Tornádo 6. – Povedzme si pravdu, kto je tu nezodpovedný. . .

Je to medzinárodná hanba, ako premiér Matovič obišiel pri príprave celoslovenského testovania s pomocou armády jej vrchnú veliteľku – prezidentku. Samozrejme nie pre ňu je to hanba, ale pre neho – a pre nás všetkých s ním.

Mám voči prezidentke veľa výhrad, no teraz objektívne kopem „za ňu“.

Tak sa trochu pozrime na súvislosti a dôvody toho jeho konania. A pomenujme otvorene, kto je tu nezodpovedný.

 

Matovič sa mýli, zasa raz…

Premiér Matovič vyhlásil, že byť vrchným veliteľom vojsk je v čase mieru len ceremoniálna funkcia. Takýmito vyhláseniami akurát vyvoláva v národe neistotu – veď ľudia si položia otázku, že ako prevezme prezidentka velenie armády v čase vojny, mimoriadne zložitej situácie štátu, keď teraz je len bábkou podľa neho? Už tento fakt sám osebe hovorí, že prezidenta nemožno obchádzať v tejto oblasti a nemôže byť len bábikou v poličke ani v čase mieru, musí mať prehľad o všetkom a riadiť to kompetentne. Takže predstava premiéra Matoviča, ktorú mediálne prezentoval, svedčí nie o jej nekompetencii, ale o jeho. A o jeho neznalosti veci, čo zasa nie je vôbec mimoriadne.

Matovič skrátka má smolu, je to funkcia prezidenta, výlučne prezidenta – a premiér ani v zlom sne nemôže prevziať velenie namiesto nej, hocako rád by to urobil.

 

Druhý uhol pohľadu…

No a prečo to vôbec premiér Matovič vyhlasuje, že je tá funkcia len ceremoniálna? Urobil by to, i keby bol prezidentom chlap, alebo to robí len preto, že je prezidentkou žena? Sú podľa neho ženy menej schopné ako muži, celkovo, či len v oblasti armády? No to by bola tak či tak škaredá diskriminácia, nie?

Navyše scestná, lebo ženy nie sú ani v tejto oblasti menej zdatné ako muži. Pripomeniem kmeň Amazoniek, slávnych  a obávaných bojovníčok. Aj v slovenskej armáde jesto šikovné a múdre ženy. Tak neviem, pán premiér by mal rozhodne vysvetliť, prečo to povedal a ako to myslel.

 

Tretí uhol pohľadu…

Prezidentka má rozhodne pravdu, čo sa týka komunikácie o takom podujatí. mala by byť rozkrokovaná, jasná a efektívna. Z toho čo a ako prezentoval bolo jasné, že nie je jasná ani jemu samému. Až človek nadobúda dojem, že radšej kúzelníka mal ísť pán premiér robiť, ťahať zajace z klobúka a pozerať nadšene na prekvapené tváre divákov. Lebo krízová komunikácia vyzerá SAKRA INAK. 

Nemá šokovať davy, ale upokojovať, utvárať pocit istoty. No nech pozerám ako pozerám a počúvam ako počúvam, nenachádzam to v premiérovej show pre národ.

 

Štvrtý uhol pohľadu…

Je to len trápne, alebo aj trestné? Trápne určite, lebo obísť prezidentku v takej veci a nechať ju dozvedieť sa takúto závažnú informáciu cez médiá je skutočne hlúpy kúsok. Nepamätajú však na to aj nejaké paragrafy? Neprajníci hovoria, že by mal premiér aj minister obrany rezignovať na funkciu. A že by mal premiér byť stíhaný za tento svoj výčin, padajú pojmy ako vlastizrada, či trestný čin zneužívania právomocí verejného činiteľa.  Sladko pripomínam, že máme ním osobne vyhlásený núdzový stav, v ktorom človek za krádež čokolády vyfasuje desať rokov. Prekročenie svojich právomocí  by u verejného činiteľa v čase krízovej situácie podľa § 326 TZ malo viesť ku pálke 10 až 20 rokov. Dávam k tomu do pozornosti, že podľa ústavného zákona 227/2002Z.z. čl. 5, ods. 4) v čase núdzového stavu môže nariadiť plnenie mimoriadnych úloh príslušníkom ozbrojených síl iba prezident na návrh vlády.

Takže, pán generálny prokurátor, konajte svoju povinnosť. Pani prezidentka, konajte svoju povinnosť, odvolajte zástupcov armády, ktorí porušili platnú legislatívu SR a je nutné ich postaviť pred vojenský súd.

A hej, ani zďaleka si nemyslím, že to je jediný paragraf, ktorý tu možno uplatniť.

 

Piaty uhol pohľadu…

Logická premisa

  1. Podľa platnej legislatívy je povinný každý zamestnanec preukázať svoju telesnú i duševnú spôsobilosť pri nástupe do zamestnania a aj počas tejto doby na vyzvanie zamestnávateľa.
  2. Premiér je zamestnanec štátu.

 

Záverom…

Nápad testovať celoplošne občanov je zbytočným plytvaním verejných zdrojov, lebo negarantuje nič, ani len to, že sa ľudia pri tom slávnom hromadnom testovaní nenakazia.

Nehovorí nič o tom, kto ponesie zodpovednosť za falošne diagnostikovaných, lebo ostať doma dva týždne či viac je o ušlej mzde – a to nielen jednotlivca, ale všetkých pracujúcich karantenizovaných členov rodiny.

Ak chce premiér odmeňovať tých, čo sa otestujú, tak by to mali vyplácať z toho, čo mu zosobnia ako škodu – lebo práve on umožnil nesprávnymi opatreniami šírenie korony (benevolencia voči dovolenkárom, svadbám, atď.) a spôsobil drvivej väčšine občanov ťažkosti kvôli ním preferovanej nezodpovednej menšine.

Ak hovorí o nezodpovedných občanoch, treba sa pozrieť pravde do očí – predovšetkým máme nezodpovedného premiéra.

 

Elena 19.10.2020

Skrátka 2. – Sedemnásteho v Česku. . .

19.11.2025

Český prezident Petr Pavel tiež „Novembroval“ – na Národnej triede veniec k pamätníku položil https://www.facebook.com/reel/894083136618365 Do okolostojaceho davu zjavne prenikli i jeho neprajníci – navyše s dobrou pamäťou, lebo zazneli otázky o tom, čo robil pán terajší prezident v Novembri roku 1989. Ešte že ich pokriky rýchlo nahradili spevy jeho [...]

Skrátka 1. – S „Murom“ by som si nepohovorila. . .

19.11.2025

Nemám rada hystericky a agresívne jačiacich ľudí a rozhovorom s nimi sa vyhýbam. Takže po debate s najnovším hrdinom pouličných davov „Murom“ netúžim. Jeho prejav v tomto smere je pozoruhodný https://www.facebook.com/reel/1230175759217192 i tu https://www.facebook.com/reel/3865283130430004 Zato s jeho rodičmi by som prehodila pár ostrých slov. Skutočne [...]

Ibaže 3. – Dal to „na pána“

18.11.2025

Korektne a múdro to povedal prezident. Celé generácie museli zaplatiť obrovskú cenu za ekonomické zmeny, ktoré prišli po Nežnej revolúcii. Znehodnotili sa ich úspory, mnohí prišli o prácu, nemali dostatočne ‚ostré lakte‘ na to, aby sa presadili vo svete, kde víťazili silnejší. Ak sú títo ľudia presvedčení, že bez zmeny režimu by sa im dnes žilo lepšie, ako ukazuje [...]

trump, zelenskyj

Polovičná armáda, Ukrajina bez území a aj zbraní. Trumpov plán prímeria ide po ruke Putinovi

19.11.2025 18:39, aktualizované: 18:44

Jedným z radu bodov návrhu je aj požiadavka na zníženie veľkosti ukrajinských ozbrojených síl.

firma, ľudia, korporát, porada

Absolútne najlepší výsledok a pozícia v TOP 10. Slováci vedia výborne po anglicky. Ktoré mesto porazilo Bratislavu?

19.11.2025 18:35

Kým u mladých ľudí znalosť angličtiny klesá, prieskum odhalil, ako sa zmenili rozdiely medzi ženami a mužmi a ktoré profesie sú na tom najlepšie.

kosovský premiér Albin Kurti.

Kurti sa ani na dvakrát nestal premiérom, Kosovo (opäť) smeruje k predčasným voľbám

19.11.2025 18:28

Kurti, ktorý vládne krajine od roku 2021, teraz pôsobí ako dočasný premiér už takmer desať mesiacov.

Israel Palestinians Gaza

Izraelské údery zabili v Gaze 22 ľudí, armáda vraj reagovala na streľbu teroristov

19.11.2025 18:09, aktualizované: 18:56

Podľa palestínskej agentúry WAFA izraelská armáda útočila na niekoľkých miestach v oblastiach miest Gaza a Chán Júnis.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,267
Celková čítanosť: 11148938x
Priemerná čítanosť článkov: 3413x

Kategórie

Archív