Vietor duje od polnoci u nás šialene, možno aj prach ciest rozmetáva.
A možno privieva prach spomienok, aby sme nezabudli na časy, ktoré boli. 8. máj k tým časom rozhodne patrí. Výročie ukončenia 2. svetovej vojny je dátum, ktorý by sme si mali pripomínať s najväčšou úctou.
Lebo vojna je zlo. Každá vojna.
Utrpenie, ktoré zažívali ľudia v časoch 2. svetovej vojny, je ťažké aj opisovať, nie to ešte prežívať. Vraj 60 až 80 miliónov ľudí tá vojna o život pripravila.
Zakaždým, keď sa dívam na fotografie z koncentrákov, mám pocit, že po kúskoch zomieram. Ktosi ukradol život tým ľuďom. Sproste, primitívne a bezohľadne. Iba tak, lebo chcel moc.
A ďalší ľudia, ktorým taký lump ukradol život, boli tí, ktorí sa následky jeho výčinov snažili naprávať. Zanechali svoj dovtedajší obyčajný ľudský život, rodiny, životné plány a sny, a kráčali bojovať proti fašistickému zlu. Mnohí z nich sa už domov nikdy nevrátili.
Ako som písala v blogu
https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2023/05/08/jedenastka-10/
Hrdinov spánok večný s úctou sledujem,
len vďaka nim dnes žije v mieri táto zem…
Ak hovoríme o osloboditeľoch našej krajiny, boli to hlavne Rusi, kto tu od fašistov čistil cestu vlastnou krvou.
https://www.extraplus.sk/clanok/falsovana-historia
Pripomeňme, že na našom území prišlo podľa oficiálnych údajov ruského ministerstva obrany počas bojov v rokoch 1941 – 1945 o život 98 895 vojakov Červenej armády a ich pozostatky ležia v 186 spoločných alebo individuálnych hroboch. K miestam ich posledného odpočinku patrí Slavín a osem veľkých memoriálnych cintorínov vo Zvolene, Michalovciach, Svidníku, Štúrove, Košiciach, Žiline, Trebišove a Humennom.
Článok tiež pripomína, že
Protiruské nálady sú v západnej časti sveta na vzostupe. Po kauze Skripaľovcov či vylúčení Ruska z olympijských hier sa v posledných rokoch začína siahať aj na to, čo bolo celé desaťročia posvätné, a to na nezanedbateľný prínos Červenej armády a bývalého Sovietskeho zväzu pri oslobodzovaní Európy počas druhej svetovej vojny. Červená armáda pritom v rokoch 1944 až 1945 priniesla mier okrem bývalého Československa aj Poľsku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku či Juhoslávii. Významným spôsobom prispela i k oslobodeniu Nórska aj Dánska a pádu nacizmu v samotnom Nemecku. Sovietsky zväz však za to zaplatil vysokú cenu. Azda až privysokú. Druhá svetová vojna ho stála životy 26,5 milióna obyvateľov, pričom len 8,8 milióna z nich boli vojaci a vojnoví zajatci. Až dve tretiny teda predstavovali straty na životoch civilného obyvateľstva. Na Sovietsky zväz tak pripadá absolútna väčšina všetkých obetí v rámci protihitlerovskej koalície.
Ak sa ktosi začal hrať na to, že nás oslobodili Američania a iba Američania, tak hej,
Oslobodenie Česko-Slovenska | |
---|---|
1 770 063 Sovietov, 150 000 Američanov, 139 495 Rumunov, 69 522 Poliakov, 48 400 Čechoslovákov | 1 250 000 Nemcov, 9 370 Maďarov |
A nezabudnime, že Američania nás oslobodili aj od Nových Zámkov – tri mohutné bombardovania na konci vojny
Najtragickejšie bolo tretie bombardovanie 14. marca 1945, keď americké letectvo zhodilo na mesto viac ako 150 ton trhavých bômb. Mnohé z nich padali do stredu mesta, kde zabili stovky civilistov.
Dodnes sa nám za to neospravedlnili.
My Slováci sme potichu, napísala som v minuloročnom blogu
https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2023/05/05/jedenastka-5-a-koncila-vojna/
– zato Česi už na koniec vojny spomínajú, no korektne, aby sa Ukrajina necítila urazená, že spomínajú na Rusov, ktorí ich oslobodili, zaspomínali pre istotu na Američanov. No vidíte, ešte že máme tých pamätníkov vojny a ich zápisky – podotkla som, lebo hodne zaujímavé spomienky z toho vyliezli…
Pripomínam to, lebo podaktorí sa u nás tvária, že na oslobodenie a jeho pravú podobu treba zabudnúť. Iba Američanov nám tlačia do popredia – tak aby to nedopadlo nakoniec tak, že nás oslobodili Ukrajinci s Nemcami dokopy.
Som zvedavá, ako k úcte voči osloboditeľom dnes pristúpi táto vláda.
Keď dal minulý rok Mikulec pokyn v tichosti oslavovať tento deň, hanbila som sa za tých, ktorí ten lumpenspolok volili. Ale rozumela som jeho snahe, ako som priznala v blogu https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2023/05/05/jedenastka-5-a-koncila-vojna/
U nás na Slovensku ešte o oslobodení veľa nepíšu, akurát že Ušatý vymyslel, aby sa tento rok oslavovalo potichu – najlepšie asi každý doma, Teda neprikázal nám to, len dal pokyn, ako píše článok v linku
https://www.hlavnespravy.sk/na-slovensku-sa-schyluje-k-dalsej-velkej-hanbe/3128306
Viete, niektorí na ten jeho nápad hromžia – ale ja mu plne rozumiem, veď ako by sme mohli oslavovať Deň víťazstva nad fašizmom, keď sa ukazuje, že sme nad ním rozhodne ešte nevyhrali?
Veru, nevyhrali. Zatiaľ. A tak len prikladám spomienku spred piatich rokov, lebo to nie je taká dlhá doba, aby sme na pravdu zabudli, vietor čias nám vtedy privial
https://www.teraz.sk/zahranicie/ukrajinsky-pluk-azov-sa-brani-proti-za/425783-clanok.html
list podpísaný 40 členmi Snemovne reprezentantov USA z Demokratickej strany, v ktorom žiadajú ministerstvo zahraničných vecí o zaradenie Azova na americký zoznam zahraničných teroristických organizácií (FTO). Žiadajú, aby im rezort odpovedal do 4. novembra 2019.
A tu to vyjadrili ešte jasnejšie
Sněmovna reprezentantů schválila dodatek k zákonu o zahraniční vojenské pomoci, v němž zakazuje americkým instruktorům výcvik příslušníků ukrajinského dobrovolnického praporu Azov a blokuje dodávky mobilních protiletadlových raket na Ukrajinu. Příslušníci praporu Azov jsou v dodatku označeni za neonacisty a rasisty. Iniciátor dodatku John Conyers se při předkládání svého návrhu podle Hlasu Ameriky odvolal na informace západního tisku, podle nichž vyznává tisícovka příslušníků praporu Azov „otevřeně neonacistické názory“. Bojový prapor Azov nese vyobrazení symbolu hitlerovské divize SS Das Reich, příslušníci praporu propagují teze o převaze bílé rasy a autokratické diktatuře.
A fašistické vyčínanie Ukrajincov v 2. svetovej vojne má tiež historické korene
aj s fotodokumentáciou.
Iste, boli Ukrajinci, ktorí bojovali v Červenej armáde s Rusmi za našu slobodu, a spomienka s úctou a vďakou patrí aj im.
Ale tí by sa veru hanbili za Azov, povedzme si pravdu na rovinu.
Ľudstvo trpelo už v dvoch svetových vojnách. Nedovoľme, aby tu kadejaké nenažranci po moci spôsobili tretiu svetovú vojnu.
Pieseň Ech, dorogi mám v srdci hlboko.
Desivý obraz vojny pripomína, aby sme bdeli.
S úctou tým, ktorí položili životy za mier
https://www.youtube.com/watch?v=tMRGWNY3Dvo
Elena
P.S.:
Kedysi som v blogu spomenula, že to bola aj uspávanka môjho syna – spievala mu ju už pred narodením. Maroško, táto pieseň nás navždy spája…
Má to veľký význam lebo účastníci tých čias ... ...
Aký význam má vlastne ešte aj v deň ukončenia... ...
Článok plný demagógie a falošného mieru.... ...
Celá debata | RSS tejto debaty