Založ si blog

Dalasair 5. – Cesta Delftie. . .

Život nás vedie rôznymi cestami. Učí nás chápať podstatu vecí a dívať sa na ne z rôznych uhlov pohľadu.

Jeho metódy sú niekedy tvrdo efektívne, zasiahnu nás do hĺbky srdca i celej našej dovtedajšej existencie.

A zrazu v jednej chvíli porozumieme.

 

Cez životné lekcie kráčame témami, ktoré potrebujeme pochopiť. Mojimi boli záväzok, strata a zrada.

Pri záväzku Zámer sveta preverí, nakoľko pevne dokážeme stáť pri niekom či niečom a dodržať životné záväzky. Ukáže nám, že nie je dôležité žiariť akoslnko,alevedieť sprevádzať ťažkými časmi ako mesiac. Viem stáť pevne.

Stratóu nás učí ceniť si to, čo máme v živote a porozumieť, čo je pre nás naozaj dôležité. Mne strata pomohla pochopiť, že láska je najväčšou životnou silou a ide cez hranicu času. A tiež to, že niektoré straty nie sú stratou.

Skúsenosť so zradou a neverou mi dala zabrať – vernosť pokladám za samozrejmosť, dlhšie mi trvalo pochopiť, že mi to zrkadlí ako neverná som bola sama sebe prílišnou empatiou a sebaobetavosťou voči iným. Súcitím i dnes, ale vnímam hranicu medzi pomocou a využívaním. A chápem, že dôveru ľuďom možno dať len na základe dôveryhodnosti ich skutkov.

 

Na ceste, ktorou ideme, máme dve zásadné otázky – kam ideme (poslanie) a  s kým ideme (vzťahy s ľuďmi) a vďaka životným lekciám na ne nachádzame odpovede.

S kým? Dnes poznám hodnotu ľudí, ktorí majú zlatý spoj. Kintsugi, kincugi, či kincukuroi. Všetky tie slová označujú metódu zlatého spoja  a ukazujú  nám rôznosťou pomenovaní, že nezáleží na slovách, ale na výsledku. Stará japonská metóda opravy poškodeného porcelánu zlatom sa historicky viaže podľa legendy ku šógunovi Jošimasa Ašikaga, ktorý dal opraviť svoju obľúbenú čajovú misku. Pochopenie tejto metódy spočíva v tom, že tú opravu vnímame ako proces, ktorého podstatou nie je iba napáckanie zlata do spoja, ale i dlhá, dlhá práca – aj mnohotýždňová – pri očisťovaní, opravovaní, starostlivosti o poškodený predmet ešte pred vytvorením zlatého spoja na poškodenom mieste. Práve tá práca dodáva tomu zlatého spoju zmysel, nemožno ich oddeliť.

Keď nás život rozbije ťažkou životnou skúsenosťou, skladáme kúsky dokopy dlho, dlho. Zámer sveta nás vedie k tomu, aby sme ich starostlivo čistili, kráčajúc lekciami. A v jednej chvíli, ak sme naskladali čistením sa čriepky životnej múdrosti, spojí to všetko zlatým spojom.

Akí ľudia môžu vkročiť do môjho sveta? Popri zlatom spoji pokladám za dôležitú usporiadanosť a hrejivosť. Ak sme usporiadaní, máme jasné životné priority a dokážeme stáť pri nich pevne. A hrejivosť je nielen o schopnosti byť detsky radostný a vnímavý k zázračnu všednosti, ale i hlboko súcitiť. Neprejsť popri vyhodenom mačiatku s ľahostajnosťou voči jeho osudu. Hej, mám rada pochabých záchrancov sveta.

Kam? Poslanie dáva životu zmysluplnosť a umožňuje nám dosiahnuť naše najhlbšie hranice. Veľké poslania sú dvojplamenné a majú presah, vždy sú prínosom nielen pre nich samých, ale i pre spoločenstvo. Sú veľké, no náročné na zrelosť oboch k nim predurčených ľudí. Musia byť ako Delftie, vedieť meniť na zlato.

 

Delftia acidovorans sú baktérie tvoriace zlato ako súčasť svojho obranného mechanizmu. Dokážu prežiť v extrémne toxickom prostredí a pomocou proteínu delftibaktínu sa chránia proti iónom zlata rozpusteným vo  vode,ktoré sú toxické. Spracujú ich do mimobunkového zlata. Pravdaže v nanometroch.

Ach, áno, baktérie tvoriace zlato skutočne existujú

https://www.geologyin.com/2016/03/researchers-discover-bacteria-that.html

 

 

Elena


				

Vedieť viac 4. – Kultúrne obohatení Francúzi. . .

28.11.2022

6-ročné dievčatko znásilnené migrantom vo Francúzsku – píše o tom článok v linku https://www.plenum.sk/otcovi-6-rocneho-dievcata-hrozi-vazenie-pretoze-zbil-migranta-ktory-ju-znasilnil/ V&ošiel v noci do ich domu a znásilnil dieťa. Údajný páchateľ vyhlasuje, že má len 14 rokov údajne – byť políciou vo Francúzsku určite by som si jeho vek preverila [...]

Vedieť viac 3. – Príbeh lekárov alias Raz stačí. . .

27.11.2022

Raz nestačí – čítali ste tú knihu? Jej názov hovorí o tom, že nestačí byť šťastný raz v živote. Kedysi dávno som ju čítala i ja. S tým názvom knihy súhlasím, no i tak krédo „raz nestačí“ neaplikujem v živote na všetko. Rozhodne mi v živote stačí raz, ak sa ma niekto pokúsi vydierať – taký človek u mňa skončil. A tu nás podaktorí [...]

Vedieť viac 2. – Samovraždy na železniciach. . .

23.11.2022

Samovraždy na železnici. Desivý fenomén modernej spoločnosti. Už len správa o nich nás zasiahne. Nie to ešte aby to bol niekto známy. Málokto však uvažuje o tom, ako sa v tej situácii cíti rušňovodič. Človek sa postaví na koľajnice a rušňovodič už nedokáže urobiť nič, len bezmocne brzdiac pokračovať vlakom dopredu. Hoci vie, že vzdialenosť na ubrzdenie je [...]

Somálsko útok bombový

Ďalší útok militantov v somálskom Mogadiše. Zahynulo najmenej desať ľudí

28.11.2022 08:03

Pri útoku utrpel zranenia aj somálsky minister vnútornej bezpečnosti.

šanghaj protest čína police

BBC tvrdí, že jej novinára v Šanghaji zadržala a zbila čínska polícia

28.11.2022 06:56

Novinár mal v Šanghaji informovať o priebehu protestov za ukončenie prísnych opatrení čínskej vlády proti šíreniu covidu.

Germany Russia Ukraine War

Nemeckí vojenskí mechanici sú už v Michalovciach. Aké zbrane pre Ukrajinu budú opravovať?

28.11.2022 06:00

Rezort obrany ubezpečuje, že Slovensku ani Michalovciam v súvislosti s opravou nemeckej bojovej techniky žiadne nebezpečenstvo nehrozí.

Antonivskij most, Cherson, vojna na Ukrajine

ONLINE: Kyjev je pod snehom. Zelenskyj očakáva ďalšie raketové útoky

28.11.2022 05:55, aktualizované: 09:10

Kým budú mať Rusi rakety, tak sa neupokoja, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý očakáva ďalšie ruské raketové útoky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,463
Celková čítanosť: 7227429x
Priemerná čítanosť článkov: 2934x

Kategórie