Áno áno 5. – Zaplaťme mu vládny špeciál. . .

Lekárstory  pokračuje – a list manželky lekára v článku v linku si môžete prečítať, aj úsudok o ňom si urobiť

https://www.topky.sk/cl/10/2924005/Mraziva-spoved-manzelky-lekara–Su-to-nenazrani-vydieraci–TAKATO-je-realita

Pani tam rovno napísala, že ide o platy, lebo podľa nej lekári si za svoje výkony zaslúžia mať platy

„Čudujete sa, že lekári a lekárky bojujú za lepšie podmienky, nielen pre seba, ale aj pre budúcich kolegov a kolegyne? Boli by ste vy ochotný venovať toľko času a snahy tomu, aby ste zarábali tých priemerných 4 000 eur mesačne? „

A vypisuje, že

„Okrem toho nad vami neustále visí Damoklov meč toho, že keď urobíte chybu, môžete byť trestnoprávne zodpovedný za zanedbanie zdravotnej starostlivosti. A spomenula som, že ste sa kvôli tejto práci išli zodrať 6 rokov na medicíne? Po nástupe do nemocnice ste ešte museli ďalších 4 až 10 rokov urobiť atestáciu na odbor? A že sa popri práci celý život musíte sústavne vzdelávať, zbierať kredity a chodiť na školenia a kongresy inak vám hrozí odobratie licencie?,“ skonštatovala Meggie.

 

Madam, zrejme ste nikdy nikde nepracovali – predstavte si, že v každej profesii je zodpovednosť za škodu spôsobenú pri výkone povolania.

Atestácie sú isteže náročné, lebo musia preukázať skúsenosti a to, čo človek praxou rozvinul – tie si však nerobia len lekári, ale aj iné profesie –  ja osobne mám atestácie tri.

A mimochodom – ktorého lekára zavreli za to, že zavinil smrť pacienta svojou závažnou chybou? Šoféra nikto nenechá robiť, ak spôsobí smrť človeka pri havárii a berú mu vodičák. Lekár po smrti pacienta ním spôsobenej ďalej pracuje po celé roky – aj desiatky rokov pri našom súdnictve – do právoplatného rozsudku, beztak len podmienečného trestu.  Pre mňa by bolo ideálom zdravotníctvo bez ńaháňania ziskov a bez ryžovania kadejakých kšeftárov, aj bez súkromného kapitálu. Sú oblasti, ktoré by podľa mňa mali zostať len v rukách štátu.

 

Keď už údajná manželka lekára hovorí o tom, ako sa študenti medicíny zderú pri štúdiu medicíny – to vážne? Viem, ako študovali medičky v časoch mojich štúdií – a predpokladám, že až tak veľmi sa to nezmenilo. Možno si niektoré časti tela zdrali počas štúdia, ale mozog to nebol.

A skutočne uvažujem, nakoľko je patologická tá výnimočnosť, ktorú si lekári pripisujú – náročné štúdium majú aj iné odbory, nehovoriac o práci.

Evidentne zavádza pani, ak píše o plate lekára 4000 eur, lebo to píše o základnom plate bez atestácií, bez príslužieb, aj bez možnosti ryžovať v ďalšej práci  v súkromných ambulanciách, bez bonusov od farmafiriem, poplatkov za nachádzanie „darcov orgánov“, znaleckej činnosti, atď. Odhliadnuc od toho, za plat 4000 eur mesačne by väčšina Slovákov bola ochotná robiť aj denne dvanástky. 

Pani manželke lekára som poskytla pod tým článkom nevyžiadanú radu, aby sa rozviedla s lekárom a vzala si robotníka. Potom pochopí, koľko drú u nás obyčajní ľudia a za aké platy. Lebo toto je už výsmech všetkým tým, ktorí majú príjmy s lekármi neporovnateľné. Hlúposťou sa jej príspevok vyrovná len blogu Mariana Kollára, ktorý uviedol, že lekári do toho minulého zvýšenia platov žili z ruky do úst.  

Nechcem sa naštvávať nad ich nenažranosťou v čase, kedy sa musia ostatní s omnoho menšími príjmami uskromňovať kvôli konsolidácii a neschopnosťou lekárov vidieť kohokoľvek okrem seba. Je mi naozaj zle z toho, ako nemajú morálne hranice a pre mňa je čas vianočný dôležitý aj filozofiou, takže mi toto ich vyčínanie dvojnásobne nerobí dobre. Je to varovné, táto amorálnosť jednej profesijnej skupiny, ktorá vidí samú seba ako výnimočnú a neberie ohľad na spoločnosť ako celok a na ostatné skupiny v spoločnosti tiež nie.

Nemyslím si, že dokážeme ako spoločnosť dlhodobo zvládať ich výkonom neprimerané navyšovanie platov a každoročný platový automat. Výsluhovci a lekári v tomto štáte berú viac ako dávajú. Výsluhovcom rátajú dva razy tie isté vložené peniaze a tým dostávajú nespravodlivo vysoké starobné dôchodky. Lekári majú neúmerne vysoké platy, a to neúmerne  vysoké nielen v porovnaní s ostatnými profesiami u nás, ale aj s ich reánymi výkonmi. Ak niekomu neoprávnene viac dávajú – a dávajú, na to som svojim podnetom upozornila aj ombudsmana – potom je namieste otázka komu viac berú, neoprávnene a nespravodlivo berú.

A keďže hodne zdravotníkov je v preddôchodkovom či dôchodkovom veku, položme si tiež otázku, z čoho pôjdu ich na základe vysokých platov vysoké dôchodky, ak ich zamestnávateľ neplatil Sociálnej poisťovni odvody?

Hovorím otvorene, že niekto nám tu zle nastavenou legislatívou vytvoril pyramídový systém, ktorý sa zrúti. 

 

Najhoršie je, že – ako poukazuje aj Danko – dohoda s lekármi nevyrieši problémy zdravotníctva u nás

https://www.topky.sk/cl/10/2923543/Dohoda-s-lekarmi-nevyriesi-systemove-problemy-zdravotnictva–tvrdi-Danko

„Problém zdravotníctva je dlhodobý, nemáme centrálny nákup liekov, jednotné ceny rôznych úkonov, nemáme jednotný prístup k zdravotným poisťovniam ani definovanú mapu pacienta, ak sa stane úraz,“ upozornil. „Tieto problémy nevyrieši dohoda s lekármi na platoch,“ dodal.

Tak to je – vláda mala urýchlene zaviesť legislatívu  s cenami úkonov v zdravotníctve a s jednotnými platbami zdravotných poisťovní za úkony. Nepochybne aj urobiť poriadok s kšeftármi, ktoré s liekmi u náš čachrujú, by bol najvyšší čas. Podivná nečinnosť vo veci vedie ku domnienkam, že čo je jej príčinou a kto všetko z toho biznisu ťaží.

 

Prezradil nám Visolajský, že mnohí lekári majú zvyšovanie platov zakotvené v zmluvách a tým sa budú automaticky platy navyšovať ako doteraz. T. j. celá táto kampaň je o tom, že niektorí to v zmluvách nemajú a chcú tie prachy tiež. Je to veľký manipulátor – uvádza, že by rád rokoval v „úzkom kruhu“, t. j. rád by vydieral, k čomu by veľa svedkov mať nechcel

https://www.cas.sk/clanok/2991723/loz-kritizuje-rozhodnutie-saska-o-mimoriadnom-zasadnuti-odmietame-medialne-hry-ministra-vyzyvame-na/

No má smolu, zdá sa, že Šaško je šťastnou voľbou vlády a dokáže si s manipulátormi poradiť. Vonkoncom sa nemusí báť, týždeň či dva po Novom roku určite zvládnu pacienti prežiť i bez tých výpoveďových lekárov. Zato oni sa dostanú do debaklovej situácie, lebo mnohí z nich výpovede vážne nemyslia – a len nimi vydierajú. Takže ak budú musieť skutočne odísť, potom konečne budú musieť čeliť dôsledkom svojho konania. Prihlásenie sa na úrade práce ich uvedie rýchlo do reality – dostanú tam ponuky voľných pracovných miest. Bude ich dosť možno, a ak ich nevyužijú, stanú sa dobrovoľne nezamestnanými s povinnosťou platiť si odvody. Na druhej strane ani  tá skutočnosť, že im miesta po odchode zrejme ponúknu prostredníctvom úradu práce pre nich nebude víťazstvom – lebo do práce ich budú prijímať za podmienok, ktoré sa budú páčiť zamestnávateľovi a nebudú si ich určovať oni. T. j. zrejme za podmienok s menej výhodami ako mali, s nižším platom – a možno na dobu určitú.

 

Zásadnou otázkou v dnešnej situácii s lekármi je, či podal výpoveď aj samotný Visolajský. Alebo či len manipuluje iných, aby tak urobili – a sám sa nijakému riziku nevystavuje.  Akosi tomu ale neverím, že by sám kamkoľvek odišiel. Ale ak výpoveď podal, prosím, zaplaťme mu vládny špeciál, nech na ten západ za vysneným platom už konečne ide…

 

 

Elena

Vo vánku 6. – Pravda o Jakubovi a Matúšovi. . .

31.03.2025

Pravdu o Jakubovi a Matúšovi vám teraz poviem. I ešte niečo naviac prezradím. Mám rada silné príbehy, možno i vy. Jakubovi nerozdal život tie správne karty, povedali by sme v prvej chvíli. Pridusil sa pri pôrode a má ťažké celoživotné následky. No už pri druhom pohľade si uvedomíme, že mal i veľa šťastia – osud mu nadelil milujúcu mamu a starostlivého [...]

Vo vánku 4. – Svet potrebuje hrdinov. . .

30.03.2025

Svet potrebuje hrdinov... Niektorí túžia byť hrdinami – ja nie, mne by postačilo hrdinu vidieť – povedala som Zámeru sveta nedávno – rada by som videla hrdinu. Takého ozajstného, vieš, ozajstne ozajstného. Zasmial sa a lúskol prstami. Čo povieš, je to hrdina? Remeselník, ktorého pozvali ku oprave domu po povodniach v Česku [...]

Načo veľa slov 6. – Bez svedomia. . .

28.03.2025

Ľudia v meste nechápu, čo u nás znamená veterno. Revúcou som včera popoludní putovala a keď som známej na otázku „ako u vás v horách“ odpovedala „veterno“, zasmiala sa. Tam vetrík povieval. Vietor pofukoval u nás i v dnešnom nadráne. V pohodlí bytu sa ľahko zabúda na to, ako sa dych vetra zarýva pod kožu tým, ktorí vonku mrznú. Ja si to [...]

zemetrasenie, Thajsko, Bangkok

Bilancia zemetrasenia v Mjanmarsku vzrástla na vyše 2000 mŕtvych

31.03.2025 07:21

Piatkové zemetrasenie si v Mjanmarsku vyžiadalo 2028 mŕtvych a najmenej 3408 zranených.

Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Trump sa hnevá: Ak Zelenskyj vycúva z dohody o mineráloch, bude mať veľké problémy

31.03.2025 06:20, aktualizované: 06:30

Podľa Trumpa sa Zelenskyj pokúša vycúvať z dohody o vzácnych zeminách. Uviedol tiež, že Ukrajina nikdy nebude v NATO.

APTOPIX Trump Zelenskyy

Americké drancovanie ukrajinského bohatstva? Kyjev vidí prízrak kolonializmu, Medvedev čaká šibenicu pre Zelenského na Majdane

31.03.2025 06:00

Americký návrh dohody vyzerá z ukrajinského pohľadu ako pohroma napísaná na 58 stranách. Čo zvlášť šokovalo politikov v Kyjeve po prečítaní dokumentu?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,123
Celková čítanosť: 10251201x
Priemerná čítanosť článkov: 3282x

Kategórie

Archív