Založ si blog

Tornádo 1. – Pán premiér Matovič, kto potrestá (ne)kompetentných?

Je mi strašná zima, mrznú mi ruky, napísalo mi moje najmladšie dieťa z  autobusu, ktorý vyrážal z Revúcej ešte o 14, 00 a mal na Prednej Hore byť o 15, 00 hod. Písala mi to o 17,30  od semaforov v Muráni.

Hej, v tejto chvíli som drak.

A tak kopem za ňu, aj za všetkých tých ľudí, ktorí mrzli niekoľko hodín v tých troch autobusoch, prvý z nich vyrážal o 14, 00, ďalšie o 15, 00 i o 17, 00 z Revúcej, smerujúcich na obchádzku národným parkom Muránska planina. Kopem za všetky tie prednohorské i hutnícke deti, márne v tých autobusoch čakajúce na cestu domov.  Prišli iba pred chvíľou domov. A kopem aj za všetkých tých, ktorí tu žijú a pracujú, či ktorí tadiaľto prechádzajú za svojimi pracovnými povinnosťami a inými životnými potrebami. Je ich neúrekom. Ako bude vyzerať ich život s touto cestou v zime?

Napadol prvý sneh – a popadali stromy v národnom parku. Krízový štáb neodporúčal chodiť cez túto trasu v zime, ako mi napísal v odpovedi na môj list s otázkami, pán predseda BBsK Lunter. Celú jeho odpoveď som uverejnila nedávno v mojom blogu  https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2020/09/27/ovcania-9-uc-sa-igor/

Zima je tu, ale obchádzkou máme chodiť naďalej, lebo manažment BBsK doteraz ani prstom nepohol na oprave spadnutej cesty od júna. Už vraj začnú, možno aj tento týždeň, predstavte si.

Napísala som dnes podvečer na verejný politický fb profil pána Ondreja Luntera mladšieho:

Pán Lunter,
vyjadrite sa verejne ku tomu, ako ste krízovo zmanažovali cestu, ktorá spadla ešte v júni?! Napadol sneh prvý raz v tomto kraji a autobusy stoja od 14, 00 v Muráni, už tri spoje. Popadali stromy na tej vydarenej obchádzke.
A ja sa verejne pýtam, čo bude v zime? Akým právom takýmto laxným prístupom ku havarijnej situácii riskujete zdravie a životy ľudí???!! Kto zodpovedá za to, že na tej ceste sa doteraz za 4 mesiace, nič neurobilo?
Takto si predstavujete krízové riadenie?! Ako potom vyzerá to nekrízové riadenie vo Vašej predstave?
Vy ste neboli schopní ako vedenie kraja a krízový tím sprevádzkovať ani len 3 km cesty medzinárodného významu v mimoriadnej situácii, ktorá znamená prioritnosť riešenia. Preboha, nech nám na čelo kraja dosadia namiesto takéhoto manažmentu radšej nejakého Číňana, lebo tí sú schopní postaviť obrovskú nemocnicu za týždeň.

A predstavte si, po pár minútach namiesto jeho odpovede k príspevku mi moji známi signalizovali, že príspevok z verejného fb politického profilu pána Luntera zmizol. Tak som ho tam napísala opäť – aj s upozornením, aby na jeho verejnom politickom profile nemazali príspevky občanov.

 

Padnú v tejto chvíli ostré slová.

Keď sa pán Lunter starší prezentoval v predvolebnom čase, hovoril ako ide v banskobystrickom kraji robiť všetko pre ľudí. Zabudol dodať, že zrejme iba pre niektorých.

A hej, prezentovali predvolebne, že je „schopnejší ako Kotleba“, ktorý bol predošlým županom – zabudli ale dodať, že je zrejme všetkého schopný.  Lebo údajne táto nečinnosť v prácach na oprave cesty spočíva nielen v neschopnosti manažovania krízovej situácie efektívne a účinne, ale i v špekulácii, že ak by teraz opravili jednu stranu cesty ako havarijný stav, druhú časť by museli opravovať ako rekonštrukciu cesty – a vraj by museli získavať kadejaké súhlasy, čo by údajne trvalo 4 až 5 rokov. Je to ťažko amorálne, bezohľadné, voči občanom sprosté správanie, naozaj sa to nedá slušne nazvať – ak niekto riskuje zdravie a životy ľudí pre pohodlnosť „doopravy“ cesty. Ak je motív tejto podivnej „opravy – neopravy“ cesty pravdivý, čo by mali zistiť orgány činné v trestnom konaní, potom by niektorí manažéri nemali sedieť na teplých miestach vo vedení kraja, ale niekde úplne inde.

Napadol prvý snehový poprašok – a sú tu problémy s obchádzkou, padajú stromy na cestu. Čo bude v zime?

Takže sa pýtam, otvorene a už bez ochoty znášať „miernu nepohodu“, ako našu situáciu mimoriadne scestne nazval na stretnutí s občanmi pán Ondrej Lunter mladší – kto bude zodpovedný za toto ohrozenie života a zdravia občanov, ktoré vzniká v dôsledku nedoriešenia cesty? Kto bude hradiť ľuďom časovú stratu a ušlú mzdu pri ceste do práce, keď zamestnávateľ takéto prestoje v dôsledku meškania iba ospravedlní bez náhrady mzdy? Verejne hľadám právnika, ktorý by nás, skupinu občanov, žijúcich a pracujúcich v tomto kraji, zastupoval v hromadnej žalobe proti vedeniu BBsK za nečinnosť a spôsobenú škodu, dennú stratu a časovú ujmu.

Vyzývam Vás verejne, pán premiér Matovič, vyvoďte zodpovednosť voči (ne)kompetentným za nečinnosť a za laxné riešenie mimoriadnej krízovej situácie, týkajúcej sa spadnutej cesty.  Nejde o cestu od Jankovej chalúpky ku miestnej krčme, ale o cestu medzinárodného významu, dôležitú pre dopravu v širokom spektre. Situácia ľudí žijúcich a pracujúcich tu, no i celého radu ďalších, ktorí dochádzajú tadiaľto za prácou, lekármi, či inými životnými potrebami, sa stáva neúnosnou.

Alebo budeme čakať, kým budú prví mŕtvi?

 

Elena  14.10.2020

 

P. S.: Ach, áno, ak si myslíte, že preháňam, tak to ani náhodou – pozrite si záznam ako cesta obchádzkou dnes vyzerá – ktosi to nahodil na youtube

https://www.youtube.com/watch?v=IFKS3LVCp3A

a aj tu

https://youtu.be/MnGubIsM8yU

Slniečko 6. – Ako chodiť po lane. . .

24.10.2020

V tichu prvého vyhláseného karanténneho večera usadená uvažujem o tom, ako táto situácia pripomína chodenie po lane. Kým je lano na zemi položené, prejde po ňom bez zaváhania asi každý. Ale dajte ho 10 centimetrov nad zem. Aj v tejto situácii sa ukazuje, ako sa odráža tých „10 centimetrov nad zemou“ v našom prežívaní. Pri predstave, že by iba tak mali dva [...]

Tornádo 7. – Nech sa nám premiér verejne ospravedlní. . .

20.10.2020

Zázraky nad zázraky sa dejú, milí spoluobčania. Vďaka nášmu premiérovi, pravdaže. Prezradím vám o nich viac práve teraz. A aj to, prečo očakávam jeho verejné ospravedlnenie občanom. Čo sú to za testy? Nakúpil v súčasnosti testy na ten celoplošný cirkus s pomocou malej firmičky z Trnavy, po 4 eurá i niečo – nechce sa mi hľadať presnú sumu. Tak vám [...]

Slniečko 5. – Akí sme?

20.10.2020

Akí sme? Čo by ste si tam dosadili? Uvažovali by ste polaritne – dobrí či zlí, láskaví či krutí, obetaví či sebeckí? Alebo skôr kontinuálne, že v každom je snáď nejaký kúsok dobra, a každý z nás občas urobí prešľap cez nejakú hranicu? O ľuďoch… Radkin Honzák je známy český psychiater a terapeut – už som ho kedysi spomenula v mojom blogu [...]

trump

Trump využil predčasné hlasovanie, volil na Floride

24.10.2020 20:09, aktualizované: 20:24

Súčasný americký prezident hlasoval v meste West Palm Beach na Floride, ktorá je jeho novým domovským štátom.

SR Bratislava NRSR Kollár autonehoda

Šéf parlamentu Kollár mal vážnu dopravnú nehodu

24.10.2020 18:31, aktualizované: 22:03

Predseda parlamentu Boris Kollár bol prevezený do bratislavskej nemocnice na ďalšie vyšetrenia a je pri vedomí. Má zranenia po celom tele.

testy, antigénové, koronavírus

Testy zatiaľ nikto poriadne neotestoval

24.10.2020 17:30

Epidemiológ Marek Majdan považuje lockdown celého Slovenska za krajné riešenie, ktoré má významný dosah na život ľudí a chod krajiny.

covid, testovanie, orava, koronavírus

Pilotné testovanie umožní odsledovať nedostatky, zhodli sa Petrák a Krúpa

24.10.2020 16:44, aktualizované: 17:24

Predseda brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa (OĽANO) a podpredseda školského výboru Ľubomír Petrák (Smer) diskutovali v relácii RTVS Sobotné dialógy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,713
Celková čítanosť: 4072999x
Priemerná čítanosť článkov: 2378x

Kategórie