Neticho 10. – Prevencia proti ľudskému zlu. . .

Potrebujeme prevenciu proti ľudskému zlu – povedal svojho času Zelina pri úvahe o tom, že máme kopy skvelých odborníkov a kopy skvelých odborných programov, tak prečo nám pribúda problémového správania.

A prezradím vám, že prácu, v ktorej sme uvažovali presne o tom, sme kedysi s mojim najstarším dieťaťom na jednu medzinárodnú konferenciu napísali. Zamysleli sme sa nad tým, či vôbec majú pomáhajúce profesie správne zadefinovaného klienta, a kto by ním mal reálne byť – či problémovo konajúce dieťa, či jeho rodina, či spoločnosť ako taká, alebo kto vlastne.

Nad otázkou prevencie proti ľudskému zlu si lámem občas hlavu dodnes. Lebo ľudské zlo je hodne široká a vysoko aktuálna téma.

 

Ľudské zlo pre mňa nie sú len teroristi a vojny a vrahovia. Tam vieme zrejme všetci jasne pomenovať, že to je zlo. Ale je rozsiahle územie ľudského zla, ktoré nie je jasne varovne vysvietené – a tak mnohí nevidia, že tam zlo sídli. Prehliadame to,  aj keď také činy mnohí ako zlo chápeme, tak mu len prizeráme.

Je ale azda v poriadku prizerať sa po dlhý čas agresívnemu konaniu asociálneho výrastka, ktoré si konečne v Trnave aj polícia všimla – ako to uvádza článok v linku

https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/730795-trnavu-terorizoval-15-rocny-mladik-utocil-aj-na-deti-ludi-bil-do-hlavy/

Mlátil ľudí – ibaže verí niekto z vás tomu, že dajaký rok a pol basy, na ktorú sa mu vyskladáme na úkor našej životnej úrovne, takéhoto darebáka zmení na slušného človeka, ktorý rešpektuje zákony, živí sa poctivou prácou a má úctu k ostatným ľuďom?

Mohli by sme si bagatelizujúco – aj keď pravdivo – povedať, že asociáli v asociálnom prostredí skrátka dávajú svojim deťom takéto sociálne vzory, takže sa nemáme čo čudovať. A tak sa prizeráme tomu, ako tento štát evidentne problémovo sa správajúcim ľuďom v problémovom prostredí umožní deti plodiť a problémovo vychovávať, takže majú problémové správanie už od útleho veku. Ja som presvedčená, že touto nečinnosťou štát porušuje aj práva tých detí.

 

A je azda normálne správanie vysokoškoláka, ktorý sa vyhrážal streľbou?  Článok v linku píše o superrýchlom rozsudku

https://www.teraz.sk/spravy/policia-student-sa-vyhrazal-na-soci/836419-clanok.html

ale bez uvedenia trestu, takže zrejme len podmienku dostal. Ibaže aj keby ho zavreli, koľko rokov basy potrebuje človek na to, aby si uvedomil, že takýmto správaním devastuje iných ľudí a bolo mu to úprimne ľúto?

Páchateľ by mal podľa mňa byť aj s fotkou a menom v článku zverejnený, namiesto toho utajili ešte aj vysokú školu, na ktorej študoval. Aj keď ho zrejme aj zo školy vylúčia, však niekam pracovať pôjde – tak kde sa môžeme tešiť na tento poklad národa? Bagatelizovať by sme zasa mohli, že sa chcel hlúpo predviesť a nedomyslel následky.

Ale napriek bagatelizujúcim tendenciám v oboch spomenutých prípadoch vieme, že vonkoncom nešlo o dobré správanie.

 

Zlo ale preniká do našich životov oveľa hlbšie – a podaktorí to pokladajú za územie, kde sa nič zlé nedeje. Je to pre nich jednoducho normálne, ibaže bohužiaľ len preto, že ich morálne hranice sú zvrátené.

Sú ľudia, pri ktorých len prosím Zámer sveta, aby taký človek nikdy nemal deti, lebo stačí jeden nepodarený originál,  a netreba  vyrábať jeho ďalšie kopie. Ako ten, kto dostrieľal medveďa a nechal ho trpieť

https://www.hlavnydennik.sk/2024/11/15/pobureni-ochranari-postreleneho-medveda-nechali-pri-ceste#google_vignette

No čo na to povedať?  Bodaj by bola jeho matka radšej potratila, ako takúto zrúdu nám na krk vychovať. Sú ľudia, ktorí majú ľudskú vonkajšiu podobu, ale tam to ľudské zrejme bohužiaľ končí.

A po reakcii Huliaka v tom článku dodávam, že skutočne tí, ktorí ste volili SNS, by ste sa mali hlboko zamyslieť  nad hodnotami, ktoré ste chceli voliť a nad hodnotami, ktoré títo ľudia predstavujú.

 

A vrátim sa ešte k tomu prvému prípadu. Toho, ktorý ju napadol, namiesto za ťažké ublíženie na zdraví stíhajú za výtržníctvo, pritom dokonca ide preukázane o opakované napádanie ľudí z jeho strany.  

A pozrite sa – nijaká náprava správania u tej asociálnej skupiny nenastala, ani aspoň strach pred políciou  – nič – tento štát nám tu vykrmuje z našich daní ľudí, ktorí ho absolútne nerešpektujú a nie sú spôsobilí žiť v normálnej spoločnosti. Vyhrážajú sa redaktorke spokojne ďalej

https://www.trnavak.sk/clanky/3673/kovesova-dostava-vyhrazky-aj-v-nemocnici-chystaju-na-nu-zbrane-toto-odkazuje-zlocincom

Polícia nám pred pár dňami tvrdila, že nijaké problémy tam neeviduje – hoci podľa toho článku v linku

Situácia v Trnave je v časti Farárske mimoriadne kritická. Násilnícka skupina šikanuje miestnych obyvateľov, ktorí pre strach nevychádzajú z domu. Niektorí si museli okolo domov postaviť múrové oplotenie. Ani to sa nezaobišlo bez konfliktov, preto tam počas stavieb musela hliadkovať polícia.

Však to je niečo nenormálne, kam sme došli, ľudia – aby nás pred asociálmi musela polícia strážiť, ak si staviame plot okolo vlastného domu. Tá istá polícia, ktorá ani len netuší, že by tam niečo tí darebáci mohli vystrájať…

Všimnite si tiež, že ani jediného z tých lumpov nestíhajú pre nedovolené ozbrojovanie, hoci evidentne zbraň na videjku redaktorka zachytila.

A navyše, aj sa zbraňou vyhrážajú

https://www.topky.sk/cl/100313/1859463/Nebojacnej-markizacke-Kovesovej-sa-vyhrazaju–Strelim-ta-do-hlavy-a-nikdy-ta-nenajdu-

V článku sú zverejnené aj vyhrážky priamo – s drogami podľa vlastných vyjadrení evidentne kšeftujú. 

Takže ako tomu máme rozumieť – kšeftujú s drogami, priznávajú to spokojne – a nič sa nedeje? Kto ich kryje? Však nech nám policajti prezradia, na koľko nás vyšiel pobyt dotyčného lumpa po krimináloch – ako sám píše, sedí po celý život – a živenie jeho famílie namiesto neho? My sa máme uskromňovať, živoriť, robiť čoraz dlhšie a skladať sa na živobytie takejto agresívnej  asociálnej čvarge?

Toto je skrátka solidárny systém postavený na hlavu.

Pokladám za zlo aj to, že prehliadame takéto darebáčiny a mlčíme.

 

A kopa zla je zlo všedného dna. Také tie darebáčiny, ktoré podaktorí ani nepokladáme za darebáčiny – ako vypisovanie si so ženatými chlapmi, či okrádanie kadekoho neúmernými cenami v rámci „podnikania“.  Dlho by sme mohli tieto darebáčiny popisovať. Ich podstatou je, že nimi konkrétnym ľuďom ubližujú a že nám ostatným berú dôveru v ľudí, v čestnosť a dobro.

Ak hovoríme o prevencii zla – nuž cesta je len jediná, že ak robia lumpi zle niekomu, nebudeme  sa mlčky prizerať a dáme im jasne najavo, tu to trpieť nebudeme. Pokojne môžu ísť inam, kde im toto správanie tolerovať budú – trebárs aj do Indie.

Že budeme vytrhávať aj jeho maličké korienky, pomenovávať rôzne formy ľudského zla, a hovoriť o nich otvorene.

Že túto odvahu nájdeme v sebe každý z nás a spoločne vytvoríme hrádzu zlu.

 

Elena

 

P.S.: Jedno je isté – ak vláda bude dokonca aj legislatívne zmierňovať tresty za kadejaké darebáčiny, o to viac budú musieť ľudia sami stavať hrádzu zlu…

 

K diskusii kaplioskop  A tí policajti, ktorí klamali  že o nijakých problémoch v tej lokalite netušia, sú symbolom čoho?

 

No teda 10. – Ako Boris Kollár o trinástych dôchodkoch pohovoril

05.04.2026

Vždy sa nájdu Eskimáci, ktorí vypracujú pre obyvateľov Konga smernice ako sa uchrániť v čase najväčších horúčav – ako to trefne Stanislaw Jerzy Lec kedysi povedal. Nuž a tak sa nemôžeme čudovať, že do vylepšovania nášho dôchodkového systému sa pustil Boris Kollár. Vykladá vo svojom videjku ako treba tie trináste dôchodky adresne dať, lebo tým naša [...]

No teda 9. – Pár pravdivých slov o boji za kultúru

03.04.2026

Bojovníci za slovenskú kultúru? Nuž, stalo sa zlým zvykom, že sa nám tu podaktorí tvária ako elita národa. Nejdeme rozoberať ich osobný život a morálne hodnoty, činy a výčiny, pozrime sa len na pár informácií. Správa o nespokojnosti s rušením trojročných zmluv hovorí o ich podaní na Generálnu prokuratúru SR [...]

No teda 8. – Najlepších kamarátov meniť netreba. . .

03.04.2026

Veru, donedávna som hovorila, že môj najlepší kamarát je google. Potom som sa začala kamarátiť s AI. Obrázky s ňou ma bavia, čože o to. I vyhľadávanie informácií s ňou môže byť v istom smere zaujímavé. Má to ale hranice. V jedno pekné popoludnie som sa rozhodla vyskúšať akým spôsobom pracuje AI – a to pomocou nášho rodokmeňa. Ten moje deti až do 17. [...]

zelenskyj

Kyjev ponúkol Moskve energetické prímerie, návrh odovzdali Američania

06.04.2026 21:39

Ukrajinský prezident už skôr uviedol, že Ukrajina je pripravená pristúpiť na prímerie počas veľkonočných sviatkov, prípadne k energetickému prímeriu.

Robert Fico

Fico: Bojujeme za sprevádzkovanie Družby. USA strácajú kontrolu nad vojnou v Iráne a situácia s ropou a plynom sa naďalej zhoršuje

06.04.2026 21:28

Premiér si pripomenie boj proti fašizmu v Bratislave, Dachau aj v Moskve.

Trump US Iran

Irán môžeme zničiť počas jedinej noci, hrozí Trump. Podľa Hegsetha čaká krajinu najhoršie bombardovanie od začiatku vojny

06.04.2026 20:25, aktualizované: 22:05

Prezident USA tiež informoval, že na záchrane posádky zostrelenej stíhačky sa podieľalo vyše 170 lietadiel.

Srbsko Maďarsko plynovod výbušniny nález Kanjiža

Šéf srbskej plynárenskej spoločnosti Srbijagas: Cieľom výbušnín v Kanjiži bolo zanechať Maďarsko a Slovensko bez plynu

06.04.2026 19:30

Srbský prezident Aleksandar Vučič v nedeľu oznámil, že armáda a polícia našli výbušniny „niekoľko stoviek metrov“ od plynovodu vedúceho do Maďarska.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,371
Celková čítanosť: 11798753x
Priemerná čítanosť článkov: 3500x

Kategórie

Archív