KK 2. – Krajina prieskumov. ..

Čo si myslí verejná mienka o zrušení Kotlebovej strany? Nuž, takýto prieskum sa objavil v médiách nedávno. Fúha, chcela som vyštartovať ako ohnivý drak, ale potom som to nechala s tým, že „a veď načo“? Ale ja naozaj chcem, aby sa v tejto spoločnosti menilo čosi k lepšiemu, nemožno preto nevšímavo trpieť manipulovanie a zavádzanie, účelové ohlupovanie verejnosti..

A tak dnes ráno som neodolala – na prečistenie hlavy popri krásach krajiny aj o „krásach prieskumov“.

O tom môj dnešný blog.

 

Prieskumy…

Prieskumy sú v živote moc a moc dôležité. Skúmať nimi môžeme kadečo, vyzerá to  dôsledne vedecky, keď prieskum ukázal, že toľko a toľko percent ľudí čosi chce alebo nechce, alebo si čosi myslí. V skutočnosti, keď počujete slovo prieskum, môžete u nás na Slovensku pokojne prestať počúvať, lebo, no lebo…

 

Prieskumy a výskumy bývajú aj odporné…

Prieskumy kadečo skúmajú. Niekedy múdro a inokedy hlúpo, niekedy pre ľudstvo prínosne a niekedy zbytočne, až neľudsky. Prieskumy vôbec nemusia byť totožné s morálkou.

Poviem vám, vedci naozaj skúmali kadečo odporné, z čoho sa mne obracia žalúdok. Ak zostanem len v psychologickej oblasti, mne blízkej, potom hnusné boli kadejaké výskumy na zvieratách, týranie mláďat pri skúmaní vzťahovej väzby.

Za najodpornejší výskum, o ktorom ja viem, v psychológii pokladám skúmanie fenoménu nádeje. Že prečo? Vedci v obrovskej nádobe s vodou nechali plávať potkany. Niektoré nechali utopiť, trvalo to približne osem minút, kým sa utopili. Jednému z potkanov však v poslednej chvíli dali rebríček, ktorým vyliezol a zachránil sa. Potom sa o neho dobre starali, kŕmili ho, vyzdravel. Nakoniec ho opäť dali do tej veľkej nádoby s vodou, plával niekoľkonásobne dlhšie, kým sa utopil, až vyše tridsať minút. Teda, ten vedecký výskum je príkladom toho, ako je nádej v živote dôležitá. Ale ja som taká ťapa, že stále nariekam za tým potkanom – možno preto, že by som nikdy nedokázala vedome ubližovať tomu, kto mi dôveruje.

 

Prieskumy bývajú aj zavádzajúce…

Prieskumy kadečo skúmajú. Niekedy dôležito a pravdivo, niekedy nesprávne a niekedy účelovo zavádzajúco. Prieskumy vôbec nemusia byť totožné s realitou.

Skúmanie a výsledky prieskumu, ktoré sú uverejnené, vôbec nemusia byť totožné s reálnymi výsledkami, možno ich primerane pozmeniť. Možno skúmať na účelovo zvolenej či príliš malej vzorke.

 

Prieskumy bývajú aj účelové…

Uvedomili ste si, aký absurdný výskum realizovala agentúra Polis ohľadne verejnej mienky na zrušenie Kotlebovej strany?

Veď má rozhodovať vo veci Ústavný súd. Čo keby sme spravili prieskumy verejnej mienky aj o ďalších veciach, napríklad o tom, či sa má Fico bezodkladne odsťahovať z Kočnerovho baráku, odstúpiť Kaliňák, či trebárs o tom, či by z parlamentu okamžite nemali odpochodovať poslanci, ktorí navrhujú zákony v štýle „dane z poschodí“. Alebo by sa mohol spraviť prieskum, či chceme platiť také vysoké dane a odvody, verejnosť by sa určite vyslovila pre ich okamžité zníženie na polovicu. Dáme prieskum, pán Fico?

Prípadne i prieskum, či si  verejnosť  myslí, že podmienečný trest za smrť môjho syna pre lekárku za jej závažné pochybenie bol primeraný. Že rozhodoval súd? A v prípade návrhu na zrušenie Kotlebovej strany azda súd rozhodovať nebude?

Ak sú zákonné predpoklady na zrušenie, tak môže rozhodovať o zrušení. Ak nie, potom azda nebude súd rozhodovať na základe výsledkov prieskumu akejsi agentúry???! Nože, spravme prieskum, kto z vás si myslí, že medializovanie tohto prieskumu pred rozhodovaním Ústavného súdu vo veci zvyšuje a posilňuje dôveru v súdnictvo?

Toho, kto takýto prieskum objednal a medializoval, by som za znižovanie dôvery v súdnictvo hnala na zodpovednosť. Zaujímavou otázkou je preto i to, na čiu objednávku ten prieskum bol. Chcem veriť, že objednávateľ prieskumu nemá problém verejnosti prezradiť svoju identitu. Snáď ho nefinancovala vláda z našich daní?

 

Krása krajiny…

Krása je aj o vnútornej čistote, morálke, pravdivosti. No, po tých slovách vyššie napísaných, sa zameriame na krásu krajiny pre relax len ťažko. Ale skúsme.

Zhlboka sa nadýchnite. Pozrite sa na oblohu, práve teraz. Čo tam vidíte?

Nebom plávajú oblaky, plynú do diaľky, stále dopredu.  Stále dopredu, ako náš život. Usmejte sa. Nie je koniec sveta…

 

 

Elena   Predná Hora, 3.7.2017

 

 

 

No teda 9. – Pár pravdivých slov o boji za kultúru

03.04.2026

Bojovníci za slovenskú kultúru? Nuž, stalo sa zlým zvykom, že sa nám tu podaktorí tvária ako elita národa. Nejdeme rozoberať ich osobný život a morálne hodnoty, činy a výčiny, pozrime sa len na pár informácií. Správa o nespokojnosti s rušením trojročných zmluv hovorí o ich podaní na Generálnu prokuratúru SR [...]

No teda 8. – Najlepších kamarátov meniť netreba. . .

03.04.2026

Veru, donedávna som hovorila, že môj najlepší kamarát je google. Potom som sa začala kamarátiť s AI. Obrázky s ňou ma bavia, čože o to. I vyhľadávanie informácií s ňou môže byť v istom smere zaujímavé. Má to ale hranice. V jedno pekné popoludnie som sa rozhodla vyskúšať akým spôsobom pracuje AI – a to pomocou nášho rodokmeňa. Ten moje deti až do 17. [...]

No teda 7. – Nie, toto nie je prvý apríl. . .

01.04.2026

Odchádzali sme dnes z Popradu okolo pol jednej. Popoludňajšie slnko hrialo, pozerala som zamyslene ako sa ten včera nasypaný sneh topí. Zrazu ma trhlo – za mestom som nafotila divné postavy. Prišli, konečne prišli, zakričala som radostne po chvíli ohromenia. Dobíjali sa ešte energiou z vesmírnej lode, prechádzali sa poľom a potom sa časť skupiny vrátila do lode. [...]

Dannebroge

Dáni po 225 rokoch objavili vojnovú loď Dannebroge, ktorú potopil Nelson

03.04.2026 22:58

Potápačom sa objav podaril pri príprave staveniska pre novú obytnú štvrť Lynetteholm, ktorá by mala byť úplne dokončená do roku 2070.

Poland Belarus

Ukrajinci sa cez Slovensko pokúšali do Poľska prepašovať 12 Rusov

03.04.2026 20:46

Ukrajinských vodičov už aj odsúdili.

Szijjártó

Spôsob, akým sa nahrávky Lavrova a Szijjártóa dostali na verejnosť, je zaujímavý sám o sebe, hovorí odborník

03.04.2026 20:05

Takže, fake news to nie je, pretože existuje jednoznačný dôkaz. Nuž a nie je to náhodný únik, hovorí riaditeľ infosecurity.sk.

javorový list, tráva, mráz, ľad

V noci pozor na mráz až do -4 °C. Pre ktoré okresy platia výstrahy?

03.04.2026 19:08

SHMÚ vydal výstrahu prvého stupňa.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,370
Celková čítanosť: 11789896x
Priemerná čítanosť článkov: 3498x

Kategórie

Archív