Ako som uviedla na mojom blogu v článku Dárešek, personálne normatívy stanovené vyhláškou ministerstva zdravotníctva na oddeleniach niektorých zdravotníckych zariadení v SR nie sú dodržiavané. Pritom predsedníčka Asociácie sestier a pacientov mediálne upozorňuje, že situácia závažne ohrozuje sestry i pacientov. Tá pani to predsa nevyhlásila na základe svojej bujnej fantázie, ale z podkladov realizovaného rozsiahleho prieskumu v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku. Poslala som preto vo veci list ministrovi zdravotníctva SR (v článku Dárešek z 22.12.2014 je list v plnom znení).
Teda, mne keby prišiel taký list, tak konať začnem, ak by som chcela zostať ministrom a mať funkčný rezort. Určite by som sa skontaktovala oficiálne s tou asociáciou a zaujímala sa o ich prieskum, aby som mohla vo veci konať (aj tak je prinajmenšom zvláštne, ak prieskumom takéto veci zistím a ministrovi ich neoznámim). Veď ide o bezpečnosť sestier a pacientov, aj o podozrenie z podvodného nadobúdania a prideľovania ISO kvality.
Položme si k veci pár otázok.
- Ako koná vo veci na základe môjho podnetu pán minister?
Správne tušíte, nijako. Podľa odpovede v každom kalendárnom roku na základe plánu kontrolnej a dozornej činnosti vykonáva ministerstvo kontroly vo vybraných zdravotníckych zariadeniach, zamerané na dodržiavanie personálnych normatívov. Predstavte si, doteraz nezistili žiadne nedostatky. Nuž, museli tie zariadenia na kontrolu skutočne dobre vyberať, nie???!
Takže, pán minister, nedá sa zbaviť zodpovednosti uvedením skutočnosti do listu, že okrem ministerstva môžu kontrolu dodržiavania personálnych normatívov vykonávať aj samosprávne kraje. Mne je táto skutočnosť dávno známa, pretože porušenie normatívov zistil samosprávny kraj na základe môjho podnetu i v prípade usmrtenia môjho syna Maroška.
Vám by však, pán minister, malo byť známe, že ministerstvo každého rezortu musí byť v štáte dostatočne kompetetívnym orgánom, zastrešujúcim organizačnú a riadiacu činnosť, aj s ňou úzko spojené kontrolné mechanizmy. A v zmysle toho by ste mali aj konať, prinajmenšom na základe podnetu. Ten ste odo mňa dostali. Pán minister, spomenutý prieskum uvádza, že dokonca nám zomierajú ľudia, ktorí by zomierať nemuseli. To je mimoriadne závažný fakt, podľa môjho názoru táto situácia môže napĺňať až skutkovú podstatu trestného činu verejného ohrozenia.
Ak naozaj chcete riadiť rezort zdravotníctva v SR v prospech občanov, tak v súčinnosti so samosprávnymi krajmi bezodkladne vykonajte kontrolu dodržiavania personálnych normatívov vo všetkých zdravotníckych zariadeniach v SR, a to na všetkých ich oddeleniach.
- Čo môžeme pre zlepšenie situácie spraviť my ostatní, ktorí nie sme ministrami zdravotníctva SR?
Možností je dosť.
Ľudia, tí ktorí čítate môj blog a chcete, aby sa situácia v slovenskom zdravotníctve zmenila k lepšiemu – napíšte na svoj samosprávny kraj žiadosť – hoci aj mailom – v tomto znení:
Týmto žiadam samosprávny kraj bezodkladne realizovať kontrolu vo všetkých zdravotníckych zariadeniach kraja, či personálne normatívy stanovené vyhláškou ministerstva zdravotníctva sú na všetkých oddeleniach zdravotníckych zariadení dodržiavané. Nedodržiavanie personálnych normatívov znamená ohrozenie pre pacientov aj pre sestry, pričom na základe prieskumu Asociácie sestier a pacientov dochádza v niektorých slovenských zdravotníckych zariadeniach ku porušovaniu legislatívy v tomto smere (informáciu uviedol denník Pravda, 1.12.2014, podľa prieskumu Asociácie sestier a pacientov).
Žiadam byť písomne vyrozumený o začiatku tejto kontroly, ako aj o výsledku tejto kontroly po jej ukončení v lehote do 30 dní.
Uveďte do záveru listu svoje meno, priezvisko a adresu.
Všetkým, ktorí nájdete odvahu a energiu spraviť tento krok pre zlepšenie situácie v zdravotníctve, dopredu ďakujem.
- Čo môžu pre zlepšenie situácie vo veci spraviť zdravotné sestry?
Porušovanie personálnych normatívov je porušením zákona 578/2004 Z. z. aj sprievodnej vyhlášky.
Škodí pacientom, pretože nedostávajú niekedy aj pre záchranu života potrebnú zdravotnú starostlivosť a zomierajú.
Škodí však aj sestrám – a to trojnásobne
- jednak ohrozuje zdravie ich samotných v dôsledku prečerpania síl, preťaženia, chronickej únavy,
- jednak ich vystavuje riziku poskytnutia zlej starostlivosti, čo prináša nielen problémy spojené s možným trestným stíhaním, ale u slušného človeka aj s hlasom vlastného svedomia, pocitmi viny,
- a samozrejme, kontrola dodržiavania personálnych normatívov donúti zamestnávateľa, aby si sestry začal viac vážiť, pretože „bez nich to nepôjde“. Práve minimálne personálne normatívy sú cestou, ako sa môžu zdravotné sestry i v súkromných zariadeniach reálne dostať k zvýšeniu platov.
Takže zdravotné sestry, posielajte pánovi ministrovi aj anonymné podnety na kontrolu nedodržiavania personálnych normatívov. A zároveň ich posielajte na svoj samosprávny kraj (VUC), aby sa vo veci naozaj konalo – list môže byť v takomto znení:
Týmto žiadam samosprávny kraj bezodkladne realizovať kontrolu v zdravotníckom zariadení kraja…(názov zariadenia), či personálne normatívy stanovené vyhláškou ministerstva zdravotníctva sú na všetkých oddeleniach zdravotníckeho zariadenia dodržiavané (resp. uveďte konkrétne, že nie sú dodržiavané personálne normatívy na tom a tom oddelení).
- A čo ISO kvality?
Spomenutý prieskum Asociácie sestier a pacientov (informáciu uviedol denník Pravda, 1.12.2014, podľa prieskumu Asociácie sestier a pacientov) zároveň ukázal, že napriek nedodržiavaniu personálnych normatívov zdravotnícke zariadenia majú prideľované ISO kvality. T. j. získavajú ISO kvality neopodstatnene.
ISO kvality predstavuje zrejme pre držiteľa nejaké výhody, inak by sa oň zdravotnícke zariadenia nesnažili. Takže pri získaní ISO kvality bez splnenia potrebných štandardov ide o neoprávnene získaný prospech (aj neoprávnene poskytnutý prospech inému formou spolupáchateľstva?!).
Tohto problému sa nemôže minister zbaviť tým, že mi napíše, že „MZ SR neurčuje pre poskytovateľov povinnosť zabezpečovať systém kvality v zmysle ISO normy a taktiež nemá kompetencie odoberať certifikáty“. Nemá azda ani minister zdravotníctva kompetencie či povinnosť nijako konať v prípade podozrenia na pochybné prideľovanie ISO kvality? Napríklad dať podnet orgánom činným v trestnom konaní, z titulu ministra v zmysle doručeného podnetu osloviť písomne tých, ktorí ISO kvality prideľujú? Respektíve dať podnet na zmenu legislatívy tak, aby sa s budúcnosti manipuláciám s prideľovaním ISO kvality zamedzilo?
Nuž, pri ISO kvality v tomto bode nateraz zastaňme. Je však jasné, že nie definitívne. Uvítam informácie vo veci od veci znalých na môj mail elenaistvanova@centrum.sk.
Predná Hora, 20.1.2015
Celá debata | RSS tejto debaty