti-slovakov/?fbclid=IwAR2CyR6EezXMXs0zxzZDeWDqMqtid_dfma-NMzee2WaMK88mGWoHJAc1TkY

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pripomenul, že peniaze z plánu obnovy pôjdu aj do výstavby nových nemocníc, na reformu existujúcich nemocníc či na podporu dlhodobej zdravotnej starostlivosti. Za dôležité označil využitie nových a inovatívnych liekov na Slovensku. Okrem neho aj IT odborníci sú presvedčení, že v rámci reformy zdravotníctva je kľúčová aj informatizácia po vzore vyspelých krajín.

 

Poviem vám, ten plán obnovy – to bude hotový raj na Zemi  –  alebo žeby nejaká riadna darebáčina?

 

Aká je pravda 7. – Fiflena a mažoretka. . .

16.06.2021

Ach, veď nech sa fintia fifleny, keď ich to baví. A mažoretky nech poskakujú, keď chcú. Sme rôzni – líšime sa vzhľadom, postavením, majetkom, hodnotami, takže sú pre nás dôležité rôzne veci – hovorím zhovievavo. Neposudzujem ľudí podľa výzoru, postavenia, majetku – a nepúšťam do svojho života ľudí, ktorí podľa toho posudzujú. Niektorí [...]

Aká je pravda 6. – Ospravedlní sa rakúska veľvyslankyňa verejne?

13.06.2021

No, ako som povedala v minulom blogu – havrany potrebovali moju pozornosť. Lebo na správu o havranoch som natrafila. Ako tu 25.mája tento rok niekto z Rakúska nabehol cez hranice rovno na Chránené vtáčie územie u nás a strieľal do havranov. Informáciu o tom prípade priniesol časopis Poľovníctvo a rybárstvo 7.6. 2021, v článku v linku sa píše [...]

Aerian 6. – Čas búrok. . .

13.06.2021

Za oknom v šere rána ticho spievajú vtáci. Šedastomodrá obloha svitaním čoskoro zbledne, a potom sa náhle rozžiari slnkom. Možno, lebo pršalo väčšinu noci povedala som si – a veru vyšlo, jeho prvé lúče už zlátia krajinu. Bretku mi namiesto Havranej doliny Zámer sveta opakovane prisúval – nakoniec tam i čarokrásne modré vážky vytiahol – ale odolala [...]

Nina-Khrushcheva-1

Chruščovová: Kovbojský štýl na šéfa Kremľa neplatí

16.06.2021 23:56

„Keď máte Putina za stolom, tak je to vždy lepšie, než keď vás pri každom kroku omína - ako hnisajúci tŕň v päte,“ hovorí pre Pravdu na profesorka newyorskej univerzity New School Nina Chruščovová.

Liptovská Lúžna, medveď

Šelma muža asi nepočula. Medvede sa v okolí dediny premávajú bežne

16.06.2021 22:25

V malebnej obci Liptovská Lúžna natrafili na šelmu už mnohí, no až keď medveď zabil muža, prepadol ich skutočný strach.

Petržalka / Bytovka / Panelák / Hasiči / Požiar /

V bratislavskej Petržalke zomrelo po páde z 11. poschodia dieťa

16.06.2021 20:25

V tejto súvislosti začal vyšetrovateľ piateho bratislavského okresu trestné stíhanie pre prečin usmrtenia.

globsec korčok

Ministri zahraničných vecí V4 hovorili na Globsecu o pandémii a budúcnosti EÚ

16.06.2021 19:24

Ivan Korčok konštatoval, že jednotlivé členské krajiny neboli na koronakrízu pripravené.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,024
Celková čítanosť: 5082930x
Priemerná čítanosť článkov: 2511x

Kategórie