Augiášov chliev 9. – „Ľudské práva“ Breivika a obetí trestných činov. . .

Uff, dopísané – teda, môj blog ešte definitívne nie, ale konečne som dopracovala moju prácu na jednu medzinárodnú konferenciu. Téma – odpúšťanie a obete trestných činov.

 

Popisovala som v nej postavenie obetí trestných činov v súčasnej slovenskej spoločnosti. A zrejme nielen v slovenskej spoločnosti – keďže včera sa médiami prehnala správa, že na medzinárodnom súde uspel Breivik proti Nórsku za „porušovanie jeho ľudských práv, pretože sa nemôže stretávať s ďalšími extrémistami“ a tiež, za to, že „hoci má na izbe televízor i súkromnú posilňovňu, aj PlayStation, nemá najnovší model“, takže podľa názoru medzinárodného súdu vrah 77 ľudí Breivik je tým diskriminovaný.  

 

Nesúhlasím s takýmto ochranárskym prístupom voči páchateľom závažných trestných činov. Môj osobný názor je, že človek by mal mať priznané ľudské práva úmerne tomu, koľko vlastných ľudských povinností rešpektuje a plní on sám.

Aká úžasná synchronicita – osud mi prihral túto správu včera večer, na poslednú chvíľu, aby som ju do rána stihla zapracovať do mojej práce, ktorú dnes musím odoslať.

 

A keďže medzinárodný súd priznal odškodnenie za porušenie práv Breivikovi, obete trestných činov zo Slovenska s poukázaním na zúfalú situáciu, akej ich Slovenská republika pri riešení transgresie a jej následkov vystavuje, tam isto tiež nájdu pochopenie…

 

 Aké je postavenie obetí trestných činov na Slovensku?

Oveľa horšie ako postavenie páchateľa.

 

V prvom rade – je to reakcia okolia.

Ľudia často reagujú na to, čo sa obetiam stalo, úplne nemiestne. Odborníci hovoria o ich očierňovaní, nerešpektovaní súkromia, prenášaní viny na obeť, poškodzovaní jej dobrého mena, či bagatelizovaní ujmy – ide najmä o ignorovanie psychickej a morálnej ujmy.

My sme sa dočkali každej z tých reakcií,

napríklad

 

V druhom rade – je to nesprávny postup štátnych orgánov.

U obetí nejde iba o prvotnú stratu kontroly – t. j. o samotný trestný čin, ktorý závažným spôsobom zasiahne do ich života. Ale aj o celý rad následných situácií, ktorým sú vystavené – odborníci hovoria až o druhotnej strate kontroly a sekundárnej viktimizácii a retraumatizácii. Čo k nej patrí?

My sme sa dočkali:

  • nesprávnych postupov orgánov činných v trestnom konaní, http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2015/09/04/dnes-88-ak-ste-este-nevideli-alias-kalinakov-chliev/, kde vyšetrovateľ dal svedkyni kópiu zápisnice z výsluchu do ruky,
  • sekundárnej retraumatizácie inštitúciami, ktoré pôvodne mali obete chrániť – napríklad tým, že napriek môjmu nesúhlasu sudca ponechal pojednávanie prístupné verejnosti a sedeli tam cudzí ľudia „ako v kine“,  čo preukázateľné zhoršovalo moju nepohodu, http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2015/06/03/dnes-67-i-tak-se-da/,
  • súd dokonca pri preukázanom závažnom pochybení s následkom smrti dokonca ani páchateľa nemá povinnosť zaviazať verejne sa ospravedlniť poškodeným (pozostalým),
  • aj samotná slovenská legislatíva však stavia obete do nerovného postavenia nielen voči orgánom činným v trestnom konaní, ale aj voči páchateľovi. Podrobný popis nedostatkov slovenskej legislatívy v tomto smere odosielam Európskej komisii s prosbou o pomoc vo veci – s dôrazným poukázaním na skutočnosť, ako Slovenská republika dlhodobo ignoruje svoju povinnosť (mala implementovať do našej legislatívy podporné opatrenia pre obete trestných činov do 16.10.2015) a ako obete sekundárne viktimizuje a retraumatizuje.

 

V dôsledku takýchto postupov inštitúcií, určených pôvodne na pomoc obetiam, dochádza ku kumulácii traumy, čo blokuje u obetí nutnú fázu vyrovnávania sa so stresom, vzniká prelomenie psychickej integrity obete a následné zdanlivo nepochopiteľné zhoršenie jej duševného stavu.

 

V takej situácii dlhodobo nie je možný proces úzdravy obetí – prehlbujú sa ich ťažkosti v dôsledku prístupu spoločnosti k nim.

A nie je možný ani proces odpúšťania vinníkovi zo strany obetí, ktorý by zvýšil subjektívnu pohodu a ochránil zdravie obetí v situácii závažnej traumy – pretože v dôsledku nových a nových prekážok je obeť na Slovensku opakovane retraumatizovaná a tým v procese odpúšťania  brzdená, namiesto podpory takéhoto procesu zo strany spoločnosti a jej inštitúcií, pôvodne určených na ochranu obetí trestných činov.

 

 

V treťom rade – je to nesprávny postup spoločnosti, médií, ale aj podaktorých odborníkov v oblasti práva, ale o tom viac v budúcom článku môjho blogu.

 

Elena K. Ištvánová  Predná Hora, 21.4.2016

 

Asi tak 2. – Hlas aj Inšpektorát práce by mal urobiť poriadok. . .

21.11.2024

Nemala som voči Dolinkovej ja osobne veľa výhrad – ešte aj v blogu som sa jej pred časom zastala, lebo od desiatich k piatim zdravotníctvo u nás ťahali mnohí ministri. Ale teraz výhradu mám – a veľkú – a ak ju prezident Pellegrini zašije na teplom fleku na Hrade, tak to pokladám za hanbu Hlasu [...]

Lady Lazarus 6. – Snívaj, snívaj, stále snívaj. . .

19.11.2024

Sny poletujú okolo nás tíško a nedočkavo. Stačí okamih – a áááá… už nás objímajú dychtivo okolo pliec. Snívate radi? Ja rada a často. A tak mi v predvčerajšom nadráne facebook podhodil plány tinyhousov. Pozrela som si ich zopár, potom pridal plány na mikrodomčeky. Aj rôzne interiéry k nim – a po ďalších dvoch minútach som zistila, že sa [...]

Asi tak 1. – Dych Novembra. . .

17.11.2024

Dýcha nám na krk lavína spomienok. Roky plynú – a my márne čakáme, kedy sa rozbehneme k lepšej budúcnosti, márne čakáme… https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2014/11/03/sedemnasty/ November sedemnásty opäť sa blíži k nám. Zo stromoch lístie padá a ja si spomínam na mnohé krásne sľuby, z nich zostal iba prach a možno slza, čo sa kotúľa po [...]

Medzinárodný trestný súd / CPI / ICC /

Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykače na Netanjahua, Galanta i veliteľa Hamasu

21.11.2024 13:26, aktualizované: 13:37

Súd zatýkacie rozkazy vydal pre podozrenia z vojnových zločinov.

Sýria Izrael Damask

Pri izraelskom údere na sýrsku Palmýru zahynulo vyše 70 proiránskych bojovníkov

21.11.2024 13:01

Uviedlo to Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva.

eskort, polícia, Marian Výborný

Taliansko vydalo na Slovensko muža odsúdeného za vraždu expriateľky

21.11.2024 12:37

Marian Výborný z Revúcej ihneď putoval za mreže.

srbsko, novi sad

V súvislosti s tragédiou na železničnej stanici v Srbsku zadržali 11 osôb

21.11.2024 11:57

Zrútením prístrešku na železničnej stanici v Novom Sade, ku ktorému došlo 1. novembra, si vyžiadalo 15 životov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,007
Celková čítanosť: 9641789x
Priemerná čítanosť článkov: 3206x

Kategórie

Archív