Založ si blog

Len láska zostáva 4. – Vianočnenie. . .

Ach,tie Vianoce, dokonca i prezidentku pochválim.

Lebo to  predvianočné prerušenie väzby pre Megan je pekné gesto. A dobrý krok pre malého Alexisa – z Meganinho stretnutia so synom v správach je zjavné, že malý v prvej chvíli od nej odvracia hlavu, už začínal vnímať mamu ako „tú, ktorá ho opustila“. Ak ide o prvé porušenie zákona a páchateľ robí reálne kroky zmeny, nielen verbalizuje ľútosť, som za elektronický náramok a domácu väzbu.

 

Koľko nepokoja je v týchto časoch, koľko nepokoja je v nás samých v tejto dobe – uvažovala som nad tým v skorom nadráne, lebo pre mňa vianočný čas bol vždy posvätnom – od 1. decembra som sa vianočnila po celý mesiac. Tak to robievala moja stará mama, a i ja, keď som vyrástla. Nech boli akokoľvek ťažké časy v mojom živote, a veru boli občas, sypali sa v tomto čase v mojom vnútri nežné drobné vločky vianočna. Tento rok som až dnes na svitaní s úsilím zhodila z pliec ten jedovatý dych doby. Lebo predvianočne si zlo nedalo pauzu, zvakcinováva sa v tejto krajine, a zapredávajú našu krajinu i budúcnosť našich detí zmluvou s USA. Potichu a bez akejkoľvek diskusie s národom, vnímam tie nitky manipulovania a ohlupovania ľudí. O to viac, že zdražovanie nás zavalí, veľa ľudí bude živoriť, a tento štát naše peniaze vyhadzuje do vreciek vojenskej lobby.

Potom som dumala už tak vianočne pri mojom nadrannom písaní. Myslela som na kadekoho – na ľudí, ktorí musia dnes pracovať – je ich hodne, a zaslúžia si naše poďakovanie. Aj na ľudí bez domova – ach, som taký pochabý idealista – vždy som si priala, aby aspoň cez tri dni vianočných sviatkov dostali po celý deň jedlo – aby sa reštaurácie a kaviarne a hotely poľudštili, a každému človeku bez domova dali kávu či čaj, ale i raňajky, obed a večeru. Aspoň tie tri dni. Som si istá, že by neskrachovali. Myslím tým v normálnych predkovidových dobách –  dnes majú mnohé podniky existenčné problémy, pravdaže. A aspoň na tie tri vianočné dni bezdomovcom by štát bezplatne mohol zaistiť ubytovanie v ubytovniach.

Neviem zachrániť celý svet, no keď som včasráno umývala na voňavo schody v bytovke, odniesla som jedlo pod bytovku túlavcom. Bežne im nosím zvyšky a granule, no teraz okopistý tanier jedla dostali – pečenú klobásku, makový závin, všeličo – kadekto tam doblúdi. Snežilo, v snehu bolo vidieť dva pásy drobných mačacích labiek, niektorí túlavci už hľadali niečo pod zub.

 

Hmmm, naše Vianoce sú rôzne, tak ako kapustnice či šaláty, napadlo mi, ked som kapustnicu dovárala. Nemám rada kapustnicu s mäsom, varím ju s klobáskou, bez sušených sliviek, ktoré ja mám rada, ale moje najmladšie dieťa nie. A kapustnica môjho detstva bývala i s krupicovými haluškami. Ach, ten svet našich vianočných kapustníc…

 

A ešte jednu vec vám prezradím – nedávam si žiadne novoročné záväzky, Silvester a Nový rok moju vodnársku dušu neoslovujú – je to pre mňa umelo stanovená hranica, navyše s veľmi nevydareným spôsobom jej každoročného prechodu v spoločnosti. Takže mne sviatky začínajú i končia Vianocami. Vo vianočnom nadráne som spravila rozhodnutie. Zámer sveta zajasal, lebo pofukoval ma k nemu vo svojej dlani ako púpavové semienko postupne. Načúvanie hlasu vlastných myšlienok s jeho predsudkami voči tomu, čo nám Zámer sveta predkladá, nás ženie do rôznych slepých uličiek. Prekročila som strach. Viem, že vieš, že viem – dívala som sa na Zámer sveta. Zdvihla som dlane a nastavila som ich neviditeľnému vetru, Porozumela si, prikývol.

 

 

Elena

 

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 7. – Medzinárodný deň obetí zločinu. . .

22.02.2024

Výročie vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice sme si opäť pripomenuli, ako ukazuje link https://tvnoviny.sk/domace/clanok/881717-objednavatel-stale-nepyka-zhrnutie-toho-co-sa-udialo-za-sest-rokov-od-vrazdy-jana-kuciaka?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0JfPkePBeV-BQRu_HC5ySS5uj2vD71uTHiV6AJwjwdSM9D0DFBJRNPcUA#Echobox=1708534015 Čas plynie, a ja akosi nie som [...]

holokaust, koncentračný tábor, Židia, fašizmus, kosti

Namíbia žiada od Nemecka, aby urýchlilo rokovania o odškodnení za genocídu

25.02.2024 13:20

Nemecko genocídu z koloniálnej éry uznalo, pričom krajine ponúklo financovanie rozvojových projektov v hodnote 1,1 miliardy eur.

Tibor Gašpar

Gašpar: Ak sa NATO nezmení na útočnú alianciu, budeme ju plne podporovať

25.02.2024 12:34, aktualizované: 13:12

Podľa Gašpara je deklarovaná snaha vlády vynaložiť na obranu dve percentá HDP.

Volodymyr Zelenskyj, Olaf Scholz

Zostáva vám len pár hodín, predpovedali v Berlíne porážku Kyjeva. Prečo Nemci váhali s pomocou Ukrajine?

25.02.2024 12:00

Podporovať Ukrajinu, ale neprovokovať Putina. Proruská politika Berlína sa skončila fiaskom, no Berlín stále nepomáha tak, ako by mohol.

Oleksandr Syrskyj

Syrskyj navštívil veliteľstvo neďaleko frontu. Situácia je ťažká, Rusi neustále útočia, potvrdil

25.02.2024 11:37

Ukrajinskí vojaci sa sťažujú hlavne na nedostatok delostreleckej munície a munície do protileteckých zbraní.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,824
Celková čítanosť: 8851915x
Priemerná čítanosť článkov: 3135x

Kategórie