Kde bolo, tam bolo, kdesi bolo.
To bolo vymyslelo, že treba Rusko sankcionovať – znepríjemniť mu tým život – nie, počkajte, ekonomicky ho tým dostať na kolená. Dokelu, tak nie rozprávka, ale humoristický príbeh sa tu črtá…
Už v úvode toho sprostého nápadu o našom „pridružení sa ku sankciám proti Rusku“ som v blogu písala opakovane môj názor na ten krok. Napríklad tu
https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2018/01/19/teraz-6-viete-ako-rusi-placu-kvoli-nasim-sankciam/
Položila som v ňom otázku „Viete, ako Rusi plačú kvôli našim sankciám…“?, a aj som na ňu dala odpoveď.
Alebo tu
https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2014/08/13/dnes-18-miliony-ruskych-agentov-na-slovensku/
kde som pripomenula, že sankciami voči Rusku Brusel porušil pravidlá WTO – jeho zmluvné záväzky voči Rusku, uzavreté dobrovoľne a v dlhodobom horizonte spolupráce. Otázka je namieste – čo je to za partnera, ktorý porušuje dohodnuté pravidlá a záväzky?
Otázka stále platí – čerpala z mojich životných skúseností. Nie s Ruskom, pravdaže, ale s nečestne konajúcimi ľuďmi. A poviem vám, ani smeti do smetiaka ku bytovke by som s niekým, o kom viem, že sa zachoval nečestne, nešla vyniesť. Nie to ešte s ním vstupovala do ekonomického spolku.
Myslela som, že medzičasom už niekto súdny tie dopady našich sankcií na nás vyhodnotil, ale zjavne nie, lebo sme sankcie voči Rusku predĺžili v roku 2020 – vraj za zasahovanie Rusov na Ukrajine
https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2021/01/17/poriadne-ostro-7/
No, ak by sme zasahovanie na Ukrajine mali zásadovo sankcionovať, tak by-by 14 amerických krápov, ušetríme miliardy eur.
Napriek tým strašným sankciám, že už s nimi neobchodujeme, Rusko nepadlo na kolená, ale stalo sa potravinársky sebestačným. A predstavte si, tí zločinci dokonca teraz na svojom domácom trhu zaviedli protisankciu voči tým krajinám, ktoré ho už roky „sankciujú“ – Rusi v rámci politiky protisankcií a substitúcie dovozu teraz odmietli prístup na ruský trh pre zahraničné firmy a všetky zmluvy dostávajú domáci dodávatelia.
To je vraj v rozpore s pravidlami WTO o voľnom obchode – predstavte si, že teraz si na ne v Bruseli spomenuli.
Takže sa tu črtá humoristické veľdielo – EÚ podala žalobu na WTO voči Rusku za protisankcie.
Hoci sami sedem rokov porušujú dohody a záväzky, a ignorujú sťažnosti Ruska na porušovanie pravidiel WTO tými sankciami.
Ako to výstižne napísal článok v linku
https://cz24.news/brusel-hromzi-a-narieka-rusko-sa-nam-pomstilo-za-sankcie/
Politické ciele sa nenaplnili, pričom vznikli nenahraditeľné finančné náklady.
Útvar hodnoty pre peniaze, ktorý máme na bilanciu úniku peňazí v tomto štáte, by mal verejne vyčísliť škody, ktoré Slovensku vznikli v dôsledku sankcií. A mali by sme sa triezvymi očami pozrieť na to, či tie krajiny, s ktorými my sankciami solidarizujeme, samé tie sankcie skutočne dodržujú – lebo žiadajú od Ruska odškodnenie 300 miliárd eur – tak z čoho im vznikla taká obrovská ekonomická škoda tými protisankciami, ak s Rusmi neobchodujú? I keď niektoré zdroje tvrdia, že peniaze nepožadujú – veď by ich beztak ani nedostali – vraj chcú len, aby RUsi tie pravidlá zmenili, aby zrušili protisankcie
Spomenutý článok to výstižne nazval – je to typická CHUCPA.
Plne súhlasím – o chucpe som tiež písala viackrát, napríklad tu
https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2017/09/19/niekedy-4-chucpe/
či tu
https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2018/04/02/cirkusovy-kon-7-pravnici-prokuratori-a-sudcovia/
Chucpa je skrátka konanie absolútne prekračujúce morálne hranice – ako keď niekto zavraždí vlastných rodičov a potom sa na súde dovoláva poľahčujúcej okolnosti pri rozsudku, lebo je úplná sirota…
Hmmmm – rozumný človek si hľadá partnera hlavne do zlých čias – čestného, verného, spoľahlivého. No, tak toto je naša partia na cestu dobrými i zlými časmi…
Elena
K iskusii Ulm, zlatko, nepredpokladám že s Tvojim pravopisom by si to zvládol prečítať v angličtine aj s googlom, tak bruselský link len pro forma https://trade.ec.europa.eu/doclib/press/index.cfm?id=2321
Je o tom rozsiahly článok, a nie jeden na tej stránke, tak malý citát z neho – Bruselu hádam veríš, však:
Od roku 2015 Rusko postupne rozširuje svoju politiku substitúcie s použitím rôznych obmedzení a stimulov. Ich cieľom je nahradiť používanie zahraničných tovarov a služieb v zákazkách niektorým subjektom so štátnymi a právnickými osobami v investičných projektoch financovaných. Hospodársky vplyv na spoločnosť EÚ je veľmi významný…
Zhrňme to, sankcie sa míňajú účinkom, Rusko... ...
zárukou mieru? Hm. ...
Pupuš Rusko bolo,je a bude zárukou mieru,pre... ...
Rusko vyplatilo ako nástupnícky štát všetky... ...
Niet čo dodať, je to presne tak ! ...
Celá debata | RSS tejto debaty