Založ si blog

Slniečko 1. – O odvahe. . .

Je to ten najlepší učiteľ, poviem vám, trpezlivý a láskavý. So zmyslom pre humor podobným môjmu, tým sa mi vkráda do srdca. Online, aj dištančne, aj mnohými ďalšími spôsobmi nás učí nielen v časoch korony. Koincidencie – tie jeho malé posolstvá – okolo nás poskakujú a mávajú nám. Ak si ich všímame, odovzdávajú nám svoje poučenie.

Počujete ho tiež, ten tichý šepot Zámeru sveta?

Pobavene sa v tejto chvíli smeje – a ja s ním…

 

Nenáhodne náhodné…

V skorých hodinách včerajšieho nadrána som sa predierala k dverám spálne. Veci z prerábanej kúpeľne sú tu poskladané, aj nové koberce a lustre tíško čakajú, kým sa dostanú na pravé miesto. Akási kniha mi vypadla z knižnice rovno na nohu. No čo chceš, Zámer sveta?

Lekcia preškolenia, pravdaže. Príbehom, lebo na moju vodnársku dušu neplatí štýl „urob to a to“… Začal Radmacherovej citátom  o odvahe, ktorá je niekedy i tichým hlasom, šepkajúcim „zajtra to skúsim znovu“. Pokračoval príbehom o čarodejníkovi z krajiny OZ a Zbabelom levovi, ktorý neveril svojej odvahe až kým nedostal medailu. A zakončil odvahou každodenných príležitostí – kedy treba povedať nepohodlnú pravdu, nahlas sa postaviť za niečo, čeliť nesúhlasu okolia.

Vždy uvažujem o jeho posolstvách, nikdy neprichádzajú iba tak. Posiela potom malé príležitosti, aby sme si to – my i on –  overili v praxi. Snaží sa ma teraz povzbudiť, uvedomila som si a slzy mi tiekli po tvári. To je iné, Zámer sveta, to je iné, toto nie je o odvahe. Odvahu mám, pravdaže – mám odvahu hovoriť otvorene, čeliť nesúhlasu okolia, dokážem vytrvalo meniť veci v zdanlivo bezvýchodiskovej situácii. Postavím sa za to, čo pokladám za správne. Ukázala som to Zámeru sveta hneď poobede, kedy som vyrazila majstra prerábajúceho byt. Hoci som nemala nikoho v rezerve a byt je úplne rozbitý, len s tromi dierami do kuchyne a dvomi do WC, v stave bez vane i umývadla, nezaváhala som a ukončila som tú spoluprácu. Nemilujem natoľko moderný štýl, aby som mala batérie založené s výškovým rozdielom dvoch strán batérie 5 cm. Dokážem odmietnuť nekvalitu, hej, viem to, povedala som si pokojne.

A snažím aj o ozajstnosť, tú pokladám tiež za formu odvahy.

Odhalím vám preto teraz trochu svoju „neblogovú“ tvár.  Viem mieriť tvrdo a rázne, no v živote často nehovorím svoj názor takto ostro ako v blogu – obvykle hľadám spoluprácu a nie boj, správam sa láskavo a ústretovo, nezraňujem iných vedome. Je podľa mňa odvážnejšie získať niekoho ku spolupráci, ako ho poraziť – to je moja filozofia v živote. Pre mňa skrátka ozajstnosť znamená veľa u mňa aj u iných – jej súčasťou je nielen byť pravdivá, ale aj nebyť silná a nevyhrávať, byť úprimne súcitná.

Veď hej, odvahu každodenných príležitostí máš, ozajstnosť tiež vidím – zašepkal medovo Zámer sveta večer, keď som zhasla nočnú lampu, a ako si na tom s tými ostatnými druhmi odvahy?

Má pravdu, ako vždy – uvedomila som si rezignovane.

Hej, hej, odvaha je aj priznať si pravdu, zaznel jeho tichý hlas.

 

Elena, 14.10.2020

Slniečko 6. – Ako chodiť po lane. . .

24.10.2020

V tichu prvého vyhláseného karanténneho večera usadená uvažujem o tom, ako táto situácia pripomína chodenie po lane. Kým je lano na zemi položené, prejde po ňom bez zaváhania asi každý. Ale dajte ho 10 centimetrov nad zem. Aj v tejto situácii sa ukazuje, ako sa odráža tých „10 centimetrov nad zemou“ v našom prežívaní. Pri predstave, že by iba tak mali dva [...]

Tornádo 7. – Nech sa nám premiér verejne ospravedlní. . .

20.10.2020

Zázraky nad zázraky sa dejú, milí spoluobčania. Vďaka nášmu premiérovi, pravdaže. Prezradím vám o nich viac práve teraz. A aj to, prečo očakávam jeho verejné ospravedlnenie občanom. Čo sú to za testy? Nakúpil v súčasnosti testy na ten celoplošný cirkus s pomocou malej firmičky z Trnavy, po 4 eurá i niečo – nechce sa mi hľadať presnú sumu. Tak vám [...]

Slniečko 5. – Akí sme?

20.10.2020

Akí sme? Čo by ste si tam dosadili? Uvažovali by ste polaritne – dobrí či zlí, láskaví či krutí, obetaví či sebeckí? Alebo skôr kontinuálne, že v každom je snáď nejaký kúsok dobra, a každý z nás občas urobí prešľap cez nejakú hranicu? O ľuďoch… Radkin Honzák je známy český psychiater a terapeut – už som ho kedysi spomenula v mojom blogu [...]

trump

Trump využil predčasné hlasovanie, volil na Floride

24.10.2020 20:09, aktualizované: 20:24

Súčasný americký prezident hlasoval v meste West Palm Beach na Floride, ktorá je jeho novým domovským štátom.

SR Bratislava NRSR Kollár autonehoda

Šéf parlamentu Kollár mal vážnu dopravnú nehodu

24.10.2020 18:31, aktualizované: 22:03

Predseda parlamentu Boris Kollár bol prevezený do bratislavskej nemocnice na ďalšie vyšetrenia a je pri vedomí. Má zranenia po celom tele.

testy, antigénové, koronavírus

Testy zatiaľ nikto poriadne neotestoval

24.10.2020 17:30

Epidemiológ Marek Majdan považuje lockdown celého Slovenska za krajné riešenie, ktoré má významný dosah na život ľudí a chod krajiny.

covid, testovanie, orava, koronavírus

Pilotné testovanie umožní odsledovať nedostatky, zhodli sa Petrák a Krúpa

24.10.2020 16:44, aktualizované: 17:24

Predseda brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa (OĽANO) a podpredseda školského výboru Ľubomír Petrák (Smer) diskutovali v relácii RTVS Sobotné dialógy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,713
Celková čítanosť: 4072918x
Priemerná čítanosť článkov: 2378x

Kategórie