Teraz 6. – Viete, ako Rusi plačú kvôli našim sankciám?

 

Predstava, ako Rusi nesmierne doplatili na to, že sme proti nim zaviedli sankcie „my Európa“ – a v rámci toho „my Slovensko“  –  by v tejto chvíli nepochybne mnohých „nerusofilov“ potešila. Žiaľ, dnes nie je ich deň.

Ako je zrejmé z názvu blogu, teraz pohovoríme o protiruských sankciách – proti komu v skutočnosti sú, aj o ich dopadoch.

A hej, poviem vám, že čo znamená slovo „nikdy“.

 

Netajím sa tým, že som „rusofil“…

Milujem ruskú literatúru, aj niektoré ruské piesne, Gorkého pjesy som vedela naspamäť. Zabehnem občas aj na ruské stránky – o pletení a háčkovaní, či o záhradkárčení, majú úžasné nápady. A hej, boršč v mojej bezmäsovej verzii, ktorý doma varievam, je úžasný. Dokonca jeden môj minulý život mám hlboko prepojený s Ruskom.

Takže áno, som „rusofil“, ale hlavne som „rozumofil“. Na sankcie proti akémukoľvek štátu obvykle doplatia obvykle tí obyčajní ľudia, ktorí za nič nemôžu. Preto akékoľvek hospodárske sankcie pokladám za zmysluplné riešenie v jedinom prípade – proti Islamskému štátu, aj to iba za predpokladu, že by boli jednotné celosvetovo.

 

Sankcie voči Rusku, nápad hodný … no čoho?

Môj názor na sankcie voči Rusku som písala pred časom v mojom blogu opakovane. Napríklad

http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2014/08/13/dnes-18-miliony-ruskych-agentov-na-slovensku/

Nič sa na ňom nezmenilo. Sankcie proti Rusku sú pre nás nápad hlúpy, aj finančne škodlivý. A ich opakované predlžovanie je asi rovnako užitočné ako tabletky na rast penisov.

Sankcie proti Rusku by sme mali okamžite zrušiť. V tomto sa jednoznačne zhodnem s Ficom – ten opakovane hovorí o potrebe ich zrušenia. K tomuto stanovisku by sa mali pridať všetky politické strany – a mali by sme sankcie šupom zrušiť.

Čo za sankcionovaním Rusov v skutočnosti je? Profesor Staněk v októbri 2017 v jednom z článkov o situácii v spoločnosti pripomína slová amerického politológa Friedmana v knihe Budúcich 100 rokov, že USA musia spraviť všetko pre to, aby nevznikol euroázijský blok spolupráce, lebo proti nemu nemajú šancu.

Staněk tiež kladie otázku, či nám neprekáža strata 480 miliárd eur pre EÚ v dôsledku sankcií proti Rusku (tomu sa povie efektívne ekonomické opatrenia, však?)

http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Peter-Stanek-Hudba-vyhrava-Titanic-plava-ale-ladovec-uz-spravil-dieru-do-trupu-A-Slovensku-hrozi-zasadna-volba-293796

Ak „nerusofili“ žijú v predstavách, ako Rusi kvôli sankciám plačú, a že určite budem nejaký ruský agent, ak hlásam potrebu ich zrušenia, vyvediem ich zo sladkohlúpej naivity. Mali sme ich zrušiť kvôli nám, nie kvôli Rusom.

Profesor Staněk hodnotí sankcie ako „Boží dar pre Rusko“ – krajina vďaka nim obnovila  a rozvinula svoj potravinársky priemysel, takže je v súčasnosti najväčším vývozcom obilnín na planéte. Rozbehli viaceré priemyselné odvetia, nakúpili licencie od Američanov a napriek všemožným sankciám je i v súčasnosti jedným z najväčším odberateľov vývozu z Európy. Nuž, tak.

http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Peter-Stanek-Hudba-vyhrava-Titanic-plava-ale-ladovec-uz-spravil-dieru-do-trupu-A-Slovensku-hrozi-zasadna-volba-293796

Skutočne by som chcela vidieť a počuť verejné vyjadrenie aspoň jedného „experta“, ktorý nás vedie takýmto hlúpym smerom, v čom nám podľa neho nám tie sankcie voči Rusom prospeli. Ja nijaký prospech nevidím, zato škody habadej. Lebo tie stratené peniaze by sme my občania Slovenska potrebovali ako soľ – na dôstojný život s vyššími dôchodkami aj platmi, na lepšie služby štátu v sociálnej oblasti či v zdravotníctve, na vzdelanosť spoločnosti a kvalitné školstvo, na potrebné diaľnice, a na celý rad ďalších pre bežný život nás občanov potrebných vecí… A aj na zbavenie sa štátneho dlhu, pravdaže, lebo ten nám veru narastá…

Veru, Útvar hodnoty pre peniaze, ktorý máme na bilanciu úniku peňazí v tomto štáte, by veru mohol verejne vyčísliť tie škody, ktoré Slovensku vznikli v dôsledku sankcií.

 

Záverom…

Odpoviem na moju otázku z názvu blogu – „Viete, ako Rusi plačú kvôli našim sankciám…“? Nuž, oni nijako, ale my by sme veru mali…

 

Elena  Predná Hora, 19.1.2018

 

P.S.: A hej, profesor Staněk nie je kamarát z krčmy od piva, ale ekonomický expert, autor viacerých odborných kníh.

No teda 3. – Ako naštvať státisíce zákazníkov za 0, 1 sekundy

30.03.2026

Nový level úspešnosti v tomto smere dosiahol dnes Lidl, ako konštatujem s pobavením. Akciu Mystery boxov vyhlásili na dnešok. A už keď som signály zachytávala od známych, koľkí z nich sa tešia na ten výpredaj boxov s údajne trojnásobne väčšou hodnotou ako ich cena, tušila som, že pôjde o akciu nanajvýš zábavnú. Neplánovala som sa do tej akcie zapojiť osobne, [...]

Tak naozaj 6. – Rozhodnutia

29.03.2026

V živote sú veľké i malé rozhodnutia. Rozhodujeme sa, aká farba sa nám páči, akú zmrzlinu si vyberieme, či akú knihu si prečítame. Rozhodujeme sa, či budeme zvieratám ubližovať alebo ich chrániť, či sa budeme alebo nebudeme ľahostajne prizerať utrpeniu slabých a bezmocných, či urobíme nejaký životný krok. Rozhodujeme sa… Tie životné kroky sú [...]

Tak naozaj 5. – Zajtra. ..

28.03.2026

Roky plynú a 29. marec sa vynára v tom kolobehu dookola. Deň smrti môjho syna. Spomienky plávajú okolo mňa v tejto chvíli v tichu bez slov – a tak malý odkaz Maroškovi odo mňa a AI A facebook mi zvláštny príspevok privial, ktorý vystihol i moje pocity. … Písal ho otec, ktorý opatroval syna mnoho rokov Facebook Dnes jsou to 3 měsíce co mi [...]

Súdna rada

Združenie sudcov kritizuje Súdnu radu: Jej úlohou je chrániť sudcov pred útokmi, nie zasahovať do ich rozhodovacej činnosti

30.03.2026 13:21

Združenie sudcov Za otvorenú justíciu (ZOJ) je znepokojené z postupu Súdnej rady SR pri ochrane sudcov pred verbálnymi útokmi.

chatár Peter Petras

Legendárny chatár súhlasí s Tarabovou zonáciou: Pravidlá majú tvoriť Tatranci, nie združenia z Bratislavy

30.03.2026 12:50

Chatár Petras a minister Taraba chcú v Tatrách koniec „biznisu s pečiatkami“.

SR MV NRSR predĺženie volebné obdobie samosprávy ZAX

Zákon, ktorý spojí opozíciu aj koalíciu? Hlas chce predĺžiť mandát starostov, primátorov a županov

30.03.2026 12:30

Päť rokov pri moci. Funkčné obdobie starostov, primátorov a županov by sa mohlo predĺžiť o rok.

Zelenskyj, Saudská Arábia

Zelenskyj hlási „historické“ dohody: Ukrajina mieri do zbrojárskeho biznisu s bohatými monarchiami

30.03.2026 12:15

Krajiny sa dohodli na strategickej spolupráci v oblasti vojenskej technológie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,364
Celková čítanosť: 11763210x
Priemerná čítanosť článkov: 3497x

Kategórie

Archív