Založ si blog

Príbehovanie 11. – Sú chvíle. . .

Každý z nás pozná straty.

Bolí nás smrť blízkych,  zrazu ich tu niet. Narážame na všetky tie každodenné prepojenia, také samozrejmé  – a zrazu také zbytočné. Stratou blízkeho sa mení náš dovtedy známy svet, už navždy sa mení.

Sú chvíle, kedy nás bolesť zo straty zasiahne tak silne, že prestávame myslieť, cítiť aj  kráčať. Stojíme na mieste, prestávame dýchať a čas sa neuveriteľne spomaľuje, akoby prestal plynuť. Ten pocit neskutočna sa objavuje zrejme pri každej strate, no akosi ľahšie sa vyrovnávame so stratou blízkeho, ktorý prežil dlhý život. U dieťaťa máme pocit intenzívnej straty – a zároveň hlbokej ľútosti, akoby ho ktosi okradol o veľkú časť jeho života. A nás o spoločný kus cesty s ním. Život mi ale pomohol pochopiť, že nemá význam porovnávať bolesť menšiu a väčšiu, je jednoducho bolesť. Myslím, že práve vďaka stratám a s nimi spojenej hlbokej bolesti začíname lepšie chápať aj cudziu bolesť a stratu, lebo už vieme presne o čom to je.

Tak či onak, či zomrel rodič alebo dieťa, či ktokoľvek iný, koho nesieme v srdci, naši blízki nám chýbajú. Premietame si v duchu nenaplnené predstavy a plány, čo všetko sme spolu ešte mohli zažiť – a jatríme si tým rany. V jednej chvíli si uvedomíme, ako popri všetkej tej bolesti nesieme v sebe aj dary  – to všetko, čo nám naši blízki zanechali ako posolstvo, čo nám pomohli pochopiť, akými ľuďmi nám pomohli sa stať.

A tak sa začneme na tieto dni, kedy si ich pripomíname intenzívnejšie ako po iné dni, aj tak formálne, dívať inak. S vďakou. Lebo boli. Lebo sme s nimi mohli prejsť kus cesty. To je vzácny dar.

 

Všechsvätých je aj pre mňa spomienkou na blízkych. Na to ako sme na nich spomínali spolu – stará mama v dlhom čiernom kabáte kráčala so mnou podvečerom cintorínom zaliatym stovkami svetiel. Vynorí sa mi jej láskavý tichý hlas a tá obrovská energia lásky, ktorú som tam už ako dieťa vnímala. Moju starú mamu volali pre jej láskavosť dobrou vílou, naučila ma ceniť si láskavé skutky.

Všechsvätých dnes sú pre mňa aj o sile rodu, o ťažkej ceste známych či neznámych predkov, ktorú museli prejsť, aby sme tu teraz boli my. O úcte, s ktorou na nich spomíname. A o hrdosti na svoj rod, ktorého stopy sa tiahnu v čase do diaľky.

 

Sú chvíle, kedy pre našich blízkych, ktorí zomreli, žiaria do tmy sviečky. Ale i tak najjasnejšie svetlo – svetlo lásky – pre nich žiari v našich srdciach….

 

Elena

 

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 7. – Medzinárodný deň obetí zločinu. . .

22.02.2024

Výročie vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice sme si opäť pripomenuli, ako ukazuje link https://tvnoviny.sk/domace/clanok/881717-objednavatel-stale-nepyka-zhrnutie-toho-co-sa-udialo-za-sest-rokov-od-vrazdy-jana-kuciaka?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0JfPkePBeV-BQRu_HC5ySS5uj2vD71uTHiV6AJwjwdSM9D0DFBJRNPcUA#Echobox=1708534015 Čas plynie, a ja akosi nie som [...]

tibor gašpar

Gašpar: Ak sa NATO nezmení na útočnú alianciu, budeme ju plne podporovať

25.02.2024 12:34

Podľa Gašpara je deklarovaná snaha vlády vynaložiť na obranu dve percentá HDP.

Volodymyr Zelenskyj, Olaf Scholz

Zostáva vám len pár hodín, predpovedali v Berlíne porážku Kyjeva. Prečo Nemci váhali s pomocou Ukrajine?

25.02.2024 12:00

Podporovať Ukrajinu, ale neprovokovať Putina. Proruská politika Berlína sa skončila fiaskom, no Berlín stále nepomáha tak, ako by mohol.

Oleksandr Syrskyj

Syrskyj navštívil veliteľstvo neďaleko frontu. Situácia je ťažká, Rusi neustále útočia, potvrdil

25.02.2024 11:37

Ukrajinskí vojaci sa sťažujú hlavne na nedostatok delostreleckej munície a munície do protileteckých zbraní.

Anka, Donovaly

So snehom je to cez prázdniny bieda. Napriek extrémnemu teplu si však stále môžete zalyžovať

25.02.2024 11:30

Na upršaných Donovaloch sme na kopci stretli len hŕstku ľudí – tamojšie stredisko je napriek súčasným podmienkam stále otvorené. Zimné radovánky však naďalej ponúkajú aj Oščadnica či Jasná.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,824
Celková čítanosť: 8851837x
Priemerná čítanosť článkov: 3135x

Kategórie