Spustili tí, ktorí sa nezmierili s reálnou prehrou vo voľbách štvavú kampaň proti novému ministrovi vnútra. Čo si to len dovolil ten Šutaj Eštok odvolávať Hamrana z funkcie policajného prezidenta tri dni pred odchodom do civilu?
Priznám sa, hoci nemám o Hamranovi dobrú mienku, aj ja som si súcitne povedala, že to veru mohol nechať tak tie tri dni a neodvolávať ani nepreveľovať Hamrana.
Ibaže pravda sa vždy skôr či neskôr ukáže – a tak i teraz jej somárske uši vykukli.
Nejde o to, že do konca mesiaca toho 26. 10. neboli už len tri dni, ako by možno podotkli tí, ktorí majú matematiku radšej ako ja a taký detail neprehliadnu.
Ide o to, že Hamran odchod iba plánoval – zrejme že raz, ako ja plánujem stavbu fontány so svetielkami – lebo z funkcie vonkoncom neodchádzal, že si nijakú žiadosť ohľadne odchodu do civlu doteraz ani nepodal. Takže keby si ju hneď aj teraz podal, musela by mu plynúť dvojmesačná lehota a on by sa musel zaradiť do pracovného procesu na novom mieste, alebo „byť náhle ochorený“ po celé dva mesiace.
Nuž, v tomto svetle vyzerajú kroky nového ministra vnútra úplne inak, všakže?
Alebo ako píše článok v linku, využil by covolenku na zvýšenie výsluhového dôchodku. A pozrite toto vyjadrenieprevzaté z fb Za právny štát
https://www.facebook.com/zapravnystat?locale=sk_SK
Pravda o zmenách v polícii a o (ne)plánovanom odchode Štefana Hamrana
JUDr. Martin Ribár – predseda OZ ZA DEMOKRACIU A PRÁVNY ŠTÁT
Prvé kroky nového ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka zožali v posledných dňoch veľkú mediálnu pozornosť a aj kritiku. Je však táto kritika oprávnená? Pozrime sa na fakty…
. Prečo nový minister vnútra odvolal Štefana Hamrana, keď mal o 3 dni odísť sám
Štefan Hamran hovoril posledné týždne o tom, že si podal žiadosť do civilu ku koncu októbra a opúšťa nielen kreslo policajného prezidenta, ale aj policajný zbor. Kroky nového ministra, ktorý ho len 3 dni pred jeho plánovaným odchodom odvolal z funkcie tak vyvolali rozpaky. „Veď predsa by o pár dni odišiel aj sám!“ znelo z úst kritikov.
Pravdou však je, že Štefan Hamran túto žiadosť na ministerstve nepodal, hoci to verejne vyhlasoval, uviedol nový minister vnútra Šutaj Eštok. Žiadosť podaná teda nebola. Prečo? Podľa zdrojov zo samotného ministerstva vnútra sa Hamran vyjadroval v tom duchu, že si chce do konca roka vyčerpať dovolenku, aby sa mu tento čas zarátal do výsluhového dôchodku… Z toho vyplýva, že kroky ministra boli logické a čakať do konca roka len preto, aby Hamran v policajnom dôchodku dostal viac peňazí, nedávalo zmysel.
. Mohol nový minister vnútra odvolať policajtov, ktorí získali ochranu
Minister postavil mimo službu aj vyšetrovateľov NAKA a operatívnych pracovníkov „našich chlapcov“, ktorí boli podľa medializovaných informácií pod ochranou Úradu pre ochranu oznamovateľov. V médiách sa v súvislosti s jeho krokmi hovorilo, že konal nezákonne, keďže o zmenách tento úrad neinformoval.
Hoci dnes všetci spomínajú zákon, ktorý im takúto ochranu za bežných okolností poskytuje, v minulosti sa zabudlo na iný zákon… Na zákon o štátnej službe. Ten hovorí, že v prípade, ak je policajt obvinený, zo zákona musí byť dočasne pozbavený výkonu štátnej služby.
Štefan Hamran tak v minulosti nespravil, nakoľko obvinenie vyšetrovateľov NAKA považoval za nedôvodné. Nech ho vnímal akokoľvek, zákon jasne hovorí, že k postaveniu mimo služby dôjsť MUSÍ. O výnimkách sa v zákone nedočítame.
V prvom rade teda zákon porušil Štefan Hamran, keďže ho úplne odignoroval. Nový minister tak po príchode do svojej funkcie nemal na výber, nakoľko by nepostavením vyšetrovateľov mimo služby sám porušoval zákon.
Ich postavením mimo služby bol len napravený nezákonný postup Hamrana v minulosti. Situácia je tak hneď jasnejšia a nie taká jednostranná, ako sa to niektorí snažili vykresliť. Otázkou ostáva, a verím, že sa na to niekto v budúcnosti pozrie, či vôbec policajti mohli z povahy svojej funkcie získať status chránených oznamovateľov. Javí sa totiž, že išlo o účelový krok.
Veď si len skúsme predstaviť, čo by sa stalo, ak by takýto status získal napríklad taký minister XY, či vysokí štátni funkcionári XX a YY. Namiesto písmeniek si napríklad dosaďte mená funkcionárov, s ktorými krokmi ste v minulosti nesúhlasili. Takáto predstava sa vám asi nepáči. Aj preto je potrebné apelovať na dodržiavanie zákonov a netolerovať zneužívanie štátnych orgánov na zabetónovanie sa vo funkciách.
Takže tak.
Dobre sa pozrite, kto vám tu v tej veci klamal a zavádzal vás.
Prečo len mám pocit, že na rozdiel od nás, bežných občanov, toto dobre vedeli tí naši drahí neúspešní liberáli, ktorí tu na nového ministra a jeho počin kydali. Pracovné metóda klamstvo, spôsob práce – nezastavím sa pred nijakou špinavosťou, lebo účel svätí prostriedky…
Zrejme im nedochádza jedna vec – že čím viac špinavostí urobia, tým väčší výdych úľavy od občanov, že sa im nepodarilo vo voľbách vyhrať.
Elena
K diskusii Nárok na dovolenku sa dá preplatiť, samozrejme, ak niekto PODÁ źiadosť o odchod. Zavádzali nás, že mal odchod doriešený a v tej situácii mu to nový minister spravil, ale pravda bola inde. Ako vidíte z vyjadrenia JUDr. Ribára, aj o čurillovcoch je ten príbeh iný, ako nám niektorí podávajú…
„Ja som mal podanú žiadosť, na základe ktorej... ...
Zákon o štátnej službe hovorí jednoznačne ...... ...
Tak teda: Podal si žiadosť, alebo nepodal ?... ...
Ale pani Elenka, toto už je čo za jednoduchosť... ...
... myslíš, že policajti sa riadila Zákonníkom... ...
Celá debata | RSS tejto debaty