DNES 58. – 0800 212 212 alias Tretí príbeh o morálke

Násilie voči ženám je trestný čin.

Ibaže spôsob, akým Slovenská republika rieši násilie voči ženám, je presne odrazom jej postoja ku akémukoľvek páchateľovi. V tomto štáte sa skrátka – ako som to už napísala v jednom z mojich predchádzajúcich blogov – oplatí byť páchateľom trestného činu.

Namiesto páchateľa z domu musí odísť do cudzieho prostredia obeť – týraná žena a často aj deti. Ocitnú sa tak vo vysoko stresovej situácii bez akýchkoľvek oporných mechanizmov – dôverne známeho prostredia, kamarátov, aj domova.

Mechanizmus riešenia veci by mal byť z môjho pohľadu úplne opačný – pri zistení násilia je potrebné bezodkladne transportovať a dlhodobejšie ponechať mimo pôvodného prostredia násilníka.

 

Práve v týchto prípadoch by bol namieste samosudca a agresor by mal bezodkladne získať od spoločnosti ako „darček“ povinný trojmesačný pobyt v zariadení s intenzívnym celodenným programom, v ktorom by samozrejme absolvoval odborný program na znižovanie impulzívnych či agresívnych reakcií, ale zároveň by si tento pobyt sám aj zaplatil – odpracoval. Bol by dostatok času na to, aby bola zrealizovaná nielen odborná diagnostika osobnosti páchateľa a súvisu jeho násilného správania, spúšťačov, ale mal by aj možnosť uvažovať o doterajšom spôsobe života s odstupom.

 

Zároveň by paralelne bezodkladne mala dostať komplexnú a intenzívnu odbornú pomoc aj týraná žena a deti. Zrejme by bolo vhodné vytvoriť nejaký fond, alebo mechanizmus finančnej pomoci, aby rodina po odchode agresora nebola v situácii, že nedokážu zaplatiť náklady za byt a podobne. V priebehu troch mesiacov by mala táto žena nájsť východisko, ktoré bude sama schopná prakticky realizovať. V prípade návratu agresora do rodiny späť by mala celá rodina pokračovať v odbornom programe pomoci ešte pol roka, aby sa predišlo opätovným ťažkostiam.

 

Signál, že správanie páchateľov nie je v poriadku, by však páchateľom mala dať predovšetkým spoločnosť. Celý mechanizmus, akým táto spoločnosť pristupuje k páchateľom, má pochybný morálny základ. Jednoducho musí platiť, že zlo má byť potrestané. A zlo má byť aj jasne označené v správaní páchateľa – aby tento pochopil, čo je v jeho skutkoch zlé a dokázal svoje správanie zmeniť, musí prijať vinu. T. j. uvedomiť si, priznať sám sebe i svojmu okoliu a spoločnosti, že urobil vec, ktorá nie je správna. Až tak sa môže následne odraziť k druhému kroku – rozhodnutiu takéto konanie neopakovať.

Skutočne nerozumiem tejto prehnane tolerantnej a z môjho pohľadu nesprávnej pozícii páchateľa v slovenskej spoločnosti. Doplácajú na ňu obete.

 

Agresivita sa veľmi často spája s pitím alkoholu. Ale pripomeňte mi, vo vzťahu ku represívnym opatreniam – viete o niekom, kto na Slovensku bol potrestaný napríklad za to, že podáva alkohol osobám podnapilým? Práve táto chorá tolerancia nielen k násiliu, ale aj ku jeho sprievodným javom, umožňuje bujnieť násiliu voči ženám v spoločnosti. Taktiež sa ožranom znovu a znovu skladáme na pseudorekreačné liečenia, namiesto toho, aby sme ich donútili prevziať za svoje správanie zodpovednosť a minimálne od tretej liečby si ju plne hradiť, ako je to aj vo vyspelých krjainách, kde existuje systém malusov a bonusov v zdravotnom poistení, zvýhodňujúci „tých zodpovedných“. U nás, žiaľ, stále platí systém, ktorý zvýhodňuje tých nezodpovedných.

 

P.S.:

Mimochodom, číslo 0800 212 212 je bezplatná linka pomoci, kam možno prípady týrania nahlasovať. Teraz to už viete.

 

 

E. K. I.    Predná Hora, 25.4.2015

Tu 5. – Dobré susedské vzťahy robia jasné hranice. . .

15.05.2025

Bratislavský príbeh pani Janky mi včera ráno dych vzal. Máme tie mačičky ako deti, napísala – teraz už nevie ako ďalej kvôli zlej susede. Deväťbytovka ako naša, povedala som si v prvej chvíli. Predsa však diametrálne odlišná – u nás v tichu hôr tichá bytovka, viacero bytov len rekreačných. Niektorí odídu ráno do práce, jedna suseda autom na nákup [...]

Tu 4. – Okabátení a ošálení. . .

13.05.2025

Iste poznáte ten starý vtip o okabátených a ošálených. Mne sa zdá, že sa stáva smutnou realitou čoraz viac v historke o kovide. Keď som v blogu https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2025/05/03/ostro-8-sav-ako-zazracny-recept-na-problem/ vzniesla výhradu ku SAV ako expertnej inštitúcii na skúmanie vakcín, to som ešte netušila, že za to i státisíce eur navyše budú chcieť. [...]

TU 3. – Slovenské zdravotníctvo je pyramídová hra. . .

13.05.2025

Vážne proces riadenia u nás niekto odborne nastavuje? Lebo zdravotníctvo u nás vyzerá už dlhodobo, akoby ho riadil šialenec – alebo neriadil nikto. Nelogické a nezmyselné kroky sa v ňom odohrávajú. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti ľuďom, ktorí do zdravotného systému nič nevkladali – Ukrajincom – je absurdné. Nakoľko potom môže fungovať [...]

Vajanského nábrežie, cyklopruhy, cyklotrasa, Matúš Vallo, Bratislava

Toto mesto nie je pre deti. Bratislava výrazne zaostáva v rebríčku, inšpirovať sa môže v inej európskej metropole

15.05.2025 16:25

Rebríček vychádza z oficiálnych údajov, ktoré zozbierala medzinárodná nezisková organizácia Clean Cities Campaign.

Handlová, vláda, fico, príchod

Vláda: Na výstavbu nemocnice v Prešove má ísť z plánu obnovy 195 miliónov eur

15.05.2025 16:23

Prinášame súhrn vládou prerokovaných návrhov.

heroín

V kauze najväčšej výrobni heroínu v strednej Európe padol verdikt, súd rozdal päticu trestov

15.05.2025 16:19

Podľa polície zariadenie produkovalo približne 30 000 až 100 000 priemerných jednorazových dávok.

šutaj eštok

Štát po minuloročnom omeškaní vydávania pasov vrátil poplatky za 20 000 žiadostí

15.05.2025 15:59

Oddelenia dokladov polície zaznamenali v tomto období zvýšený záujem o cestovné pasy a tak nedokázali dodržať lehoty ich doručenia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,147
Celková čítanosť: 10375807x
Priemerná čítanosť článkov: 3297x

Kategórie

Archív