Pravdivo 10. – Digitálny debil. . .

Digitálny debil je podľa mňa ten, kto vymyslel projekt Digitálny žiak.

Skutočne netuším, aký úmysel viedol dotyčného autora k tomu počinu, ale záujem detí to podľa mňa nebol.

A prekvapuje ma, že odborníci nepoukázali na množstvo rizík, ktoré takýto projekt prináša.

 

Teraz vonkoncom nemám na mysli to, čo ukázala reportáž TV Markíza, že notebooky a tablety už predávajú do záložní – to  bolo v projekte zjavne očakávané

https://tvnoviny.sk/domace/clanok/851058-remisovej-laptopy-koncia-v-zalozniach-nosia-ich-tam-chudobni-rodicia-ziakov-ktori-ich-dostali-od-statu?fbclid=IwAR0BpvegX-FvXnl96-oSq5pJ6lpxcJ6NYRRUQNl4NM3g91ybcpKX7fDuvfo

Je smiešne, že policajti teraz strašia záložne stíhaním za spolupáchateľstvo pri výkupe, ako to zaznelo v tej reportáži. To situáciu predávania určite nevyrieši, lebo ak záložňa kupovala tablet za 35,50 € a notebook za 70 €, tak aspoň niektorí predávajúci nájdu kupcov inde – na ulici, kde môžu dostať za  tablet aj 40 €, notebook predajú i za 80 €.

 

Oveľa väčší problém vidím v tom, čo môžete vidieť aj v tej reportáži, že deti sa na tých notebookoch a tabletoch hrajú a putujú sociálnymi sieťami. Skutočne niekto potreboval, aby sa tieto deti začali venovať hraniu hier a písaniu na facebooku? 

Kladiem si tiež otázku, či niekto vôbec poučil tie deti o rizikách internetu, kým im dal takéto aparáty do rúk. Iste nikto. To dievčatko v nahrávke  na facebooku s kamoškou si píše. No ako dlho potrvá, kým niečo vykvačí o sebe na facebooku? Koľko takýchto detí bude lacnou príležitosťou pre úchylov rôzneho druhu? O koľko % nám vďaka tomuto vydarenému projektu narastie výskyt obchodovania s ľuďmi a sextingu?

A ak deti na tých tabletoch a notebookoch hrajú hry – o aké hry ide – vzdelávacie kvízy, budovateľské stratégie, alebo strieľačky? O koľko percent sa vďaka tomu zvýši riziko agresívneho správania u detí a závislostné správanie?

Viete, skutočne uvažujem, či potrebujeme posilňovať riziko agresívneho správania týchto detí, aj článok  v linku je mementom

https://kosice.zoznam.sk/brutalny-utok-partie-romov-zufala-matka-prehovorila-syna-mi-dobili-par-krokov-od-domu-bojime-sa-vychadzat-von/#disqus_thread

 

Iste, niektorí z nich možno mali prístup na tieto siete aj predtým, no zďaleka ich nebolo toľko.

Pritom odborníci poukazujú na riziká a neodporúčajú deti do 13 rokov púšťať na sociálne siete

https://eduworld.sk/cd/petra-mecarova/10533/tamara-rogoznikova-goncarova-dieta-do-13-rokov-nema-co-na-socialnej-sieti-robit

Aktivity vzdelávacieho charakteru, komunitných činností či tvorby obsahu sú prínosné. Ak chce dieťa staršie ako 13 rokov tvoriť obsah pre siete, potrebujete sa stať jeho partnerom. Rodič môže pomôcť a zároveň mať kontrolu. Dôvera medzi rodičom a dieťaťom je základom komunikácie a je aj riešením kybernetických problémov či predátorov.

Rodičia idú deťom príkladom. Ukážte dieťaťu, čo na telefóne robíte, v čom vám to prospieva, čo sa učíte alebo dozvedáte. Pozrite si spolu vtipné videá alebo 15-sekundovku angličtiny. Naučte dieťa strihať video, otitulkovávať a dotvárať grafiku.

Odborníci v tom článku hovoria o potrebe kontroly zo strany rodičov – a azda sú matky v tej reportáži spôsobilé kontrolovať, čo ich deti na tých prístrojoch robia a nastaviť nejaký rodičovský zámok? Veríte, že budú kontrolovať, aký dlhý čas deti trávia na tých notebookoch a tabletoch? Sotva, však?

Takže deti budú sedieť na tých aparátoch a tráviť na nich čas namiesto zdravého pohybu?

 

Je to proste ukážka typického hlúpeho nápadu tejto vlády, ukážka jej „expertnosti“. Keby deti mali tie notebooky v škole, pracovali by na nich na vzdelávacích projektoch počas vyučovania, alebo by na nich vyhľadávali veci k učivu, bolo by to dobré. Domov by ich mali dostať, ak by sa šlo učiť dištančne, inak skončíme tak, že v prípade potreby dočasného domáceho vyučovania ak nebudú predané, tak budú tie prístroje už zničené a nepoužiteľné.

 

 

Elena

Pamätaj 9. – VonderPfizer tragedy. . .

07.06.2026

Inak ako tragédiou sa tá osoba nazvať nedá. Povedať by som mohla, že len Zelenskyj je väčší lump, no pravda by to nebola. Jeho najnovší výčin v podobe urážlivého listu Putinovi je síce jasným dôkazom chabého rozumu i zanedbanej výchovy [...]

Pamätaj 8. – Nevedel minister Tomáš, čo to má za poklady. . .

07.06.2026

Veru, nevedel minister, čo to má za poklady v podobe podaktorých zamestnancov UPSVaR. Posudzujú a posudzujú, od buka do buka, nekonečne dlho a nekonečne hlúpo. Z takých ľudí možno hlavybolenie dostať na jeho mieste – a nie s nimi serióznu reformu života ľudí s postihnutím robiť. Tak, asi vám je jasné, že výkop za ľudí s postihnutím bude nasledovať. Kopem za nich [...]

Pamätaj 7. – Budeme sa musieť zrejme zaobísť bez kebabu. . .

06.06.2026

Nuž, nedávny ombudsmanov krok vyvoláva celý rad otázok Dobrovodský napadol na ÚS podmienku 50.000 členov pre registráciu cirkvi Návrh smeruje proti ustanoveniam zákona, ktoré podmieňujú možnosť podať návrh na registráciu cirkvi alebo náboženskej spoločnosti preukázaním, že sa k nej hlási najmenej 50.000 členov – plnoletých občanov SR s trvalým pobytom na [...]

koronavírus testovanie

Nechcel test na covid, potom žaloval štát. Štrasburg mu odkázal: Nie ste obeťou porušenia práv

08.06.2026 14:46

Práva sťažovateľa v prípade zákazu vychádzania neboli podľa ESĽP porušené.

dvojfarebný vodopád, Čína, Žltá rieka, Reuters NEPOUZIVAT

VIDEO: Toto je ozajstná prírodná rarita. Dvojfarebný vodopád - čo to spôsobilo?

08.06.2026 14:25

Vodopád Chu-kchou je druhým najväčším vodopádom v Číne a vôbec najväčším na legendárnej Žltej rieke.

kľdr, Si Ťin-pching, Kim Čong-un

Čína sa nechce deliť o Kima s Putinom. Problém môže mať aj Trump, Siova cesta do KĽDR nesie veľký odkaz

08.06.2026 14:25

Čínsky prezident pricestoval na dvojdňovú návštevu Severnej Kórey.

Russia Ukraine War

Ukrajina hlási zvrat na fronte: Syrskyj tvrdí, že dobyla späť stovky kilometrov územia

08.06.2026 14:21

Ide o ďalší náznak zmeny v dynamike vojny, ktorú Rusko rozpútalo vo februári 2022.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,423
Celková čítanosť: 12128621x
Priemerná čítanosť článkov: 3543x

Kategórie

Archív