Založ si blog

DNES 104. – Nemocniční vykosťovači „mŕtvol“ alias Naši drahí občania  

 

Ľudia, pozor!!! Mimoriadne zaujímavé video dnes na sociálne siete posunul prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov MUDr. Andrej Janco. Nájdete ho na stránke www.daynr.com/politika/39411-film-sensaciya-torgovlya-organami-na-ukraine-video.html.

 

Čo k tomu dodať?

Tragickú skúsenosť, že mŕtveho blízkeho im v nemocnici vykostili, má na Slovensku veru dosť ľudí. Žijú so svojou bolesťou medzi nami – škoda, že nemajú silu či odvahu porozprávať o tom, ako im takýto traumatický zážitok ovplyvnil život.

 

A pritom v našich médiách sa zasa raz od marca tohto roku rozbieha kampaň za viac „darcovstva“ – plánujú zvýšiť počty transplantácií.

Možno ovplyvnení manipuláciou súcitom sa do nej zvažujete aj sami zapojiť, aby ste svojimi orgánmi niekomu pomohli. Veď hej – ale komu…

Podaktorí odborníci vyhlasovali, že chcú robiť transplantácie,  ibaže majú nedostatok darcov – za dva roky vykonali operácií srdca iba 29. Požadovali preto „naliať do systému transplantovania peniaze“ a „zaviesť adresné platby – odmeny pre transplantačných koordinátorov“ – teda platiť nemocniciam a ich lekárom, ktorí budú nahlasovať vhodných „darcov“. Predovšetkým ľudí, u ktorých diagnostikujú mozgovú smrť.

Vedeli ste, ľudia, že v každej nemocnici je tzv. „transplantačný koordinátor – lekár, ktorý vyhľadáva medzi pacientmi nemocnice „vhodných potenciálnych darcov orgánov“ pre transplantačné centrá???!!

 

Darcovia chýbali, pretože sa v médiách hovorilo o obchodovaní s orgánmi a vykosťovaní mŕtvych. 

Transplantačné spoločnosti sa ešte vo februári hnevali (podľa článku Transplantácií  srdca je kriticky málo. Chýbajú darcovia, uverejnenom na www.aktuality.sk zo dňa 12.2.2015), že médiá prinášajú správy (mimochodom – ide o správy pravdivé!!!) o vykosťovaní mŕtvych, či o odberoch napriek nesúhlasu blízkych. Vraj ide o znevažovanie (nuž podľa mňa – ak ich prácu niekto znevažuje, sú to predovšetkým ich kolegovia, vykosťovači bez morálnych zábran). A tým, že sa k verejnosti dostávajú informácie, poklesom im do „registra nedarcov“ v roku 2014 za pol roka  toľko „nedarcov“ ako za predchádzajúcich 10 rokov.

Pokles darcov potvrdili aj nemeckí lekári v dôsledku káuz,  a podvodov, ktoré boli odhalení v súvislosti s obchodovaním s ľudskými orgánmi. Na druhej strane v citovanom článku vyzdvihli transplantační odborníci Maďarsko, ktoré má vraj toľko darcov, že je významným exportérom ľudských orgánov i pre Nemecko či Holandsko. Len v Európe vraj čaká na orgány cca 70 000 ľudí.

 

A predstavte si – stal sa zázrak.

Už v októbri 2015 sme si mohli prečítať v médiách úplne iný článok „Šplháme sa z priepasti. Transplantácií orgánov začalo pribúdať“, na www.aktualne.atlas.sk zo dňa 7.10.2015). Podľa neho za 9 mesiacov  roku 2014 bolo uskutočnených až 193 transplantácií. Ako článok uvádza obrat nastal „vďaka informovaniu verejnosti a systémovým zmenám“ (t. j. finančnému motivovaniu vyhľadávačov od Všeobecnej zdravotnej poisťovne sumou vo výške 1500 eur za každého nájdeného „potenciálneho darcu“ – z nich 150 eur ako manipulačný poplatok Národnej transplantačnej organizácii, 650 eur transplantačnému centru a 700 eur konkrétnemu pracovisku, ktoré „darcu“ našlo – t. j. nemocnici, presnejšie oddeleniu v nej – jeho primár môže priamo odmeniť z tých peňazí koordinátora – vyhľadávača). Terajšia vláda (minister zdravotníctva Čižmárik) chce tie odmeny za nájdenie potenciálnych darcov dokonca smerovať priamo pre „transplantačných koordinátorov“.

Ja teda z toho nemám dobrý pocit – veď čo sú dnes niektorí lekári schopní spraviť pre peniaze?!!! Stačí sa pozrieť na to, aké divotvorné poplatky za každú cenu podaktorí z nich vymýšľajú, len aby z ľudí vytiahli peniaze (poplatok za nespolupracujúce dieťa či iné absurdity). Tí menej dôverčiví zrejme teraz so mnou uvažujete nad tým náhlym zázračným uvedomením slovenskej verejnosti…

 

A tak si ľudia položte otázku – aká je Vaša šanca prežiť pobyt v nemocnici, kde je rozbehnutý takýto kšeft?

Samotný prezident Únie špecialistov Slovenska MUDr. Andrej Janco upozorňuje verejnosť už dlhodobo na riziko, aby sa z banálneho úrazu pri dopravnej nehode v nemocnici nestal úraz smrteľný.

Spomenutý odborník poukazuje tiež na nebezpečenstvá, ktorým sme my – bežní občania vystavení tým, že sa zavádza elektronický zdravotnícky systém e-Health, do ktorého by mali byť vkladané všetky naše osobné a dôverné údaje. Slovenská lekárska únia špecialistov upozorňuje nás bežných dôverčivých a veci neznalých občanov, aby sme neboli takí dôverčiví. Takú databázu nie je problém prepojiť akokoľvek, odoslať z nej údaje kamkoľvek a komukoľvek v prípade potreby. Mohlo by potom možno byť úplne jednoduché napríklad v prípade potreby nájsť ďalšieho ideálneho „potenciálneho darcu“ pre prestarnutého amerického miliardára. Nepokladám to až za také „scifi“ ako by si mysleli niektorí čitatelia, veď sociálnymi sieťami práve nedávno bežal článok o 99-ročnom Dávidovi Rockefellerovi, ktorý v máji 2015 prekonal úspešne 6. transplantáciu srdca (www.ac24.cz). Podľa uvedeného článku ho operovali ho súkromní chirurgovia v hlavnom sídle rodiny v New Yorku. Absolvoval aj dve transplantácie obličiek a rád by sa dožil 200 rokov… Koľko sŕdc by za ten čas ešte potreboval? A koľko iných orgánov?

 

Pravdou je tiež, že

  • odbery srdca sa nerobia na úplne mŕtvom – pritom ja pokladám za pochybné kritérium, že klinická smrť mozgu je úplnou smrťou človeka (určite ho niektoré zdroje spochybňujú, auria.sk/blog/mozgova-smrt-novy-druh-smrti-zaziva – takže orgány odnímajú z tela ešte de facto živého, s prebiehajúcimi telesnými funkciami…),
  • ak sa odbery nerobia väčšinou nasilu – kto určuje, čo je tá menšina, kedy ju za akúkoľvek cenu robia, bez ohľadu na nesúhlas blízkych? Kto z transplantačných odborníkov by nám o tej menšine prípadov porozprával otvorene? Ako inak si možno získať dôveru, ak nie čestným a pravdivým prístupom? Azda zatajovaním – nemedializovaním skutočností o zistených pochybných praktikách?

 

Pozreli ste si video, na ktoré upozorňuje prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov? Je to otriasajúce.  Ľudia, zmobilizujme spoločne sily s odborníkmi SLÚŠ. Chcú naše dobro.

  1. Nedovoľme, aby do elektronického systému e-Health o nás nahodili naše osobné údaje bez nášho súhlasu.
  2. Žiadajme od politikov predpokladaný darcovský nesúhlas – a nie súhlas.

 

Prečo žiadať nesúhlas darcovstva ako bezpečné východisko?

Je skutočne hrozné – čo sa mnohí ľudia dozvedia až v situácii, kedy už nevedia nič spraviť, že slovenská legislatíva vychádza z predpokladaného súhlasu darcovstva u každého z nás – t. j. ak počas života človek nezašle písomný nesúhlas, tak odberať mu čokoľvek lekári môžu pri prípadne nimi skonštatovanej „klinickej smrti“.

Pritom samotní odborníci SLÚŠ poukazujú, že z kómy sa možno prebrať. Ich prezident MUDr. Janco potvrdzuje z vlastných skúseností vedúceho lekára metabolickej JIS vo FsNP Košice, kde pacientka s takmer rovným EEG po 2 týždňoch spontánne „ožila“.

Môjmu dieťaťu v podobnej situácii žiadnu šancu vo FsNP v Banskej Bystrici minulý rok nedali, pretože ho hneď na druhý deň odpojili aj  napriek môjmu nesúhlasu.

Pokladám takéto „darcovstvo“ za nečestný a neetický prístup – je potrebné situáciu zmeniť a zaviesť predpokladaný darcovský nesúhlas. Tak to funguje v mnohých krajinách. A tak to pokladám aj za správne – nech každý rozdáva svoje vlastné orgány sám za seba. Odmietam byť pokladaná za sklad náhradných dielov. Veď kto chce, môže sám svoje orgány darovať dobrovoľne – a kto nechce, bude uchránený (a tiež jeho blízki) od traumatizujúceho vykosťovania.

 

Elena  K. I.  Predná Hora, 18.10. 2015

Teraz 8. – Čo by mala spraviť ministerka školstva – a nerobí. . .

21.01.2018

Jasné, aj o gymnáziách, aj o monitore, aj o reforme, aj o učiteľoch niečo dám. Tak dnes o školstve, poviete si možno. Ibaže toto nie je len o školstve, to je o nás všetkých. Ako deti budeme viac »

Teraz 7. – A kvôli čomu budeme plakať my?

20.01.2018

Dôvodov na plač v tejto spoločnosti je viac ako dosť. Prečo na plač - a nie na zmenu? Pravdaže, v mojom dnešnom blogu poviem o jednom z tých dôvodoch, aj na tú otázku odpoviem. Prečo plakať... viac »

Teraz 6. – Viete, ako Rusi plačú kvôli našim sankciám?

19.01.2018

Predstava, ako Rusi nesmierne doplatili na to, že sme proti nim zaviedli sankcie „my Európa“ – a v rámci toho „my Slovensko“ – by v tejto chvíli nepochybne mnohých „nerusofilov“ viac »

miloš zeman

Zeman bol v prvej 'debate' sám, s moderátorom vtipkoval

22.01.2018 22:33, aktualizované: 23:16

Zeman žartoval o tom, že jeho prvou politickou chybou bolo, keď ako dieťa plakal kvôli smrti komunistického prezidenta Klementa Gottwalda.

Pápež František, Greg Burke

Pápež sa ospravedlnil za výroky obraňujúce čilského biskupa

22.01.2018 22:14

Biskup Juan Barros je podozrivý z krytia pedofilného kňaza Fernanda Karadimu.

Vladimir Putin

Pravoslávny biskup nebude voliť Putina, prezidenta nazval 'temnotou'

22.01.2018 21:01

Ide o prvý raz, keď sa vysokopostavený predstaviteľ pravoslávnej cirkvi postavil proti Putinovi. Doteraz cirkev stála jednotne za Putinom.

USA, Kapitol, Senát

Senátori sa dohodli na obnovení financovania amerických federálnych úradov

22.01.2018 19:40

Takzvaný shutdown ochromil činnosť mnohých vládnych inštitúcií v USA.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 724
Celková čítanosť: 1300684x
Priemerná čítanosť článkov: 1797x