Založ si blog

Slovááá 1. – Zhrozená Olinka. . .

Ak sa raz stanete mamou, ste ňou už navždy. 

I keď Váš syn je vyšší od vás o dve hlavy. I keď skončí vysokú školu. I keď si už nebýva doma s mamou, ale postaví si vlastný dom so ženou, ktorú miluje. I keď sa sám stane otcom a na návštevu mamy nesú s manželkou v naručí každý jedno vnúčatko.

To je kolobeh života.- a mama s láskou sprevádza svoje dieťa jeho životnými míľnikmi..

Ak sa raz stanete mamou, ste ňou už navždy. 

 

Olinka je mamou syna Ivana.

Ivan vyrástol, vyštudoval, pracoval ako informatik. Založil si rodinu, postavili s manželkou dom a vychovávali dve krásne dcéry.

A poto šiel na banálnu operáciu do nemocnice, kde po závažnom pochybení lekárov pol roka kruto zomieral.

Nemal ani tridsať rokov.

 

Fotografia je z rodinného albumu a zverejnená so súhlasom rodiny.

 

Nasledovali roky, kedy sa jeho blízki domáhali spravodlivého pomenovania vinníka utrpenia, ktoré musel zažiť.

Právoplatné súdne rozhodnutie dalo bodku.

https://tvnoviny.sk/domace/clanok/281532-otec-dvoch-deti-zomrel-po-banalnej-operacii-ucha-v-nitre-sud-rozhodol-ze-na-vine-bola-nemocnica

Súd pomenoval vinníka – Fakultnú nemocnicu v Nitre – a nariadil, aby sa nemocnica cospravedlnila písomne jeho rodičom, manželke a deťom.

Nuž, ospravedlnili sa, keď im to súd prikázal.

 

Je to smutná vizitka vysokoškolsky vzdelaných ľudí vo vysoko etickej profesii, keď sa nedokážu sami ospravedlniť čestne za svoju chybu, ktorou niekomu vzali život a zasiahli celoživotne do životov jeho blízkych.

Že im to musí prikazovať súd. 

Lebo neviem o jedinom prípade po pochybení lekárov, ktorým zavinili smrť našich detí, že by sa boli slušne ospravedlnili. To v prípade môjho syna sa nemocnica ospravedlnila za finančnú ujmu, ktorú nám spôsobili nákladmi na jeho pohreb. A páchateľka – dvojatestovaná lekárka – už právoplatne odsúdená počas podmienky dokonca vypisovala súdu do nášho konania s nemocnicou, že život človeka s postihnutím je menej hodnotný ako život človeka zdravého.

Aspoň že súdy sa poučili z predošlých prípadov – a súd nemocnici ospravedlniť sa pozostalým písomne rovno nariadil.

 

Olinka ospravedlnenie od nemocnice dostala. A potom sa rozplakala.

Vyzerá to tak, že jednoduché nariadenie súdu nepostačuje – a súd by mal zrejme určiť aj presný spôsob ospravedlnenia sa týmto vysokoškolsky vzdelaným ľuďom, zastupujúcim vysoko etickú profesiu, lebo sami to zjavne nevedia.

No, nevyzeralo to veľmi ako úradný list – teda vôbec nie. Bez oficiálnej hlavičky, len s naklepaným označením, že ide o FN. A podpis riaditeľa iba s označením riaditeľ nemocnice bez akéhokoľvek mena zodpovednej osoby a nečitateľný podpis. A bez úradnej pečiatky.

No, ak ste sa niektorí smiali, keď Matovič kedysi vyhlásil, že ho strihá jeho dcéra, tak tomuto pánovi riaditeľovi asi doma píše dcéra takéto listy – inak si to vysvetliť neviem.

Je to neuveriteľné, ak niekto ako riadiaci manažér nevie ako má vyzerať jeho úradná korešpondencia.

Ani to, ako má vyzerať slušné správanie.

 

Nuž, o komunikácii zdravotníkov som písala už viackrát – napríklad tu

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2014/10/03/dnes-29-ryba-smrdi-od-hlavy/

a  veru ešte stále si myslím, že ryba smrdí od hlavy.

Teraz lekári zasa raz robia výpoveďami akciu za vytlčenie ešte vyšších platov, ako im vláda ponúkla.

Niektorí by si ich aj zaslúžili, ale vonkoncom nie všetci. Lebo súčasťou práce zdravotníka je i slušné správanie voči pacientom, adekvátna komunikácia s nimi. No a kto ju nezvláda, tak ten by nemal čo robiť ako lekár vôbec – ale ak už ním je, potom by nemal mať za svoj výkon rovnaký plat ako zdravotník voči pacientom vystupujúci slušne, ohľaduplne a adekvátne s pacientmi komunikujúci.

Stačí sa pozrieť sa internetové hodnotenia lekárov, kde rozhorčení pacienti píšu doslova o neslušnom a arogantnom správaní niektorých lekárov.

Tak ak sa pozerajú lekári na západné platy, nech sa pozrú aj na západnú kultúru správania zdravotníka voči pacientom.

Vlastne ak odídu, verím že sa veľmi rýchlo budú môcť presvedčiť na vlastnej koži, či im budú tolerovať nezdvorilé správanie voči pacientom. Ani pred nemocnicou zametať ich nenechajú s takým správaním voči pacientom, aké podaktorí produkujú.

Najhoršie je,že neverím akýmkoľvek komunikačným kurzom, že by zmenili prístup zdravotníka, ktorý vystupuje arogantne a neempaticky.  Je to skrátka o ňom ako o človeku, a niet odborníka, ktorý by zmenil dospelého človeka, ktorý na svojej zmene sám nepracuje.

Nie, ani žiadny súd zjavne nedokáže zaistiť, aby sa dokázal páchateľ za ním spôsobenú ujmu slušne ospravedlniť.

 

Je jeden míľnik, ktorým by mama svoje dieťa sprevádzať nemala – dieťa by nemalo zomrieť skôr ako jeho mama.

Smrť dieťaťa je najťažšou životnou stratou. A ak niekto spôsobí svojim konaním  smrť dieťaťa, mal by čestne prevziať zodpovednosť za svoju chybu a prejaviť úprimnú ľútosť nad tým, že svojim konaním  tak hlboko a nenapraviteľne zasiahol do života iného človeka.

I bez súdneho príkazu na písomné ospravedlnenie sa.

 

Je mi to ľúto, Olinka…

 

Elena

 

 

 

Vedieť viac 4. – Kultúrne obohatení Francúzi. . .

28.11.2022

6-ročné dievčatko znásilnené migrantom vo Francúzsku – píše o tom článok v linku https://www.plenum.sk/otcovi-6-rocneho-dievcata-hrozi-vazenie-pretoze-zbil-migranta-ktory-ju-znasilnil/ Vošiel v noci do ich domu a znásilnil dieťa. Údajný páchateľ vyhlasuje, že má len 14 rokov údajne – byť políciou vo Francúzsku určite by som si jeho vek preverila biologickým [...]

Vedieť viac 3. – Príbeh lekárov alias Raz stačí. . .

27.11.2022

Raz nestačí – čítali ste tú knihu? Jej názov hovorí o tom, že nestačí byť šťastný raz v živote. Kedysi dávno som ju čítala i ja. S tým názvom knihy súhlasím, no i tak krédo „raz nestačí“ neaplikujem v živote na všetko. Rozhodne mi v živote stačí raz, ak sa ma niekto pokúsi vydierať – taký človek u mňa skončil. A tu nás podaktorí [...]

Vedieť viac 2. – Samovraždy na železniciach. . .

23.11.2022

Samovraždy na železnici. Desivý fenomén modernej spoločnosti. Už len správa o nich nás zasiahne. Nie to ešte aby to bol niekto známy. Málokto však uvažuje o tom, ako sa v tej situácii cíti rušňovodič. Človek sa postaví na koľajnice a rušňovodič už nedokáže urobiť nič, len bezmocne brzdiac pokračovať vlakom dopredu. Hoci vie, že vzdialenosť na ubrzdenie je [...]

Finančná správa / FS / Kriminalisti /

Finančná správa rozložila skupinu nelegálnych výrobcov cigariet na východe SR

28.11.2022 09:49

Z doterajšieho vyšetrovania vyplýva, že škoda je 6,2 milióna eur. Ide o najväčší zásah proti tejto trestnej činnosti od roku 2018.

Bernard Bober

Predseda KBS cestuje do Bruselu. Rokovať bude aj o situácii v cirkvi na Slovensku

28.11.2022 09:40

Témou rokovaní bude aj budúcnosti Európy a hodnotové základy EÚ, ako aj pomoci cirkvi v dôsledku vojny na Ukrajine.

Somálsko útok bombový

Ďalší útok militantov v somálskom Mogadiše. Zahynulo najmenej desať ľudí

28.11.2022 08:03

Pri útoku utrpel zranenia aj somálsky minister vnútornej bezpečnosti.

šanghaj protest čína police

BBC tvrdí, že jej novinára v Šanghaji zadržala a zbila čínska polícia

28.11.2022 06:56, aktualizované: 09:44

Novinár mal v Šanghaji informovať o priebehu protestov za ukončenie prísnych opatrení čínskej vlády proti šíreniu covidu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,463
Celková čítanosť: 7227677x
Priemerná čítanosť článkov: 2935x

Kategórie