Založ si blog

Augiášov chliev 4. – Ako Fico učiteľov oklamal

Hej, je to veru naozaj hodne škaredý príbeh – akékoľvek rozprávanie o situácii učiteľov na Slovensku a situácii slovenského školstva ako takého.

Tragédiou národa je, že si prioritu tejto priority pre seba, svoje deti a svoju vlastnú národnú budúcnosť nedostatočne uvedomuje. Inak by tu nastala už konečne riadna paseka voči tým  „pri moci“  pri tomto žalostnom stave, do ktorého doterajšie vlády slovenské školstvo dostali.

Takže pohovorme dnes o tom, čo sa v slovenskom školstve deje.

 

Prečo učitelia teraz vyskakujú?

Nuž, snažili sa svoje požiadavky presadzovať už v roku 2012, aj 2013 – pravdaže, na rozdiel od lekárov nie vydieraním spoločnosti, ale slušne – doteraz sa ničoho nedočkali, kým lekári sa vďaka svojmu vydieraniu vytešujú z vysokých platov. Navyše učiteľov teraz popchlo Ficom realizované zvyšovanie platov sudcov a prokurátorov, aj ich ďalších výhod.

Veď ak nebolo na zvyšovanie platov učiteľov  (zdravotných sestier a rovnako nás všetkých), odkiaľ a prečo potom Fico zobral na zvyšovanie platov sudcov a prokurátorov?!!!

Zo slovenskej justície sa stala skorumpovaná a nadradená skupina, ktorá má nezaslúžené a neprimerané výhody – zvýšiť im platy a poskytovať ďalšie všemožné výhody v čase najnižšej možnej dôvery v slovenské súdnictvo pokladám (a nielen ja) od Fica za výsmech národu. Pretože mať nadštandardný plat za nekvalitu práce, navyše bez nutnosti zodpovedať za spôsobené chyby – nesúhlasím s tým, aby to takto v tomto štáte šlo v súdnictve ďalej.

Učitelia doplácajú na svoju žobrácku situáciu nielen tým, že mnohí drú v dvoch i viacerých prácach. Ale i tým, že v dôsledku svojej biednej situácie nemôžu mnohí ani štrajkovať, nemajú z čoho žiť bez toho žobráckeho príjmu. Doplácajú aj na svoju slušnosť, pretože nerobia efektívne kroky na reálne vydobytie svojich požiadaviek – už dávno mali vymeniť svojich zástupcov v odboroch a následne tvrdo žiadať nápravu svojej dlhoročne  neriešenej situácie – veď ak má štát na platy sudov a prokurátorov, musí ich nájsť aj pre učiteľov. A pre všetky ostatné profesie.

A tiež si uvedomme, že ak má tento štát dostatok financií na záchranu Širokého firmy, obrovské a nekonečné dotovanie Hornonitrianskych baní a podobne, tak je úplne jasná odpoveď na otázku kde má Fico zobrať peniaze na platy učiteľom či nám ostatným – práve tam.

Čo poviete, pán premiér, žeby sme ich povybaľovali z alobalu?

 

Ľudia, ktorí nemlčia…

Ak som v mojom blogu opakovane písala, že sú ľudia, ktorí nemlčia, hoci radšej by mlčať mali a uvádzala som ako príklad nášho pána premiéra, nuž tento raz to nebude inak – Fico svojim vyhlásením pre učiteľov „robte si čo chcete, moja vláda už do volieb pre vás nemôže urobiť vôbec nič“ mnohých učiteľov naštval.

A konečne si uvedomili, že rovnaké nič ako pred voľbami, by pre nich Fico urobil aj po voľbách (ako obvykle by im len lepil oči nejakým žobráckym navýšením a prázdnymi sľubmi) – veď po toľkých rokoch jeho vlády je sociálna aj spoločenská pozícia ľudí pracujúcich v školstve žalostná a doslova alarmujúca.

A taktiež alarmujúce sú výdavky, ktoré vláda dáva dlhodobo do školstva, sú hlboko pod priemerom OECD napriek vyhlasovaniu, aká je to pre spoločnosť priorita.

 

Ale tento raz má pán premiér „parťáka“.

Najnovšie medializované vyhlásenie ministra školstva, že „každý učiteľ štrajkuje sám za seba a nesie za to osobnú zodpovednosť“ je svojráznou (a určite nie pravdivou a správnou) verziou platnej dotknutej zákonnej normy, ani ďalšej platnej slovenskej i medzinárodnej legislatívy.  Na rozdiel od svojho šéfa nie je síce právnik ale aj tak by mohol a mal ovládať platnú legislatívu – keď už je tým ministrom, nie???

Minister Draxler – ak by naozaj mal byť mladým schopným manažérom, za ktorého sa pokladá – musel by si uvedomiť, že zdatný manažér stojí zásadovo, pevne za svojim tímom a neskáče ako zajac z kríčka do kríčka.

Pokladám za bohapusté klamstvo medializované vyhlásenie ministra školstva Draxlera, že nie je vôľa zvyšovať platy učiteľov, pretože verejnosť nepodporuje zvýšenie ich platov (napríklad v článku Časopisu Plus 7 dní v závere minulého roka). A z akého dôvodu potom Fico zvyšoval platy sudcov a prokurátorovv čase predvianočnom, aj s ďalšími štedrými výhodami pre nich???!! Verí azda niekto z vás tomu, že národ zvýšenie ich platov podporoval?

Potom síce pán minister predvolebne nabehol do role vodcu, ktorý pre svoj rezort bude neústupne žiadať viac (samozrejme po tých správne odohraných voľbách).

Ale keď zistil, že učiteľov rožkom neopije, zmenil opäť smer (v smere Smeru) a prikyvuje Ficovi, ktorý vyhlasuje, že „učiteľom nech sľubuje a ich problémy rieši nová vláda“ (teraz si snáď začali biť hlavu o stenu všetci tí učitelia, ktorí v predchádzajúcich voľbách dali Ficovi svoje hlasy – pretože im konečne dochádza, že Ficove sociálne balíčky v štýle „kadečo zadarmo“ niekto musí zaplatiť. A hádajte, učitelia, kto to podľa Fica má byť.).

 

Voľby sa blížia, voľby sa blížia….

Ficovo obvinenie, že sa učitelia stali súčasťou predvolebného boja je jeho blud – pretože žiadny súdny učiteľ určite nebude voliť Matoviča, či nikoho z tých politických vykopávok, ktoré ich len dlhodobo manipulujú prázdnymi sľubmi. Učitelia nie sú padnutí na hlavu a dobre vedia, že keby im opozícia chcela pomôcť, tak už dávno (najneskôr teraz predvolebne, aby bolo vidieť úprimnosť jej snáh) mohla podať na Ústavný súd zozbieraním 30 poslaneckých hlasov podnet vo veci platov (nielen učiteľov, nás všetkých) z hľadiska platnou Ústavou SR garantovaného práva na dôstojnú mzdu. Takže Fico sa skutočne nemusí obávať, že by učitelia volili túto „sľubotechnu“, podobnú tej jeho.

Na druhej strane ale – v to pevne verím – učitelia jasne odpovedia na obavy všetkých, ktorí vidia za hnevom učiteľov „cudzie zahraničné nenažraté spoločnosti, ktoré chcú dostať k moci opozičné strany a potom by nás viac zdierali, keby tu nebolo Fica…“Toho sa skutočne netreba obávať – myslím, že učitelia nebudú chcieť voliť kadejakých zúfalcov, ktorí sa chcú cez nich len dostať ku korytu.

Mnoho z učiteľov v mojom okolí podľa vlastných slov ale už čoskoro určite voliť pôjde – ibaže budú voliť správne – no VEĎ VIETE KOHO.

ON ich síce presviedčať prázdnymi sľubmi nechodí, ale zato pre učiteľov a školstvo celkom určite bude mať ako bývalý učiteľ hlboké porozumenie.

 

Bude štrajk učiteľov úspešný?

Bude, ak učitelia vydržia štrajkovať aspoň tri týždne. Prvý týždeň budú naštvaní rodičia na nich nadávať, po dvoch týždňoch si uvedomia, že zrejme to nie je učiteľský rozmar a začnú prejavovať nespokojnosť voči tým pravým vinníkom problému. V štvrtom týždni ostrého štrajku, ak ho učitelia dovtedy nevzdajú, sa situácia môže podľa môjho odhadu naozaj dramaticky zmeniť.

 

Čo dodať záverom?

Čas teraz jednoznačne hrá v prospech učiteľov.

Učitelia cítia oprávnene sklamanie a hnev. Boli zasa raz oklamaní, sú vystavovaní urážkam menej chápavých spoluobčanov, ktorým nedošlo, že ide aj o nich. Pretože nedôstojne zaplatení, ďalšími prácami preťažení učitelia už nevládzu.

Myslíte si, že Fico sa bude smiať na ich naivite, že sa pokúsili vybojovať svoj boj v predvolebnom čase? Nie, na ich nie, ale na našej, na všetkých tých, ktorí namiesto toho, aby sa postavili do ulíc spolu s učiteľmi a zdravotnými sestrami, závistlivými očami pokukujú „aké majú oni platy a výhody oproti mne“.

Strana SMER plní svoje sľuby. Sľubovala občanom sociálne istoty – a pozrite sa – už ich majú nielen oni sami, ale aj lekári, sudcovia a prokurátori. Nám ostatným ich Fico sľubuje naďalej…

 

 

Elena K. I.   Predná Hora, 25.1.2016

Ejha 2. – Elena, Elena, zasa závidíš prezidentke. ..

14.05.2021

Predstavte si, že zasa raz sa dnes naplno prejavila moja závisť voči prezidentke – skonštatovali by podaktorí. Lebo komentár som napísala ku facebookovému príspevku, ktorý zobrazoval prezidentku, ako ju fotili na Hrade. Aj keď mne to nepripadalo ako závisť – iba ako moja obyčajná ľudská zvedavosť… Veď posúďte… Mala tam stylistov a maskérov a [...]

Ejha 1. – 333 strieborných. . .

14.05.2021

Zvolebnieva sa zjavne – a tak si voličov treba kupovať. Ako inak nazvať 333 eur rozdávaných podaktorým rodinám touto vládou? Sulík to má v tej situácii zvlášť ťažké musím objektívne priznať, aj keď ho nemám rada – lebo aspoň jeho volila zrejme trochu iná partia ako tí, ktorým teraz rozdávajú. A jeho vtedajší voliči s touto skupinou [...]

A ideme 11. – Čo vám Sulík nepovedal. . .

13.05.2021

Pravda je ošemetná vec. Lebo po nej mnohí túžime – a potom nás desí. Lebo zrazu sa nám ukazuje podstata javov a ich dopadov na náš svet. A tak pravda posvieti na slovo voli-či – a uvažujeme, kto ich z nás spravil, či nebodaj nie my sami A tak pravda posvieti i na slovo p-rezidentka – a my môžeme uvažovať… Pravda pomáha vidieť, to že bolí znamená [...]

raši Gyimesi

Gyimesi verí, že sa zjednoduší COVID automat, volá po tom aj Raši

15.05.2021 13:49

Raši v diskusnej relácii poznamenal, že by sa mal pripraviť špeciálny zákon, ktorý by sa zaoberal pandémiou. Podľa Gyimesiho sa nedá pripraviť zákon, ktorý by vyhovoval všetkým.

polícia Kovařík

Minimálny vek na vstup do polície by sa podľa Kovaříka mohol znížiť

15.05.2021 13:31

Ďalšou novinkou v polícii by mohlo byť zrušenie povinných menoviek na uniformách. Návrhy by mali byť súčasťou pripravovanej novely zákona.

Okresný úrad Trnava, autá, evidencia vozidiel

Evidencia vozidiel – takmer nedobytná pevnosť?

15.05.2021 13:27

Asi tri mesiace majú ľudia problém dostať sa na oddelenie evidencie vozidiel na Okresnom úrade v Trnave. Od pondelka by sa mal systém zmeniť.

Tikrít, masový hrob

Na pozemku bývalého policajta našli desať zakopaných mŕtvol

15.05.2021 13:00, aktualizované: 13:11

51-ročného muža zo Salvádora vyšetrujú pre podozrenie zo sexuálnych trestných činov a celkovo z 13 vrážd.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,989
Celková čítanosť: 4948011x
Priemerná čítanosť článkov: 2488x

Kategórie