Založ si blog

Tornádo 2. – Áno, áno, vybehnite na verejný protest. . .

Fico verejný protest organizuje. Panebože, to je morálny vzor – ja by som s ním ani ku košom smeti nešla vysypať, nie to ešte na nejaký protest. Antikoronistov povedie, ach – nebudem to radšej ďalej komentovať.

Smutné je, že vďaka týmto „hrdinom našich čias“ sa skutočne dostávame do čoraz väčších problémov s koronou.

Lebo jednak bagatelizujú koronu, jednak preceňujú našu pripravenosť na ňu.

Prelomových okamihov môže byť v tejto situácii zopár.

 

Prelomový okamih

nie je nejaký počet chorých či karantenizovaných, pri ktorom dochádza ku tomuto prelomu, hoci nastáva pri istom nadlimitnom počte

  • u zdravotníkov sa hovorí o 25% chorých zdravotníkov, kedy už nedokážu zaistiť potrebnú zdravotnú starostlivosť,
  • u pacientov je tiež nadlimitný počet jasný, kedy už nedokáže zdravotníctvo zvládať ich liečbu kapacitne v zdravotníckych zariadeniach ani v provizóriu na chodbách a nastane presun do telocviční a penziónov,
  • u ostatných nevyhnutných oblastí chodu spoločnosti je tiež pri určitom výpadku pracujúcich, pri ktorom už chod tej oblasti nepokryjú vlastnými silami.

Potom dôjde ku nutnosti ich niekým nahradiť, aby chod spoločnosti pokračoval.

 

Prelomový okamih

nastane, keď ľuďom dôjde, že pocit bezpečia v prípade ochorenia na koronu, lebo máme prístroje a aj nemocnice sa reprofilizujú, je len veľkou ilúziou. Je síce pravda, že nejaké prístroje nakúpené máme, ale ako je to s nimi naozaj, prezrádza pútavý článok na linku

https://www.hlavnydennik.sk/2020/10/14/neuveritelne-nove-pristroje-v-ruzomberskej-nemocnici-dali-na-oddelenie-kde-nemaju-ani-napojeny-rozvod-kyslika/

Takže nenapojené, a navyše aj keby sme nakúpili raz toľko prístrojov ako máme a vybudovali rozvody kyslíka,  nie je zaškolený personál v nemocniciach.

Navyše viaceré nemocnice sú už covidplné – týchto pacientov prevážajú inam alebo ukladajú aj na neinfekčné lôžka, tým podľa mňa rastie riziko prenosu nákazy i na ostatných pacientov. Určite budete nadšení, ak v dôsledku toho skončí trebárs vaša matka či otec s teplotami kdesi na provizórnom lôžku v telocvični miestnej školy.

 

Prelomový okamih

je podľa mňa situácia, kedy sa občania budú musieť začať zapájať do povinných prác. Lebo som si istá, že hrdinsky nevyskočia všetci antikoronisti, že dobrovoľne pôjdu. Nie, kdeže, budú radšej doma sedieť a na fb sprostosti vypisovať, však nech sa o to Matovič postará. Odmietam na povinné práce ísť –  nebudem zasa raz solidárne robiť čosi pre nezodpovedných a za nezodpovedných, ktorí neberú ohľad na ostatných. Zostaňme bez fungovania základných oblastí pár dní, nech vidia „experti na všetko“, k čomu nás dostali.

Filozofia „však umrie najviac pár desiatok či pár stoviek ľudí“ sa mi hnusí a rovnako i tí, ktorí ju prezentujú. Keby v tom počte boli ich rodičia, partneri či deti, ktorí by bolestne zomierali, asi by hovorili inak. Nad cudzími životmi a utrpením, ktorému ich vystavili svojou sebeckou nezodpovednosťou, mávnu ľahostajne rukou.

Nemám najmenšiu chuť byť s týmito ľuďmi solidárna v čomkoľvek.  Ani chuť rozoberať zdĺhavo, v čom všetkom je táto spoločnosť postavená na solidarite, je toho veľa – a mnohí si ani neuvedomujú, že akými spôsobmi „berú“.

A tak, keď dôjde na povinné práce, nech sa páči – všetci tí, ktorí ste tu šírili a šírite bezohľadne koronu – máte možnosť sa realizovať.  My zbabelí a naivne hlúpi, lebo sa obávame nákazy, budeme doma. Vy, hrdinovia, ktorých nikto koronou nenastraší, bežte vykladať po nociach tovar do obchodov a cez deň zaisťovať predaj, robiť pomocný personál ku ošetrovaniu chorých, či starať sa o dopravu. 

Chcete „normálne žiť“ – to by sme chceli všetci, lenže práve pre vašu nezodpovednosť a bezohľadnosť sme v situácii, že máme rúška, obmedzenia v obchodoch a problémy narastajú…

Áno, áno, vybehnite s Ficom na verejný protest, to je ten pravý slovenský Jánošík, ktorý má národ viesť…

 

 

Elena   15.10.2020

 

K diskusii – liečiteľ duší – nie, ľudia neprotestujú proti nedostatočným opatreniam, to by som sa pridala. Lebo systémové opatrenia nie sú – nemožno za ne pokladať posedene partie, vydávajúcej sa za krízový štáb. Systémové opatrenia mali pretrvať – uzavretie hraníc, štátna karanténa, testovanie prichádzajúcich, pravidelné pretestovávanie pendlerov a druhá vlna mohla byť v inom rozmere.

Ale idú protestovať proti ochranným obmedzeniam, ktoré by mali aspoň čiastočne zvrátiť tento stav. Pokladám za zvrhlú filozofiu prezentovanú podaktorými, že ľudia umierajú na kadečo, tak čo by nie i na koronu.

A že pochybujem o tom, či by práve Fico mal viesť národ v čomkoľvek – mne pamäť slúži, takže áno, to skutočne pochybujem.

Slniečko 6. – Ako chodiť po lane. . .

24.10.2020

V tichu prvého vyhláseného karanténneho večera usadená uvažujem o tom, ako táto situácia pripomína chodenie po lane. Kým je lano na zemi položené, prejde po ňom bez zaváhania asi každý. Ale dajte ho 10 centimetrov nad zem. Aj v tejto situácii sa ukazuje, ako sa odráža tých „10 centimetrov nad zemou“ v našom prežívaní. Pri predstave, že by iba tak mali dva [...]

Tornádo 7. – Nech sa nám premiér verejne ospravedlní. . .

20.10.2020

Zázraky nad zázraky sa dejú, milí spoluobčania. Vďaka nášmu premiérovi, pravdaže. Prezradím vám o nich viac práve teraz. A aj to, prečo očakávam jeho verejné ospravedlnenie občanom. Čo sú to za testy? Nakúpil v súčasnosti testy na ten celoplošný cirkus s pomocou malej firmičky z Trnavy, po 4 eurá i niečo – nechce sa mi hľadať presnú sumu. Tak vám [...]

Slniečko 5. – Akí sme?

20.10.2020

Akí sme? Čo by ste si tam dosadili? Uvažovali by ste polaritne – dobrí či zlí, láskaví či krutí, obetaví či sebeckí? Alebo skôr kontinuálne, že v každom je snáď nejaký kúsok dobra, a každý z nás občas urobí prešľap cez nejakú hranicu? O ľuďoch… Radkin Honzák je známy český psychiater a terapeut – už som ho kedysi spomenula v mojom blogu [...]

trump

Trump využil predčasné hlasovanie, volil na Floride

24.10.2020 20:09, aktualizované: 20:24

Súčasný americký prezident hlasoval v meste West Palm Beach na Floride, ktorá je jeho novým domovským štátom.

SR Bratislava NRSR Kollár autonehoda

Šéf parlamentu Kollár mal vážnu dopravnú nehodu

24.10.2020 18:31, aktualizované: 22:03

Predseda parlamentu Boris Kollár bol prevezený do bratislavskej nemocnice na ďalšie vyšetrenia a je pri vedomí. Má zranenia po celom tele.

testy, antigénové, koronavírus

Testy zatiaľ nikto poriadne neotestoval

24.10.2020 17:30

Epidemiológ Marek Majdan považuje lockdown celého Slovenska za krajné riešenie, ktoré má významný dosah na život ľudí a chod krajiny.

covid, testovanie, orava, koronavírus

Pilotné testovanie umožní odsledovať nedostatky, zhodli sa Petrák a Krúpa

24.10.2020 16:44, aktualizované: 17:24

Predseda brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa (OĽANO) a podpredseda školského výboru Ľubomír Petrák (Smer) diskutovali v relácii RTVS Sobotné dialógy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,713
Celková čítanosť: 4073015x
Priemerná čítanosť článkov: 2378x

Kategórie