Vyjadrenie sociológa som v podkaste počúvala
Nedôveru Slovákov sa snažil redaktor spájať s našou nekompetentnosťou. Ja by som ju spojila s našou zlou skúsenosťou.
Dôvera je kľúčovou témou. Vo vzťahu medzi dvomi ľuďmi, aj v spoločnosti.
Vo vzťahu mám hranicu jasnú – „musíš sa správať dôveryhodne, aby som ťa mohla nasledovať“.
A v spoločnosti to platí tiež – ako môžeme ochotne tvoriť zmysluplné spoločenstvo s ľuďmi, ktorí sa snažia iba ťažiť na náš úkor a využiť nás, ako sa len dá?
Sociológ Vašečka poukazuje, ako sa v našej spoločnosti rozbieha anómia. Nuž, vôbec sa tomu nečudujem, lebo klamárov a lumpov sme zažili na ceste za lepšou budúcnosťou až-až.
Sociológ vykladá, ako sa nemusíme cítiť ohrození LGBT, migrantmi, Európskou úniou. Ibaže ak sa pozrieme realisticky, nefunguje v tejto spoločnosti, že ak sa budem správať čestne a zákonne, poctivo pracovať a žiť, tak sa budem mať čoraz lepšie. V podstate sa stáva čestnosť a zodpovednosť nevýhodou – lebo kopa špekulantov a lumpov ba ťaží zo solidárneho systému. Štát tu zlyháva dlhodobo – a ako som napísala aj minule, neplní si voči nám svoje základné povinnosti.
Smutná vizitka je to – lebo napríklad na Ukrajincov, migrantov a aj ľudí dlhodobo nepracujúcich má tento štát odkiaľ dávať bez mihnutia oka.
Pozrime sa na to pravdivo – štát by mal plniť svoje povinnosti v plnom rozsahu voči občanom plniacim si povinnosti voči nemu zodpovedne. Jeho prioritou by malo byť zaistiť kvalitné služby za to, čo si občania platia. Mal by ľuďom platiacim si sociálne a zdravotné poistenie v plnej miere zaistiť slušné dôchodky a zdravotnú starostlivosť. To by malo byť jeho prioritou, a až z toho, čo mu po naplnení týchto jeho záväzkov zvýši, by mal potom deliť ďalej. Ibaže namiesto toho sa tento štát správa ako prachsprostý zlodej – vykladá ako nemá dosť na dôchodky, a predlžuje vek odchodu do dôchodku, pričom aj znižuje dôchodky – to všetko tým poctivo pracujúcim.
Veď nech nám nejaký ekonóm verejne zráta, o koľko bola týmto štátom okradnutá pracujúca žena oproti žene spred pár rokov v porovnateľnej situácii. Žena, ktorá vychovala tri a viac detí mohla ísť do dôchodku v 53 rokoch, Predlženie povinnosti pracovať o bezmála desať rokov znamená kopu peňazí odvedených navyše, a pritom za tých bezmála desať rokov nedostáva dôchodok. Tento štát ju teda oberá dvomi spôsobmi, a je to veru slušná suma, o ktorú ju tento štát obral. A rovnako štát v dôchodkovom systéme okráda ľudí vzdelaných – do možnosti ísť do dôchodku po 40 odpracovaných rokoch sa neráta absolvovanie strednej školy ani vysokej školy. Takže nevzdelaná žena rodiaca a rodiaca bez odpracovania čo i len jedného roku môže pohodlne „vydôchodkovať“ už v 58 rokoch, na rozdiel od matky poctivo pracujúcej a vzdelanej.
Takisto nie je v poriadku, ak v poistnom systéme štát zvýhodnil špekulantov – ako to bolo v situácii, kedy dal dôchodky podstatne vyššie ako nimi z ich odvodov zaplatené zásluhové tým živnostníkom, ktorí platili iba minimálne odvody, Pomohol im zneužiť tých, ktorí poistné odvody čestne vkladajú.
Nehovoriac už o tom, ako mení štát spôsob výpočtu, aby z vyšších dôchodkov ubral. Ale odvody tým ľuďom nezníži – de facto ich teda len čoraz viac okráda.
Tento systém skrátka v dôchodkovom systéme okráda tých, ktorí poctivo robia a poctivo vkladajú.
Takisto štát vykladá, že nemá dosť na zdravotnú starostlivosť a máme si na ňu i priamo doplácať. Z našich poistných zdravotných odvodov si pritom pakujú vrecká akcionári súkromných zdravotných poisťovní, čo okrem nás a USA nikde vo svete nie je. Čakáme čoraz dlhšie na vyšetrenia. Platíme si zdravotné odvody a k tomu musíme priplácať kadejaké doplatky na lieky a zdravotnícke služby.
Dalo by sa o tom tiež písať dlho a hodne.
Podstatou problému je, že solidarita v spoločnosti, o ktorej sa toľko hovorí, musí byť vecou vzájomnej pomoci – a nie iba nekonečného a bezhraničného jednostranného dávania a ťaženia z tých zodpovedne sa správajúcich. je to lákavé a pohodlné tak vládnuť – že nech dajú a postarajú sa tí, ktorí konajú čestne. Lenže tí potom takúto spoločnosť nepotrebujú, lebo spoločnosť má byť súbor rovnocenných jedincov – a nie pijavíc a dojných kráv.
Ako môžete veriť niekomu, kto sa voči vám správa nečestne a bezohľadne, snaží sa vás iba zneužiť?!!!
Jednoducho, ak má byť v spoločnosti dôvera, potom spoločnosť musí pristupovať čestne a nie zneužívajúco ku zodpovedne sa správajúcim členom.
Elena
K diskusii milan1 Nečakala som, že niekedy má Tvoj diskusný príspevok poteší. Ale stalo sa. Pravdou je, že miera solidarity musí byť únosná. A tu to už dávno prekročilo neúnosnú hranicu – oplatí sa tu byť nečestne konajúcim a iba berúcim. To je zlé pre dôveru v spoločnosti, aj pre spoločnosť ako takú…
Ty si si nešimla, koľkokrat sa odvolavam na... ...
Predsa mala byť v komunizme :) ...
A kde je spravodlivosť? ...
Neuveriteľné - kedy to došlo tebe? A naviac si... ...
Ak mám povedať svoj osobný názor, ani autorka... ...
Celá debata | RSS tejto debaty