Založ si blog

Ťažké časy 7. – Čo vám Sulík nepovedal. . .

Sulík v článku v Pravde vysvetlil „príbeh elektriny“

https://nazory.pravda.sk/analyzy-a-postrehy/clanok/639860-richard-sulik-ako-je-to-s-cenami-elektriny-naozaj/

S viceprezi­dentom ENELu, Simonem Morom, som 10. 2. 2022 dohodol, že cena elektriny pre domácnosti ostane na úrovni 61,20 €/MWh pre roky 2023 a 2024. Túto dohodu som sa snažil urobiť dostatočne včas, aby SE a. s. nestihli predať elektrinu iným. Pre porovnanie: dnes stojí elektrina na burze vyše 600 €/MWh, teda desaťnásobok (!) dohodnutej sumy.

 

Nemám ambíciu byť ministrom hospodárstva namiesto neho, Chcem vám dopovedať ďalšiu časť toho jeho príbehu. A určite by som na jeho mieste začala tým, aká je reálna výrobná cena elektriny. Mediálne údaje kolíšu medzi 15 a 50 eurami, to je hodne veľký rozptyl. Práve z reálnej výrobnej a predajnej ceny elektriny vidíme rozsah zisku výrobcov a ďalších nabalencov.

Od toho sa podľa mňa odvíja všetko zlo tejto planéty – že tu máme nenažrancov a kšeftárov. Všimnite si v tom Sulíkovom článku, ako sa k základnej cene elektriny nabaľujú ďalšie a ďalšie prídavné zisky

 

Dodávka elektriny (komodita, diagram, odchýlka, zisk) 79,62 €
Distribúcia a prenos, vrátane strát 53,15 €
Tarifa za systémové služby (TSS) 6,30 €
Tarifa za prevádzku systému (TPS) 15,90 €
Odvod do Národného jadrového fondu (NJF) 3,27 €
Daň z pridanej hodnoty (DPH) vo výške 20% 31,65 €

 

Poďme ale pekne po poriadku.

Boris Kollár nedávno hovoril o kšeftároch s elektrinou. Hovoril o znárodnení – lenže  to podľa mňa by bol beh na hodne dlhé trate, ak teda nemienime urobiť veľké vyvlastnenie majetkov. Lebo zaplatiť by sme ho nedokázali ľahko, a  koniec-koncov ozval sa hneď majoritný vlastník český miliardár, že on nič nepredáva. Prečo by aj chcel?

Veď pozrite sa na údaje z roku 2021

https://www.energie-portal.sk/Dokument/energeticke-firmy-zisky-2021-108318.aspx

Spoločnosti podnikajúce v plynárenskom odvetví, prevádzkovatelia energetickej infraštruktúry, ale aj výrobcovia elektriny súv prvej desiatke firiem pôsobiacich v slovenskej energetike, ktoré za rok 2021 vykázali najvyššie zisky –  bol v celkovom objeme viac ako 700 miliónov eur. Približne polovica tejto sumy (356 mil. eur) pripadala na dve firmy, ktoré sa ocitli na čele rebríčka.

A pozrite sa tu, článok o údajoch z roku 2020

https://www.energie-portal.sk/Dokument/dve-najziskovejsie-firmy-na-slovensku-vlani-zarobili-takmer-miliardu-posobia-v-energetike-107577.aspx

Dve najziskovejšie firmy na Slovensku vlani zarobili takmer miliardu

Podľa toho článku patria energetické podniky na Slovensku dlhodobo k najziskovejším spoločnostiam.

A pozrite ešte aj tu, urobme krok v čase do roku 2019 s článkom v linku

https://www.energie-portal.sk/Dokument/najziskovejsia-slovenska-firma-vlani-zarobila-607-milionov-eur-podnika-v-energetike-106553.aspx

podľa ktorého Štyri z desiatich najziskovejších firiem na Slovensku pôsobia v energetike. Vyplýva to zo štatistiky za rok 2019, ktorú zverejnil portál Finstat.sk. Najziskovejšou je SPP Infrastructure Rebríček firiem s najvyšším ziskom v minulom roku vedie spoločnosť SPP Infrastructure, ktorá minulý rok uzavrela s hospodárskym výsledkom viac ako 600 miliónov eur. Spoločnosť podľa tohtoročnej analýzy Bisnode patrí aj medzi najziskovejšie firmy krajín V4.

Takže to je jedna správa, ktorú vám zabudol Sulík prezradiť, že  by určite neumreli hladom. Zo ziskov minulých rokov by pokojne mohli pomôcť teraz slovenským občanom udržať ceny nízke.  

 

Keďže téma je rozsiahla, budeme v nej pokračovať  v budúcom blogu. Prezradím vám ešte niečo, čo Sulík nepovedal…

 

Elena

Vedieť viac 4. – Kultúrne obohatení Francúzi. . .

28.11.2022

6-ročné dievčatko znásilnené migrantom vo Francúzsku – píše o tom článok v linku https://www.plenum.sk/otcovi-6-rocneho-dievcata-hrozi-vazenie-pretoze-zbil-migranta-ktory-ju-znasilnil/ V&ošiel v noci do ich domu a znásilnil dieťa. Údajný páchateľ vyhlasuje, že má len 14 rokov údajne – byť políciou vo Francúzsku určite by som si jeho vek preverila [...]

Vedieť viac 3. – Príbeh lekárov alias Raz stačí. . .

27.11.2022

Raz nestačí – čítali ste tú knihu? Jej názov hovorí o tom, že nestačí byť šťastný raz v živote. Kedysi dávno som ju čítala i ja. S tým názvom knihy súhlasím, no i tak krédo „raz nestačí“ neaplikujem v živote na všetko. Rozhodne mi v živote stačí raz, ak sa ma niekto pokúsi vydierať – taký človek u mňa skončil. A tu nás podaktorí [...]

Vedieť viac 2. – Samovraždy na železniciach. . .

23.11.2022

Samovraždy na železnici. Desivý fenomén modernej spoločnosti. Už len správa o nich nás zasiahne. Nie to ešte aby to bol niekto známy. Málokto však uvažuje o tom, ako sa v tej situácii cíti rušňovodič. Človek sa postaví na koľajnice a rušňovodič už nedokáže urobiť nič, len bezmocne brzdiac pokračovať vlakom dopredu. Hoci vie, že vzdialenosť na ubrzdenie je [...]

Somálsko útok bombový

Ďalší útok militantov v somálskom Mogadiše. Zahynulo najmenej desať ľudí

28.11.2022 08:03

Pri útoku utrpel zranenia aj somálsky minister vnútornej bezpečnosti.

šanghaj protest čína police

BBC tvrdí, že jej novinára v Šanghaji zadržala a zbila čínska polícia

28.11.2022 06:56

Novinár mal v Šanghaji informovať o priebehu protestov za ukončenie prísnych opatrení čínskej vlády proti šíreniu covidu.

Germany Russia Ukraine War

Nemeckí vojenskí mechanici sú už v Michalovciach. Aké zbrane pre Ukrajinu budú opravovať?

28.11.2022 06:00

Rezort obrany ubezpečuje, že Slovensku ani Michalovciam v súvislosti s opravou nemeckej bojovej techniky žiadne nebezpečenstvo nehrozí.

Antonivskij most, Cherson, vojna na Ukrajine

ONLINE: Kyjev je pod snehom. Zelenskyj očakáva ďalšie raketové útoky

28.11.2022 05:55, aktualizované: 09:10

Kým budú mať Rusi rakety, tak sa neupokoja, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý očakáva ďalšie ruské raketové útoky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,463
Celková čítanosť: 7227450x
Priemerná čítanosť článkov: 2934x

Kategórie